Projektor Benq W1070 + ekran - pierwszy zakup

Adrianbel

New member
Witam,
na początku chciałbym przywitać się z wszystkimi użytkownikami:) Dodam, że już jakiś czas przeglądam to forum i niektóre osoby mają naprawdę imponującą wiedzę, dlatego zdecydowałem się napisać o swoim problemie.
Ekran wraz z projektorem będzie stał w niewielkim pokoju z roletami, które w przyzwoity sposób zaciemniają pokój. Odległość ekranu od projektora będzie wynosić około 3-3,1 m, również jest to odległość ekranu od widza.
Zdecydowałem się na Projektor Benq W1070, lecz zastanawiam się nad ekranem. Myślę nad kupnem ekranu firmy adeo między ekranem 92" ekran ręcznie rozwijany Adeo Cyber 203x114 cm (16:9), a 106" ekran ręcznie rozwijany Adeo Cyber 203x114 cm (16:9). Niestety linków nie mogłem dodać.

Wiem, że dobór wielkości obrazu to wybór indywidualny, ale chciałbym się zapytać czy z takiej odległości ekran 106" nie będzie zbyt duży? Mogę dużo w tym temacie czytać, ale doświadczenie jest zawsze cenniejsze niż wiedza teoretyczna:) Dodatkowym argumentem aby wybrać większy projektor są obliczenia za pomocą strony benq z kalkulatorem. Przy ekranie 106" zoom ratio jest na poziomie 1,14x, czyli akurat na środku przedziału, natomiast przy ekranie 92" zoom ratio jest na poziomie 1,30x, czyli górna granica.

Jeżeli źle rozumuje to prosiłbym mnie poprawić, a także jeżeli polecacie całkowicie inny sprzęt również chętnie dowiem się Waszego zdania.
Dzięki za wszystkie odpowiedzi:)
 

szejos

New member
Sam niedawno kupiłem ten projektor, a obecnie jestem na etapie dostrajania pomieszczenia. Testowałem go jakiś czas na zwykłej ścianie, dobierając wielkość ekranu docelowego. Tobie też radzę rzucić parę filmów na ścianę i ocenisz, jaka wielkość Ci podpasuje.

Wielkość obrazu możesz też zmieniać przesuwając projektor, także pole manewru jest spore łącząc to z zoomem. Chyba że masz już wytyczone miejsce na projektor (półka czy coś).
 

Adrianbel

New member
dzięki za odpowiedź:) Tylko, aby wyświetlić kilka filmów, musiałbym już zamontować projektor na uchwycie sufitowym w jednym, danym miejscu, więc zostaje tylko zoom. (jak dobrze myślę)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Moim zdaniem, w twoich warunkach największym jeszcze rozsądnie dużym ekranem byłby taki o szerokości 200-210 cm, choć to oczywiście możesz sprawdzić doświadczalnie na ścianie.

Dużo lepszym od wymienionych Adeo Cyber będzie ekran rozwijany za pomocą korby :) Adeo Winch Linear 220x124 cm (bez ramki), co po dodaniu ramki 5 cm daje rozmiar 210x118 cm (~95") - w tej wersji kosztuje z uniwersalnym materiałem Vision White (gain 1.2) i pasem górnym około 1200 zł. Cena może się wydawać nieco wysoka za ekran nie-elektryczny, ale pomijając konieczność włożenia trochę siły w rozwinięcie i zwinięcie, ogólna jakość nie powinna odstawać od odpowiednika "elektrycznego" Adeo Linear 220x124 za ok. 2000 zł.

Ekran ręcznie rozwijany Adeo Winch Linear 220x124 cm (16:9)

Doprawdy nie wiem, dlaczego tak często używacie krotności, powiększenia zoomu typu 1.14x lub 1.30x, co nie mówi o możliwościach instalacyjnych rzutnika kompletnie nic.
Lepiej używać współczynnika projekcji TR, czyli stosunku odległości montażu (obiektywu) do szerokości ekranu, co od razu określa różne warianty montażu/wielkości ekranu.

Wracając do BenQ W1070, rzutnik ten ma zakres zoomu TR 1.15-1.50, przy czym należy te liczby traktowć w przybliżeniu. Optymalny dystans montażowy z ekranem 210 cm powinien wynieść około 2.80 m (powiedzmy 2.6-2.9 m) - należy unikać skrajnych ustawień zoomu, jeśli to tylko możliwe.

Pozdrawiam.
 

Adrianbel

New member
Mam jeszcze kilka pytań odnośnie ekranu.
1. Może zamiast materiału Vision White, lepszym rozwiązaniem będzie materiał Ref Grey? Co prawda jest trochę droższy, ale z tego co się orientowałem można dostrzec dużo lepszy kontrast na szarym ekranie. Ściany mam w dość jasnym kolorze.
2. Jeżeli chodzi o górny czarny pas to czy jego szerokość może wynosić około 40cm? ekran w takim przypadku znajdowałby się około 100 cm od podłogi. Odległość widza od ekranu to koło 3m. Czy jest to sprawa indywidualna, czy raczej s istnieją pewne normy określające wysokość ekranu.
Z góry dziękuję za odpowiedzi,
pozdrawiam.
 

Maharadża.

New member
słyszałem że ekrany ****************** sa bardzo dobre.
Czy ktoś może coś napisać na ich temat?
Też jestem na etapie doboru ekranu.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Powiedzmy to sobie wprost - w co najmniej 90% finalna jakość obrazu, kolorów, a przede wszystkim kontrast zależy od stopnia "zaczernienia" pomieszczenia. I tu nie pomogą żadne zaklęcia i magiczne ekrany - praw fizyki nie da się oszukać - odbite od ścian pokoju światło wraca na ekran i "demoluje" czerń.
Nie przeceniałbym więc poprawy kontrastu z materiałem Ref. Grey (gain 0.9) - być może w niektórych ciemniejszych scenach subiektywne wrażenie kontrastu będzie trochę lepsze ze względu na niższy o 20-30% poziom czerni. Jednak mierzalny kontrast on/off czy ANSI praktycznie się nie zmieni, bowiem szary ekran obniży w jednakowy sposób (o 20-30% w porównaniu do VisionWhite) jasność bieli, czerni i pośrednich odcieni.

Dużo większą poprawę kontrastu w jasnych pomieszczaniach odbiegających od ideału zapewniają materiały typu High Contrast z gain 1.3-1.5 (np. drogi Black Diamond firmy Screen Innovations), ale jednocześnie z dobrym tłumieniem światła rozproszonego padającego pod dużym kątem - takie ekrany mają dość wąskie kąty oglądania, w granicach 50-70 stopni od osi. Firma Adeo posiada w katalogu materiał tego rodzaju Helios White/Grey gain 1.3, ale niestety nie stosuje go w ekranach rozwijanych.

W twoim konkretnym przypadku ekran szary sprawdziłby się pewnie nieco lepiej niż VW również z uwagi na dobre rozpraszanie, szerokie kąty oglądania, równomierność jasności i kolorów - jedynie jasność 3D trochę by ucierpiała.
Przy ekranie szer. 210 cm filtr ND2 do oglądania produkcji 2D będzie raczej niezbędny - BenQ W1070 ma jasność ponad 900 lm w najlepszym trybie kinowym (BrilliantColor off) w ustawieniu lampy Eco.
Najgorsze jednak jest to, że podobno firma Adeo... nie produkuje obecnie ekranów z materiałem Reference Grey i nie wiadomo, kiedy ponownie zacznie.

Wysokość zawieszenia ekranu jest sprawą dość indywidualną - chodzi głównie o wygodę podczas seansów filmowych, jak również ewentualnie wysokość głośnika centralnego nad podłogą. Ogólne zaleca się, aby środek ekranu (wysokości) znajdował się na wysokości oczu oglądających.
Czarny pas górny to niejako konieczność, jeśli ekran zawieszony jest wysoko. Co innego czarna ramka wokół obrazu - moim zdaniem bardzo potrzebna, odcina obraz od otoczenia, dodaje wrażenia "kinowości" i czasem pozwala ukryć pewne niedoskonałości geometrii, co może mieć znaczenie w przypadku najtańszych rzutników 1080p.

Pozdrawiam.
 

Adrianbel

New member
Dziękuję bardzo za odpowiedź, Twój post dużo mi rozjaśnił.
Pracownik abcprezentacji.pl napisał mi:
"Adeo na chwile obecną nie produkuje ekranów elektrycznych z Reference Grey ponieważ otrzymali trefną partię materiału co wpływało na jakość produkowanych ekranów."
Więc mam nadzieję, że przy ekranie z systemem korbowym będę miał możliwość wyboru Reference Grey:)
Pozdrawiam.
 

Adrianbel

New member
Niestety jeszcze nie udało mi się kupić ekranu... Zamierzałem kupić Adeo Winch Linear 220x124 cm, ale niestety nie mogę go nigdzie dostać. Myślałem nad zakupem Adeo Winch Elegance z materiałem reference white i systemem korbowym , ale po doliczeniu topu wyszło 2600zł, a to są już dla mnie dość duże pieniądze. Czy różnica pomiędzy powierzchnią reference white, a vision white jest aż tak znacząca, że opłaca się wydać ponad dwa razy więcej na ekran?
 
Do góry