Problemy z wyswietlaniem

sqallpl

New member
Kupiłem nowy, wydawałoby się porządny telewizor LCD, za który dałem sporą kasę i jestem niezadowolony z tego, co widzę w grach.

Konsola to Xbox 360 Premium

Telewizor to 42 calowy Sharp DH77E. Tutaj jego szerszy opis -> http://telewizory-lcd.pl/telewizory_lcd_fu..._32_DH_77_E.php (wersja 32)

Konsole podlaczana mam przez HDMI, jednak to nie ma znaczenia, bo na 'czinczach' jest to samo.

Chodzi mi o dziwni efekt, nie wiem, moze to norma dla LCD, ciezko wlasciciwe to opisac ale sproboje.

Od razu dodam, ze podobe rzeczy, da sie zauwazyc rowniez, kiedy ogladam np. mecz w TV analogowej, badz cyfrowej naziemnej. O satelicie lub kablowce po hdmi nie moge mowic, bo jeszcze nie testowalem, czekam na instalacje.

Kiedy np. gram w jakiegos fps'a, patrzac z pierwszej osoby, powoli obracam kamere, patrzac na w miare jednolite tlo. Wtedy widze, takie jakby smugi/zamazy. Nie chodzi mi o smuzenie, np rozmywanie krawedzi w szykim ruchu. Wyglada to tak, jakby na obraz, nazlozyc dodatkowa "szybe" i to do tego bardzo zabrudzona. Mialem wczesniej ten sam model TV, ale sie zepsul i wymienili mi na nowy, na starym bylo dokladnie to samo.

Jest to bardzo denerwujace, bo zamiast uzyskac czysty obraz, to mam kupe. Wiadomo, ze smuzenie, nierowne podswietlanie itd. to "uroki" LCD, ale takie cos?

Momentami, mozna sie nawet skupic na tej wierzchniej, brudnej warstwie i mimo zmiany obrazu, np w momencie obracania kamery, patrzec sie na te "ciapy" jako na pierwszy plan. Taki sam efekt mozna uzyskac, patrzac na zabrudzenia na szybie, jadac samochodem. Skupiamy sie na ciapach, zas obraz zza okna sie rozmywa. Chyba wiecie o co mi chodzi
smile.gif


Nie wiem czy to normalne? Kiedy np. gram mecz w fifie, to patrzac na przesuwajaca sie murawe, wciaz widze te ciapy, poziome pasy i to ewidentnie, one stoja w miejscu, zas obraz jest w ruchu, wyglada to jak pobrudzony ekran. Wyglada to jak bledy w kompresji, jakie wystepuja czasem w slabych jakosciowo filmach, ktore ogladam na komputerze.

Dodam jeszcze, ze kiedy wlaczona jest opcja redukowania szumow, to ciemne elementy, zostawiaja po sobie slady na tejze "warstwie brudu". Np kiedy mam jasne tlo i jakis obiekt na srodku ekranu. Przesuwam kamere w ktoras strone, a w miejscu gdzie widac bylo obiekt, ciagnie sie za nim smuga w jego ksztalcie i zostaje, kiedy kamere zatrzymam. Zeby owa smuga zniknela, trzeba tak poruszyc kamera, aby w jej miejscu znalazl sie inny, mocny kolor.

Kiedy wylaczam redukcje szumow, widac to mniej, jednak wciaz jest bardzo zle.

Podpowie ktos cos?
 

toms83qwe19

New member
Różne smugi, paski lub inne elementy wyglądające jak brud, kurz na warstwie matrycy to niestety kwestia przy produkcji. W monitorach lcd jest bardzo podobnie, też są takie kwiatki.
Jest to chyba związane z warstwą odblaskową na matrycy. Po prostu nie staranne złożenie elemetnów tv.

Najlepszy test na wyłapywanie wszelkiego typu niedoskonałości matrycy, to włączenie jednolitego tła ( najlepiej białe ) i wodzenie oczami za poruszającym się kursorem. Oko wyłapuje wtedy więcej defektów, niz jakbyś bezpośrednio patrzył na białe tło.
 

skylla1

Member
Bez reklam
On nie pisze o żadnych paprochach czy brudzie, ale o efekcie tracenia szczegółów przesuwającego się obrazu, najlepiej widocznym na słabym sygnale tv, np. jakiś starszy film na tv5 czy filmbox.
Nie gram wcale w gry więc nie wypowiem się w sprawie obrazu z konsoli, ale mogę w sprawie programu tv.
Wg mnie problem mniej lub bardziej widoczny jest na każdym tv lcd oraz plazmie, ale zależy głównie od jakości sygnału tv.
Co do konsol niech piszą inni.
 

Robertus64

New member
Bez reklam
To może byc banding , czyli pionowe zaciąganie tak jakby firanki przy poziomym rychu obrazu - wtedy to jest najbardziej widoczne.Wolny od tego był Soniacz którego miałem - V4000 :cool: ale miał inne walory:) które mi nie odpowiadały więc wymieniłem na Sama.
 

sqallpl

New member
To zdecydowanie jest cos, co wyswietlane jest przez telewizor. Wiadomo, nierowne podswietlanie tez mozna zauwazyc w ruchu, szczegolnie przy ciemnych barwach ale to norma, akurat ten model ktory mam, ma dosc rowne.

Jestem pewnien ze to problem z wyswietlaniem, poniwaz przy wlaczonej redukcji szumow, efekt jest nabardziej widoczny i tak jak wspominalem, mocniejsze obiekty, pozostawiaja po sobie rozmyte slady w ich ksztalcie, na jasniejszych polach. Aby znikly, musi sie zmienic scena, badz trzeba najechac na to miejsce innym, mocnym kolorem.

Wylaczylem wszelkie "ulepszacze", jednak ciagle to widac.

Co do pionowej firanki, dokladnie cos takiego. Kiedy ogladam mecz, kamera rusza sie w poziomie, mam wrazenie ze owe paski sa wlasnie w pionie. Tak samo w grach, obraz glownie przesuwa sie w poziomie, dlatego jest to tak widoczne.

Lubie grac z bliska, zas ogladam z wiekszej odleglosci. Gdybym gral z daleka, pewnie bym tego nie zauwazal, jednak z bliksa jest slabo.

Nie wiem, chyba nic z tym nie zrobie i musze sie po prostu przyzwyczaic. Szkoda tylko, bo spodziewalem sie ze na konsoli nowej generacji i nowym TV, chyba z wyzszej polki, bedzie wszystko ok. Zas teraz wydaje mi sie jakbym gral przez jakies plotno ;) Zamiast skupiac sie na ladnej grafice, szczegolach i grze, to ciagle widze te dziwne pasy/kratki/ciapy.
 

Robertus64

New member
Bez reklam
Ta technologia jest taka i możesz szukac długo i okaże sie że jak nie to to tamto - chyba lepiej o tym nie myślec i polubic.
 

sqallpl

New member
Z tego co pamietam, grajac na monitorze 17' LCD Samsunga, nie pamietam dokladnie modelu, jakis syncmaster z 2005 roku, nie widzialem takich bajerow. Nie mam pojecia czemu, orietnuje sie ktos?

Jeszcze poza konkursem. Dopiero co kupilem telewizor. Przypuszczam ze jak bede bral nastepny, to technologia juz bedzie inna, czy za jakies 2-3 lata, standardem bedzie LED, czy moze cos innego? Tam tez takie rzeczy bedzie mozna uswiadczyc?
 
Do góry