Problem ze stereo w UPC Mediabox HD

pa.sko

New member
Witam, Od długiego czasu mam problem z dzwiekiem stereo w dekoderze.
Po włączeniu dekodera (po długim czasie w stand-by lub po resecie dekodera poprzez wyciagniecie na pare minut wtyczki 220v) na kanałach muzycznych, gdzie nadawany jest dzwiek stereo, dziala jak trzeba. Dekoder podaje stereo na tv a ten na kino domowe po kablu optycznym. Z kina dzwiek przerabiany przez Dolby i puszczany na 5.1.

Po jakimś czasie, po "lataniu" po kanałach, właczenie jakiegos kanalu HD dekoder przestaje nadawac sygnal stereo i daje mono. Efekt jest taki, ze kono pyszcza mi dzwiek na glosnik centralny + subwoofer, lub mono prawy i lewy.

Ciekawostką jest, że na kanałach HD, które nadają 5.1 jest dzwiek 5.1. Na innych (SD) jest mono.

Testowałem wszystkie chyba mozliwe podłączenia od HDMI przez optyczne bezposrednio z upc na kino po scart na zwykłych chinchach skonczywszy i dalej to samo.

W miedzyczasie zgloszone bylo do fachmanow z UPC. Przyjechali i rozlozyli rece. Wspomnialem wtedy im ze tez sie zawiesza to wymienili na nowy. Nic to nie dalo. po jakims czasie znowu MONO.

Wyglada mi to na obad w oprogramowaniu. Miał ktoś coś podobnego? Nie wydaje mi sie zeby nikt nie zauwazyl.

Prosze o jakies sugestie, porady... Bede chyba jeszcze raz reklamowal lub pisal pismo do nich, ale chcialbym najpierw wiedziec co wy o tym sądzicie.

Paweł.
 

squad05

New member
napisz prosze jakie masz urządzenia i jak połączone?? jakie kino, ampli czy jakiś zestaw??

Jezeli masz połączone upc->tv->kino to przecież tak nie ma mozliwości uzyskania 5.1.
 

pa.sko

New member
TV: Samsung LE40A656
Kino: Samsung HT-TX715T

podłączenie:
UPC Mediabox HD <-hdmi-> TV <-hdmi+opt->kino.

Próbowałem róźnych połączeń i nie ma poprawy.
5.1 na kanałach HD, na przykład National Geographic HD jest (słyszalne).
 

squad05

New member
to że slyszysz z tylnych głosników nie oznacza że to 5.1
Zacznijmy od tego że dekoder hd UPC nie przesyła dzwięku 5.1 po HDMI więc spróbuj podłączyć w następujący sposób:
1) upc out -> optical -> samsung kino in - tym załatwisz dzwięk 5.1
2) upc out -> hdmi -> samsung tv in - tym załatwisz obraz z upc na tv
3) samsung kino out -> hdmi -> tv in - tym załatwisz obraz z kina (filmy dvd itd) na tv

jedyne co będziesz musiał zrobic to zmieniać żródło w tv w zalezności od tego co będziesz oglądał UPC lub kino.

daj znać czy pomogło.
pzdr
 

pa.sko

New member
takie okablowanie testowalem i sytuacja byla identyczna. po jakims czasie znikalo stereo. Na HD nie. Dodatkowo tracę możliwość sterowania glośnością z pilota UPC
Wiem ze to ze slyszę z tyłu to nie 5.1 a DD.
Zmieniałem kable i też nie dało poprawy.
Zrobilem tez upgrade firmware'u TV. I NIC.

Stawiam na soft dekodera. Ale nie byłbym sam w temacie.
Juz mi rece opadaja.
 

squad05

New member
a soft na mediaboxie masz updatowany?? spróbuj ewentualnie wymusić update (niestety nie pamiętam jak, poszukaj w wątku od HD w UPC)

Twoje podłączenie:
UPC Mediabox HD <-hdmi-> TV <-hdmi+opt->kino
Moim zdaniem NIE MA PRAWA działać bo tv nie przepuszcza dzwięku 5.1

Spróbuj włączyc NG HD i podstaw ucho do tylnego głośnika, powinienes słyszec tam tylko i wyłącznie efekty surround - dialogu z tego głośnika nie możesz słyszec a jeżeli słyszysz to znaczy że twoje kino puszcza stereo na wszystkie głośniki a przecież nie o to chodzi.

Wiem, że jest uciązliwe to że przy połączeniu kablem optycznym traci się możliwość regulacji głośności alternatywą jest kabel coaxialny tylko nie jestem pewien czy HD Mediabox taki gniazdo posiada.
 

pa.sko

New member
squad05 napisał:
a soft na mediaboxie masz updatowany?? spróbuj ewentualnie wymusić update (niestety nie pamiętam jak, poszukaj w wątku od HD w UPC)

tak, upgrade robiłem na poprzednim i obecnym dekoderze i nic nie pomogło

squad05 napisał:
Twoje podłączenie:
UPC Mediabox HD <-hdmi-> TV <-hdmi+opt->kino
Moim zdaniem NIE MA PRAWA działać bo tv nie przepuszcza dzwięku 5.1

Wiem już, ale wyłącza się nawet stereo. Nie nalegam na 5.1.

squad05 napisał:
Spróbuj włączyc NG HD i podstaw ucho do tylnego głośnika, powinienes słyszec tam tylko i wyłącznie efekty surround - dialogu z tego głośnika nie możesz słyszec a jeżeli słyszysz to znaczy że twoje kino puszcza stereo na wszystkie głośniki a przecież nie o to chodzi.

No to pewnie tak jest, ale dlaczego na NG HD jest stereo a na innych kanałach, np VIVA, MTV, stereo sie wylacza po jakims czasie?

squad05 napisał:
Wiem, że jest uciązliwe to że przy połączeniu kablem optycznym traci się możliwość regulacji głośności alternatywą jest kabel coaxialny tylko nie jestem pewien czy HD Mediabox taki gniazdo posiada.

Nie ma.

Poza tym:
Mój ojciec ma identyczny TV, identyczne kino tylko nie ma UPC a Cyfre+ z HD i HDD (nie wiem jak sie dekoder nazywa). Podłączone ma identycznie jak ja
podłączenie:
UPC Mediabox HD <-hdmi-> TV <-hdmi+opt->kino.
i nie ma problemów ze stereo. Nie wnikam w 5.1. Za każdym razem jak ogląda jest dzwiek stereo a kino puszcza to na 5 glosnikow w Dolby Digital. Całkiem fajnie to slychac.
 

pa.sko

New member
No to porobiłem kompleksowe testy i wyszło mi coś takiego:

do zlacza aux-in w kinie podpinam kompa kablem jack-2xchinch, puszczam mp3 i gra stereo jak trzeba (ważne!) tu wykluczyłem uszkodzenie kina.

podpinam mediaboxa kablem 2xchinch-2xchinch i gra mono. to samo z kablem scart-chinche.
kabel opt - mono

Takie same objawy byly przy poprzednim dekoderze, także stawiam na soft (mam najnowszy) lub jakies ustawienia przy dystrybucji sygnalu.
Jeśli to soft to problem byłby widoczny u wiekszosci jak nie wszystkich uzytkownikow.
Jesli to problem z dystrybucja syglanu to problem widoczny bylby u uzytkownikow w moim sasiedztwie jednak nie moge tego sprawdzic - nie znam nikogo.

Chyba bedzie zgloszenie do UPC.
 
Do góry