Problem z obrazem na TV skacze ? porusza się ?

tomekrules

New member
Witam
Posiadam telewizor plazmowy Panasonic PZ80.
Od jakiegos miesiąca oglądam sobie na nim filmy puszczane z komputera przez kabel D-Sub. Moja karta graficzna to Radeon 9600.

Ale dwa dni temu stała się dziwna rzecz obraz na telewizorze nie stoi w miejscu tylko cały "porusza się w pionie". Od dołu do góry.
Obzaz jest czysty tyleż nie da się tego oglądac. Nie moge powiedziec,że obraz skacze bo to dzieje sie dosyc wolno w jednym tempie .
Od razu gdy załączam i bez przerwy. Obrz jakby przewijał się od dołu do góry.

Mój kabel to D-Sub 3 metry.

Wczoraj chciałem sprawdzic czy to nie karta graficzna,ale to raczej nie ona. Bo gdy połączyłem pc i tv kablem s-video wszystko było w porządku.

Nie wiem może to zła czestotliwośc odświeżania. Na TV gdy przełączę w tryb PC(i mam obraz z komputera wyświetla się XGA 60 Hz).

Co może byc tego powodem ?
Jak naprawic ten problem ?

Bardzo proszę o pomoc przy moim problemie.:???:
 

cgc

New member
Sprawdż kabel lub wtyczki

Prawdopodobnie nie styka pin którym leci synchronizacja pionowa.
W kablu vga sygnały synchronizacji i RGB są porozdzielane. Gdyby były złe częstotliwości odświeżania to raczej nie było by w ogóle obrazu a telewizor wyświetliłby stosowny komunikat lub obraz właśnie by skakał. Twoje objawy wskazują na brak sygnału synchronizacji, wtedy karta nadaje 60Hz, tv wyświetla "swoje" 60Hz ale z powodu braku synchronizacji i tego że te 60Hz nie są identyczne w obu urządzeniach to obraz się przewija.

PS Czy to ta sama plazma o której piszesz w wątku obok, jeżeli tak to możliwe że przy przepięciu padło coś w elektronice telewizora.
 
Ostatnia edycja:

tomekrules

New member
Tak ma 14 bolców. ( 15 jest numerów)

Czym się kierowac przy wyborze nowego kabla D-sub.
Może jakies konkretne propozycje ?

Sprawdzałem oba gniazda w TV i PC i są dobre, więc to wina kabla.
 

cgc

New member
A kabel sprawdzałeś np. omomierzem?

Jak sprawdziłeś gniazdka, jak się coś zjara przez np przepięcie to się w gniazdku nie świeci że ten pin nie działa, musiałbyś podłączyć kartę do innego monitora i jak będzie działać to podłączyć inną kartę/komputer do telewizora ale najpierw zmierzyć czy wszystkie ważne piny w kablu mają przejście i nie mają zwarcia np do masy. Czasami zdarza się też że się jakiś pin zakrzywi przy wciskaniu, we wtykach VGA to częsta przypadłość.
Co do zakupu samego kabla to w zasadzie każdy dostępny kabel będzie działać, wiadomo to sygnał analogowy i jak kupisz jakiś tani ale długi i cienki to może być lipny obraz ale działać powinien, nie ma sensu też szaleć, przy długości 3m kabel za 30-60zeta powinien sobie bardzo dobrze poradzić myślę że nawet taki http://www.allegro.pl/item723765929_kabel_full_hd_d_sub_3m_do_monitora_qxga_vga_km3.html spokojnie da radę chyba że jesteś koneserem i audio-videofilem wtedy taki za 300-600 będzie odpowiedni ;-).
.
 

tomekrules

New member
Teraz to ja zgłupiałem :O
Kupiłem nowy kabel D-Sub (dałem 99 zł, sprzedawca opowiadał że lepszego nie ma). Podłączam a tu obraz ponownie przewija(skacze) jak wcześniej na starym kablu.
- Wychodzi, na to że kabel był ok ??
-Gniazdo D-sub w PC jest na pewno sprawne, bo mam do niego przez cały czas podłączony monitor(nawet w tej chwili i jest OK)
- w TV gniazdo też jest ok bo podłączałem do niego tuner i działało

co zrobic ? myślałem, żę to wina tego kabla
 

tomekrules

New member
Zauważyłem,żę zmieniając rozdzielczośc z 1024/768( f=60 Hz) na 800/600 obraz trochę zwolnił ale dalej porusza się z doło do góry.
640/480 nie mogę juz ustawic

Może ma ktoś jakiś pomysł
 
Do góry