Problem z nagrywarką Pioneer DVR 560

wulf

New member
Niedawno zakupiłem nagrywarkę Pioneer 560 i próbuję ją "rozgryźć", co łatwe nie jest, bo instrukcja bardzo obszerna, a możliwości i funkcji również dużo. Nagrywarka połączona jest z TV przez HDMI, a z cyfrowym dekoderem C+ przez scart. I tu pojawia się problem: film nadawany w formacie 16:9 odbieram na telewizorze idealnie, cały ekran jest wypełniony, bez żadnych czarnych pasów, natomiast gdy nagrywam ten sam film (lub tylko puszczam sygnał poprzez nagrywarkę) na dole i na górze widoczne są czarne pasy i obraz oczywiście ulega znikształceniu. Żadne regulacje formatu obrazu na telewizorze, na dekoderze ani na nagrywarce nie przyniosły efektu i obraz w dalszym ciągu jest taki sam. Może to kwestia skalowania w którymś z urządzeń? Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie i rady, bo mi już naprawdę ręce opadają... :(
 

KKuba

New member
Bez reklam
Problem jest ogólnie znany i tkwi w połączeniu przez HDMI. Praktycznie żaden telewizor nie potrafi dopasować obrazu 4/3 emitowanego z materiału 16/9 po wysłaniu go przez HDMI - nie ma takich opcji skalowania w chipsecie (skaler nie ma takiej funkcjonalności).
Rozwiązanie jest zadziwiająco proste połącz telewizor po złączu SCART (tylko użyj dobrego kabla i wskaż jako typ sygnału RGB). Wszystko wróci do normy, a pogorszenia jakości nie będzie... I tak na wejściu masz sygnał analogowy.
 

wulf

New member
KKuba

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Czy zmiana na scart rozwiąże problem zniekształceń obydwu formatów, tj. 16/9 i 4/3? I jeszcze jedno pytanie (bardzo możliwe, że idiotyczne, ale po prostu słaby jestem w tych sprawach): czy mogę podłączyć nagrywarkę do TV jednocześnie scartem i HDMI? Scarta używałbym do nagrywania z dekodera, a HDMI do oglądania "sklepowych" płyt DVD (przy ich odtwarzaniu nagrywarka ładnie skaluje obraz do wyższej rozdzielczości). Poza tym HDMI jest dla mnie o tyle korzystne, że Pioneer współpracuje poprzez ten kabel z telewizorem Sony (włączanie/wyłączanie i obsługa nagrywarki możliwa jest z pilota telewizora).
 
Do góry