Problem z kablem optycznym QED

bakutomek

New member
Ostatnio postanowiłem zmienić stary kabel optyczny kupiony jakiś czas temu za 30 zł na kabel optyczny QED PERFORMANCE. Po zmianie kabla pojawił się problem z dziwnymi odgłosami jakby wzbudzeniem dzwieku, jak pozniej doszedlem tylko na kanale PP. Dzieje się tak podczas przełaczania np. kanałów na TV lub piosenek na nośniku podpiętym do TV. Dźwięk trwa tylko sekunde i przypomina jakby taki lekki strzał głośnika. Zastanawiam się czym to jest spowodowane? Czy kupiłem wadliwy kabel lub coś może źle podłączyłem w co wątpie;) Czy podłączenie kabla ma znaczenie jesli chodzi o kierunek podlaczenia in-out ? Po przemianie na stary kabel wszystko jest ok.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Czy podłączenie kabla ma znaczenie jesli chodzi o kierunek podlaczenia in-out ?

Nie - ponieważ łącza optyczne nie są kierunkowe ,zresztą Qed podważa by kierunkowość kabla miała jakiekolwiek wpływ na dźwięk .Żadne przewody Qed'a nie są kierunkowe .Podobnie długość nie ma znaczenia

Może sam przewód jest uszkodzony ,jeżeli masz możliwość wypróbuj ten kabel na innym sprzęcie ,przy odrobinie szczęścia możesz to zrobić nawet w sklepie RTV
 
Ostatnia edycja:

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Długość ma znaczenie. A czasami widzę fabryczny markowy przewód 2m, który w rzeczywistości ma np 1.9m itp.
Przewody powinne mieć długość odpowiadającą 1/2, 1/4 itd długości fali jaką będą przenosić. Dlatego inna długość może mieć wpływ na urwanie nagle kawałka sygnału albo zaczęcie dopiero od momentu aż fala będzie miała swój pełny kolejny początek.
Przy spdif nie mamy asynchronicznej wymiany danych jaką można sobie włączyć przy np DAC'ach, dlatego może jitter swirować, skutkując trzaskiem zanim załapie resztę juz poprawnego sygnału.
Do tego dochodzi w światłowodach jakość rdzenia i pierwszego płaszcza, który jest coś ala reflektorem.
Akurat pracowałem trochę przy simatic'ach Siemensa i np ich profibus jest fest czuły na odpowiednią długość i jakość przewodu.
Nawet w banalnym CB da się to odczuć. Niech ktoś sobie dorobi "na pałę" kawałek przewodu, a na pewno dalej będzie miał dobry sygnał.

Ale wracając do tematu, j/w sprawdzić na innym sprzęcie, można kupić też inny na spróbowanie choćby tylko taki z allegro za parę zł, albo pożyczyć od kogoś. Jak na nim też będzie ok to z tym qed faktycznie musi być coś nie tak. Chyba, że jest możliwość wymiany na inny, to zrobić póki jeszcze można.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
dlatego może jitter swirować, skutkując trzaskiem zanim załapie resztę juz poprawnego sygnału.
Do tego dochodzi w światłowodach jakość rdzenia i pierwszego płaszcza, który jest coś ala reflektorem.

Człowieku o czym ty piszesz ???? .Bzdury niesamowite

W ogóle jeżeli się nie mylę to jest twoje 2 lub 3 konto na tym forum ,teraz piszesz pod nowym nickiem stare brednie

Wracając do kierunkowości rzeczywiście kable audio są kierunkowe ,myślałem o głośnikowych stąd mój błąd ,przepraszam

Jeszcze taka ciekawostka .Qed opublikował "Genesis Raport były to badania prowadzone przez kilka lat w którym firma nie przedstawiła swoich produktów ,a jedynie swoje badania i wnioski na ten temat .Raport wywołał również sporo kontrowersji bowiem firma powątpiewa co do niektórych technologii zastosowanych w kablach ,co z kolei przekłada się na cenę przewodów

KIERUNKOWOŚĆ - Testy asymetrii nie wykazały niczego ,co mogłoby sugerować istnienie kierunkowości wśród badanych próbek,chociaż niektóre były oznaczone jako kierunkowe.Ślepe testy odsłuchowe także wykazały ,że słuchacze nie potrafili niezawodnie odróżniać kierunku kabli głośnikowych .Trzeba dodać ,że podczas testów kierunkowości kable muszą być za każdym razem identycznie prowadzone,ponieważ stwierdzono ,że ułożenie kabla może mieć mierzalny wpływ na jego parametry elektryczne
Powyższych wniosków nie można jednak przenosić na właściwości kabli sygnałowych ,które w swojej konstrukcji rzeczywiście mogą być kierunkowe .Inne może być łączenie "minusa" i masy ze źródłem ,a inne ze wzmacniaczem .......... (fragment raportu)
 
Ostatnia edycja:

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ok wiesz lepiej, ja tam się nie mam zamiaru sprzeczać.

Konto tu mam od 2008 roku jakbyś nie zauważył. I nie miałem nigdy innego.

I nie łączenie minusa z masą urządzenia tylko ekranu przewodu z masą urządzenia - sygnał jest dalej w osobach przewodach pod tym ekranem zew w lepszych jakościowo przewodach.
Ekran łączy się tylko z jednej strony przewodów żeby nie robić pętli mas.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
I nie łączenie minusa z masą urządzenia tylko ekranu przewodu z masą urządzenia - sygnał jest dalej w osobach przewodach pod tym ekranem zew w lepszych jakościowo przewodach.
Ekran łączy się tylko z jednej strony przewodów żeby nie robić pętli mas.

Napisz zażalenie do Qued'a że głupoty piszą w swoim raporcie ,bo właśnie z tego raportu jest zaczerpnięty ten cytat :D
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nigdzie nie napisałem, że to są głupoty. Tylko jest to mocno nie doprecyzowanie co sprostowałem.
Skoro jest to ich raport to pewnie uprościli do bólu w celach marketingowych dla szarego klienta.
Choć poziom mógłby być trochę bardziej profesjonalny z uwagi na ich wysoka renomę.
 
Do góry