Problem z kablem HDMI-DVI

acidtechno

New member
Witam!

Mam telewizor plazmowy Panasonic 42PY80 i podlaczony do niego komputer kablem HDMI-DVI (5 metrow). Obraz jest krystalicznie czysty, ale problem polega na tym, ze jak ogladam filmy z kompa, na ekranie co jakis czas widze linie pozioma biegnaca powoli z gory na dol - tak jakby obraz w jednym miejscu byl lekko przesuniety. Kupilem kabel w sklepie elektronicznym za ok 30 pln, natomiast widzialem rowniez kable za ponad 100 pln na allegro. Teraz nie wiem, czy to moze byc wina kabla (jakies zaklocenia), czy tez karta graficzna/telewizor...

Pomocy!

Pozdrawiam,
acid
 

a4tech

New member
Przy kablu HDMI-DVI tej klasy o długości 5m, istnieje możliwość słabego ekranowania :???:

Z tego co piszesz...
To taki przewód w tej cenie i to kupiony w zwykłym sklepie raczej ma prawo stwarzać problemy :(

Zanim zdecydujesz się na jego wymianę spróbuj inaczej ułozyć ten co masz.
Móże spróbuj postawić bliżej jednostkę centralną i przewód ułożyć w okrąg z dala od potencjalnych źródeł zakłóceń.


Powodzenia.

ps. czy jak nie oglądasz filmu (wyświetlony jest np. pulpit) to opisana sytuacja ma również miejsce ???
 
Ostatnia edycja:

acidtechno

New member
a4tech napisał:
Przy kablu HDMI-DVI tej klasy o długości 5m, istnieje możliwość słabego ekranowania :???:

Z tego co piszesz...
To taki przewód w tej cenie i to kupiony w zwykłym sklepie raczej ma prawo stwarzać problemy :(

Zanim zdecydujesz się na jego wymianę spróbuj inaczej ułozyć ten co masz.
Móże spróbuj postawić bliżej jednostkę centralną i przewód ułożyć w okrąg z dala od potencjalnych źródeł zakłóceń.


Powodzenia.

ps. czy jak nie oglądasz filmu (wyświetlony jest np. pulpit) to opisana sytuacja ma również miejsce ???
Dzieki za szybka odpowiedz. Bardzo dobre pytanie odnosnie pulpitu - samemu mnie to zastanawialo, niestety nie zauwazylem takich zaklocen, gdy wyswietlony jest pulpit, co wg mnie jeszcze bardziej komplikuje problem :(

Sprobowalem odizolowac kabel od wszelkich mozliwych zrodel zaklocen - niestety dalej to samo, brak jakiejkolwiek poprawy.
 
Ostatnia edycja:

a4tech

New member
Jaką posiadasz kartę graficzną ???
Jakie masz zainstalowane sterowniki ???
Z jakich kodeków i odtwarzacza korzystasz ???

To wszystko może mieć wpływ na wyświetlany obraz video...

Rozumiem, że system w PC to winda XP ???

Czy testowałeś na różnych filmach (formatach) ???


Spróbuj jeszcze uruchomić jakąś gierkę aby mieć pewność, że ta sytuacja ma miejsce tylko przy filmach.
Bo może winna jest prędkość strumienia danych :confused:
Gdy znacznie wzrasta to ten przewód pierdolca dostaje...

Testuj ;)
 

acidtechno

New member
a4tech napisał:
Jaką posiadasz kartę graficzną ???
Jakie masz zainstalowane sterowniki ???
Z jakich kodeków i odtwarzacza korzystasz ???

To wszystko może mieć wpływ na wyświetlany obraz video...

Rozumiem, że system w PC to winda XP ???

Czy testowałeś na różnych filmach (formatach) ???


Spróbuj jeszcze uruchomić jakąś gierkę aby mieć pewność, że ta sytuacja ma miejsce tylko przy filmach.
Bo może winna jest prędkość strumienia danych :confused:
Gdy znacznie wzrasta to ten przewód pierdolca dostaje...

Testuj ;)

Grafika ASUS Geforce GTX 280 1MB 2x DVI
Testowalem na 3 roznych wersjach sterow, obecnie mam najnowsze (dzis sciagnalem).
System Vista 64bit

Jezeli chodzi o odtwarzacz i kodeki - sytuacja wyglada tak samo, niezaleznie czy puszczam DivXa, czy XviDa (Media Player Classic), czy tez plyte DVD/VCD (PowerDVD). Testowalem na roznych filmach/formatach.

Nie zauwazylem tego przy graniu w gre, ale byc moze jest tak samo, bo gram w takich samych rozdzielczosciach i przy takim samym taktowaniu, ale jeszcze to sprawdze.

Ogolnie wydaje mi sie, ze mozna wyeliminowac sterowniki do karty, kodeki i odtwarzacze, tym bardziej, ze na monitorze nie mam tej krechy, ktora widze na telewizorze...

Bo może winna jest prędkość strumienia danych :confused:
Gdy znacznie wzrasta to ten przewód pierdolca dostaje...
To ma jakis sens, bo zwykle widze kreche jak sie dzieje wiecej na ekranie, jak obraz jest bardziej statyczny to krechy nie ma. Mozesz cos poradzic na to?
 
Ostatnia edycja:

a4tech

New member
Na chwilę obecną moim zdaniem, sensownym rozwiązaniem będzie:

1. Wycieczka do sklepu gdzie kupiłeś ten przewód i opowiedzenie sprzedacy o zaistniałej sytuacji.

2. Zakupienie innego, lepszej klasy (ale bez przesady) kabelka i umówienie się ze sprzedawcą, na ew. zwrot towaru, jeżeli problem nie zniknie.


Wiele osób chwali kable PROLINK-a.
Jakość za rozsądną cenę :)
Ale to już wydatek 100PLN (w sieci).

Dlatego wpierw sprawdź na pośrednim cenowo.
 
Ostatnia edycja:

acidtechno

New member
Nie zgadniesz...

Tak z glupoty zamienilem kable - tam gdzie mialem wpiety monitor, wpialem tv i na odwrot. Jak odpalilem film, to na monitorze mialem kreche, a na telewizorze wszystko git :)

Najwyrazniej jednak ustawienia karty graficznej, albo uszkodzone wejscie...

Dziwna sprawa.
 

eempee

New member
Hejka.

1. To nie problem kabla. Ja mam kabel HDMI 15m, który kosztował około 100PLN na Allegro. Jest powyginany w kilku miejscach, nie ma żadnych filtrów i obraz daje taki sam jak kabel 1m za ponad 3 stówki (przynajmniej w 720p). Wiem, bo sprawdzałem :)

2. Problem, który opisujesz (poziomy pas na ekranie) nie wynika z uszkodzenia karty ani niczego takiego. Jest spowodowany problemami z synchronizacją poziomą, gdy karta graficzna nie wyrabia się z wyświetlaniem obrazu na dwóch wyjściach jednocześnie. Przy czym zawsze pokrzywdzony jest obraz dodatkowy (dlatego gdy zamieniłeś kable miejscami i tv stał się ekranem głównym problem przeniósł się na ekran dodatkowy, czyli monitor).
Możesz to łatwy sposób potwierdzić, wyłączając jeden z ekranów w ustawieniach karty graficznej - wtedy obraz będzie ok zarówno na tv, jak i monitorze na tym samym wyjściu i dowolnym ułożeniu kabla.
A co do samego paska i jego występowania, to najbardziej jest widoczny w scenach dynamicznych i scenach z jasnymi obiektami (np. miecze świetlne w Gwiezdnych Wojnach - masakra po prostu - cały ekran pływa).

Z mojego doświadczenia (to znaczy, tak mam na swoim sprzęcie) wynika również, że podczas gdy XP radził sobie z dwoma ekranami jednocześnie na zintegrowanej grafice, to Vista nie daje rady na dedykowanym Radeonie HD 4850.
Ja u siebie rozwiązałem to profilami w programie do zmiany parametrów obrazu - jak chcę coś oglądać na projektorze, to jeden klik i monitor mi się wyłącza, jak już nie chcę to też jeden klik i nie ma projektora.

Pozdrawiam,
M.
 
Ostatnia edycja:

acidtechno

New member
eempee napisał:
Hejka.

1. To nie problem kabla. Ja mam kabel HDMI 15m, który kosztował około 100PLN na Allegro. Jest powyginany w kilku miejscach, nie ma żadnych filtrów i obraz daje taki sam jak kabel 1m za ponad 3 stówki (przynajmniej w 720p). Wiem, bo sprawdzałem :)

2. Problem, który opisujesz (poziomy pas na ekranie) nie wynika z uszkodzenia karty ani niczego takiego. Jest spowodowany problemami z synchronizacją poziomą, gdy karta graficzna nie wyrabia się z wyświetlaniem obrazu na dwóch wyjściach jednocześnie. Przy czym zawsze pokrzywdzony jest obraz dodatkowy (dlatego gdy zamieniłeś kable miejscami i tv stał się ekranem głównym problem przeniósł się na ekran dodatkowy, czyli monitor).
Możesz to łatwy sposób potwierdzić, wyłączając jeden z ekranów w ustawieniach karty graficznej - wtedy obraz będzie ok zarówno na tv, jak i monitorze na tym samym wyjściu i dowolnym ułożeniu kabla.
A co do samego paska i jego występowania, to najbardziej jest widoczny w scenach dynamicznych i scenach z jasnymi obiektami (np. miecze świetlne w Gwiezdnych Wojnach - masakra po prostu - cały ekran pływa).

Z mojego doświadczenia (to znaczy, tak mam na swoim sprzęcie) wynika również, że podczas gdy XP radził sobie z dwoma ekranami jednocześnie na zintegrowanej grafice, to Vista nie daje rady na dedykowanym Radeonie HD 4850.
Ja u siebie rozwiązałem to profilami w programie do zmiany parametrów obrazu - jak chcę coś oglądać na projektorze, to jeden klik i monitor mi się wyłącza, jak już nie chcę to też jeden klik i nie ma projektora.

Pozdrawiam,
M.
Dzieki za odpowiedz. Sproboje tez pobawic sie profilami, moze pomoze. W miedzyczasie napisalem do producenta karty i opisalem problem, zobaczymy, moze oni tez cos wymysla.

Dzieki!

EDIT:
Sprawdzilem to, faktycznie - jak mam moniek wylaczony w opcjach i tylko TV aktywny to nie ma zaklocen. Pozostaje mi jedynie zabawa z profilami, tak jak mowisz. Pozdro i dzieki.
 
Ostatnia edycja:

cosin

New member
witam Was.

U mnie dokładnie ta sama sytuacja.

Wczoraj po raz pierwszy podpiąłem notka (wyjście DVI) do TV panasonic 42PY80 (wejście HDMI 1) kablem 2,5m DVI-HDMI (40pln w sieci). Kabel gruby z filtrami, "pozłacane" końcówki. Włączyłem kilka filmów akcji MKV, divX i na wszystkich przy dynamicznym obrazie pojawiały się poziome paski na TV. Na LCD notka obraz igła. (grafika ATI X700 128MB własnej). Nie wiedziałem co jest grane. Dzisiaj pogrzebię w ustawieniach "primary/secondary screen" i wyłącze LCD. Mam nadzieję, że pomoże.
 
Do góry