Problem LG vs Samsung.

laki2000

Member
Witam. Posiadam dwa telewizory - Samsung UE40D6500 oraz LG 32LK450. Problem polega na tym, że dzisiaj podłączyłem oba tv do naziemnej cyfrówki. Na samsungu odbieram trzy mux-y a na Lg tylko jeden ten z polsatem i tvn. Co może być powodem?
 

Kpc21

New member
Podłączałeś je do tej samej anteny? Może sygnał jest na granicy i Samsung ze względu na bardziej czułą głowicę jest w stanie go wyłapać, LG już nie.

Jak daleko od nadajnika się znajdujesz? Jaki to nadajnik? Jaką masz antenę, z jakim ew. wzmacniaczem?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Podejrzewam ,że Samsung ma silniejszą głowicę dvb-t ,a muxy w Twojej okolicy nadają z różną mocą ,tak się często zdarza niektóre telewizory mają tak słabą głowicę ,że w ogóle nie znajdują żadnych programów pomimo, że sygnał jest dostępny
 

laki2000

Member
Telewizory podłączone są do tej samej anteny. Jest to instalacja zbiorcza tak zwany azart. Mieszkam w Chorzowie do nadajnika w linii prostej jest około 20 km. Jeżeli chodzi o siłę sygnału to na samsungu na którym odbieram muxy, których nie widzi lg to około 55%.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
55% to trochę za mało jak na sygnał, powinno być w granicach 75-85% ,który to nadajnik Katowice/Kosztowy ?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli na kanale 55 odbierasz mux1 to jest to ten nadajnik ,jego moc 25KW czyli nie najgorzej .Powinny być u Ciebie dwa paski na ekranie - jeden wskazuje siłę sygnału a drugi jego jakość .Tak na odległość trudno coś powiedzieć ,wykluczam uszkodzenie głowicy dvb-t w LG (chociaż jest taka możliwość) .Podłącz do gniazda antenowego w Samsungu kawałek drutu (tylko ostrożnie żeby gniazda nie uszkodzić ) i zobacz czy złapiesz jakieś stacje i jaka będzie siła sygnału
 

laki2000

Member
Dzięki za odpowiedzi. Dzisiaj troszkę już późno na zabawę drucikami. Może jutro spróbuję.
Mam jeszcze jedno pytanko. Jeżeli lg ma słabą głowicę to czy można zastosować jakiś patent aby odbierał mi wszystkie muxy jak samsung. Może jakiś wzmacniacz antenowy. Czy na jakość i siłę sygnału może mieć wpływ model rozdzielacza antenowego lub kabel. Z góry dzięki za odpowiedzi.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Możesz użyć wzmacniacza antenowego ,z tym że są różne więc trzeba wybrać odpowiedni ,model rozgałęziacza może mieć wpływ, kabel w tym przypadku nie
 

Kpc21

New member
Może być tak, że to wina instalacji zbiorczej, która nie została dostosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Wydaje mi się, że wzmacniacz wiele tu nie pomoże, ale sprawdzić nie zaszkodzi.
 

laki2000

Member
Witam ponownie. Wczoraj przy parszywej pogodzie (deszcz) złapałem pozostałe muxy ( kanał 51 i 55) na tv LG. Dzisiaj pogoda jest super i brak sygnału. Dlaczego? Jak sprawdzałem wczoraj to sygnał waha się jak szalony od 8% do 48%. Co na to poradzić aby łapać wszystkie muxy na tv LG.
 

digitalus

Banned
W poprzednim poscie wspomniales o rozgaleznikach. Kazdy rozgaleznik ma tlumienie , zalezy od typu przelacznika ,jesli to np rozgaleznik na trzy telewizory to na drugim i trzecim wyjsciu tlumienie do 8db. Jesli instalacja jest dluga i sa dodatkowe zlaczki to kolejne tlumienie.Probowales odlaczyc rozgaleznik i podlaczyc kabel za pomoca (beczki)?
 
Ostatnia edycja:

laki2000

Member
W poprzednim poscie wspomniales o rozgaleznikach. Kazdy rozgaleznik ma tlumienie , zalezy od typu przelacznika ,jesli to np rozgleznik na trzy telewizory to na drugim i trzecim wyjsciu tlumienie 8db. Jesli instalacja jest dluga i sa dodatkowe zlaczki to kolejne tlumienie.Probowales odlaczyc rozgaleznik i polaczyc kabel za pomoca (beczki)?

Tak. Zero poprawy. Teraz kanał 48 - siła 55% jakość 100%, kanał 51 - siła 8% jakość 1 %, kanał -55 brak sygnału. A wczoraj wszystko było ok.
 

digitalus

Banned
Jesli odlaczyles rozgalezniki i korzystasz z instalacji zbiorczej to zbyt wiele juz nie mozna zrobic.Pozostaje tylko zglosic usterke do administracji.Inne rozwiazanie to indywidualna antena.
 

laki2000

Member
Jesli odlaczyles rozgalezniki i korzystasz z instalacji zbiorczej to zbyt wiele juz nie mozna zrobic.Pozostaje tylko zglosic usterke do administracji.Inne rozwiazanie to indywidualna antena.

Dzięki za odpowiedź. Brałem pod uwagę własną antenę. jedynie co mnie zastanawia to to, że na samsungu odbieram wszystkie muxy ( odpowiednio - 92%, 42%, 50% siła sygnału). Czy własna antena rozwiąże mój problem. Jeżeli antena to jaka? Co polecacie?
 

digitalus

Banned
Bardzo duzo zalezy od czulosci glowicy , dlatego w samsungu odbierasz trzy muxy.Jesli chodzi o antene to duzo zalezy od odleglosci od nadajnika i profilu terenu.

http://www.dvbtmap.eu/

Wybierasz zakladke "mapy" i "odleglosc i profil terenu". Zaznacz miejsce gdzie mieszkasz przechodzisz na widok z satelity i strzalke ustawiasz dokladnie w miejscu montazu anteny , pozniej w zakladce po prawej stronie regiony,wybierasz oczywiscie polska, trzeba odszukac swoje nadajniki.Po wybraniu nadajnika pojawi sie kreska czyli dokladny kierunek w strone nadajnika. W okienku mozna zobaczyc profil i odleglosc od nadajnika
Jesli nie ma przeszkod np gory . Do nadajnika 50 , 60 km dobrze powinna sprawdzic sie antena 19 elementowa yagi.przyklad z forum emitela
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2561&start=40
czyli taka antena
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-69_dvb-t_A1911.htm
Jesli odleglosc od nadajnika jest mniejsza to antena nie musi byc taka dluga.
 
Ostatnia edycja:

laki2000

Member
Bardzo duzo zalezy od czulosci glowicy , dlatego w samsungu odbierasz trzy muxy.Jesli chodzi o antene to duzo zalezy od odleglosci od nadajnika i profilu terenu.

Interactive DVB-T map

Wybierasz zakladke "mapy" i "odleglosc i profil terenu". Zaznacz miejsce gdzie mieszkasz przechodzisz na widok z satelity i strzalke ustawiasz dokladnie w miejscu montazu anteny , pozniej w zakladce po prawej stronie regiony,wybierasz oczywiscie polska, trzeba odszukac swoje nadajniki.Po wybraniu nadajnika pojawi sie kreska czyli dokladny kierunek w strone nadajnika. W okienku mozna zobaczyc profil i odleglosc od nadajnika
Jesli nie ma przeszkod np gory . Do nadajnika 50 , 60 km dobrze powinna sprawdzic sie antena 19 elementowa yagi.przyklad z forum emitela
Emitel • Zobacz wątek - Antena 60km od nadajnika
czyli taka antena
Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T
Jesli odleglosc od nadajnika jest mniejsza to antena nie musi byc taka dluga.

Wygląda to tak: Interactive DVB-T map - Distance and terrain profile
 

laki2000

Member
Witam ponownie. Od dwóch dni na LG odbieram wszystkie trzy multiplexy. Ale na kanałach 51 i 55 (kosztowy) siła sygnału to od 14% do 20%. Jak wczoraj była ulewa to nie dało się oglądać. Co zrobić aby poprawić siłę sygnału. Przypominam jest to instalacja zbiorcza. Jestem gotowy do zrobienia własnej, ale może jest jakiś sposób na poprawienie siły. Przypomnę, że na samsungu podpiętego do tej samej instalacji wszystko jest ok ( chodź mogło być trochę lepiej - siła sygnału 45% - 55%)
Pozdrawiam.
 
Do góry