Poziome kreski w pierwszym wierszu wyświetlanego obrazu

krutza

New member
Witam, posiadam tv 42g20, który zasilany jest przez sygnał DVB-T ze zwykłej anteny (siatkowej).
Niestety w pierwszym od góry wierszu wyświetlanego obrazu pojawiają się na niektórych kanałach poziome białe kreski mniej więcej do połowy ekranu. Obecnie występują stale dla programów TVP1 i 2, choć poprzednio pojawiały się także dla innych stacji. W telewizorze jest opcja 16:9 Overscan, która powoduje, rozciągnięcie obrazu, ale to nie rozwiązuje całkowicie problemu, gdy program jest nadawany z pasami. Poniżej obrazki ilustrujące omawiany kłopot.

img413.imageshack.us/img413/9782/kreski1.jpg
img27.imageshack.us/img27/6866/kreski2.jpg

Dla sygnału analogowego problem nie istnieje.
Mam prośbę o wyjaśnieni, czy opisywane zjawisko to efekt wady telewizora, czy błędnie nadawanego sygnału DVB-T?
Pozdrawiam
 

loky

New member
U mnie w S10e ten problem załatwia opcja "powierzchnia obrazu". Spotkałem się z tym też ostatnio pierwszy raz po podłączeniu Jambox. Nie wiem czy to normalne czy nie. Wkurzająca rzecz, programy HD nie mają przez to szans na natywne wyświetlanie.
 

bogaty

New member
Bez reklam
U mnie w S10e ten problem załatwia opcja "powierzchnia obrazu". Spotkałem się z tym też ostatnio pierwszy raz po podłączeniu Jambox. Nie wiem czy to normalne czy nie. Wkurzająca rzecz, programy HD nie mają przez to szans na natywne wyświetlanie.
On już włączył Overscan (powierzchnia obrazu), u mnie na DVB-T nie ma takich problemów.
 

krutza

New member
Jeżeli włączę tryb 16:9 overscan, wówczas dla programów TVP 1, 2 na których kreski się pojawiają stale, następuje lekkie przybliżenie, przez co nie jest wyświetlany pełny obraz - powoduje to, że właśnie te kreski "wykraczają" poza ekran. Niestety na TV4 podczas transmisji meczu Lecha obraz był nadawany "z pasami" i te rozciąganie wówczas nie pomagało, ale o dziwo dotyczyło to tylko tej relacji, tzn. wcześniejszy mecz Borusii Dortmund nadawany także w takim samym formacie był wyświetlany prawidłowo.
Co ciekawe po podłączeniu DVD pionieera 420 (przez Euro (RGB)) kreski także się pojawiły - dopiero włączenie 16:9 overscan powoduje przybliżenie obrazu i ich zniknięcie.
I tu mam właśnie wątpliwości, bo można tłumaczyć fakt nadawania złego sygnału na krawędziach, ale wydawało mi się, że przy podłączonym odtwarzaczu takiego problemu już być nie powinno.
Pozdrawiam.
 

KubaArek

New member
Bez reklam
umnie jest to samo na TX-P42U10E sygnał z Raszyna DVB-T na programach Test TVP1 i Test TVP2 powierzcnia obrazu wył ,przy wł problem znika ale mnie to nie satysfakcjonuje bo wtedy obraz z kompa mam rozszerzony
 

krutza

New member
W przypadku kresek występujących podczas oglądania programów z DVB-T można z poziomu menu serwisowego przesunąć obraz o 1 wiersz ku górze. Informację jak to zrobić można zobaczyć w:
w w w.hdtv.com.pl/forum/panasonic/38083-th-xxpv8-80-funkcje-w-menu-serwisowym.html

Niestety nie wiem jak przesunąć obraz w przypadku połączenia z DVD (przez kabel euro - wejście AV). Gdy puszczam coś z DVD to przy wejściu do menu serwisowego, telewizor automatycznie przechodzi do wyświetlania materiału z DVB-T. Macie jakieś sugestie ?
 
Mnie ciekawi dlaczego niektóre kanały nadają obraz z tymi "kreskami" na górze ekranu, a inne potrafią jakoś tego uniknąć.
Mnie osobiście opcja overscan nie zadowala, bo nie lubię jak mam wszystkie boki obrazu obcięte.
 
Do góry