Poważny problem z basem

garibaldi

Member
Witajcie.
Mam problem z uzyskaniem ciepłego miłego basu przy niskich natężeniach głośności jak i przy normalnym słuchaniu muzyki/TV/filmów. Moja konfiguracja to:
Denon AVR 3312 połączony z kolumnami Klipsch RF 82-II kablami WireWorld Luna 16/4+16/2 w konfiguracji Bi-Amp. Do tego Subwoofer (nie znam marki bo plakietka przepadła - ale chyba jakiś canton AS 85.2)
- opcje LFE+Main, LPF for LFE na 250Hz - Crossover Freq na 200Hz. Głośniki w trybie Multi chan.

Brakuje mi w odsłuchu średniego basu/średnich częstotliwości za to za dużo jest niskiego dudniącego basu - aż głowa boli. Jak coś już puszcze głośniej to brakuje mi środka i strasznie wynaturza bardzo niskie dźwięki - muzyka zagłuszana jest bardzo niskim basem na progu słyszalności. W Subie nie filtruje częstotliwości bo tylko mogę je skracać ku górze. Jak odłączam suba to w ogóle nie mam basu a podobno te Klipschy generują same z siebie super przyjemny bass - tak mówił sprzedawca.

Przed tym zestawem miałem 10 letnią yamahe + głośniki magnata za 500 zł z MM i bas i środki były o niebo lepsze. Kumpel też ma jakiś budżetowe kolumny + podstawowy model Denona i jak ostatnio słuchałem u niego SkyFall to w momencie jak wchodzi bass koło 1 min to był super miękki delikatny ale było go na skórze czuć przy minimalnej głośności - a u mnie - ten sam motyw przy różnych częstotliwościach raz głośniej raz ciszej :( Co radzicie ?
 

garibaldi

Member
Same fronty - reszta ma być wymieniona na wiosnę choć z poprzednimi magnatami nie grała źle. Wstrzymałem się z zakupem Klipschów na tył po tym jak usłyszałem jak gra u mnie bas po wymianie amplitunera i frontów. Może to jednak nie wina kolumn ?
 

Rudeford

New member
Nie znam się na amplitunerach do kina i ich ustawieniach, ale jeśli masz niskie nieprzyjemne buuuuu, zagłuszające resztę, to może być problem z akustyką. Jak ja nie lubię tego buuu, ale kilku znajomych je uwielbia. Stając na środku pokoju także masz ten nieprzyjemny bas? Ile masz metrów do kwadratu?
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Racje macie pewnie wszyscy ;)
1) złe ustawienia to fakt, właściwie tragedia ;)
2) Ale buuuuuu to może być akustyka. Choc na poprzednim zestawie tego nie było? To ze u kolegi jest inaczej to nie można porownywac - inna akustyka, inny sprzet.
 

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
To są ustawienia. Jak odcięcia na 200 i 250 to dlatego buczy. Poczytaj o kalibracji kina domowego to w 5 minut będziesz miał ładny dźwięk.
 

garibaldi

Member

Attachments

  • ustawienie1.jpg
    ustawienie1.jpg
    32,8 KB · Wyś: 92

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przede wszystkim musisz przeprowadzić kalibrację zgodnie z poradnikiem, który załączył wcześniej armanig. To pomieszczenie moim zdaniem jest za małe dla RF82 (lepsze by były RF62) i do tego są blisko ściany więc może być problem z dudniącym basem. Część powinna skorygować kalibracja. RF grają skrajami pasm. Będziesz miał dużo basu i wysokich natomiast średnica wycofana. Choć z Denonem RF-y powinny dobrze zagrać. Pobaw się ustawieniami.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Czyli potwierdzają się przypuszczenia:
1) Jeśli możesz odsun bardziej kolumny. Na zdjęciu nie widać większych błedów mogących powodować buczenie
2) możliwe, że sub będziesz musiał przenieść w inne miejsce.
2) przeprowadz kalibrację zgodnie z linkiem z postu nr 2 i po sprawie.
 

garibaldi

Member
Przeprowadziłem kalibracje. Sub na początku wypadł -12db ale po 3 próbach zostawiłem na -2.5. Tryb MultEQ XT włączony - reszta polepszaczy też. Problem taki że teraz nie mam basu w ogóle :p Automatycznie parametry crossover ustawił podobnie jak proponuje autor z wyłączeniem przednich głośników - Denon je automatycznie ustawił na FULL BAND resztę całą na SMALL. Nie mam opcji jak przed kalibracją dodawania tonów wysokich i niskich. Wczoraj byłem u teścia któremu kupowałem ONKIO z Quadral 5.0 QUINTAS 5000 bez suba i same te niewielkie kolumny generują mięciutki basik bez żadnej kalibracji. Boje się że jednak to chodzi o kolumny :(((
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
To nie kolumny. Klipsch słynie z basów, a masz największy model. Dobra bas przy cichym graniu zapewni Ci wzmak stereo, ale nie zmienia to faktu, ze nadal nie przeprowadziles poprawnie kalibracji. Wystarczy zastosować się do linku z postu nr 2.
Raz masz basu za dużo, raz za mało ;)
A wlasciwie chodzi Ci o ustawieni do kina czy do stereo, bo to dwie inne rzeczy, a ja się już zgubiłem.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Przede wszystkim musisz przeprowadzić kalibrację zgodnie z poradnikiem, który załączył wcześniej armanig. To pomieszczenie moim zdaniem jest za małe dla RF82 (lepsze by były RF62) i do tego są blisko ściany więc może być problem z dudniącym basem. Część powinna skorygować kalibracja. RF grają skrajami pasm. Będziesz miał dużo basu i wysokich natomiast średnica wycofana. Choć z Denonem RF-y powinny dobrze zagrać. Pobaw się ustawieniami.

Tak jak piszesz , choc najlepiej to wymienic jest na mniejsze kolumny.. bo to znacznie prosciej niz zamienic obecny pokoj na wiekszy..
 

garibaldi

Member
To jakie kolumny wg was by się do mnie nadawały ????? - 70% muzyka chillout, ambi, elektroniczna (Oldfield itd) 30% kino domowe - do tego 100% grania jako głośniki TV. W tych zdecydowanie mi środka brakuje, wysokie są genialne i nie chciał bym ich w innych kolumnach stracić.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja mam dla Ciebie lepsza propozycje. Zabierz te kolumny, a nawet klocka ktorym je napedzasz i udaj sie do tego kolegi, czy tescia o ktorym wspominales wczesniej. Zrob rozne zestawienia i ocen to wszystko jeszcze raz.
Po tych testach pomysl (ewentualnie) o wymienie, a nie teraz.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Po pierwsze muszą się wygrzać, po drugie Klipsch nie daje miękkiego okrągłego basu, a tobie zależy na takim subwooferowym i to jeszcze z bassreflexem :)
 

garibaldi

Member
Witam
Tak czytam i czytam i chyba mnie ktoś tutaj kiedyś zbajerował z tymi Klipschami. W moim przypadku chyba sprawdzą się lepiej kolumny z otworami bass refleksu z przodu. Co polecacie tym razem - chodzi mi o miękki delikatny miękki bass i wyraźnie średnie tony. Koszt myślę tak do 4 - 4.5k za parę.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Druga sprawa to kolumny stoją w takim miejscu, żę bas będzie spylał w inne części mieszkania. BL40 graja podobnie do tego co oczekujesz ale posłuchaj przed nowy zakupem.
 
Do góry