Porady - KODI. Wtyczki, problemy, rozwiązania, nowinki

mat74

Well-known member
Bez reklam
może się okazać, że w życiu nie widziałem jeszcze prawdziwego 4k...

To nie wykluczone.

Jeszcze raz dla jasności opiszę działanie Kodi zainstalowanego na android TV 11 , przy róznych ustawieniach systemowych wyświetlacza.Ustawienia i materiały dobrane specjalnie pod kątem uwydatniena problemu:

przy wyłączonej białej liście
-ustawiona rozdzielczość 1080 częstotliwość 24hz, materiał 4k 23.98hz Dolby Vision .
Sygnał wchodzący do TV to format 1080 24hz Dolby Vision

-ustawiona rozdzielczość 1080 czestotliwosć 60hz ,materiał 4k 23.98hz Dolby Vision
Sygnał wchodzący do TV to format 1080hz 60hz Dolby Vision

-ustawiona rozdzielczość 2160 (4k) 60hz ,materiał 4k 23.98 Dolby Vision
Sygnał wchodzący do TV to format 2160 (4k) 60hz Dolby Vision

-ustawiona rozdzielczość 2160 (4k) 60 hz, materiał 1080 25hz
Sygnał wchodzący do TV to format 2160 (4k) 60hz

-ustawiona rozdzielczosć 1080 częstotliwosc 60hz ,materiał 1080 25hz
Sygnał wchodzący do TV to format 1080 60hz.

Przy właczonej białej liście - niezaleznie od ustawionej rozdzielczości ,TV melduje wejście sygnału dokładnie w takim formacie w jakim jest odtwarzany materiał.
Warunkiem działania białej listy jest włączenie dostosowania czestotliwosci odtwarzania.
(sygnał 23.98hz i 59.94hz jest u mnie zgłaszany jako 24hz i 60hz- TV widocznie nie uznaje ułamków ;) )

Jak widać na powyższych przykładach , Kodi zainstalowane na android TV 11 bez ustawienia białej listy podaje sygnał w takim formacie w jakim ma ustawioną rozdzielczość.

ps.Nie bedę sie bawił tu ze zdjęciami- kto ma mozliwośc może to sprawdzić samodzielnie, kto nie ma musi uwierzyć na słowo.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Dorzucę jeszcze cos dla niedowiarków ,którzy nie mają mozliwości sprawdzenia tego samodzielnie :

"Whitelisted modes depend on the connected screen/monitor/TV and hardware in use.
When a whitelist is set Kodi will only switch if the exact resolution and refresh rate is matched to a selected entry in the whitelist, otherwise it will match the desktop resolution (and refresh rate).

Example-Kodi or desktop is set to 3840x2160 at 60 HzContent is 1920x1080p at 24 HzIf "1920x1080p at 24 Hz" is whitelisted, Kodi will switch to 1920x1080p at 24 HzIf "1920x1080p at 24 Hz" is not whitelisted, Kodi will play at 3840x2160 at 60 Hz."

 

Borygo77

Klub HDTV.com.pl
VIP
Masz ustawione gui w 4k? Gratulacje! 😜
Jezeli uzywasz gui w 1080 nie potrzebujesz bialej listy dla materialow 1080 i 4k. Warunkiem jest wlaczenie dostosowania odswiezania po rozpoczeciu/zatrzymaniu.
Jesli chcialbys meczyc oczy 480p 576, 720 to baw sie w biale listy.

Udowodnione jest ze kodi odtwarza 4k w oryginalnej rozdziałce. Czasem nie radzi sobie z odświeżeniem.. Dlaczego? Nie wnikam i mnie to nie boli. Bardzo rzadko ogladam z zewnetrznego kodi na coreelec...
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Masz ustawione gui w 4k? Gratulacje!

Co Ty pleciesz ?! A skąd to wywnioskowałeś ?!
Ustawienia rozdzielczosci wyswietlacza a rozdzielczośc interfejsu w Kodi na Androidzie to osobne zakładki !
Obojętnie jak ustawisz rozdzielczosć GUI ,bedzie wygladać tak samo bo nastepuje scalowanie albo w boxie albo w TV.
W 1080 jest równiez interfejs androida ! Możesz w Nvidii pro wymusić jego rozdzielczość na 4K ale moim zdaniem w tej formie jest kłopotliwy w uzytkowaniu ze wzgledu na zbyt małe ikony.
Z reszta na twoich zdjęciach widać ,ze również w coreelec jest to rozróznione bo masz zakładkę "disable GUI scaling" (wyłącz skalowanie GUI).

Jezeli uzywasz gui w 1080 nie potrzebujesz bialej listy dla materialow 1080 i 4k. Warunkiem jest wlaczenie dostosowania odswiezania po rozpoczeciu/zatrzymaniu.
Czyli zarzucasz mi kłamstwo i dane ,które zamieściłem w poprzednich postach wyssałem z palca ?! Pomimo ,że nie mozesz przedstawić zadnych kontrargumentów bo nie masz technicznej mozliwosci sprawdzenia tego ?!
Twierdzisz również ,że cytowany przeze mnie fragment z Official Kodi Wiki to bzdura a to żródło się myli ?
Oczywiscie dopuszczam taka mozliwość ale proszę o udowodnienie tego ! Bo dowód przeprowadzony przeze mnie dokładnie te informacje potwierdza.Potwierdzić może to sobie również we własnym zakresie każdy kto ma zewnętrzny box na androidzie.

Udowodnione jest ze kodi odtwarza 4k w oryginalnej rozdziałce.
Argument w rodzaju "amerykańscy naukowcy dowiedli...." Chłopie , konkrety !!! Gdzie i przez kogo, na jakim sprzęcie , jakim materiale ?!
Przed chwilą udowodniłem dokładnie coś odwrotnego ,podając wszystkie dane zarówno sprzętu, oprogramowania ,ustawień jak i materiału.
Przeprowadż podobny dowód dający inny wynik to bedziemy mogli poszukać przyczyny róznic ,bo na razie to wykazałeś ,że Kodi na coreelec działa inaczej co nie jest żadną nowością nie jest również przedmiotem dyskusji !

Czekasz na Nvidie Shield 2019- jak juz dostaniesz i będziesz w stanie sprawdzić to o czym piszę to wrócimy do rozmowy bo na razie nie widzę sensu dalszego bazowania na "udowodnione zostało"....
 

leszekgd

Active member
mat74 czy dobrze rozumiem? Sygnał wg Ciebie jest konwertowany w taki sposób: 4k->1080->4k? Mam Shielda ustawionego w systemie i w Kodi na rozdzielczość domyślną. Gdy leci materiał 1080p to oczywiście Kodi wyrzuca go w 4k ale mam możliwość włączenia ulepszenia SI. Dla natywnych 4k oczywiście tej opcji nie ma. Wydaję mi się że jeśli byłaby konwersja do 1080p to byłaby też opcja ulepszonego skalowania. Jak miałem wersję Shielda 2017 to jak ustawiłem w systemie rozdzielczość na 1080p to Kodi wypluwało 1080p albo 4k w zależności od sygnału. Dopiero w poniedziałek będę miał dostęp do Nvidii. Jak wygląda sprawa gdy ustawi się tak jak napisałem powyżej?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Sygnał wg Ciebie jest konwertowany w taki sposób: 4k->1080->4k?
Nie przy użyciu zewnętrznego box-a .Jak to wygląda przy androidzie na telewizorze niewiadomo , bo nie ma informacji o tym jaki sygnał wychodzi z wewnętrznej aplikacji.

Jak wygląda sprawa gdy ustawi się tak jak napisałem powyżej?

Własnie ponownie sprawdziłem:
Ten sam materiał 4k 24hz DV (ten sam plik odpalany z chmury RD.Dla ułatwienia pomijam (podobnie jak mój TV ;) ) ułamki.

Ustawienie rozdzielczości na 1080 60hz bez zmiany rozdzielczości:
-włączona biła lista dla formatu 4k 24hz , właczone dostosowanie odświezania - materiał wchodzi do TV w natywnym formacie .
- wyłaczona biała lista dla formatu 4k 24hz,właczone dostosowanie odswieżania - do TV wchodzi 1080 24hz DV
-wylączona biała lista dla formatu 4k 24hz ,wyłączone dostosowanie odświeżania -do TV wchodzi 1080 60hz DV
Jak widać powyżej "dostosowanie częstotliwosci odświeżania" nie zmienia rozdzielczości wychodzącego sygnału a jedynie czestotliwość odświeżania.
Jednak aby sygnał był wypuszczany w postaci natywnej pomimo wciagnięcia na białą listę okreslonego formatu ,dostosowanie odświeżania musi być również włączone.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Mam Shielda ustawionego w systemie i w Kodi na rozdzielczość domyślną. Gdy leci materiał 1080p to oczywiście Kodi wyrzuca go w 4k ale mam możliwość włączenia ulepszenia SI
w Nvidii Shield ,kodi ustawia się domyslnie na 4k 59.94hz.
Wydaję mi się że jeśli byłaby konwersja do 1080p to byłaby też opcja ulepszonego skalowania.
Wymuś ją przełaczając rozdzielczość w Kodi na 1080.
 

leszekgd

Active member
Sorki, niedawno wstałem jeszcze do końca nie kminie. Czy na Shieldzie z Kodi nie mam natywnego 4k tylko upscalowane? Chodzi o najnowszą wersję systemu?
 

leszekgd

Active member
„Tryby umieszczone na białej liście zależą od podłączonego ekranu/monitora/telewizora i używanego sprzętu.
Po ustawieniu białej listy Kodi przełączy się tylko wtedy, gdy dokładna rozdzielczość i częstotliwość odświeżania są dopasowane do wybranego wpisu na białej liście, w przeciwnym razie będzie pasować do rozdzielczości pulpitu (i częstotliwości odświeżania)".
Nie mam ustawionej białej listy. W moim LG C1 mogę sprawdzić w jakim "klatkażu" odtwarza się materiał. Kilka razy sprawdzałem i nie jest to 60hz tylko 23.976, 24 albo 25 (albo 50 nie pamiętam dokładnie) w zależności od materiału. Oczywiście zaznaczona opcją zmiany w ustawieniach Kodi.
 

leszekgd

Active member
@mat74 mógłbyś wkleić linka do dyskusji dotyczącej tego problemu z zagranicznego forum. Już nie wiem czy ty chodzi o rozdzielczość czy o fps czy androidTv na telewizorach czy na zewnętrznych urządzeniach.
 

Borygo77

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nic nikomu nie zarzucam ani nie narzucam.
Pokazalem Ci jak dziala kodi i dziala tak na kazdym urzadzeniu ktore posiadam.

Zrobilem testy plikami zalaczonymi w poscie.
Potrafie tez zobaczyc roznice miedzy 4k a 1080.

Na nowego shield'a owszem czekam. Szkoda ze go jeszcze nie zrobili. 2019 kupował nie bedę...
 

Borygo77

Klub HDTV.com.pl
VIP
Leszek ustaw gui w shield na 1080@60.
Gui kodi 1080@60 i wlacz kilka testowych materialow przy wylaczonej bialej liscie.. 1080p i 4k. Tv powinien zglosic prawidlową rozdzialke i odswieżanie.
 

leszekgd

Active member
@Borygo77 tak zrobię ale dopiero w poniedziałek. Teraz mam dostęp do firesticka 4k max oraz tv 1080p i zaczynam się trochę martwić. Kiedy ustawię Kodi na 720p (czy to z białą listą czy bez) i będę odtwarzał materiał 720p to telewizor pokazuje 1080p/24....
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Nie mam ustawionej białej listy. W moim LG C1 mogę sprawdzić w jakim "klatkażu" odtwarza się materiał. Kilka razy sprawdzałem i nie jest to 60hz tylko 23.976, 24 albo 25 (albo 50 nie pamiętam dokładnie) w zależności od materiału. Oczywiście zaznaczona opcją zmiany w ustawieniach Kodi.
Oczywiście ,że tak będzie skoro nie zmieniałes w ustawieniach systemowych rozdzielczości ,która automatycznie ustawia sie na max mozliwości wyświetlacza.
Kodi wypuszcza wtedy rozdzielczość 4k , a włączone dopasowanie rozdzielczosci powoduje ,ze materiał przechodzi z oryginalnym frame rate (z oryginalną czestotliwością.
Przełącz rozdzielczośc wyświetlacza na 1080p a materiał 4k będzie wychodził w oryginalnej czestotliwosci ale w rozdzielczości 1080 - sprawdż , ja to zrobiłem. (oczywiscie jeżeli danego formatu w jakim jest materiał nie wciagniesz na białą listę).

Nic nikomu nie zarzucam ani nie narzucam.
Pokazalem Ci jak dziala kodi i dziala tak na kazdym urzadzeniu ktore posiadam.
Posiadasz TV z systemem android , który na dobrą sprawę nie wiesz jak działa na Kodi bo nie ma mozliwosci sprawdzić sygnału wychodzacego z wewnętrznej aplikacji.
Posiadasz równiez box-a ale masz na nim Kodi zainstalowane na coreelec- nie rozmawiamy tu o tym.
Masz jeszcze jakiś sprzęt w tej chwili ?

Potrafie tez zobaczyc roznice miedzy 4k a 1080.
Bez urazy ale biorąc pod uwagę (o ile dobrze pamiętam z innej dyskusji i innego wątku) deformujesz materiał wchodzący w celi eliminacji czarnych pasów , to mam uważam ,że uzasadnione wątpliwości.

Leszek ustaw gui w shield na 1080@60.

Chłopie ! Pisałem Ci juz ,że w Sield rozdzielczość wyświetlacza i rozdzielczość GUI to dwie inne zakładki i dwa odrębne ustawienia !!!
Zmiana rozdzielczości GUI kompletnie nic nie zmienia !
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
@mat74 mógłbyś wkleić linka do dyskusji dotyczącej tego problemu z zagranicznego forum. Już nie wiem czy ty chodzi o rozdzielczość czy o fps czy androidTv na telewizorach czy na zewnętrznych urządzeniach.

Poszperam i wrzucę (może juz nie dziś , pewnie jutro z rana).
Chodzi zaróno o rozdzielczość jak i cżestotliwosć a co za tym idzie fps.W wypadku zewnętrznych urządzeń generalnie nie ma niewiadomych bo w TV mozna sprawdzic jaki jest format wchodzacego sygnału (przy czym skupiamy się na urządzeniach z androidem TV ) .W przypadku android TV zainstalowanych na TV , jest problem ponieważ po pierwsze - nie da się sprawdzić formatu sygnału pochodzącego z wewnętrznej aplikacji , po drugie- nie da się przestawić rozdzielczości wyswietlacza która wynosi 1080 (nie mylić z rozdzielczością GUI ! ).
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Teraz mam dostęp do firesticka 4k max oraz tv 1080p i zaczynam się trochę martwić. Kiedy ustawię Kodi na 720p (czy to z białą listą czy bez) i będę odtwarzał materiał 720p to telewizor pokazuje 1080p/24...

W tej chwili akurat nie mam dostepu do Firesticka 4k ,ale bedę miał więc też to sprawdzę.
W kazdym razie na Nvidii :
ten sam materiał 4k 24hz DV, po przestawieniu rozdzielczosci wyświetlacza na 720p 60hz
- jeżeli wycofam format żródłowy z białej listy (czyli 4k 24hz) , TV dostaje sygnał 720p 60Hhz DV
-właczenie bądż wyłączenie dopasowania częstotliwosci w tym przypadku niczego nie zmienia , sygnał jest zawsze 720p 60hz, więc tutaj jest różnica w porównaniu do ustawień 1080p

ps. Cholera ,mogłem przy tych ustawieniach odpalić ten sam materiał z pliku w wersji 720p ,dopiero teraz mi to przyszło do głowy :rolleyes: .
Nie sądze jednak by wynik był inny i akurat z 720p Kodi robiłoby 1080p skoro z 4k 24hz robi 720p 60hz.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Właściwie problem dotyczy głównie telewizorów z Android TV. W Shield możesz sobie wszystko ustawić.
 
Do góry