poprawna kalibracja?

1FRESH1

New member
Witam, dzis doszla do mnie plytka kalibracyjna. Zaczalem wiec przestawiac, ponizej ustawienia ktorych uzylem. Podpowiedzcie czy dobrze do tego podchodze.
Wybralem tryb standard i wprowadzilem nastepujace zmiany:
Wylaczylem wszystkie dopalacze obrazu,
OPC off
Temperatura kolorow / sredni maks
Korekcja ruchu off
Sub pixel off
Aktywny kontrast off
Dnr off / redukcja szumow obrazu

Zmienilem do tego ustawienia ostrosci, kolorow itd. Wszystko wedle zamieszczonych plansz na plytce. Zmiany sa mocno zauwazalne, szczegolnie przy odtwarzaniu sygnalu anologowego TV.

Zmienilem rowniez ustawienia dla trybu GRA:

Zostawilem wlaczone wszystkie dopalacze systemowe, zmienilem tylko podstawowe ustawienia tj. ostrosc, kolory, jasnosc itd.

Napiszcie co o tym myslicie.
 

lajkonik122

Klub HDTV.com.pl
vip
Hmm moze jakies szersze info co jest zle w tej kalibracji :D? Sam sie na tym nie znam ale chetnie poczytam :) chyba ze to jakies tajne info :p
 

1FRESH1

New member
Wydaje mi sie ze to jest tajemnica. Niektorzy chca zarabiac na tych informacjach... Niby forum polega na wymianie informacji. Smiech na sali. Ciekawe czy ktos napisze cos ciekawego.
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Podaj markę oraz model, bo bez tego to jakby ślepy kalibrował.
Kalibracja paskami nigdy nie da w 100% tego co robiona "realnie". Ale dla 95% użytkowników i tak ona wystarczy.
Pamiętajcie tylko że wielu firm nie da się dobrze skalibrować właśnie paseczkami, bo źle dobrane są składowe.
Ogólnie z najważniejszych funkcji dostępnych niemal w każdym telewizorze, taka bardzo uproszczona kalibracja :
Kalibrację optymalnie zacząć od jakiegoś z trybów filmowych lub standardowego (choć od standardu nie polecam Samsunga i Sonego, tam lepiej kinowy lub łagodny)
Ustawienie temp. kolorów przynajmniej na neutralny, a optymalnie ciepły.
Jeśli jest czujnik światła, optymalnie go włączyć.
Poziom koloru zawsze zostawić na stanowisku neutralnym
Jasność powinna być zawsze poniżej poziomu kontrastu. Tego drugigo nie maksujemy także - optymalnie ustawić go pomiędzy 50 a 80% wskaźnika.
Ostrość jest w 99% przypadków jest zbyt trudna do naprawy, więc jeśli wyostrzone krawędzie wszystkiego i piramidki Cie nie irytują, to zostaw.
Teraz dobrze jest odpalić jakąś tablicę testową z kolorami.
http://www.digitalvd.de/images/burosch/AVEC_Still_1080.bmp

I tutaj uwaga - teoretycznie sprawienie żeby widać było każdy element sprawia "lepszą" jakość obrazu. Jednak często aby to uzyskać w sposób sztuczny, nadwyręża się wskaźnik jasności, i choć widzimy wszystkie kratki, to kolory są albo przejaskrawione, albo blade.
Do normalnego użytkowania najważniejsze są pozycje środkowe, im bardziej jesteśmy w stanie je rozróżnić tym lepiej. Dobrze zadbać też o prawdiłową gradację poziomów szarości.

Ostatnim etapem w takiej domowej (i podkreślam po raz kolejny, amatorskiej!) kalibracji może być własne zdjęcie. Można też na cudzym, ale tylko jeśli znamy tę osobę "realnie" - dopieor wtedy będzie to mieć większy sens
Konieczne zrobione przy naturalnym świetlne, optymalnie dość dobrym aparatem, niekoniecznie telefonem, bo mają wielką tendencję do przeinaczania barw.
Zdjęcie powinno być zrobione z dość bliska, i być odpowiednio kontrastowe - np. na tle nieba.
Co można z tym zrobić? Przyjrzyj się z dość bliska rysom twarzy, czy nie ma potrzeby zmniejszenia ostrości.
Jeśli chodzi o kolor twarzy -może być po powyższych ustawieniach trochę bardziej blady, tutaj już trzeba w miarę na oko się tym pobawić i ustawić samym poziomem jasności odpowiednie kolory.

Jeśli masz w miarę sprawne oczy, oraz trochę chęci, to takie coś może dać Ci wystarczający efekt do standardowego oglądania.
Jeśli masz więcej chęci - poszukam materiałów buroscha na dvd do testów i się baw.
 

1FRESH1

New member
Jak milo, nie spodziewalem sie tak obszernej wypowiedzi. TV do kalibracji to Sharp lc60le840. Troche tego jest do ustawienia. Moze lepiej zeby zajeli sie tym profesjonalisci.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Przynajmniej zacznij od kolorymetru Spyder Pro3+ plus tabele korekcyjne.
Ja próbowałem na piechotę i ....lipa.
 

1FRESH1

New member
Hmmm myslalem ze tym kalibrowaniem chociaz troche zminimalizuje clouding. Ale jest LIPA. Niby mial sie wlaczac jakis backlight a tu ogladam sobie film albo gram w najlepsze i na czarnych scenach mam towarzystwo bialych plam. W filmach leca napisy albo sceny sa podzielone to na czarnym tle mam plamy. Irytuje mnie to. Chyba wymienie telewizor. Doradzcie cos.
 

1FRESH1

New member
To jest rzut z mojego tv podczas grania.
 

Attachments

  • 20130704_002747.jpg
    20130704_002747.jpg
    177,8 KB · Wyś: 78

Veto

New member
A jest jakiś TV co mogę wykonać hardwarowe ustawienie profilu?
Lecę z kompa na MPC-HC madVR , u mnie blu ray dawno już umarł jak ktoś to raz zobaczy to wie o co chodzi!!
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Ilość chmurek nie zależy od kalibracji, a po prostu od telewizora. Naprawienia tego jest praktycznie niemożliwe poprzez zabawę paseczkami. Jest to bardziej usterka natury technicznej.
 

1FRESH1

New member
Czyli traktowac to jako usterke? Co z tym zrobic? Wymienic Tv, co powiedziec w sklepie w ktorym kupilem Tv? Ze mam plamy na obrazie. Czy takie cos jest objete gwarancja??
 
Do góry