Pomoc w ustawieniu kolumn

Prokop

New member
Bez reklam
ale chyba nie mowa tu o dynamice:)chodzi o to czy bas sie bedzie nosil po budynku i co ma do tego bas reflex jak podkrecisz to czy bedzie z przodu czy z tylu przy dobrych glosnikach tak bedzie sie niosl i tak przy cichym graniu to bez roznicy.br z tylu lub z przodu wplywa na charakterystyke i wypuszcenie basu ale przy jego warunkach co za roznica
Właśnie mowa tu o dynamice i sory ale nie wiesz o czym piszesz. Basreflex ma tu bardzo dużo do znaczenia. Ustawienie kolumny z basreflexem z tyłu blisko ściany spowoduje podbicie pewnych zakresów niższych częstotliwości (wąskich zakresów) i kręcenie tu potencjometrem od tzw. basu nic nie da. Bas się zrobi nieprzyjemny, mniej głęboki, rozlazły. I to będzie słychać nie tylko przy bardzo dobrym sprzęcie. Proszę nie pisz takich rzeczy jeśli nie wiesz, bo wprowadzasz w błąd innych.
 
Z

zerga

Guest
ja uwazam ze wiekszosc dynamiki dostarcza sprzet a glosnik dopelnia.dlateko z roznymi ampli wzmakami glosnik gra inaczej,jezeli chodzi o kazde pasma plus dynamika.to sprzet napedza glosnik a to ze kazdy glosnik ma inna specyfike to juz inna bajka ale nie chce mi sie juz na ten temat dyskutowac bo tak mozna do jutra ja uwazam inaczej i ty inaczej pozdr
 
Ostatnia edycja:

Prokop

New member
Bez reklam
ja uwazam ze wiekszosc dynamiki dostarcza sprzet a glosnik dopelnia.dlateko z roznymi ampli wzmakami glosnik gra inaczej,jezeli chodzi o kazde pasma plus dynamika.to sprzet napedza glosniki.ale nie chce mi sie juz na ten temat dyskutowac bo tak mozna do jutra ja uwazam inaczej i ty inaczej.pozdr
Po tej wypowiedzi mnie rozłożyłeś. Dynamika jest sumą elektroniki, kolumn, ustawienia i jeszcze paru rzeczy. Tak samo kolumna gra inaczej z różną elektroniką jak jeden wzmacniacz z różnymi kolumnami (w takim samym stopniu). I to nie jest moje czy twoje zdanie to jest fakt. To jak w motoryzacji. Co z tego, że masz mocny silnik jak masz wąskie koła źle zestrojone zawieszenie i skrzynie. W tym momencie sory, ale ja z tobą nie dyskutuje tylko mówię jak jest, bo to są podstawy z którymi się nie dyskutuje.
PS. Już nie wspomnę jak odpaliłem GS20 albo dali Ikon 6 na AVR255 Harmana po Jamo S606. Jakby nie ten wzmacniacz, tak więc twoje teorie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością
 
Z

zerga

Guest
to super ze przestales dyskutowac bo tak jak dla mnie nie masz racji w tym przypadku chyba ze tworca tematu bedzie mial idealne pomieszczenie odsluchowe.wiec co do tematu dynamika basrefleks i inne bzdury w tym przypadku ida na drugi tak na prawde.wiec wy co mu piszecie to jest teoria z ktora sie zgadzam jak najbardziej ale tylko w idealnych warunkach odsluchowy czyli odpowiednie ustawienie glosnikow elektronika no i sam glosnik oczywiscie ja caly czas staram sie wam wytlumaczyc ze do tych warunkow to wszystko odchodzi na drugi plan.a dwa jak juz tacy dokladni jestesny to kazdy ma inne preferencje odsluchowe i inny sluch.dla jednego ten sam zestaw bedzie gral si a dla drugiego nie.to co piszecie owszem prawda ale w idealnych warunka a nie piszecie szeregowemu uzytkownikowi teorie o lamaniu sie fal akustycznych i dynamice.rozumiem jescze problem bas reflexu ale co za ronica jak mieszka w bloku i przy dobrych glosnikach bedzie slyszalny u sasiada czy jest z przodu czy stylu.
 

Prokop

New member
Bez reklam
rozumiem jescze problem bas reflexu ale co za ronica jak mieszka w bloku i przy dobrych glosnikach bedzie slyszalny u sasiada czy jest z przodu czy stylu.
Jesteś niereformowalny :) Tu nie chodzi o to, żeby był słyszalny u sąsiada, bo tu czy pod ścianą podstawi czy nie to i tak go będzie słychać. Chodzi o to żeby to co on słyszy nie było buczeniem, a można temu sporo zapobiec bez idealnych warunków. Mało słuchałeś sprzętu mało wiesz, nie pisz głupot. Każdy chce bez wzgledu na to czy ma lepszy sprzęt czy gorszy czy mieszka w bloku czy w kartonie wyciągnąć ze sprzętu jak najwięcej. Daj się wypowiedzieć tym którzy chcą pomóc, bo tobie to wszytko jedno jak u innych będzie. Nie po to jest forum.
 

pedro1

New member
Rozwiązaniem twoich problemów byłyby zestawy głośnikowe z obudową zamkniętą , stwarzają znacznie mniej problemów z basem w pomieszczeniu, np Xavian Gran Colonna ale ta starsza wersja , bo nowa ma jeden niskotonowiec i dodatkowo w obudowie otwartej br., albo jakiejś innej firmy, tylko jest problem, bo większość producentów robi zestawy z br, a z zamkniętą to ciężko coś znaleźć.
 
Z

zerga

Guest
sprzetu sie na sluchalem takiego ktory ty widziales tylko na necie i marzyles zeby w przyszlym zyciu cos takiego chocby dotknac niestety no nie trafiles w sedno sprawy swoja teoryjka parametralna.wiec doradz mu bo jeszcze nic nie doradziles.i caly czas nie pojmujesz ze ja dyskutuje tylko z toba odnosnie tego tematu i warunkow i gosc sprecyzowal juz co chce kupic.i moje teorie sa tylko odnosnie tego przypadku i nie da sie inaczej nic zrobic skoro chce mocne podlogi.a jak chcesz zeby wszystko gralo jak mowisz to dobuduj mu nowe pomieszczenie typowo na idealny odsluch.wiec powtarzam masz racje co do teorii ale nie w tym przypadku SPRECYZOWANYM PRZEZ TWORCE TEMATUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!AMENT aha jemu chodzi o sasiadow w bardzo duzym stopniu

nie ktore firmy robia na zamowienie ale to juz spory wydatek
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Autohal

New member
Kłótnia trwa, ale niewiele się w sumie dowiedziałem... :(
Powtórzę raz jeszcze: zdaję sobie sprawę z ograniczeń i proszę o poradę co mogę zrobić w ich ramach, aby wyciągnąć maksimum ze sprzętu. I w którym kierunku iść.
Nie mam megawymagań i wiem, że 3,5k za ampli+kolumny to sprzęt budżetowy.
Cudów się nie spodziewam, ale nie chcę wydać kasy, a potem stwierdzić, że wszystko buczy, dudni itp.

Co do br, to rozumiem, że raczej przód?

A użytkowników tych kolumn ni ma, żeby dorzucili swoje 3 grosze? :/

@pedro1
Dzięki za konkretną podpowiedź.
Niestety, z tego co widzę to cena ok 4k za parę, więc to przekracza zdecydowanie mój budżet.
Szukam kolumn w granicach 1,5-2k.

@zerga
Sąsiadami tak się strasznie nie przejmuje, bo zbyt często ich męczył nie będę głośnym słuchaniem ;) ale nie chcę jednak, żebym basy ja czuł mocniej niż oni ;P
 
Z

zerga

Guest
troszke sie rozkrecilismy harman avr 255 i jbl seria e do tego bedzie si basreflex z przodu:-D e 80 beda dobrym kompromisem
 
Ostatnia edycja:

Prokop

New member
Bez reklam
sprzetu sie na sluchalem takiego ktory ty widziales tylko na necie i marzyles zeby w przyszlym zyciu cos takiego chocby dotknac
Dlaczego jak ludzie nie mają co powiedzieć to zawsze jedno piszą. Żal w sercu
Wracając do sedna tematu, pasowały by mi tu Dali Lektor6 (cena za wysoka jak na twój budżet ale jeśli pomyślał byś o używkach to kto wie może byś się zmieścił). Dużo słuchałem Ikon6 (kumpel takie posiada), Lektor6 tylko w salonie audio. Co ważne ilość basu jak dla mnie podobna w obu modelach, nie za dużo ale w takim pomieszczeniu jak twoje idealnie się sprawią. U kolegi w podobnym metrażu basu jest tyle ile być powinno, a kolumny są spore.
 
Z

zerga

Guest
czasem do ludzi trzeba pare razy zeby zrozumieli i ty mu uzywki proponujesz znawco.chyba nie pisze z marcinem prokopem bo cos tam o motoryzacji wczesniej wspominales:)zartuje no nie dojdziemy do porozumienia nie laduj sie w uzywki chyba ze bedziesz mial 100%pewnosci ze staly u wlasciciela kilka godzin lub dni a przedewszystkim czy maja gwarancje.polskie tonsil maestro tez powinny spelnic twoje oczekiwania
 

Prokop

New member
Bez reklam
Co ci nie pasuje w używkach? Jak u ciebie kolumny stoją 5lat (teoretycznie) to są nadal super, ale jak już kupujesz 5 letnią kolumnę to jest do bani (można kupić i 2 letnią 1/3 taniej)? Oczywiście, że to jest jakieś ryzyko ale można przesłuchać, i mieć dużo lepszy sprzęt za mniejszą cenę. Ludzie których znam i tak zrobili nie narzekają, sam bym przejął GSW12 od kogoś.
PS. Twoim zdaniem znawco lepiej mieć nowe ES80 niż 2 letnie Lektory6? :)
I czytaj ze zrozumieniem (bo słabo ci to idzie), to była propozycja nie namawianie do kupna używek.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Z

zerga

Guest
prokop no po co propnujesz uzywki gosciowi ktory ma rodzine i potrzebuje jak mysle sprzetu na lata gwarancji ze w razie czego bedzie mogl towar zwrocic to zawsze jest ryzyko 50/50 albo przetrwaja nastepne piec lat albo nie.gdyby to byl malolat ktory zbiera kase z kieszonkowego i bardzo chcialby miec namiastke dobrego audio tanim kosztem to rozumiem.ja tez kiedys mialem uzywki za malolata altusa ale to krucho bylo z kasa a chcialo sie w miare posluchac.wiadomo ze wszystko sie moze zepsuc ale w przypadku uzywek ryzyko jest duzo wieksze.tym bardzie ze on jakis tam budzet posiada i moze kupic cos fajne.dali jbl tonsil quadrale wybor jest duzy.jeszcze jest satysfakcja z wygrzewania kolumn nowych pod swoja elektronika.jak juz e 80 z harmanem lekko ze lebiej
 

prodigy

New member
Chciałbym napisać swoją opinię zakładając, że audiofilem nie jestem a sprzętów nie słyszałem zbyt wiele. Kupiłem sobie za radą znajomego i przy znacznej pomocy forum Onkyo 808, Audiolaba 8000 i MA RX8 (cały zestaw).
Wydaje mi się, że przy takim wydatku decydowały już bardziej preferencje niż jakość sprzętu.

Moje pierwsze wrażenie po podłączeniu Onkyo, Audiolaba jako końcówki mocy i Monitorów, to, że chyba wtopiłem bo moja kilkunastoletnia wierza Sony nie gra gorzej. Później podłączyłem samego Audiolaba i było lepiej ale w dalszym ciągu nieznacznie w porównaniu do samej wierzy Sony. Zacząłem przestawiać sprzęt, przy ograniczeniach (dwuletnia córka, mało miejsca, dopiero w grudniu przeprowadzę się w docelowe miejsce). Zmiana niesamowita, sprzęt gra zupełnie inaczej, słychać wszystko, niesamowicie to gra. Dlatego pozwoliłem sobie kilka razy doradzić ten sprzęt komuś innemu. Można tu dodać, że w przypadku kolumn ma miejsce tzw. wygrzewanie głośników i z biegiem czasu grają lepiej. U mnie też tak musi być bo kolumny grają praktycznie cały czas. Zmiana jest jednak tak ogromna, że zakładam, że to nie tylko wygrzewanie poprawiło jakość dźwięku.

Ograniczenie w moim przypadku:
Mój sprzęt jeszcze nie jest ustawiony idealnie,
Słucham maksymalnie na 1/4 głośności.

Nie piszę tego szukając konfliktu z Zergą ale próbując doradzić Autohal-owi. Kilka faktów:
Ustawienie kolumn na znaczenie,
Kolumny podłogowe zagrają lepiej,
Po zakupie sprzętu Twoje wymagania wzrastają (szczególnie jeśli jesteś zadowolony z zakupu),

W przypadku gdy nie uda Ci się ustawić właściwie sprzętu doradzam zakup porządnej wierzy stereo, oszczędzisz dużo pieniążków a strata jakości będzie minimalna.
 
Ostatnia edycja:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Proszę weźcie pod uwagę fakt, że producent planuje wzmocnienie basu przez ścianę w kolumnach, które projektuje z tylnym bassreflexem. Druga sprawa to ściany w pomieszczeniu, ściany regipsowe nie wzmacniają basu w porównaniu do żelbetonu, w którym wszystko może dudnić od nadmiaru.
 

Autohal

New member
U mnie jest tzw. rama H, czyli żelbetonowy szkielet + w środku pustaki/cegła. Co to dla mnie oznacza?
W kwestii samego sprzętu, to raczej nie chciałbym więcej kombinować, tylko pozostać przy którejś z wymienionych opcji (JBL, Dali, Magnat).

Co do używek, to niestety nie mam nikogo "pewnego" od kogo mógłbym sprzęt odkupić, więc kolumny zdecydowanie nowe.
 
Z

zerga

Guest
prodigy nikt tu nie szuka konfliktu.wiadomo ze ustawienie ma znaczenie ale jak sam tworca napisal i ja staralem sie to wytlumaczyc ze nie ma miejsca na inne rozstawienie(idealne rozstawienie)to musza tak stac jak beda staly.autohal chce podlogowki a innego rozwiazania typu monitorki raczej jak napisal nie chce.wiec jak kupi podlogowki i ustawi je frontem do to i tak swoje zagraja chyba ze jak napisalem pare postow nizej i jak blackninja napisal bedzie to slynna na cala polske plyta.wiec sa z tego co widze 3 rozwiazania podlogowki ustawione wedlug posiadacza,lub monitorki ktore sa na obecnym wyposazeniu i ktore chce zamienic na fronty,lub jak sam doradziles porzadna wieza stereo ktora moze nawet przekroczyc budzet glosnikow i nie wiadomo czy da lepszy efekt w co nie watpie tez zagra ladnie.chyba ze Autohal wymysli razem z zona cos jeszcze odnosnie ustawienia mebli tak ze podlogi ustawi sie korzystniej
 

Autohal

New member
Rzut w załączeniu.

Co do mnie na ten moment opcje są dwie:
- nic nie kupować (opcja monitorki w miejsce monitorków nie ma sensu jak dla mnie; podobnie, gdyby wszystkie/większość opinii była taka, że przy takim układzie stracę 50% na jakości dźwięku, to też pewnie zrezygnuje);
- sprzęt kupić - tylko pytanie który z wymienionych przeze mnie, bo np. w przypadku:
- Quantum miałbym 13 cm z każdej strony, 18 cm z tłu, br z tyłu
- Dali miałbym 11 cm z każdej strony, 24 cm z tyłu, br z przodu.

Tak jak już pisałem - doceniam wszystkie teoretyczne rozważania, ale chciałbym się skupić na tej konkretnej sytuacji.
 

Attachments

  • rzut pokoju.JPG
    rzut pokoju.JPG
    26,4 KB · Wyś: 1159
Do góry