Pomoc w ustawieniu kolumn

Autohal

New member
Witam,

po odsłuchach i dzięki pomocy na forum sprzęt już właściwie wybrałem.
Ma to być ampli HK 3490 (tu jeszcze myślałem o HK 3390), a do tego Magnat Quantum 555 (w grę wchodziły JBL 180 oraz Dali Concept 6).
Ostatnio jednak zacząłem zbierać informacje nt. ustawienia kolumn, bo co mi po najlepszym sprzęcie, który fajnie grał w pokoju odsłuchowym, jeśli nie zagra w moim mieszkaniu.
I zacząłem mieć wątpliwości :(

U mnie wygląda to tak:
- pokój ma 4m na 3,8 m - kolumny i miejsce odsłuchowe będą ustawione na dłuższych bokach,
- odległości słuchający-kolumna 1-kolumna 2 - niemal idealnie równe,
- kolumny muszę ustawić "w ciągu" z meblami na ścianie 4-metrowej,
- w efekcie kolumny miałyby 14-15 cm miejsca po w sumie po obu stronach (każda z kolumn) i 16-24 cm z tyłu od ściany.

W sklepie zapewniano mnie, że nawet jak jest bass reflex z tyłu to wystarczy 5-10 cm, ale...
czy tak faktycznie jest czy to typowa "gadka sprzedawcy"?
Bo z tego co czytam, że wynika, że powinno być minimum 50 cm z tyłu i 80 cm po bokach.
U mnie po prostu nie ma opcji, żeby tak to wszystko ustawić.
Teoretycznie od czasu do czasu mogę wysunąć kolumny z "ciągu meblowego" i wtedy wszystkie odległości są OK.
Ale na pewno kolumny nie mogą stać tak przez cały czas, bo to niebezpieczne dla mojej 3-letniej pociechy, jak i dla kolumn.
Więc w tej sytuacji może temat Magnatów i JBL trzeba odpuścić z uwagi na tylny bass reflex i jedyna opcją zostaje Dali Concept?
Albo może w ogóle szkoda wydawać 3k, bo nie będzie specjalnie dobrego efektu przy w/w ograniczeniu w ustawieniu kolumn?

Będę wdzięczny za podpowiedzi ekspertów ;)
 

Autohal

New member
A główny problem to odległość od ściany, czy odległości od mebli, czy że stoi w "linii z meblami" czy w ogóle wszystko jest do bani?
:(
 
Ostatnia edycja:
Z

zerga

Guest
moje stoja 5 cm od sciany i jest si.bass reflex z przodu czy stylu co za roznica jak chcesz zeby sie bas nie nosil to zmien ustawienia w elktronice.jak bedzie zbyt blisko mebli zalezy tez jakie meble moga rzezyc od basu
 

masloww

New member
Bez reklam
@Autohal
niestety to ostatnie


@zerga
trzeba najpierw mieć w elektronice korektor akustyczny
no i jaki jest sens kupowania drogich kolumn z dobrym basem a potem ten bas ucinać?
 
Z

zerga

Guest
bo wychodze z zalozenia ze lepiej miec nadmiar basu i troszke go uglaskac niz pozniej niedobor.pozatym to sprzet na lata i mysle predzej zmieni sie wystroj niz sprzet chyba ze uzytkownik bedzie nie zadowolony.wszystko zalezy od uzytkownika.gdy jest rodzina w domu zawsze ten bas mozna zmniejszyc ale nadchodza dni u chlopa ze trzeba sie przygrzac i wtedy nie patrzy sie na nic.
 

masloww

New member
Bez reklam
pozostaje kwestia korektora akustycznego
w swoim sony chyba masz pomiar akustyki pomieszczenia ale w amplitunerach stereo raczej nie ma czegoś takiego
 

Autohal

New member
Dzięki za dotychczasowe podpowiedzi :)

Rozumiem, że problem tkwi głównie w basie, który nie będzie miał miejsca, żeby się "rozejść" po pomieszczeniu, bo zaraz będą meble i ściana?
Ja spróbuję jeszcze pomyśleć nad ustawieniem sprzętu i mebli, ale jakie są FAKTYCZNIE minimalne odległości od ściany i mebli?
Może ktoś używa któreś z wymienionych kolumn (Magnat Quantum 555, Dali Concept 6, JBL Studio 180) i też ma je "wciśnięte" pomiędzy inne sprzęty?

@ zerga
Co do bass refleksu to myślałem, że jest spora różnica czy jest z tyłu czy z przodu. Tak na logikę rozumowałem, że z tyłu zaraz będzie ściana, a z przodu będzie wolna przestrzeń...
Ale jestem laikiem - mam rozumieć, że bez znaczenia jest, gdzie jest br?

A co do użytkowania, to generalnie u mnie na ten moment jest właściwie dokładnie jak piszesz ;) Zwykle, jak rodzina jest w domu, to na pewno bez szaleństw z głośnością, a po 21 to i tak słuchawki (bo dziecię śpi), a tak raz na tydzień/2 tygodnie jak pusta chata, to wtedy rozkręcam głośniej... :D
Ale też tylko tak, żeby sąsiedzi nie dostali zawału :p
Generalnie - wcale nie muszę słuchać głośno, bardziej zależy mi na jakości.

Co do monitorków, to odpada. Jeśli mam wydać 3,5k, to tylko na podłogówki.
 

masloww

New member
Bez reklam
autohal jak jest dobry glosnik i mocny glosnik to bedzie rabal az milo nie zaleznie gdzie jest reflex, bas sie rozniesie czy sa meble czy nie;)
bzdury
właśnie chodzi o to aby bas grał a nie rąbał
chyba że ktoś nie słyszy różnicy - byle by dudniło, to może i wtedy faktycznie rybka
 
Z

zerga

Guest
rabal to slowo metaforyczne wiec niech bedzie gral faktycznie dudnic moze ale jak mieszkanie jest z plyty
 

Prokop

New member
Bez reklam
moje stoja 5 cm od sciany i jest si.bass reflex z przodu czy stylu co za roznica jak chcesz zeby sie bas nie nosil to zmien ustawienia w elktronice.jak bedzie zbyt blisko mebli zalezy tez jakie meble moga rzezyc od basu
Z przodu czy styłu to akurat jest diametralna różnica. Charakterystykę owszem można poprawić (jakoś tam, bo im więcej ją zniekształcasz a potem poprawiasz tym gorzej), to jest jeszcze parę innych ważniejszych aspektów jak np dynamika. Ciekawe jak ją poprawisz za pomocą elektroniki, (oczywiście nie kupując lepszego sprzętu :)
 
Z

zerga

Guest
ale chyba nie mowa tu o dynamice:)chodzi o to czy bas sie bedzie nosil po budynku i co ma do tego bas reflex jak podkrecisz to czy bedzie z przodu czy z tylu przy dobrych glosnikach tak bedzie sie niosl i tak przy cichym graniu to bez roznicy.br z tylu lub z przodu wplywa na charakterystyke i wypuszcenie basu ale przy jego warunkach co za roznica
 
Ostatnia edycja:

masloww

New member
Bez reklam
Z

zerga

Guest
to jedz mu ustaw kolumny wedlug swego elementarzyka i wyrzuc wszystko inne na ulice albo powiedz zeby nie kupowal sprzetu bo bedzie niezgodnie z elementarzykiem zrob tak samo tysiacom innych uzytkownikow to nie sa audiofile ani perfekcjonisci z idealnymi pomieszczeniami nie zapominaj ze jest cos jeszcze jak kompromis miedzy partnerami jak w jego przypadku
 
Ostatnia edycja:

masloww

New member
Bez reklam
to były linki dla ciebie lamerza
ja już jemu swoją propozycję przedstawiłem
lepiej kupić monitorki niż wywalać kasę na sprzęt z którego i tak nie będzie miał pożytku
 
Z

zerga

Guest
wiec ci odpisal gdzie ma twoja propozycje monitorkowa w gre wchodza podlogowki.wiec wez elementarz i idz zbawiac swiat mesjaszu bo widze ze nie kumasz o co chodzi za bardzo w zyciu to jego sprawa czy bedzie mial pozytek czy nie na pewno jak nie beda wlasciwie ustawione to i tak zagraja swoje a nie ma mozliwoci ustawienia akustycznego wedlug twojej biblii.chce podlogi to tak musi je wcisnac jak ma mozliwosc i nic nie wyczarujesz
 
Ostatnia edycja:

masloww

New member
Bez reklam
nic nie zagra swoje jeśli nie będzie odpowiedniego ustawienia i akustyki
ale widzę że ty masz lepszą wiedzę z fizyki i niż te bęcwały od teorii fal
eot
 
Z

zerga

Guest
zrozum ze to jest ustawienie perfekcyjne u niegi nie ma takiej mozliwosci a chce sobie umilic czas kupic podlogowki ktore mimo ze nie beda ustawione jak wedlug opisow tak przyjemnie zagraja.zona ustawia meble bo praktycznie do niej nalezy wystroj mieszkania facet wybiera elektronike i to tez nie zawsze sam bo np zonie nie podoba sie kolor.rozumiem twoja teorie i zgadzam sie zniam wtedy gdy jest kilka roznych pomieszczen i mozna tak ustawic lub jestes bez drugiej polowy.a to jest zwykly uzytkownik ktory jak wroci z pracy chce sobie sam lub z rodzina umilic czas a jak jest sam w domu posluchac przyjemnie muzyki czy obejrzec film czasami glosniej, nie ma warunkow na perfekcjonizm w jego przypadku.moze ciezko pracuje na to co ma i chce uszczesliwic siebie przedewszystkim.ja juz napisalem to sprzet na lata. za dwa lata moze miec dom wolnostojacy lub iiny salon w ktorym taka mozliwosc jak w elementarzu bedzie do zrealizowania.wyhamuj polowe uzytkownikow audio ma sprzet kozacki a nie maja mozliwosci jego idealnego ustawienia.to znaczy ze trzeba im go odebrac?
 

Autohal

New member
Oj, ale się porobiła zażarta dyskusja... Aż zbyt zażarta :(

masloww - dzięki za wszystkie komentarze i mam je na uwadze.
Linki nie ważne dla kogo były, ale wszystko to przeczytałem, zanim zadałem pytanie na forum.
Przeczytałem też inne artykuły w tym temacie - wujka Google'a znam ;)
Wiem jakie są zalecenia, ale Zerga bardziej trafia w sedno.

Krótko rzecz ujmując: co mogę zrobić w ramach swoich warunków?
Czy ktoś ma te kolumny w mieszkaniu, żeby mógł doradzić?

Przykładowo, jeśli będą sugestie, że najistotniejsze jest odległość miedzy tyłem kolumny a ścianą,
to SPRÓBUJĘ COŚ WYKOMBINOWAĆ, żeby ugrać tu kilka centymetrów.
Wszystkiego na pewno nie ustawię idealnie, ale ja ideału nie oczekuję.
Podobnie jak za 3,5k wiem, że z punktu widzenia audiofila będę miał kolumny i ampli z niższej półki.

Co do basu, to nie chcę żeby "tylko dudniło" i buczało - chcę, żeby bas brzmiał fajnie - soczyście, konkretnie
(jeśli to Wam coś mówi - brzmienie basu w Magnatach bardzo mi się podobało i m.in. dlatego je wstępnie wybrałem).

@Prokop
Co do br, to jak rozumiem lepiej żeby był z przodu, czyli przy tym ustawieniu raczej odpuścić JBL i Magnaty?

A podłogówki dlatego, że ja aktualnie mam monitorki.
Wprawdzie są wiekowe i pewnie nie najlepszej klasy (z drugiej strony są z czasów zanim wszystko było "made in China" ;) - zrobili je Hiszpanie), ale wychodzę z założenia, że albo wydać te 3,5k i skoczyć z jakością, dynamiką oraz innymi parametrami mocno do przodu, albo nie ma sensu nic kombinować.
Wtedy zostanę przy dotychczasowym sprzęcie.

Dzięki za wszystkie komentarze i liczę na dalszą pomoc.
 
Do góry