Pomoc dla początkującego - DENON AVR 1612 czy coś innego ?

tomek135

New member
Witam

To mój pierwszy post na forum, więc byłbym wdzięczny za wyrozumiałość :) Zapewne domyslacie sie juz, ze w zwiazku z tym nie jestem profesjonalista w tej dziedzinie :) Od jakiegos czasu nosze sie z zamiarem zakupu zestawu grajacego. Nie jestem czlowiekiem zamoznym, wiec nie rozmawiamy o sprzecie wysokich lotow. Sytuacja wyglada tak. W tej chwili posiadam 'odziedziczony po rodzicach' wzmacniacz UNITRA FONICA PW 9013 i kolumny stereo TONSIL (Na kolumnie oznaczenie ZgB 40-8-836, nie wiem czy to model, kolumny maja moc 60W). Jestem studentem wiec nie stac mnie na zakup calego zestawu na raz. Chcialem sobie zakup rozdzielic na dwa etapy: najpierw Amplituner, potem glosniki. Jesli uwazacie ze nie ma to sensu, lepiej sie wstrzymac, dajcie znac odrazu chociaz watpie zeby tak bylo :p

Jesli nie, przejdzmy to meritum. Jak wczesniej wspomnialem, nie stac mnie na modele z najwyzszej polki. Z poczatku myslalem o najtanszym nowym co gra :) jednak stwierdzilem ze moze to byc nie do konca dobry wybor. Slyszalem zeby nie stawiac na firme Pioneer, stad model podany w opisie tematu - Denon AVR 1612. Jest jeszcze w podobnej cenie model AVR 1513. Z tego co zrozumialem, lepszy 1612, jesli nie to mnie poprawcie :) AVR 1612 upatrzylem za niecałe 1300zł. Co o nim sadzicie? Chciałem dodac, ze nie jestem czlowiekiem strasznie wymagajacym. Jakie znacie jego wady/zalety - wyrozniajace go sposrod konkurencji lub jego slabsze strony?

Mam tez kilka pytan technicznych zwiazanych z zakupem (ktore moga wplynac na wybor). Po pierwsze, nie wykluczam rozbudowy zestawu w przyszlosci do 5.1, jednak nie stac mnie na to by kupic teraz amplituner stereo po to, by za 2-3 lata kupowac nowy do 5.1. W tej chwili potrzebuje Stereo. Nie myle sie, myslac ze kupujac amplituner 5.1 moge wybrac tryb stereo i podlaczyc tylko 2 kolumny pod wyjscia frontowe?
Drugie moje pytanie tyczy sie polaczenia, otoz: posiadam telewizje n, niestety najzwyklejszy dekoder HD, jedno wyjscie HDMI i wylacznie chinche do audio. W telewizorze natomiast mam cyfrowe wyjscie optyczne. Czy dobrze rozumuje, czy moge podlaczyc dekoder do TV a TV optycznym do Amplitunera?
Po trzecie, wazne jest tez dla mnie zeby ten sprzet gral, nie lezal na szafce, w zwiazku z tym chcialbym pod niego podlaczyc (przynajmniej na jakies pol roku) wczesniej wspomniane kolumny). W zwiazku ze spora roznica pokoleniowa miedzy nowym wzmacniaczem a kolumnami moge sie obawiac czegokolwiek? Jak wczesniej wspomnialem, nie jestem specjalista w tej dziedzinie stad takie pytanie :)

To chyba wszystko, gdyby cos mi sie przypomnialo, bede jeszcze pisal. Jesli bylibyscie tak mili i dzielilibyscie sie swoimi opiniami, spostrzezeniami, wiedza i porada, bylbym wszystkim bardzo wdzieczny za pomoc

Z gory dzieki i pozdrawiam serdecznie :)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Denon bardzo fajny wzmacniacz poniewaz gra wmiare dobrze tez w stereo a nie tylko w kinie domowym jak np Onkyo. Mozesz tez zwrocic uwage na jakis model Harman kardon. Zaznaczam jedank ze amplituner 5.1 gra w stereo tylko "przy okazji" i nigdy to stereo nie jest tak dobre jak we wzmacniaczu stereo. Zastanow sie czy bedziesz jednak rozbudowywal zestaw bo jesli nie to ja na twoim miejscu kupilbym amplituner stereo np Harman kardon 3390 i do tego 2 kolumny. Brzmiec to bedzie bardzo przyzwoicie, N sobie podlaczysz kablem optycznym(z tylu dekodera masz wyjscie pod klapka)
 

tomek135

New member
Na wstepie chcialem Ci bardzo podziekowac za odpowiedz i pomoc :) Chodzi o to, ze w tej chwili w gre wchodzi tylko i wylacznie stereo. Wiem ze glosnik to nie mebel i nie moze byc tak ze ustawie go tak zeby bylo jak najergonomicznej w sensie porzadku (szlag mnie trafial jak mieszkalem jeszcze z rodzicami i mama i zawsze chowala glosniki za monitor zeby mniej miejsca zajmowalo na biurku :p) ale po prostu moj pokoj jest w 100% studencki - pelne wykorzystanie kazdego m^2. Na jednej scianie mam mebloscianke, po drugiej stronie w jednym rogu biurko, w drugim lozko. Nie ma mozliwosci ustawic teraz 5.1, pomijajac kwestie finansowe. Jednak za jakies 3 lata (po ukonczeniu studiow i stabilizacji finansowej) zapewne pokoj bedzie urzadzany na nowo, wtedy bedzie pelnil tylko funkcje salonu. Bardzo ciagnie mnie do 5.1 ale w tej chwili po prostu nie mam mozliwosci. Oczywiscie nie dam sobie reki uciac ze to 5.1 bedzie ale bede do tego dazyl :p. Dlatego tak zalezy mi na 5.1... Jak wspomnialem wczesniej, nie jestem czlowiekiem jakos strasznie wymagajacym i narzekajacym. Ale dziekuje Ci bardzo za pomoc. Przemyślę to jeszcze. Ktoś moze ma jeszcze zdanie jakies na ten temat? Z gory dzieki za odpowiedzi


PS. Miales racje, nie zauwazylem optycznego wyjscia, jest przy zasilaniu, ja spojrzalem tylko na druga strone ;) juz myslalem ze tylko analog zostaje a to bylo troche dziwne jak na dekoder HD.

PS2. Moze troche wybiegajace w przyszlosc pytanie. Ile moga kosztowac takie kolumny stereo? Jak wzmacniacz, nie z wysokiej polki? Majac na uwadze powyzsze, nie jest wskazane zeby to byly kolumny (nie wiem czy dobrze je nazywam) podlogowe. Czy takie kolumny moge ewentualnie wykorzystac przy rozbudowie 2.0 do 5.1? Nie pytam teraz o konkretne modele, tylko orientacyjnie o cene :) Od jakiegos czasu zastanawialem sie nad rozpoczeciem zakupu jakiegos sprzetu ale skupialem sie tylko na Ampl i doszedlem ze jest to wydatek 1000+ ale jesli chodzi o kolumny, nie mam zielonego pojecia ile moga kosztowac ;)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ale musimy odwrócić sytuację.
Podaj proszę przedział cenowy i będzie znacznie łatwiej doradzić.
 

tomek135

New member
aha :D nie wiem, w okolicy 500zl za zestaw jest szansa kupic cos rozsadnego? jest wogole szansa kupic jakikolwiek zestaw? :p i czy ten zestaw 2.0 moglbym pozniej wykorzystac w 5.1? Chodzi mi o to, ze w ampl mozna powiedziec ze najtanszy to koszt ok 800zl a za 1200-1300 mozna kupic juz cos rozsadnego za nieduze pieniadze. Jak ma sie sytuacja w przypadku kolumn?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Tak kolumny mozesz potem wykorzystac do 5.1 dokupujac centrum, surround i subwoofer. 1300 mowisz za amplituner i tyle trzeba dac minimum, ew cos z drugiej reki. Kolumny sa tez tanie ale nie wiem czy ci sie spodoba brzmienie, mozesz wykorzystac tez swoje stare.

Skoro warunki mieszkalne masz jakie masz, budzet ograniczony wiec nie wiem czy jest sens kupowania Denona + 2 kolumny narazie. Twoj stary wzmacniacz napewno gra bardzo przyzwoicie, po zamianie mozesz byc zaskoczony na minus (tani amplituner i tanie kolumny = kiepskie brzmienie w stereo)

Decyzje zostawiam tobie .
 

tomek135

New member
Nieno, decyzja jest juz raczej podjeta :) Cos kupie na pewno, wzmacniacz jest stary, podlaczony jest tez w prymitywny sposob DIN-JACK do sluchawek (chinche uszkodzone), potencjometry przetarte - trzeszcza, obudowa zniszczona, wszystko wyglada niesmacznie :p Natomiast chyba jednak zmieniłem zdanie i zastanawiam sie nad zakupem ampli stereo. Stwierdzilem ze jesli bede chcial robic generalny remont mieszkania, wtedy chyba znajdzie sie w budzecie te 2k zlotych na nowy ampli :). Zastanawiam sie nad urzadzeniem Harman/Kardon HK 3490. Wcześniej wspominal ktos o modelu HK 3390. Zastanawiam sie nad modelem HK3490 gdyz ma wejscie optyczne a 3390 nie ma. W dekoderze nie mam dwoch wyjsc HDMI zeby podpiac pod ampli, wiec HK 3390 musialbym podlaczyc chinchami? czy jest taka mozliwosc zeby spiac TV z HK 3390 za pomoca hdmi i przekazywac przez niego same audio? Jak wyglada sprawa z jakoscia dzwieku przez chinche? Co sadzicie o dwoch powyzszych modelach? Jakas alternatywa dla stereo? Przepraszam za zmiane koncepcji, chyba odchodze od 5.1 na rzecz stereo:)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
W przypadku amplitunera stereo nie ma sensu podlaczac go optykiem bo i tak nie uzyskasz na nim dzwieku wielokanalowego a stereo normalnie podlaczyc dobrym czinczem i bedzie miod malina. Obraz z N HDMI/Component do TV i po klopocie. HK 3390/3490 nie maja wejsc HDMI, nie widze potrzeby przepuszczania obrazu przez amplituner.
 

tomek135

New member
Nie wiem czy wcześniej wspominalem, sprzet ma byc przeznaczony w wiekszosci do filmow. Czy uwazacie ze uruchamianie filmow 1080p z PC przez HDMI jest zlym rozwiazaniem?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Nie ale po co obraz przepuszczac przez wzmacniacz stereo? HDMI podlaczasz do TV a do Harmana analog/optyk i masz dzwiek z harmana. HDMI podlacza sie do amplitunerow aby uzyskac dzwiek 5.1 zakodowany w nowych bezstratnych formatach DTS HD Master Audio/ DD TrueHD. W twoim przypadku nie bedzie mialo to sensu, skoro bedziesz mial amplituner stereo to wystarczy co podlaczenie czinczami ew. optykiem.
 

tomek135

New member
Nie o to mi chodzilo :) Wiem ze Harman z TV lacze a notebook z TV przez HDMI. Chodzi mi o to czy odpalenie filmu z notebooka przez hdmi jest w czyms gorsze niz wypalenie filmu na plyte i przez odtwarzacz. I swoja droga, czy w przypadku stereo bedzie roznica miedzy przewodem optycznym a chinch?
Z gory dzieki za pomoc :)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Nie wiem szczerze powiedziawszy bo nie ogladalem tak nigdy filmow, zawsze DVD/Blu ray z odtwarzacza.
Przy podlaczeniu stereo kablem cyfrowym amplituner dostaje sygnal cyfrowy ktory za pomoca przetwornika cyfrowo-analogowego (DAC) zostaje zamieniony na analogowy w przypadku podlaczenia czinczem przetworzeniem zajmuje sie dekoder, czytnik dvd/cd itd. Jakosc zalezy od jakosci DAC musisz sam sprawdzic czy lepszy jest ten w dekoderze czy ten w amplitunerze podlaczajac oba kable i przelaczajac zrodlo sprawdzic z ktorego gra lepiej.

Ja osobiscie CD slucham po analogu bo brzmienie jest bardziej basowe i ma lepsza gore.
 

tomek135

New member
Nie zastanawiałem się nad jedną rzeczą ale okazało się, że powstaje pewien problem :/ w telewizorze nie mam chinch out :/ mam tylko wyjscie optyczne. W tej sytuacji muszę szukac tylko amplitunera z wejsciem optycznym? Czy w tym przypadku jest sens szukania amplitunera stereo z wejsciem optycznym, np HK 3490 (tyle ze to troche za duzo), czy po prostu kupic ampli 5.1?
 

mors111

Active member
Bez reklam
są też droższe amplitunery stereo z wejściem optycznym

Onkyo 8050 - ale tutaj masz dodatkowo DLNA , radio internetowe muzyka z USB ( Flac też ) ...

nie masz w TV wyjścia Euro ?

możesz też szukać amplitunera 5.1 z wejściem optycznym ( praktycznie wszystkie to mają ) ale stereo uzyskasz lepsze np z tego HK 3490
 

tomek135

New member
wejscie optyczne ma chociazby wspomniany w temacie AVR 1612. Jesli bede mial kupic amplituner 5.1 to na pewno bedzie to ten. natomiast jak wczesniej wspomnialem, raczej jednak wolalbym chyba to stereo. Jesli bede chcial przebudowac system do 5.1, to bedzie za 3-4 lata a do tego czasu uzbiera sie pieniazki na nowy amplituner. wiec chyba wolalbym (jak wiekszosc zaleca) kupic amplituner stereo.
 

mors111

Active member
Bez reklam
wg mnie w TV jest też tam i wyjście
kupując odpowiednią przejściówkę Euro-6x chinch powinieneś na jednej z par uzyskać dźwięk
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Nie zastanawiałem się nad jedną rzeczą ale okazało się, że powstaje pewien problem :/ w telewizorze nie mam chinch out :/ mam tylko wyjscie optyczne. W tej sytuacji muszę szukac tylko amplitunera z wejsciem optycznym? Czy w tym przypadku jest sens szukania amplitunera stereo z wejsciem optycznym, np HK 3490 (tyle ze to troche za duzo), czy po prostu kupic ampli 5.1?

Ale nie rozumiem teraz, po co ci optyki itd skoro bedziesz mial amplituner stereo to wszytko do niego podlaczasz DVD, komputer, mp3 itd przez kabel RCA czyli czincz i po klopocie, obraz na TV a dzwiek z Harmana.

Laptop -hdmi do TV,kabel jack>2RCA do harmana
DVD- hdmi/euro/komponent do TV,dzwiek czinczami (2RCA-2RCA) do harmana.
 
Ostatnia edycja:

tomek135

New member
masz na mysli zastosowanie przejsciowki na tym zlaczu EXT RGB ? Czy myslisz ze jest jeszcze inne zlacze? jesli chodzi o EURO, mam tylko jedno wczesniej wymienione. Czy w takim razie jedyna opcja podlaczenia zewnetrznego dzwieku jest podlaczenie przez OPTICAL?
 
Do góry