Podwójne zaciski

garuh

New member
Posiadam głośniki marki Rubicon RP-36. Fronty tego zestawu mają podwójne zaciski, oryginalnie połączone taką blaszką (nie wiem jak to się fachowo nazywa). Ostatnio zacząłem kompletować zestaw vintage z kaseciakiem, model w sygnaturze.

Pytanie - czy mogę te fronty podłączyć jednocześnie do amplitunera i wzmacniacza, oczywiście po uprzednim zdjęciu tych blaszek? chodzi o to czy mają one te podwójne zaciski żeby zrobić jakiś poziomy bi-amping z podłączeniem oddzielnej mocy na średnio-niskotonowe i na wysokotonowe? czy też mają podwójne żeby móc podłączyć dwa różne źródła dźwięku? (nie grające jednocześnie)

Z góry dziękuję za pomoc
 

garuh

New member
Tego się obawiałem, choć to w sumie logiczne. Czyli podłączając różne źródła, gram na różnych głośnikach, tak? To trochę bez sensu :???: Jest jakiś przyjęty standard które zaciski są od których? bo niestety nie ma żadnej instrukcji od tych Rubicon'ów.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Po "fachowemu" te blaszki to zwory . Tak na prawdę w każdym przypadku powinno się usunąć te blaszki - optymalnie jest wykonie zworek z przewodu głośnikowego jakiego się używa
Jeżeli się nie mylę kolumna pozwala na wykonie połączenia bi-wiring za pomocą pary przewodów w takim przypadku zwory należy usunąć .W większości przypadków takie połączenie daje poprawę dźwięku (chociaż oczywiście nie jest to regułą) - ale warto spróbować
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Biwiring w tym przypadku, to gra nie warta swieczki, teoretycznie lepsza separacja, ale..
Co innego biamp, niezalezne zasilenie sekcji niskich i wysokoch/srednich, a w przypadku niektorych kolumn nawet triamp.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
No wlasnie, panowie w amplitunerze mamy bi amp bo wykorzystujemy druga pare koncowek a w przypadku wzmacniacza stereo kiedy mamy wyjscia A i B? Bi Wiring to nie jest bo bi wiring to 2 kable z jednego wyjscia a tu mamy kazdy kabel na osobnym wyjsciu ? Powiedzcie mi warto zalozyc takie podlaczenie? W ampli tak mialem a teraz przy wzmaku stereo mam tylko A i jeden kabel. W przypadku A+B bedzie spadek mocy czy wieksze obciazenie dla wzmacniacza, jak to wygalda w przypadku wzmacniacza?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jest to dalej biwiring, bo o biampie nie mam mowy. W przeciwienstwie do ampli, wzmacniacz ma dwie koncowki, mozna tu mowic jedynie o lepszej separacji.
Pisalismy o tym jakis czas temu, instrukcje do niektorych wzmacniaczy nawet sugeruja takie podlaczenie (z wykorzystaniem A+B), natomiast u mnie nie jest to gra warta swieczki. Sam mam przygotowane kable, pod wszystkie mozliwe podlaczenia, ale jak masz wolny kabel, to nie zaszkodzi sprobowac.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Aby w pełni wykorzystać zalety połączenia bi-ampling zwrotnica musi być aktywna ,w większości kolumn podział częstotliwości jest pasywny

Połączenie bi-wiring ma jeszcze jedną zaletę można użyć kombinacji kabli ,oczywiście w obu tych przypadkach musi być fizyczny dostęp do poszczególnych sekcji w kolumnie czyli obecność dwóch lub trzech par zacisków w kolumnie
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Hmm ale jakis wplyw na prace wzmacniacza ma bo u mnie pisze: w przypadku A - 4-16ohm w przypadku A+B 6-16ohm
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Połączenie bi-wiring ma jeszcze jedną zaletę można użyć kombinacji kabli ,oczywiście w obu tych przypadkach musi być fizyczny dostęp do poszczególnych sekcji w kolumnie czyli obecność dwóch lub trzech par zacisków w kolumnie
Dokładnie. Bawiłem się tak jakiś czas temu i efekty były super. Podłączałem Kimber, VDHi Nordosty w ten sposób na różne kombinacje. Z każdym razem efekt był zupełnie inny. Docelowo zamierzam tak zrobić. Niestety koszty rosną dwukrotnie :(
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Podlaczylem Bi Wiring, nic mnie to nie kosztowalo bo zostaly mi kable z amplitunera i bi ampingu. Gorzej napewno nie jest, wydaje mi sie ze lepiej bas trzyma sie w ryzach i jest taka lepsza selektywnosc brzmienia ale moze mi sie wydawac. Skoro jest mozliwosc bi wiringu to tak tez zostawie. Doczytalem w instrukcji, w przypadku dwoch par kolumn zakres opornosci sie zmienia do 8-16 ale w przypadku bi wiringu dalej jest 4-16 ohm.
 

garuh

New member
według dystrybutora Rubicon:

"Górne terminale RP-36F powinny odpowiadać za głośnik wysotonowy, a dolne - za resztę."

ale ogólnie jeśli podłącze cokolwiek do jednego terminala (jednej pary zacisków nie zwartej z drugą) to i tak grać będą wszystkie głośniki w kolumnie, tak? jedynie co, że albo wysokotonowy albo średnio-niskotonowe będą grać mocniej, tak?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Dokladnie, wyjmujac zworki rozlaczasz sekcje niskotonowa od srednio-wysokotonowej. Zazwyczaj podlacza sie teminale A pod sekcje dolna - basowa a B do sekcji gornej.
 

SDman

Banned
W ampli tak mialem a teraz przy wzmaku stereo mam tylko A i jeden kabel. W przypadku A+B bedzie spadek mocy czy wieksze obciazenie dla wzmacniacza, jak to wygalda w przypadku wzmacniacza?

Jeśli tylko A lub B, to musi być minimum 4 Ω lub więcej. Jeśli A i B, to musi być minimum 8 Ω lub więcej.
Wynika to z fizyki, elektrotechniki i wzorów. Wyjścia A i B są zmostkowane.
Wzmacniacz przystosowany jest do pracy z najniższym obciążeniem 2 x 4 Ω, a więc jeśli chcesz podłączyć 4 kolumny, a łączone są wtedy równolegle, to minimum muszą być 8 Ω (co przy podłączeniu równoległym da właśnie 4 Ω). Gdybyś podłączył 4 kolumny 4 Ω, to obciążenie wyniesie wtedy 2 Ω, a to już jest niedobrze dla wzmacniacza.

Pozdr.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ok ale mowimy o bi wiringu czyli de facto dwie kolumny tylko zasilane dwoma kablami. W instrukcji pisze tak: A+B - 8-16ohm, A+B Bi Wiring - 4-16ohm
 

garuh

New member
wszystko ładnie, pięknie i by się zgadzało, tylko szczerze przyznam się bez bicia, że robiłem sobie testy słuchowe i amplitunerowe konfiguracji ze zwartymi terminalami i bez, no i kurde nie widzę wielkiej różnicy. cóż, nie jestem audiofilem, ale wydawać by się mogło, że jak w teorii bez zwarcie zestaw będzie grać bez średnich i niskich to nawet taki laik jak ja usłyszy różnice, dziwna sprawa.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tylko o czym Ty piszesz, masz na mysli polaczenie typu biamp w amplitunerze?
Tutaj nie slyszysz roznicy, w porownaniu do typowego polaczenia (czyli z wylaczonym biampem)? Jezeli tak, to co to ma wspolnego z biwire i wzmacniazem?
 

garuh

New member
nie piszę ani o biamp ani o biwire. do kolumn idzie po jednym kablu i pisałem o przypadku kiedy zwieram lub nie oba terminale w kolumnie tymi blaszkami z zestawu, czyli łącze zaciski razem. w obu przypadkach stwierdzam swoim amatorskim uchem, że wielkiej różnicy nie ma, a przecież pisaliście i dowiadywałem się, że terminal górny odpowiada za głośnik wysokotonowy, a dolny za resztę. to o co kaman?
 
Do góry