Podłączenie TV do wzmacniacza stereo

mrosi

Member
Potrzeba mi pomocy w kwestii podłączenia TV do wzmacniacza stereo.
Mam telewizor LG 32LH5000 i wzmacniacz Denon PMA-980R. Chciałbym obejrzeć sobie film z dysku zewnętrznego/pendrive i tutaj zaczynają się schody. Dotychczas miałem ampli kina domowego, który miał wejście optyczne, więc nie miałem tego problemu. Obecnie posiadany wzmacniacz stereo ma jedynie wejścia 2xRCA (cinch), rodzi się zatem problem.
Próbowałem podłączyć przejściówkę EURO-3xRCA (z przełącznikiem wejście/wyjście), ale nie działa, bo skoro telewizor w trakcie oglądania filmu jest włączony na "Wejście USB" to nie puści sygnału przez AV1, gdzie podłączyłem ową przejściówkę - wydaje się logiczne...
Zastanawiałem się jak stosunkowo niewielkim kosztem przeskoczyć problem konwersji sygnału z cyfry do analogu (z TOSLINK do RCA).
Wpadły mi w oko dwie rzeczy - konwerter TOSLINK-COAXIAL i przejściówka COAXIAL-2xRCA:

http://allegro.pl/konwerter-optyczny-coaxial-toslink-in-rca-out-i1926393366.html

http://sklep.rms.pl/index.php?p5669,profigold-prod124-przejsciowka-adapter-rca-2xrca

Cena za obydwie rzeczy to "jedynie" 120zł, co w stosunku do ceny dobrego konwertera TOSLINK-2xRCA kosztującego ~400zł jest kwotą stosunkowo niedużą.
Pytanie jednak, które mnie nurtuje, jest następujące. To, że układ z wykorzystaniem tych dwóch przejściówek zadziała - to wiem. Nie jestem jednak pewien, czy w związku z przejściem na COAXIAL a potem na 2xRCA, będę miał na końcu stereo z pełną separacją kanałów R i L? Zawsze wydawało mi się, ze COAXIAL to nic innego niż pojedynczy RCA (cinch)...
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Z opisu wynika, że Twoje łączone rozwiązanie nie zadziała...

Konwerter przekształca sygnał optyczny (cyfrowy stereo lub 5.1) na elektryczny (też cyfrowy stereo), natomiast adapter replikuje sygnał na dwa wyjścia (raczej nie ma tam żadnej elektroniki).

To, czego potrzebujesz to albo: konwerter sygnału cyfrowy optyczny na analogowy elektryczny (drogie rozwiązanie), albo konwerter cyfrowy optyczny na cyfrowy elektryczny do tego konwerter cyfrowy elektryczny na analogowy elektryczny (jeszcze droższe rozwiązanie). Do tego jakość dźwięku zależy od jakości zastosowanych przetworników cyfrowo-analogowych - naprawdę dobre rozwiązania to koszt ok. 1500PLN (ale raczej do muzyki, nie do tv...)
 

vitek

New member
Najprościej weź sygnał z gniazda słuchawek w tv. Przejściówka jack 3.5 - 2 x RCA i 100% gwarancji że zadziała (no chyba że tv nie ma gniazda słuchawek bo i takie się zdarzają)

Sposób opisany w pierwszej części twojego posta czyli wzięcie sygnału z wyjścia scart teoretycznie też jest dobry tylko nie wszystkie tv wypuszczają sygnał na scart gdy pochodzi on z innego źródła niż antena.

Natomiast to co opisałeś później oczywiście nie zadziała, musiałbyś mieć przetwornik d/a który zmieni sygnał cyfrowy na analogowe stereo.
 

mrosi

Member
Hmmmmm............
Mądrego to i dobrze posłuchać.... ;)
Faktycznie, jeśli miałbym wydać 400 to zawsze lepiej 360 zł. Ma przynajmniej wyjście 2xRCA, do TV ma wyjście HDMI. I jak znam życie, to odpadłby mi problem częstego nieodtwarzania napisów w filmach gdy puszczam je z dysku via TV. Powiem Ci, że zainteresowałeś mnie tym i to bardzo...
 

mrosi

Member
No i się wyjaśniło. Trafiłem na w miarę rozgarniętą osobę w infolinii LG i okazało się, że TV nie puści sygnału audio na SCART jeśli nie przechodzi przez wbudowany tuner. Czyli zapodam odtwarzacz multimedialny. Z tym, że po namyśle padło na ASUS O!Play Mini. Blisko połowa ceny Fergusona a mniej przeładowany funkcjami (WiFi ani wbudowany dysk nie jest mi potrzebny) i zbiera dobre opinie.
Dzięki za podpowiedzi - szczególnie pod adresem bagiennika ;)
 
Do góry