Podłaczenie telewizora do nagrywarki

valentino34

New member
Posiadam telewizor plazmowy PanasonicTXP-42GT30E oraz nagrywarkę DMR-EH68, którą podłączyłem z telewizorem kablem hdmi. Niestety nie działa funkcja Viera Link i nagrywarka nie szczytuje programow telewizyjnych z telewizora. Czy ktoś zna roziązanie tego problemu?
 

slimak

New member
Bez reklam
Viera Link (sczytywanie programów telewizyjnych z telewizora) działa na eurozłączu (->10 pin).

P.S. Po HDMI telewizor sygnału wideo nie prześle do nagrywarki, działają tylko złącza analogowe z sygnałem SD.
 
Ostatnia edycja:

valentino34

New member
W instrukcji obsługi napisane jest, że jeśli nagrywarka i telewizor posiadają Viera Link to po kablu HDMI można wykonac funkcję " pobieranie zaprogramowanych ustawień " ( w tym również listy kanałów DVB-T, ale bez DVB-C ), tak mówi instrukcja obsługi.
 

slimak

New member
Bez reklam
To proponuje jeszcze ze zrozumieniem przeczytać instrukcję od TV. Cytowany fragment tyczy się Q-Link.

P.S. DMR-EH68 na polski rynek nie ma DVB-T.
 

valentino34

New member
Technologia Viera Link powinna działać tylko na złączu HDMI, a nie na eurozłączu. Na eurozłączu działa technologia Q-link ( ani telewizor, ani nagrywarka nie posiadają Q-linka, więc nie rozumiem dlaczego nagrywarka miała by szczytywać kanały telewizyjne po eurozłączu ( chyba że analogowe ) ( z resztą tego nie robi ).

Ale poradziłem sobie w inny sposób nagrywania kanałów cyfrowych na nagrywarkę bez DVB-T.

1 sposób - ustawiam w telewizorze timer - a odbiornikiem sygnału jest wówczas nagrywarka ( w ustawieniach telewizora urządzenie zewnętrzne ), w momencie uruchomienia timera kanał telewizyjny nagrywa się na dysku nagrywarki poprzez AV ( eurozłącze ) i nie jest to kanał bynajmniej analogowy tylko np. TVP1 HD.

2 sposób - podłączam dekoder DVB-T do nagrywarki za pomocą złącza euro i tak samo jak poprzednio zgrywam sygnał po AV z dekodera na nagrywarkę. Ten sposób jest lepszy bo nie muszę oglądać tego co nagrywam, ponieważ telewizor posiada swój tuner i mogę go wykorzystać do oglądania innego kanału.


A co z jakością obrazu ? Na pewno ktoś powie, że to co piszę powyżej to bzdury, po bo złączu euro nie można zgrywać sygnału cyfrowego .... jednak nie do końca, bo programy cyfrowe są nagrywane, tylko jest trochę gorsza jakość obrazu, ale nieznacznie, natomiast nie ma utraty jakości obrazu po złączu USB na dysk zewnętrzny.
 

slimak

New member
Bez reklam
Q-link ( ani telewizor, ani nagrywarka nie posiadają Q-linka
:grin:

więc nie rozumiem dlaczego nagrywarka miała by szczytywać kanały telewizyjne po eurozłączu ( chyba że analogowe )

Ta nagrywarka może sczytać tylko analogowe kanały.

1 sposób - ... eurozłącze...

2 sposób - .....złącza euro...

Jak sam w końcu zauważyłeś do metody 1 i 2 jest niezbędne eurozłącze.

A co z jakością obrazu ? Na pewno ktoś powie, że to co piszę powyżej to bzdury, po bo złączu euro nie można zgrywać sygnału cyfrowego .... jednak nie do końca, bo programy cyfrowe są nagrywane, tylko jest trochę gorsza jakość obrazu, ale nieznacznie,

Ta nieznaczna różnica dla np. TVP1 HD to:

analogowy sygnał SD 720x576 na eurozłączu
vs
cyfrowy HD 1920x1080 na GT30 DVB-T (TVP1 HD).

natomiast nie ma utraty jakości obrazu po złączu USB na dysk zewnętrzny.

Tylko po co, wtedy nagrywarka?
Masz dwa tunery DVB-T (TV i zewnętrzny) do jednego z nich podłączasz dysk zewnętrzny i możesz jednocześnie nagrywać i oglądać coś innego .

.
 
Ostatnia edycja:

valentino34

New member
:grin:



Ta nagrywarka może sczytać tylko analogowe kanały.



Jak sam w końcu zauważyłeś do metody 1 i 2 jest niezbędne eurozłącze.



Ta nieznaczna różnica dla np. TVP1 HD to:

analogowy sygnał SD 720x576 na eurozłączu
vs
cyfrowy HD 1920x1080 na GT30 DVB-T (TVP1 HD).



Tylko po co, wtedy nagrywarka?
Masz dwa tunery DVB-T (TV i zewnętrzny) do jednego z nich podłączasz dysk zewnętrzny i możesz jednocześnie nagrywać i oglądać coś innego .

.

Ok. Wszystko rozumiem. Tylko możesz mi wytłumaczyć, dlaczego obraz zgrany po kablu euro ( jak piszesz analogowy obraz SD 720x576 ) jest znacznie lepszy niż analogowy obraz wczytany przez pamięć nagrywarki i w w ten sposób nagrany na dysk twardy ? Przypuszczam, ale nie jestem pewien, że cyfrowy obraz przesłany po złączu euro jest konwertowany do postaci analogowej i jest wtedy strata na jakości obrazu, ale obraz nie jest tak tragiczny jak typowo analogowy jak pisałem wyżej. A nagrywarka jest potrzebna, żeby zgrać film na płytkę i odtworzyć go na dowolnym odtwarzaczu DVD.
 

slimak

New member
Bez reklam
Telewizor już na swoje eurozłącze podaje sygnał analogowy SD 720x576.

Jeżeli taki sygnał jest znacznie lepszy od sygnału analogowego SD nagrywarki, to jest kilka możliwych tego przyczyn.

1) Słaby stan instalacji antenowej. Na cyfrowy obraz nie ma to znaczenia,bo cyfrowy obraz albo jest idealny albo go w ogóle nie ma. W analogowym zaś są odbicia szumy itp.
2) Sygnał cyfrowy jest nadawany z "mocniejszego" nadajnika niż analogowy.
3) Bardzo słaby tuner analogowy w nagrywarce.

.
 
Ostatnia edycja:

valentino34

New member
Faktycznie może jest coś ze sygnałem, bo obraz analogowy poprzez tuner telewizyjny ( kablówka nadaje jeszcze sygnał analogowy ) jest równie słaby jak na tunerze nagrywarki, będę jednak obstawał, że poprzez przewód euro sygnał jest w jakiś sposób konwertowany z cyfrowego na analogowy i ta strata obrazu nie jest aż tak duża jak można byłoby się tego spodziewać. Z odległości 2 m od telewizora obraz analogowy wydaje się być bardzo podobny do cyfrowego z tą małą różnicą, że kolory są nieco bledsze ( tz. maja inny odcień - są jaśniejsze ), ale sama ostrość obrazu wydaje mi się byna podobnym poziomie. A tak na marginesie to TVP1 HD i TVP2 HD to raczej nie ma owych 1920 x 1080 pikseli rozdzielczości, ponieważ przy takiej rozdzielczości obrazu nie ma prawa być rozmycia patrząc z bliska. Krótko po kupnie tego telewizora ściągnąłem film z internetu o długości około 45 minut, który ważył 4,5 Gb i co się okazało, że patrząc z bliska ( z około 0,5 m ) obraz jest tak wyraźny jak na monitorze komputerowym - absolutnie żadnego rozmycia.
 

valentino34

New member
P.S. Mówiąc o podobnej jakości obrazu między analogowym - a cyfrowym miałem na myśli ten zgrany po złączu euro na twardy dysk nagrywarki ( nie ten z tunera nagrywarki ).
 
Do góry