Podłączenie subwoofera

krisk11

New member
Witam,
czy aktywny subwoofer musi być podłączony przewodem koncentrycznym? Pytam, ponieważ planuję zakup Amplitunera Pioneer VSX-534D, ale w ścianach mam przewody puszczone typowo głośnikowe :(
Co się stanie jeśli podłączę subwoofer właśnie takimi przewodami, będzie "grał"?


Głośniki do tego będą 5.1 Jamo Studio S 807, tam subwoofer ma wejście Line In.

Jeśli podłączenie przewodem głośnikowym nie pozwoli na dobre odtwarzanie dźwięku, to jest jakaś inna metoda, aby to podłączyć? Może jakoś przez BT? Są takie subwoofery, ale czy ten amplituner mógłby tak działać?


Mam jeszcze pytanie, ponieważ zanim kupię głośniki, chciałbym użyć te, które mam obecnie, subwoofer nie jest aktywny, jak podłączyć go do tego amplitunera? Czytałem gdzieś, że można podłączyć równolegle z jednym z przednich głośników- tak można rzeczywiście?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Będzie grało zarówno jeżeli przewód będzie koncentryczny lub symetryczny .Jeżeli sub ma wejście stereo L+R warto użyć przewodu 2Y
 

krisk11

New member
Będzie grało zarówno jeżeli przewód będzie koncentryczny lub symetryczny .Jeżeli sub ma wejście stereo L+R warto użyć przewodu 2Y


Załóżmy, że Sub ma wejście L+R a przewód w ścianie tylko 1- podwójny, to wtedy jak to zrobić?
Wyjście z Amp do ściany Rca- potem w ścianie przewód głośnikowy i do Sub znów Rca 2Y?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Są fabryczne takie kable .Od strony amplitunera jest jeden wtyk RCA od strony suba 2. Jak bawiłem się w kino domowe ponad 20 lat temu to miałem taki kabel do suba Tannoy
Z własnego doświadczenia wiem ,że jakość kabla też ma znaczenie (chociaż temat kabli zawsze wywołuje emocje) .Jeżeli dobrze pamiętam używałem IXOS 103 dawało to znaczącą poprawę w stosunku do zwykłego przewodu
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Niekoniecznie , nie wszystkie kable audio są ekranowane .Kable koncentryczne tak ponieważ ekran jest przewodnikiem ujemnym ,natomiast kable symetryczne nie musza być ekranowane .Są firmy które negują ekran np. XLO . Przy zastosowaniu odpowiedniej geometrii żył przewód sam się obroni przed zakłóceniami Wbrew pozorom wykonanie dobrego ekranowania w przewodzie nie jest takie proste .Sam ekran nie musi mieć też formy plecionki (oplotu) może to być np dodatkowa żyła zapleciona między przewodnikami (IXOS gamma geometry )
 
Do góry