podłączenie notebooka do panasonica p42s20e

peiper

New member
Witajcie,

mam problem z podłączeniem toshiby satelliate A300 do TV Panasonic P42S20E.
W notebooku mam 2 wyjścia: RGB(VGA) i SVideo.
Kupiłem kabel SVideo/EURO, ale po podłączeniu do TV jest czarny ekran. W opcjach AV wybieram AV2/SVideo ale nic się nie dzieje, inne też sprawdzałem.

Czy ktoś już taki temat przerabiał? Czy wiecie w czym tkwi problem?
Jakie inne rozwiązanie widzicie, aby podłączyć lapka do tv?

Liczę na pomoc!
 

WuMike

New member
Bez reklam
Wybierz w ustawieniach wyjscia Pulpit Rozszerzony. U mnie tylko tak po d-subie wykrywa sygnal. Moze i w Twoim przypadku to bedzie rozwiazanie. Swoja droga, lepiej zainwestuj w kabelek VGA, rozdzielczosc 1440x 1050 bodajze zmiazdzy to, co zobaczysz po S-video.
 

peiper

New member
nie pomogło niestety... jak podłączam przez svideo-euro to na ekranie mignie coś bardzo szybko i dalej nic nie ma...

kupiłem dzisiaj też kabel z jednej strony VGA, z drugiej component (trzy cinche-czerwona, niebieska i zielona) i też nie działa.

może muszę coś w ustawieniach TV zmienić?

WuMike:
w jaki sposób podłączasz, że Ci działa?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
z jednej strony VGA, z drugiej component
- nie ma prawa działać w TV
(to są różne sygnały)

Ten TV zapewne nie ma VGA i wykorzystaj S-Video->Composite(SVideo/EURO).

Jednak w samym notebooku musisz uaktywnić to wyjście (jak kabel sprawny).
 

peiper

New member
no właśnie SVideo/EURO próbowałem i nie działa. w lapku wyjście aktywne, mogę przełączać ekrany, czy muszę coś specjalnie ustawiać jeszcze w TV?
 

peiper

New member
hojlo1:
w mieszkaniu jestem od 4 dni, jeszcze nie poznałem sąsiadów ;)

python636:
no właśnie problem w tym, że mój laptop nie ma hdmi

co do mojego problemu - okazało się, że mój kabel svideo/euro był zepsuty, innym dałem radę go podłączyć, ale obraz jest tragiczny, nie do zaakceptowania.

dlatego pytanie ostateczne jest takie:

jakim kablem podłączyć lapa przez vga(rgb) z tv z wejściem euro albo component(trzy cinche czerwona, niebieska, zielona) albo oznaczonym jako av3(trzy cinche czerwona, biała, żółta)?

czy S-Video->Component będzie w lepszej jakości?
 

Stanley

Member
Bez reklam
Znowu powtórzę - nie ma takiego kabla (działającego, stracisz tylko pieniądze).
Musi być konwersja sprzętowa (czyli "pudełko" po drodze, które przetwarza sygnały).

Witam

Aż z ciekawości spojrzałem do instrukcji tego modelu (nawiasem: leży na stronach Panasonica, każdy może za darmo ściągnąć) i rzeczywiście: ten model NIE MA wejścia D-sub (tzw. VGA). Zatem odpada połączenie najlepsze w tym układzie.

Pozostaje zatem przez S-video, przy czym uzyskamy wówczas obraz o rozdzielczości co najwyżej tzw. SD (Standard Definition, telewizja standardowej rozdzielczości). Czyli bardzo niskiej w porównaniu do tego, do czego jesteśmy obecnie przyzwyczajeni nawet na przeciętnych monitorach, nie wspominając o full-HD, czy tzw. HD-ready. Swoje zdanie na temat takiego połączenia wyraziłem niedawno w tym poście:
http://www.hdtv.com.pl/forum/604953-post1918.html

Można co prawda próbować podłączyć przez gniazdo D-sub w laptopie oraz wspomniany przez przedpiścę konwerter sprzętowy (w tv: do wejść Scart lub composite, albo s-video). Lecz znów uzyskamy obraz o jakości/rozdzielczości wspomnianej akapit wyżej. Przykład takiego konwertera:
Konwerter GrandTec Grand Hand View III - konwerter VGA -> TV (Video)
Teoretycznie można jeszcze prościej (czyt. taniej) - za pomocą prostego adaptera D-sub(RGB)=>Scart(RGB), który można kupić za kilkadziesiąt zł na Alledrogo lub przy pewnej smykałce wykonać samemu. Lecz w tym przypadku po pierwsze primo trzeba za pomocą odpowiedniego programu (PowerStrip) OBNIŻYĆ na karcie graficznej komputera rozdzielczość obrazu oraz częstotliwości odchylania do standardów używanych w tradycyjnej telewizji SD (trzeba też wymusić tzw. przeplot (interlace) - nie chcę już wchodzić w szczegóły). Sęk w tym, że nie każda karta jest na takie "kręcenie w dół" podatna, a raczej im nowsze tym mniej. Notabene próbowałem kiedyś w swoim laptopie - nie udało się, więc ze zmajstrowaniem lub zakupem takiej "przejściówki" dałem sobie odbój (miałem wtedy zamiar podłaczać się do telewizora CRT, SD). Po drugie primo: nawet jeśli się uda, znów otrzymamy obraz jakości SD. No może ciut lepszy niż przez S-video, gdyż sygnały koloru RGB będą przesyłane bezpośrednio, bez dodatkowego kodowania/dekodowania. Niemniej jeśli kogoś interesuje ten temat, proponuję zapoznać się z poniższym topicem. Są schematy, linki do artykułu jak taki adapter wykonać, itp.:
Przejściówka VGA na Scart

Podsumowując nieco: jeśli w notebooku nie ma wyjścia HDMI, a w "płaskim" tv nie ma wejścia D-sub (VGA), oraz jeżeli oczekujemy w miarę jakości i rozdzielczości, sprawa nie wygląda wesoło. No chyba, że są jakieś konwertery (konwertery podkreślam, z rzeczywistą elektroniką, nie jakieś proste kabelki-przejsciówki) D-Sub=>HDMI, ewentualnie =>Component. Szczerze pisząc nie słyszałem, ale też i specjalnie nie szukałem. Jeśli jednak są, przypuszczam kosztują niemało.

Pozdrawiam -

Stanley

[EDIT]

Errata:
Konwerter VGA=>HDMI - a jednak jest, pierwszy wygooglany link:
http://tech.wp.pl/kat,1009789,title...razu,wid,11683301,wiadomosc.html?ticaid=1b9de
Nawet wpakowali go w kabel, tzn. wyglada jak "kabelek-przejściówka", bez żadnych "pudełek"" po drodze. Aczkolwiek zapewne zawiera elektronikę i to nie bardzo prymitywną.
Czyli coś co powinno od strony technicznej usatysfakcjonować Autora topicu. Nie wiem czy także od strony kosztów - sugerowana cena... 599zł.
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

od strony technicznej satysfakcjonuje całkowicie, od cenowej mniej ;-)
na allegro znalazłem tańszy konwerter:
Konwerter VGA na HDMI ceny hurtowe f-ra VAT (1410944481) - Aukcje internetowe Allegro

pytanie czy wg was da radę?

Noooo... wygląda prawdopodobnie, w przeciwieństwie np. do tego ekskluzywnego wynalazku za jedyne 39,99zł ;-) :
HDMI VGA 1,8m GOLD FV przewod EXLUSIV Qualit kabel (1375395572) - Aukcje internetowe Allegro

Jakkolwiek ten "Twój" według specyfikacji nie obsługuje rozdzielczości pełnego HD (1920x1080). Ten HAMA podobno tak, lecz tylko według tego opisu z wp.pl, nie szukałem oficjalnych danych producenta. Inna sprawa, czy karta graficzna w Twoim laptopie jest zdolna taki sygnał wysłać.
Odnośnie "czy da radę": chyba nie ma innego sposobu niż kupić i wypróbować. Towar zakupiony na odległość można zwrócić w ciągu 10 dni bez podania przyczyny (ale przesyłka zwrotna już na własny koszt), o czym sprzedawca lojalnie informuje w aukcji.

Pozdrawiam -

Stanley
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Przecież ten kabel opisany wyżej (39,99zł) to czyste "oszustwo".
Doczytać w jakich warunkach zadziała !
(nie ma takich warunków)
 

Stanley

Member
Bez reklam
Przecież ten kabel opisany wyżej (39,99zł) to czyste "oszustwo".
Doczytać w jakich warunkach zadziała !
(nie ma takich warunków)

Heh... Najlepsze jest to drobnym druczkiem, cytuję:
"Nalezy jednak pamietac ze HDMI podaje sygnal cyfrowy a VGA analogowy, dlatego nie we wszystkich urzadzeniach podlaczenie bezposrednie bedzie mozliwe, jesli kabel przy bezposrednim podlaczeniu nie bedzie dzialal nalezy zaopatrzyc sie w specjalny modul zmieniajacy sygnal cyfrowy na analogowy.
nowe urzadzenia elektroniczne czesto juz posiadaja taki modul wbudowany w sobie."
przy czym IMO "dlatego nie we wszystkich urządzeniach bezpośrednie będzie możliwe" powinno brzmieć: "dlatego we wszystkich urządzeniach połączenie będzie niemożliwe" ;-)
Notabene chyba na podobnej zasadzie działają rozmaite alledrogowe przejściówki za parę zł VGA->Component, itp. To jakby nalewać olej napędowy do benzyniaka lub benzynę do diesla i probować odpalać silnik.

A propos jeszcze prawdziwych konwerterów VGA->HDMI. Spojrzałem przed chwilą na Ceneo, trochę tego jest:
Konwerter hdmi - ceny produktów w sklepach na Ceneo.pl
Wydaje mi się interesujący ten:
Unitek Y-6210 konwerter VGA/HDMI - porównanie cen w sklepach internetowych - od 185zł, czyli ciut droższy, ale obsługuje full-HD, HDMI v1.3. Przynajmniej wg specyfikacji na stronie sklepu - zastrzegam, nie mam w nim żadnych udziałow ;-)
Unitek Y-6210 konwerter VGA/HDMI

Wybór należy do wątkotwórcy.

Pozdrawiam -

Stanley​
 

Lendziu

New member
Też mam laptopa Toshiba (A200, tylko VGA) i p42s20e.

Czytałem, zastanawiałem się i nie znalazłem odpowiedniego taniego rozwiązania..
- kabel VGA-Component.. w sumie to nie ma takiego kabla, bo ten kabel działa tylko w jedną stronę, czyli Component-VGA i jest używany do podłączanie projektorów..
W sumie to szukałem długo kabla który działa w stronę VGA-Component, gdyż nawet w instrukcji telewizora pisze, że wejście Component potrafi odczytać analogowy sygnał.. ale cóż.. nie znalazłem..

Jakieś 3 miesiące temu kupiłem w końcu odtwarzacz multimedialny Asus O!Play HDP-R3 za 400zł, do tego dysk 640GB za kolejne 270zł.. Teraz mogę odpalać pliki z dysku zewnętrznego..
Możesz poszukać tańszego odtwarzacza multimedialnego i przesyłać pliki za pomocą kablowego podłączenia LAN.

Marcin
 

Stanley

Member
Bez reklam
Też mam laptopa Toshiba (A200, tylko VGA) i p42s20e.

Czytałem, zastanawiałem się i nie znalazłem odpowiedniego taniego rozwiązania..
- kabel VGA-Component.. w sumie to nie ma takiego kabla, bo ten kabel działa tylko w jedną stronę, czyli Component-VGA i jest używany do podłączanie projektorów..
W sumie to szukałem długo kabla który działa w stronę VGA-Component, gdyż nawet w instrukcji telewizora pisze, że wejście Component potrafi odczytać analogowy sygnał.. ale cóż.. nie znalazłem..

...i nie znajdziesz. Nie wnikając już w szczegóły czym się różni wyjście VGA w komputerze od wejść Component (YPbRr) w telewizorze, bez dywagacji nt. standardów, etc., wystarczy wziąść i porównać "rozpiskę" sygnałów w obu złączach. Przykładowo:
VGA:
VGA connector - Wikipedia, the free encyclopedia
Component:
YPbPr ? Wikipedia, wolna encyklopedia (w zasadzie są to trzy osobne chinche)

Czy w złączu VGA widać gdzieś sygnały Y, Pb, Pr ? Albo czy chinche Component są oznaczone np. RED, GREEN, BLUE, albo jakimkolwiek innym sygnałem, który jest w VGA? Nie są? To jak taka przejściówka ma działać? Notabene identycznie jest w przypadku VGA->HDMI, przy czym tu mamy do czynienia już zupełnie z dwoma odmiennymi światami: analogowym i cyfrowym.
No chyba, że pomiedzy złączami zostanie zastosowana odpowiednia elektronika przetwarzająca sygnały - właśnie wspmniane w poprzednich postach konwertery. Jak widać VGA->HDMI obecnie można nabyć za ok. 200zł. Czy to dużo czy mało trudno mi osądzać, rzecz względna. Szczerze pisząc zanim dzisiaj bliżej zainteresowałem się tematem myślałem, że więcej. Może należało pomyśleć o złączu VGA przy zakupie TV? ;-)

Jakieś 3 miesiące temu kupiłem w końcu odtwarzacz multimedialny Asus O!Play HDP-R3 za 400zł, do tego dysk 640GB za kolejne 270zł.. Teraz mogę odpalać pliki z dysku zewnętrznego..
Możesz poszukać tańszego odtwarzacza multimedialnego i przesyłać pliki za pomocą kablowego podłączenia LAN.

A to już moim zdaniem trochę inna sprawa, niewiele mająca wspólnego z podłączaniem laptopa do TV, czyli z tematem przewodnim tego wątku. Owszem, z odtwarzacza multimedialnego zapewne możesz oglądać filmy (formatów które łaskawie zaimplemetował producent), zdjęcia (zaimplementowaną przez producenta przeglądarką), słuchac muzę, czy nawet może korzystać z niektórych serwisów netowych, możesz przesyłać pliki z laptopa. Lecz nie zobaczysz tego co po jest prostu widoczne na ekranie Twojego laptopa, nawet Pasjansa ;-)

Pozdrawiam -

Stanley
 
Ostatnia edycja:

peiper

New member
chyba zrobię tak, że kupię ten konwerter Unitek, bo tylko w ten sposób będę mógł uzyskać sensowny obraz. Dzisiaj wziąłem ze sklepu na próbę konwerter vga-video i jak można się było spodziewać obraz jest tragiczny.
no i taniej mnie to wyjdzie niż wspominany odtwarzacz multimedialny.

całe szczęście że prawo wymusza na sprzedającym przyjęcie zwrotu towaru nabytego na odległość/poza siedzibą firmy, w razie czego po prostu go odeślę.

w związku z całą sprawą mam kilka rad dla podobnych do mnie laików ;)

- nie kupuj na próbę kabli ani sprzętu w dużych sklepach sieciowych, typu MM, Saturn, lepiej w małych elektronicznych, bo tam można się dogadać i przyjmą zwrot ew wymienią
- sprzedawcy w media i saturnie nic nie wiedzą o sprzedawanych przewodach
- zanim coś kupisz to poczekaj na odpowiedź na twoje zapytanie na forum :)
- jak chcesz panasonica p42s20e podłączyć do notebooka bez hdmi to od razu kup konwerter vga--> hdmi :)

a i jeszcze jedna rzecz która mnie zastanawia - dlaczego przy pierwszym wejściu EURO na telewizorze napisane jest RGB, VIDEO a przy drugim RGB, VIDEO, SVIDEO?

dam znać jak się spisał ten konwerter jak do mnie dojdzie
 

Stanley

Member
Bez reklam
<...>a i jeszcze jedna rzecz która mnie zastanawia - dlaczego przy pierwszym wejściu EURO na telewizorze napisane jest RGB, VIDEO a przy drugim RGB, VIDEO, SVIDEO?

Po prostu do drugiego złącza można podłączać również sygnał w standardzie S-video (np. z Twojego laptopa - przez odpowiednią przejściówkę, jest to wykonalne w prosty sposób, bez dodatkowej zaawansowanej elektroniki), a do pierwszego nie. Na stronie 62 instrukcji od Twojego telewizora jest rozpiska sygnałów w obu złączach. Widać wyraźnie, że w Scart AV2, pin nr 15 jest wykorzystywany dwojako: albo jako wejście czerwonego (R) w przypadku sygnału RGB, lub jako S.C. czyli sygnał chrominacji (koloru), w przypadku podłączenia sygnału S-video. Więcej o S-video np. tutaj:
S-Video ? Wikipedia, wolna encyklopedia
Przy czym pamiętamy, było już tu wałkowane: S-video = rozdzielczość/jakość telewizji SD, a zatem na ekranach wysokiej rozdzielczości gorzej niż marnie.

Odnośnie reszty, ogólnie zgoda, przy czym a'propos podłączania notebooka do telewizora można pomyśleć od razu przy zakupie tv, aby wejście VGA było już na wyposażeniu ;-)

dam znać jak się spisał ten konwerter jak do mnie dojdzie

ok, na pewno nie jeden forumowicz będzie Ci dźwięczny.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

peiper

New member
tak to jest czasem, że o pewnych rzeczach dowiaduje się dopiero po fakcie.
byłem pewien (bo sprzedawcy tak mówili), że lapa podłączę bez problemu z dobrą jakością przez vga albo svideo

przy podłączeniu lapa do tv nie upierałbym się tak bardzo, gdybym miał już telewizję (czekam na dekoder), a tak to patrzę na stojący wyłączony tv i mnie skręca ;)

Dzięki za pomoc!
 

peiper

New member
podbijam temat

misja zakończona niepowodzeniem :/

konwerter przyjechał, ale po podłączeniu go do TV nie widzę nic oprócz czarnego obrazu. Próbowałem z dwoma laptopami na dwóch telewizorach (P42S20 i P46S20), niestety bez skutku.

Nie wiem teraz co zrobić, odsyłam konwerter, skończyły mi się pomysły.

:/
 
Do góry