Podłączenie netbooka Samsung N150 do LCD problem ze skalowaniem

Nornik

New member
Serdecznie witam wszystkich !
Mój netbook to jak wyżej w temacie.Ma on w opcjach możliwość podłączenia do telewizora przez wyjście VGA. HDMI brak.
Jeśli chodzi o wyświetlanie filmów na LCD to no problem , skalowane są prawidłowo z zachowaniem
proporcji.Problem zaczyna się gdy chcę wyświetlić pokaz slajdów zapisany jako plik .exe przez
aplikację PictureToExe.Zresztą to samo jest gdy próbuję wyświetlić sam obraz .jpg.
W netbooku ustawiam rozdziałkę 1024x768 , telewizor to HD Ready Daewoo 32'',też takową przez
wejście kablem VGA wyświetla . Niestety obrazki są rozciągnięte i nijak nie mogę ustawić właściwych
proporcji . W telewizorze w opcjach nie możliwości skalowania obrazu - opcja jest wyszarzona.
Sterowniki karty zintegrowanej w netbooku to Intel GMA 3150.Mam zainstalowy PowerStrip , ale
też nie wiele można zdziałać.
Opisywałem ten problem na paru forach dotyczących tej tematyki - niestety - żadnych sensownych
odpowiedzi nie otrzymałem.
Aha , przeinstalowałem sterowniki pobrane ze strony Intela do tego modelu netbooka - bez rezultatu.
System operacyjny to XP.
 
D

Deleted member 141725

Guest
Dokładnie co pisze pkomp. Skoro netbook z tego co widzę ma matrycę 16:9 i domyślam się, że Twój Deawoo HD Ready też taką posiada to nie ustawiaj 1024x768 czyli 4:3. Skalowanie rozciąga, ale po co jak można ustawić rozdzielczość natywną.
 

Nornik

New member
Dokładnie co pisze pkomp. Skoro netbook z tego co widzę ma matrycę 16:9 i domyślam się, że Twój Deawoo HD Ready też taką posiada to nie ustawiaj 1024x768 czyli 4:3. Skalowanie rozciąga, ale po co jak można ustawić rozdzielczość natywną.
Pisałem że w telewizorze opcja skalowania jest wyszarzona.Jeśli chodzi o rozdzielczość natywną czyli
1360x768 w opcjach grafiki karty nie ma takiej możliwości.Są inne , ale tej nie ma.Tak samo nie ma możliwości zmiany 4:3 na 16:9 lub odwrotnie.Owszem jest zachowaj proporcje , ale to nic nie daje.
 

pkomp

New member
no to ustaw 1024x600 - po co ustawiasz z proporcjami które do żadnego z ekranów nie pasują.....
robisz to w trybie klonowania(dwa aktywne ekrany) czy rozszerzonego pulpitu(również dwa aktywne)?
w drugim trybie możesz dla dodatkowego ustawić inną rozdziałkę - w klonowaniu jedna dla obydwu
albo zostaw aktywny tylko tv i wtedy mu ustaw natywną


przy okazji jak spisuje się ta grafika intela przy odtwarzaniu 1080p?
 

Nornik

New member
no to ustaw 1024x600 - po co ustawiasz z proporcjami które do żadnego z ekranów nie pasują.....
robisz to w trybie klonowania(dwa aktywne ekrany) czy rozszerzonego pulpitu(również dwa aktywne)?
w drugim trybie możesz dla dodatkowego ustawić inną rozdziałkę - w klonowaniu jedna dla obydwu
albo zostaw aktywny tylko tv i wtedy mu ustaw natywną

óó
przy okazji jak spisuje się ta grafika intela przy odtwarzaniu 1080p?
Nie da się ustawić natywnej dla tego LCD,ponieważ nie ma w opcjach grafiki takiej rozdzielczości - jest szereg innych i tak jest np. 1280x720,którą ten telewizor powinien przyjąć gdyż w instrukcji jest
że dostępna przy 50HZ, 60HZ dla HDMI i PC(VGA). Niestety gdy ustawię tę rozdziałkę w okienku u góry pokazuje się - nieobsługiwane.
Z kolei jest też napisane że najlepiej ustawić natywną 1360x768 , a karta netbooka nie ma takiej.
A może trzeba wpisać w rejestrze tylko w którym kluczu ?
Że to jest wina karty to pewne - stacjonarny podłączony do LCD nie sprawia problemów.
Aha ustawienie rozdziałki 1024x600 też nic nie daje , obrazki są rozciągnięte.
Jedyne co to ręczne przeskalowanie każdej fotki , wtedy na monitorze jest zdeformowany ale na LCD prawidłowo. Tylko że to przy 240 zdjęciach to nie do przyjęcia.
 

pkomp

New member
ech te mikro laptopy - zawsze twierdziłem że to dziadostwo jakich mało...
powerstrip powinien sobie poradzic ale dla pewnosci ustaw tv jako główny i jedyny ekran
 

Nornik

New member
ech te mikro laptopy - zawsze twierdziłem że to dziadostwo jakich mało...
powerstrip powinien sobie poradzic ale dla pewnosci ustaw tv jako główny i jedyny ekran
W pełni się z Tobą zgadzam , może nie tyle winien jest sam sprzęt jako taki ,tylko niechlujnie napisane sterowniki , tak aby zbyć , oraz oprogramowanie do obsługi.
Poradziłem sobie inaczej - mianowicie - wiadomo że 4:3 to pixel aspect ratio 1,33:1 , czyli wystarczy
pomnożyć wysokość x 1,33 i wpisać np. w IrfanView w okienko szerokości obrazu. Jest tak jak powinno być.Nie wiem być może jest jakieś oprogramowanie do tego celu,ale nie chce mi się marnować czasu.Samo ustawienie TV jako głównego wyświetlacza nic nie daje - po prostu oprogramowanie grafiki powinno umożliwiać wpisanie natywnej rozdziałki 1366x768 telewizora,tak jak to jest w oprogramowaniu nVidii mojego stacjonarnego peceta.
Dziękuję za zainteresowanie moim postem i może - ale to już tak na marginesie - ktoś kto jest bardzo
oblatany w temacie - odezwie się i fachowo wytłumaczy w czy problem od strony teoretycznej.
PS.
PowerStrip nic nie poradzi.
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
widzisz - problem jest w tym że sprzet musi osrać ekran wbudowany i wyświetlac wyłącznie na ekranie podpietym - jako głównym - wtedy jest szansa wyświetlenia poprawnego - tyle że nie każdy laptop to potrafi...bawiłem się ostatnio jakimś przy podpince pod fullhd i to samo - max natywna wbudowanego i nie mogłem za chiny ustawic inaczej po vga
 

Nornik

New member
widzisz - problem jest w tym że sprzet musi osrać ekran wbudowany i wyświetlac wyłącznie na ekranie podpietym - jako głównym - wtedy jest szansa wyświetlenia poprawnego - tyle że nie każdy laptop to potrafi...bawiłem się ostatnio jakimś przy podpince pod fullhd i to samo - max natywna wbudowanego i nie mogłem za chiny ustawic inaczej po vga
Czyli nie tylko ja mam takie problemy, smutne ale prawdziwe.Na podstawie tych wszystkich problemów jakie spotykam na tym forum i innych o podobnej tematyce , doszedłem do paru wniosków.
Otóż jeżeli chcę mieć możliwość wyświetlania fotek na telewizorze LCD to albo aparat z wyjściem HDMI (czyli zmiana puszki) , albo odtwarzacz multimedialny , nagranie pokazu jako HD.
Wszelkie zachwalane oprogramowanie do tworzenia pokazu jako PAL moim zdaniem mija się z celem,bo
plik wynikowy jako MPEG wygląda tak jak bym robił zdjęcia bardzo kiepską komórką , a w tego typu prezentacjach jest to dla mnie nie do przyjęcia,film to jeszcze ujdzie.
No i rad nie rad kończę już robić sobie pokaz slajdów ręcznie.
 
Do góry