Plazmy a wentylatory

bert

New member
1. Co wiecie o wentylatorach w plazmach ?
2. Czy każdy telewizor plazmowy je ma czy tylko nieliczne ?
2. a) Możecie wymienić kilka, które je posiadają ?
Co sądzicie o stosowaniu coolerów ? Bo jak dla mnie jest to poważny minus! Nie chodzi mi tutaj o ich "zbawienne" zastosowanie ze względu na chłodzenie czegoś tam. Nie po to wydajemy przecież grube tysiące by stresować się tym iż za kilka lat zakurzony cooler w plazmie zacznie warczeć jak w pececie - co z pewnością będzie miało miejsce.
Ciekaw jestem jakie macie na ten temat zdanie ?
I jeszcze jedno pytanko: czy w LCD też bywają montowane wentylatory ?
 

allabahal

New member
Większość plazm na wentylatory.
Ja posiadam LG 42PX5r i jest tam jeden cooler.
Słychać go leciutko w pokoju jak jest całkowita cisza z odległości 2m.
Rodzice go nie słyszą.
Owszem full kasy, ale chłodzić sprzęt trzeba. Pioneer od dawna ma wentylatory w amplitunerach AV i nikt nie narzeka :)

KRzysiek
 

bert

New member
Nie chodzi mi o to by narzekać, nigdy nie należałem do malkontentów ;) ale wydaje mi się że pewien problem istnieje, bądź zaistnieje w przyszłości. Wentylatory z czasem na pewno nałapią kurzu (jak te w pecetach) a wtedy ich praca da nam się we znaki i wydaje mi się że trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Rozumiem że raczej mało kto ma u siebie plazmę z wentylatorami dłużej niż np. 2-3 lata by powiedzieć coś na ten temat ale rozumując logicznie z tym kurzem po czasie i głośną pracą muszę mieć rację :rolleyes:
No a jak to wygląda w LCD ? Nie mają wentylatorków ?
 

autorus

New member
Też mam ten LG i też jakoś nigdy go nie słyszałem. Naprawdę musiałbyś mieć idealnie cicho żeby coś wyłowić. Za to wentylator od nagrywarki dvd słyszę bardzo wyraźnie, do tego stopnia ze gdy czasami śpię przy niej , muszę ją wyłączyć. A to ten sam pokój co tv

Autorus


allabahal napisał:
Większość plazm na wentylatory.
Ja posiadam LG 42PX5r i jest tam jeden cooler.
Słychać go leciutko w pokoju jak jest całkowita cisza z odległości 2m.
Rodzice go nie słyszą.
Owszem full kasy, ale chłodzić sprzęt trzeba. Pioneer od dawna ma wentylatory w amplitunerach AV i nikt nie narzeka :)

KRzysiek
 

ADAM2004P

New member
Tak masz rację, po czasie dzwięk wydobywający się z Twojej PLAZMY będzie narastał i trzeba będzie wymienić wentylator. Piszę wymienić a nie odkurzyć czy naprawić ponieważ koszt wetylatora jest nie duży.
pozdrawiam
 

numi114

New member
Posiadam plazmę 37PA60 i po moich wnikliwych obserwacjach nie zauważyłem, żeby ta plazma posiadała wentylatory.Jedyny prawie niesłyszalny odgłos w nocy to delikatny dzwięk przy wyswietlaniu
bardzo jasnych scen,ale to juz uroki zastosowanej elektroniki.
 

allabahal

New member
W plazmach są stosowane wentylatory o dużych średnicach, więc kręcą się powoli. To powoduje, że ich nie słychać, albo słychać gdy jest całkiem cicho i ktoś ma dobry słuch :)
W nagrywarkach są małe coolerki, więc szybko się kręcą, co powoduje duży szum powietrza. Ot uroki małych niskich obudów, bez dużych radiatorów.

KRzysiek
 

kojot

New member
WITAM
ja mam panasa 42pv60e ma 3 wentylatory i sa bardzo ciche w nocy jak ogladam nawet przyciszony tv nic ich nie slychac z 3 metrow, mysle ze na czas gwarancji nic naszym tv nie bedzie dolegac a po mozna takie wentylatory wymienic samemu a jesli ktos sobie nie radzi z takimi rzeczami to napewno koszt naprawy w serwisie nie bedzie zbyt duzy wiec smialo mozesz brac tv z wentylatorem.
 

Smartek

New member
kojot napisał:
WITAM
ja mam panasa 42pv60e ma 3 wentylatory i sa bardzo ciche w nocy jak ogladam nawet przyciszony tv nic ich nie slychac z 3 metrow (..)
Rowniez posiadam ten model plazmy i calkowicie sie z Toba zgadzam - wentylatory sa nieslyszalne i to nawet z 1m, wiec problem nie istnieje.

ALE - o tym, ze moga przestac dzialac nie pomyslalem i bylby to raczej problem po uplywie gwarancji. Zostaje sie modlic by nic sie z tym nie stalo ;-).
 

jaco

New member
A mnie się wydaje że w PV 60 trzy wentylatory umieszczone w górnej części skutecznie pomagają w nie powstawaniu podwidoków.
 

dnc

Moderator
VIP
jaco napisał:
A mnie się wydaje że w PV 60 trzy wentylatory umieszczone w górnej części skutecznie pomagają w nie powstawaniu podwidoków.

Tak tak! A świstak siedzi bo wiewiórka była nieletnia! :D

A tak na poważnie. Jest spore prawdopodobieństwo, że wentylator po pewnym czasie (może 4, może 5 lat, może dłużej) będzie buczeć głośniej, ponieważ w łożyska wejdzie proch i inne zabrudzenia co doprowadzi do pogorszenia waunków pracy. Mają tutaj rację Ci, którzy porównują to z PCtami. Mam wentylator na procesorze, który kręci się niecałe 2500 obr/min i na chipsecie, ktory kręci sie pewnie z 5000. Tego pierwszego praktycznie nie słychać, a ten drugi, to normanie jakby się miał za chwilę rozpaść. W tej chwili w PC robia już taki trick, że wentylator obraca sie tylko wtedy kiedy temperatura przekroczy pewną wartość. Inaczej, stoi. To także wpływa na głośność kompa. Szkoda, że nie da się regulować pracy wentylatorów w plazmach np. za pomocą menu.
Swoją drogą z tego co wiem projektory DLP też mają wentylatory, które chłodzą lampę, a jakoś nikt z tego powodu się nie dziwi! A one czasami chodzą bardzo głośno.
 

Smartek

New member
dnc napisał:
Swoją drogą z tego co wiem projektory DLP też mają wentylatory, które chłodzą lampę, a jakoś nikt z tego powodu się nie dziwi! A one czasami chodzą bardzo głośno.
Teraz duzo sprzetu ma wentylatory. Trzeba sie z tym pogodzic.
Przykladowo: moja stacjonarna nagrywarka DVD i Xbox (czasami potrafia zrobic niezly szum w pokoju) :).
 

p00h

Member
dnc napisał:
W tej chwili w PC robia już taki trick, że wentylator obraca sie tylko wtedy kiedy temperatura przekroczy pewną wartość. Inaczej, stoi. To także wpływa na głośność kompa. Szkoda, że nie da się regulować pracy wentylatorów w plazmach np. za pomocą menu.

Protestuję, w PV60 wiatraczki też automatycznie dostosowują swoje obroty zależnie od temperatury... Wystarczy przyłożyć ucho z tyłu i włączyć - przez chwile szumi głośniej, a po paru sekundach włącza się soft i zmniejsza obroty.
Nie wiem jak prosto je 'przyspieszyć', pewnie trzeba by wyświetlać biały ekran na max. jasności przez jakiś czas.
 

dnc

Moderator
VIP
p00h napisał:
Protestuję, w PV60 wiatraczki też automatycznie dostosowują swoje obroty zależnie od temperatury... Wystarczy przyłożyć ucho z tyłu i włączyć - przez chwile szumi głośniej, a po paru sekundach włącza się soft i zmniejsza obroty.
Nie wiem jak prosto je 'przyspieszyć', pewnie trzeba by wyświetlać biały ekran na max. jasności przez jakiś czas.

Tak to prawda, tyle że my rozmawiamy ogólnie o plazmach. Z mojej strony zaś dodam, że chodziło mi o regulację w np. menu serwisowym, tak jak reguluje się parametry chłodzenia w BIOSie PCta.
 

maxpoll

New member
W moim modelu LG 42 px5 w menu serwisowym było cos takiego jak ustawianie min temp do włączania coolera poniżej której wiatraczek jest wyłączony - ale przestrzegam przed grzebaniem w tym menu - można stracić mnóstwo nerwów a bardzo łatwo nagrzebać bezpowrotnie .
 

wwwlodek

Banned
wentylatory

W nowszych plazmach Fjitsu np. P42 HTA-51 /i kilku wcześniejszych modelch /wentylatory nie występują.Jest to istotna zaleta ,gdyż zawsze po pewnym czasie nizależnie od rodzaju wymuszonego chłodzenia, wytępuje koniecznść konserwacji ,a lepiej w nich nie grzebać.
Po 2-3 latach eksploatacji w wielu przypadkach plazmy po kilku minutach pracy sygnalizują przegrzanie i wyłączają się.
Poprzednie modele plazm Fujitsu posiadały wentylatory włączające się automatycznie tylko w przypadku konieczności z możliwością dobrania parametrów z menu serwisowego.:)
Włodek
 

stick

New member
Plazma a emisja ciepła.

Zastanawiam się nad zakupem plazmy - konkretnie Panasonica TH 37PV70P. Poczytałem o różnicach pomiędzy LCD i plazmą ale nikt nie poryszył tematu emisji ciepła. Wiem, że montuje się w nich wentylatory. Czy występuje coś takiego jak emisja ciepła - czyli mówiąc krótko - plazma podnosi w jakiś znaczący sposób temperaturę otoczenia czy też nie:hmm:
 
Do góry