Plazma Panasonic TX-P50G20E - rozwianie kilku wątpliwości

mszary

New member
Panowie i Panie, albo Panie i Panowie raczej ;)
Zakupiłem Plazmę Panasonica TX-P50G20E - długo szukałem i czytałem. Naczytałem się że jakiś nowy panel NeoPDP, że 600 Hz i że FullHD. Jak rozumiem to FullHD to 1080p a 600Hz to ponoć ludzkie oko i tak do 200Hz widzi różnicę.
Okej niech i tak będzie.
ale na pilocie mym jest taki magiczny przycisk "i" z informacjami o kanale. Oglądam sobie MTVHD i wciskam ten przycisk "i" na pilocie i co... :? i pojawia mi się że kanał HDMI (ok) ale że 1080i/50Hz...

To gdzie to 600Hz ? Gdzie to 100 Hz chociaż?
Pomóżcie jak i gdzie szukać tych chociażby 100 Hz? Może telewizor jakis lipny z naklejkami na tylnej obudowie od tego co niby ja kupiłem...

Pozdrawiam
 

gabo2

New member
jestes tepy jak wiadro gwozdzi kupujesz a nie wiesz co z czym sie je to nie wina tv a kanalow zaden u nas nie nadaje w full HD
 

Foxxx24

New member
Nie obrażaj kolegi tylko za to,że ma mniejszą wiedzę niż Ty bo z kulturą to ma niewiele wspólnego gabo!

mszary

To co masz pod przyciskiem "I" mówi Ci nie o możliwościach tv,ale o tym jak jest nadawany kanał to raz,a dwa nie ma w Polsce aktualnie ŻADNEGO kanału,który by powstał od podstaw jako kanał HD i wszystkie obecnie sa po tzw. "upscalingu"

Pozdrawiam
 

mszary

New member
no z tym że nie ma w Polsce kanału co w FullHd nadaje to sie moge zgodzić, ale gdzie teraz z tym drugim - czyli cała ta ideologia 100Hz'owych telewizorów a nie mówiąc już o 600Hz? Tego pojąć nie mogę - wytłumaczcie mi to Panowie. Czy mi ten telewizor zawsze będzie nadawał w 50Hz?

Do gabo2 - bardzo ładne zachowanie - powiedz mi czy tylko dlatego że napisałem 4 posty? Jakbym wszystko wiedział to nie zadawałbym pytań.
 

JackS.

New member
Bez reklam
no z tym że nie ma w Polsce kanału co w FullHd nadaje to sie moge zgodzić,
Akurat zdecydowana większość z polskojęzycznych kanałów HD jest nadawana z rozdzielczością FullHD, czyli 1920 x 1080 (pozostałe w 1440 x 1080).

ale gdzie teraz z tym drugim - czyli cała ta ideologia 100Hz'owych telewizorów a nie mówiąc już o 600Hz? Tego pojąć nie mogę - wytłumaczcie mi to Panowie. Czy mi ten telewizor zawsze będzie nadawał w 50Hz?
Informacja jaka ci się wyświetla, to format w jakim obraz jest odbierany przez telewizor, a nie z jaką obraz jest wyświetlany. Poczytaj sobie coś na ten temat. Jest tego sporo na tym forum. Na przykład tutaj.
 

sll

New member
Panowie i Panie, albo Panie i Panowie raczej ;)
Zakupiłem Plazmę Panasonica TX-P50G20E - długo szukałem i czytałem. Naczytałem się że jakiś nowy panel NeoPDP, że 600 Hz i że FullHD. Jak rozumiem to FullHD to 1080p a 600Hz to ponoć ludzkie oko i tak do 200Hz widzi różnicę.
Okej niech i tak będzie.
ale na pilocie mym jest taki magiczny przycisk "i" z informacjami o kanale. Oglądam sobie MTVHD i wciskam ten przycisk "i" na pilocie i co... :? i pojawia mi się że kanał HDMI (ok) ale że 1080i/50Hz...

To gdzie to 600Hz ? Gdzie to 100 Hz chociaż?
Pomóżcie jak i gdzie szukać tych chociażby 100 Hz? Może telewizor jakis lipny z naklejkami na tylnej obudowie od tego co niby ja kupiłem...

Pozdrawiam


Twoje pytanie jest związane z kwestią rozdzielczości (ostrości) w ruchu dla różnych modeli TV.

W celu poprawy rozdzielczości w ruchu jest stosowanych szereg operacji, które po stronie odbiorczej umożliwiają tworzenie aż 11 "klatek" pośrednich miedzy klatkami odniesienia nadawanymi w tempie 50 klatek/s, co daje prędkość 600 klatek/s i jest nazwane "600 Hz Sub Field Drive Intelligent Frame Creation Pro". Ta operacja jest stosowana w TV serii V20, G20 i S20, nie jest natomiast stosowana w X20.

Pełne wykorzystanie możliwości panelu plazmy zapewniają więc jedynie TV serii V20, G20 i S20 osiągając rozdzielczość 1080 linii. Seria X20 to już jedynie 720 linii, podczas gdy najlepsze LCD Panasonika zapewnia 800 linii a gorsze LCD 300 linii.

W procesie cyfrowego przetwarzania sygnałów znana jest operacja próbkowania interpolacyjnego lub inaczej nadpróbkowania. Polega ona na zwiększeniu szybkości próbkowania sygnału, poprzez wyznaczenie wartości próbek dodatkowych leżących między próbkami wcześniej znanymi.

Jeżeli więc klatka obrazu jest przetwarzana jako zbiór makrobloków o wymiarach od 16x16 do 4x4 pixeli i jeżeli można wyznaczać i przewidywać wektory ruchu takich makrobloków w kolejnych klatkach, to można też poprzez próbkowanie interpolacyjne wyznaczać klatki pośrednie lub ich istotne fragmenty.

Przy tworzeniu 600 klatek/s na wyświetlenie jednej klatki potrzeba więc ok. 1,67 ms. W panelach plazmowych czas reakcji na pojedynczy impuls sterujący wynosi jedynie 0.001 ms i mimo, że piksel może być zapalany wielokrotnie w czasie jednej klatki dla uzyskania odpowiedniej jasności, tak mały czas reakcji panelu pozwala wyświetlić te 600 klatek/s.

Inaczej wygląda sytuacja w panelach LCD, tam czas reakcji panelu (pojedynczego piksela) jest rzędu kilku ms i producenci TV LCD starannie unikają podawania tego parametru. Tak długi czas reakcji panelu oczywiście nie pozwala na wyświetlenie 600 klatek/s co skutkuje mniejszą rozdzielczością w ruchu, np. 800 linii.

W konsekwencji Panasonic podaje rozdzielczość w ruchu 1080 linii, natomiast producenci TV LCD na ogół podają rozdzielczość wyświetlacza 1920x1080. Taką rozdzielczość w LCD uzyskamy jedynie oglądając zdjęcia a nie obraz ruchomy.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
które te kanały są u nas w full hd ?

wszystko zalezy co kto rozumie przez "full hd". kanaly nadawane sa co prawda
w formacie 1080i jednak TV i tak wyswietla obraz w sposob progresywny wiec wykorzystuje wszystkie 1080 linii, czesto taki format
(1080i) wystepuje rowniez na plytach BD - wiec jest "full hd" czy nie ?! :wink:
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Za to mam info z pewnego źródła i żadna platforma w Polscie NIE NADAJE tak naprawdę kanału HD stworzonego od podstaw!

nie wiem co rozumiesz przez "stworzony od podstaw" ?! w kazdym badz razie chcesz powiedziec ,ze takie kanaly jak discovery HD czy TVP HD nadaja w calosci material SD po upscalingu ?! to chyba ich jeszcze nie widziales....
 

Foxxx24

New member
Źle mnie zrozumiałeś....

Chciałem powiedzieć,że takie kanały jak Discovery HD czy TVN HD mają część,większą lub mniejszą, materiałów nagranych za pomocą kamer full hd faktycznie,ale napewno nie wszystkie.

Natomiast pozostała część jest materiałem po upscalingu właśnie.

A przez "stworzony od podstaw" rozumiem taki kanał,który by nadawał tylko i wyłącznie materiał nagrany od początku jako HD.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Źle mnie zrozumiałeś....

Chciałem powiedzieć,że takie kanały jak Discovery HD czy TVN HD mają część,większą lub mniejszą, materiałów nagranych za pomocą kamer full hd faktycznie,ale napewno nie wszystkie.

Natomiast pozostała część jest materiałem po upscalingu właśnie.

A przez "stworzony od podstaw" rozumiem taki kanał,który by nadawał tylko i wyłącznie materiał nagrany od początku jako HD.
Możesz dać przykład choć jednej pozycji wyemitowanej w TVP HD, od początku działania tego kanału, która byłaby upscalowana z SD?
 

Foxxx24

New member
obawiam sie ,ze takiego kanalu nie znajdziesz i to nie tylko na polskich platformach...


I właśnie to chciałem koledze powiedzieć.Ale słyszałem,ze podobno w USA coś sie w tej kwestii ruszyło.

Możesz dać przykład choć jednej pozycji wyemitowanej w TVP HD, od początku działania tego kanału, która byłaby upscalowana z SD?

Przykładu dać nie mogę gdyż przeciętny użytkownik tv nie ma wglądu do takich informacji,która dokładnie audycja jest nadawana w taki,a nie inny sposób,ale wiem napewno,że się przeplatają materiały upscalowane z nagranymi od początku jako hd.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
musze "zapolowac"......:-D
a tak na powaznie...-nie wiem jak z tymi reklamami...tak zartem palnalem...:hihi:
mam TVP HD jednak tak rzadko daja cos nowego ciekawego, ze poprostu nagrywam sobie tylko wybrane pozycje- wiec reklamy omijam...
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
wygaszacz z napisem PRZERWA wyswietlany dosc czesto i dlugo tez podejrzewam ze jest w HD ?!
trafilem na niego niejednokrotnie i dobrze wyglada...... od razu widac jakosc....:grin:
powiedzialbym nawet ,ze o wiele lepiej niz duza ilosc filmow nadawanych w HBO hd......:D
 
Do góry