Plazma Panasonic TX-P42GW10 problemy z tunerami DVB-S i DVB-T

arekmiz

New member
Witam

Dawno się nie udzielałem, bo wszystko mi działało jak należy. :)

Mam od jakiegoś czasu telewizor plazmowy Panasonic TX-P42GW10 (pisałem o nim, jak go kupowałem i instalowałem). GW - na rynek niemiecki, ale kupiony w PL. Specjalnie chciałem ten model, gdyż posiada on DVB-S. Zależało mi aby nie mieć dodatkowego pudełka w postaci dekodera SAT i nie lubię mieć za dużo pilotów - chciałem zmieniać kanały SAT pilotem TV. :) Kupiłem sobie antenę SAT, moduł CI/CAM do Cyfry+. I zainastalowałem. Oczywiście okazało się, że gdy ustawi się w TV jako kraj Polskę, to tuner DVB-S jest nieczynny. Tak więc poczytawszy tu i ówdzie ustawiłem kraj Niemcy i ładnie mi znalazł wszystkie programy SAT, w tym kodowane Cyfry+. I tak sobie oglądam te 1,5 roku. Wymyśliłem jednak, że chciałbym spróbować odebrać u siebie w bloku naziemną DVB-T. Kupiłem taką antenkę ze wzmacniaczem (tzw. "mydelniczkę), zamontowałem na balkonie, pociągnąłem na skróty próbny przewód, podłączyłem zasilacz wzmacniacza i uruchomiłem w TV skanowanie DVB-T. Znalazł wszsytkie MUX-y. Niestety słychać tylko dźwięk, obrazu brak. :( Przestraszyłem się, że może tuner DVB-T w TV jest uszkodzony. Zacząłem mieszać, babrać w ustawieniach i nic. Nagle wpadłem na pomysł, aby przestawić kraj na Polskę. I zadziałało. Po zeskanowaniu pojawił się obraz. :) No więc jest tak:
1. Kraj Niemcy: działa DVB-S, DVB-T brak obrazu
2. Kraj Polska: DVB-S nieaktywny, DVB-T OK
Czy z tego wynika, że odbiór DVB-T dla Niemiec jest w jakimś innym systemie? Jeśli tak to czy:
1. Da się coś zmienić (np. przez menu serwisowe) aby DVB-T dla Niemiec odbierało nasze DVB-T?
2. A może da się aktywować tuner DVB-S dla kraju Polska?
3. A może jest jakiś kraj, który ma aktywny DVB-S i DVB-T w polskim standardzie?

Pomożecie? :)
 

Samur_aj

New member
Było to już, poszukaj gdzieś na forum. Z tego co pamiętam należy zgrać kanały na kartę SD w trybie Niemcy, następnie reset, ustawić Polskę i wgrać kanały. Tuner dalej będzie wyłączony (DVB-S) lecz kanały dostępne.
Brak obrazu wynika z innego systemu kodowania u nas jest MPEG-4 a u sąsiadów MPEG-2
 

arekmiz

New member
Na elektrodzie znalazłem:
Porownanie PANASONIC TX-P42GW10E z TX-P42G10E

cytat, tylko o modelu p50gw:
----------------------------------
TV Posiada wszystkie tunery (DVB-C, DVB-T, DVB-S/S2 i oczywiście analogowy) Wszystkie tunery można uaktywnić po wybraniu kraju Niemcy. Osobiście sprawdziłem każdy z tunerów i oto wnioski:
1. Tuner analogowy działa bez problemu
2. Tuner DVB-T znalazł polskie programy naziemnej tv cyfrowej, ale z ustawieniami fabrycznymi słychać tylko fonię. Aby zobaczyć obraz trzeba specjalnie pogrzebać w menu DVB-T i włączyć opcję programów HD. Po tym zabiegu możliwe jest oglądanie programów w MPEG4.
3. Tuner DVB-C nie jest widoczny - ale można go uaktywnić z któregoś z zagłębionych menu. Znalazł mi wszystkie programy kablowe dostpne w warszawskiej sieci ASTER (oczywiście były zakodowane, poza ptogramen Aster info i TV biznes, które działają ok)
4. Tuner DVB-S/S2. Jeżeli chodzi o programy FTA z HotBird to w przypadku programów SD wszystko działa (HD niestety nie można sprawdzić - bo nie ma w tej chwili HD-FTA z tego satelity). Testowałem ten model również z najnowszym modułem CI Cyfry+ HD (z najnowszym softem v.11) i NIESTETY DEKODUJE TYLKO PROGRAMY SD. Programy Cyfra Plus Sport HD i Film HD nie dekodują się. Problem tkwi w oprogramowaniu TV. Na niemieckich forach znalazłem najnowszy soft do TV (v. 1411 - plik SDDL.sec), ale moduł Cyfry nadal nie działa w HD. Podobno moduł Polsatu działa - ale nie sprawdzałem osobiście.
----------------------------------

Czyli dokładnie opisany ten problem i rozwiązanie:
"Aby zobaczyć obraz trzeba specjalnie pogrzebać w menu DVB-T i włączyć opcję programów HD. Po tym zabiegu możliwe jest oglądanie programów w MPEG4."

Jak to się włącza? :)
 

arekmiz

New member
Dziękuję, już sobie poradziłem.

Dla kraju Niemcy w menu "strojenie DVB-T" włączyłem opcję "dodaj kanały HD". Przeszukało cały zakres od nowa i obraz jest. Czyli przestawiło na MPEG-4. :)
 
Do góry