plazma-lcd-fakty ?

Status
Zamknięty.

scott

New member
Cmx napisał:
Witam
Czy informacje na stronie http://www.plazma-lcd-fakty.pl/ sa prawidziwe ?

Wczoraj oglądałem film S.W.A.T. z Blu-Raya Samsunga (Mix/Tesko/Kapelanka/Kraków). Obraz wyświetlany na LCD 40" Full HD 50Hz. Obraz oglądałem tak jak się dało tj. z 1,40 m i muszę powiedzieć, że to co rzuca się oczy to ziarno. Filmy w większości nagrywane są na taśmę filmową, a ta jak wiadomo ma wszystkie wady, do których przywykliśmy w epoce filmu 100 ISO : ) Obraz był ładny, ale ziarno bardzo wyraźne. Odległość 1,40 to i tak nie jest zalecana odległość wg thx, która powinna wynosić ok. 1,28 szerokości obrazu (przy 1:2,35 jak sądzę), czyli 40" -> obraz o szerokości ok. 88 cm -> optymalną odległość (z punktu widzenia treści filmu) ok. 1,12 cm.

Na LCD nie byłoby możliwości oglądania takiego filmu z takiej odległości: szum, smużenie, widoczne kwadratowe piksele, ziarno. to wystarczy.

Plazma ma tą bezdyskusyjną zaletę, że zaciera niepotrzebne błędy materiału, nie zmniejszając ilości szczegółów. Takie niekorzystne zjawiska jak smużenie nie występują.

Optymalna odległość (stosunkowo mniej widoczne ziarno) dla tego telewizora i filmu było 1,60 m. Ale z tej odległości efekt wysokiej rozdzielczości (pełnego HD) przestawał być zauważalny. Ilość dostrzegalnych szczegółów zmiejszała się wraz o oddalaniem (co oczywiste).

Wniosek z tego jest taki: LCD jest technologią słabą, eksponującą wszelkie wady materiału i dodającą jeszcze swoje wady technologiczne, które z powodu właśnie samej technologii są trudne do usunięcia. Patrz słaby obraz ze zwykłej anteny - na LCD i plaźmie.
 

staszek_s

New member
Moim skromnym zdaniem, oglądanie TV (jakiegokolwiek) wymaga odległości co najmniej 2 metrów, jeśli tu nie widać już przewagi HDTV to tylko znaczy że nie warto dopłacać do full HD przy tej przekątnej. 1,4 metra to zdecydowanie za mało, chyba że 20 cali ;o)
 

scott

New member
staszek_s napisał:
1,4 metra to zdecydowanie za mało
Pamiętaj że chodzi o obraz w formacie kinowym, nie wypełniającym całego ekranu (z pasami). Dla obrazu w formacie 16/9 czyli 1:1,78 moim zdaniem można zmodyfikować zalecenia THX 1,28 do 1,80 - czyli z odległości 4m obraz 16/9 powinien mieć 100", żeby w pełni uczestniczyć w akcji.

Drugi wniosek z mojej obserwacji jest taki że 40" to do filmów o wiele za mało. Ekrany do oglądania filmów mają sens od 70" w zwyż, no może od 65". Reszta nadaje się do telewizji (seriale) ze względu na różny od kinowego sposób prowadzenia kamery i robienia ujęć. I tu, przy zastosowaniu do TV, plazma bije LCD na głowę.
 
szkoda tylko ze rozdzielczosci w tych plazmach takie cienkie, a jak juz jest "full hd" to kosztuje 40 000zl:D
Ogladac film z 1.20 metra ?- jakies nieporozumienie....
 

dnc

Moderator
VIP
marcintgr napisał:
Plazma to sie nadaje do apteki albo pabu gdzie nikt sie nie przejmuje jakościa obrazu!!!

Ja Ci powiem człowieku, że Ty jesteś naprawdę dobry. Nie wiem co Ci zrobili użytkownicy plazm i same plazmy, ale nie lubisz ich i je, że hej.. jak by to powiedzieli górale. :p
W zasadzie masz już 100% ostrzeżeń, więc nastepnym krokiem jest ban, ale robisz trochę zamętu na forum, a to akurat mi się podoba.:twisted:
Ale to tak off topic.

A co do tematu to przyznam, że plazma ma tylko jeden problem. Nie ma mniejszych niż 37''. Jak wiadomo ze względów technologicznych nie jest to możliwe.
Wielu osobom podobają się TV fullHD. Tylko po co komu taki Tv skoro materiału fullHD jest jak kot napłakał (nie mówię tu o tych dostępnych w internecie bo ściągnięcie 16GB pliku jest dosyć kłopotliwe). Zresztą opinie o LCD FullHD nie do końca są pozytywne.
 

zerard

New member
dnc napisał:
Ja Ci powiem człowieku, że Ty jesteś naprawdę dobry. Nie wiem co Ci zrobili użytkownicy plazm i same plazmy, ale nie lubisz ich i je, że hej.. jak by to powiedzieli górale. :p
W zasadzie masz już 100% ostrzeżeń, więc nastepnym krokiem jest ban, ale robisz trochę zamętu na forum, a to akurat mi się podoba.:twisted:
Ale to tak off topic.

A co do tematu to przyznam, że plazma ma tylko jeden problem. Nie ma mniejszych niż 37''. Jak wiadomo ze względów technologicznych nie jest to możliwe.
Wielu osobom podobają się TV fullHD. Tylko po co komu taki Tv skoro materiału fullHD jest jak kot napłakał (nie mówię tu o tych dostępnych w internecie bo ściągnięcie 16GB pliku jest dosyć kłopotliwe). Zresztą opinie o LCD FullHD nie do końca są pozytywne.

Co do plazmy to ja nic nie mam tylko jest "ale" plazma ma trzy wady minimum 32 cale a druga sprawa to to że matryce są mniej żywotne po trzecie to zużywają więcej energi od 200 wat a lcd od około 100 wat jeśli chodzi o jakość obrazu co do ceny i co do zużycia energi to ja bym brał lcd a za cene 3000 zł można wciągnąć całkiem dobry sprzęt
 
Ostatnia edycja:

to ja marian

New member
dnc napisał:
Wielu osobom podobają się TV fullHD. Tylko po co komu taki Tv skoro materiału fullHD jest jak kot napłakał (nie mówię tu o tych dostępnych w internecie bo ściągnięcie 16GB pliku jest dosyć kłopotliwe). Zresztą opinie o LCD FullHD nie do końca są pozytywne.

IMO każdy, kto kupuje sobie fullHD myśli raczej o przyszłości - w końcu jest to niemały wydatek. To, że teraz tego typu materiały są trudno dostępne nie znaczy, że nie będzie ich nigdy;-))

Co do informacji na stronie podanej przez CMX uważam, że są delikatnie mówiąc tendencyjne. Zresztą wystarczy spojrzeć na promotorów tego pseudo badania i porównac z firmami najbardziej promującymi plazmę:)

I choć sam wybrałbym plazmę to widziałem już obraz z LCD Philipsa
o niebo lepszy niż na plaźmie Pioneer'a - obraz w obu był z jednego źródła odtwarzacza HDTV.
 

scott

New member
Plazmy i LCD świecą w salonach po to, żeby można było je porównać. Jest z tym niemały kłopot, ale jeśli ktoś poważnie podchodzi do tematu i trafi na obsługę z prawdziwego zdarzenia, to na prawdę można dojść do wałaściwego przekonania. Nie ma co się indyczyć o wyższość tego czy owego, bo każdy kupuje (a potem lubi) to na co go stać.
Te rozważania, podparte stroną producentów plazm, są jak najbardziej teoretyczne i nic nie zastąpi samodzielnego oglądania najlepiej swojej własnego przyniesionego materiału filmowego, czyli takiego jaki się będzie na tym sprzęcie na codzień oglądać.
Z moich obserwacji wynika, że najgorszą metodą jest kupowanie na podstawie jedynie słusznych porad sprzedawców (zainteresowanych w premii za sprzedaż konkretnej firmy) albo na podstawie krótkich oględzin filmu puszczonego z komputera. Jak łatwo zauważyć filmy HD z płyt są słabszej jakości niż te odtwarzane reklamowe.
Nic nie zastąpi własnej analizy i wyrobienia sobie (i to powoli) własnego zdania, zwłaszcza, że sutuacja na rynku zmienia się częściej niż raz na kwartał : )
 

Goliat

New member
Bez reklam
Plazma zabija porównywalne cenowo LCD-ki :D
W typowym użytkowaniu sprzętu tj. 80% TV a 20% materiał DVD/HD/PC LCD staje się bezużyteczny (cały czas porównuję te same wielkości :p)
Oglądanie typowej kablówki staje się na LCD-ku nie do zaakceptowania :(
Rodowód tego co znajdziemy w LCD-ku jest również trudne do zaakceptowania (zdarza się że w tych samych typach TV są matryce od różnych producentów :D)
No i żywotność 60000-80000 dla PDP mówi chyba samo za siebie ;)
Jeżeli chodzi o firmy które się połączyły i promują PDP na w/w stronie to warto zauważyć że Panasonic i Hitachi wypuściły ostatnio całe serie nowych LCD-ków ...... więc mit o stawianiu na jedną technologię jest również nie na miejscu:p
No i zużycie prądu...... używam moje 42cale PDP namiętnie około 10 godzin dziennie od września ubiegłego roku i rachunki wzrosły prawie nie zauważalnie (do tego czasu świecił Loewe Nemos 32 DR+)
Nie ujmuję poszukującym TV do 32 cali bo tutaj niestety temat CRT jest na wyczerpaniu :( (a jak już jest to bańki Philipsa/LG :( lub osławione Samsungi) ale uważam że warto dołożyć do PDP 37cali ;)...a wielkość nie pozabija :D....ale jakość porazi 8)
Pozdrawiam.
 

dnc

Moderator
VIP
zerard napisał:
Co do plazmy to ja nic nie mam tylko jest "ale" plazma ma trzy wady minimum 32 cale a druga sprawa to to że matryce są mniej żywotne po trzecie to zużywają więcej energi od 200 wat a lcd od około 100 wat jeśli chodzi o jakość obrazu co do ceny i co do zużycia energi to ja bym brał lcd a za cene 3000 zł można wciągnąć całkiem dobry sprzęt

Co do pierwszej "wady" chciaz ciężko to nazwać wadą (to tak jakby napisać, że wadą CRT jest to że nie można kupić większych niż 37'') zgadzam się. Co do reszty - Nie. Wiele już o tym pisałem, także z własnego doświadczenia. Plazma nie zużywa więcej prądu niż LCD tej samej wielkości. Pobór mocy plazmy waha sie w zależności od jasności panelu. Przy LCD lampa podświetlająca, która zużywa najwięcej mocy, stale świeci. Ożywotności bedziemy się mogli przekonac za jakieś 10 lat, kiedy obecnie działająca generacja TV przejdzie do historii. Na razie to są tylko dywagacje.
Co do porównywania jakości obrazu, to jak dla mnie jakość obrazu na LCD jest gorsza m.in. z punktu widzenia odwzorowania podstawowych kolorów oraz palety barw. Oczywiście wszystko zalezy od producenta i jak ten się przyłożył to i TV będzie fajny, ale i cena wtedy rośnie. Za bardzo dobrego LCD-ka trzeba sporo zapłacić. Te 7-8 koła jak nic. Owszem, plazmy są droższe, bo Pioneer jest wart ponad 10 tyś., ale przy porównaniu jakości obrazu wydaje mi się, że Pioneer jest wart swojej ceny.
 

marcintgr

New member
Napisał dnc

Plazma nie zużywa więcej prądu niż LCD tej samej wielkości. Pobór mocy plazmy waha sie w zależności od jasności panelu. Przy LCD lampa podświetlająca, która zużywa najwięcej mocy, stale świeci. Ożywotności bedziemy się mogli przekonac za jakieś 10 lat, kiedy obecnie działająca generacja TV przejdzie do historii. Na razie to są tylko dywagacje.

I powiem ci że tutaj sie mylisz mam Samsunga 46" i faktycznie regulacja jasnoćią czy kontrastem nie zmienia poboru prądu ale jest jeszcze cos takiego w LCD jak jaskrawośc! i z jaskrawością prąd maleje znacznie! przykład LCD 46" przy włączonym czujniku jaskrawości TV pobiera 130W to już masz 100 wat różnicy po między plazmą a LCD!! Kto nie wierzy niech zmierzy........
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Rzeczywiście jak każdy pisze wielkimi cyframi rzędu 100 watt itp, może łatwiej będzie przeliczać na złotówki i sprawdzić ile rzeczywiście się oszczędza?
 

rep

New member
???

Witam.
Widze, że tu o wyższości plazm piszą sami właściciele tychże tv,
zakochani w plaźmie gdyż taki televizor posiadają i dla nich jest najlepszy na świecie i nic innego sie nie liczy. Ja akurat mam lcd. Na początku moim faworytem była plazma, oczywiście panas pv60 którego to wszyscy kochają na tym forum. Kupiłem lcd porównywując go z panasem pv 600 gdyż nieporównywalnie lepiej swiecił niż w/w plazma. Także nie chwalcie tego co macie w domach tak jakby ktoś wam płacił za to.
Peasssss
 

Goliat

New member
Bez reklam
rep napisał:
Witam.
Widze, że tu o wyższości plazm piszą sami właściciele tychże tv,
zakochani w plaźmie gdyż taki televizor posiadają i dla nich jest najlepszy na świecie i nic innego sie nie liczy. Ja akurat mam lcd. Na początku moim faworytem była plazma, oczywiście panas pv60 którego to wszyscy kochają na tym forum. Kupiłem lcd porównywując go z panasem pv 600 gdyż nieporównywalnie lepiej swiecił niż w/w plazma. Także nie chwalcie tego co macie w domach tak jakby ktoś wam płacił za to.
Peasssss
Ja jako "Rasowy" Poznaniak :D podchodziłem do zakupu TV w sposób typowo "upierdliwy" ;) tzn. rozpoznawałem temat do bólu i chciałem wydać rozsądnie swoje pieniądze.
Dlatego po wielogodzinnych testach w sklepach (do niektórych już nie chodzę :p) i testowaniu sprzętu u znajomych wybrałem PDP (przy wielkości 42 cale nie ma sobie równych)
Dlatego opisywanie tego że "mamy" za to płacone jest trochę naciągane :confused:
Używam LCD-ka jako monitor do PC (EIZO Flex Scan L 7688) i znam wszystkie wady tej technologii dlatego obstaję przy swoim (bezpłatnie :D)
Pozdrawiam.
 

macieks

New member
Witam,
często nie piszę, ale... posiadam zarówno LCD jak i PDP (oba Panasonic). Źródło sygnału N i Cyfra oraz DVD. Pomimo tego, że LCD to 32", a PDP 42" oglądane obrazy są zdecydowanie lepsze na PDP (odległośc ok. 2 m).
Pozdrawiam
 

bluray

Banned
To bardzo dziwne, że zawsze w dyskusjach wygrywają plazmy.
Tylko, że własnie żegnamy plamy bo klienci ich nie kupują.
I zresztą wszyscy zwijają już interes.
Oto link dramatyczny dla wielbicieli plazm:
http://www.nowetrendy.pl/index.php/news/id/2079
A LCD właśnie uporała się z czernią i jest już kontrast 100 000.
http://www.nowetrendy.pl/index.php/news/id/2079
Na dole jest o LED Local Diminng.

Więc niech fani plazm napiszą sami dlaczego plazmy się nie sprzedają.
A producenci zamykają produkcję.
Tylko nie piszcie, że LCD jest tańsze bo to nieprawda.
Bardzo jestem ciekaw Waszych opinii.
 

dnc

Moderator
VIP
marcintgr napisał:
I powiem ci że tutaj sie mylisz mam Samsunga 46" i faktycznie regulacja jasnoćią czy kontrastem nie zmienia poboru prądu ale jest jeszcze cos takiego w LCD jak jaskrawośc! i z jaskrawością prąd maleje znacznie! przykład LCD 46" przy włączonym czujniku jaskrawości TV pobiera 130W to już masz 100 wat różnicy po między plazmą a LCD!! Kto nie wierzy niech zmierzy........

A to sobie też mogę podregulować jasność panelu i ilość prądu mi spadnie. Pewnie nie do 100 W, ale wiem, że te 150W bym uzyskał. Tylko, że TV ma mieć podczas normalnej pracy standardowe parametry, a nie zmniejszać je do min. by pokazać innym, że mój LCD pobiera 100W.

Owszem jestem fanem. Lecz nie samej technologii, ale tego co na tym TV leci i jaki efekt końcowy uzyskam: Filmy, multimedia, gry. To mnie kręci. A czy to jest wyświetlane na plaźmie.. cóż tak mi to pasuje.

Co do płacenia komuś za to, że wychwala pod niebiosa plazmy. Od tego jestem daleki. Nikt mi nigdy nie płacił. Gdyby mi zapłacił, to bym już dawno był zbanowany przez Ar2, za autoreklamy na każdym kroku. Ale na szczęście tak nie jest.
Czy plazmy odchodzą do lamusa? Ano odejdą, tak jak LCD, kiedy wreszcie pojawi się technologia przy której plazmy i LCD razem wzięte będą cienkie jak du..a węża.
 
Status
Zamknięty.
Do góry