Plazma czy LCD 2500-2800 37"

mnsp

New member
Witam serdecznie,
mam straszny dylemat co wybrać i jaki konkretnie model. Przeglądając forum zauważyłem, że posiadacie dużą wiedzę na ten temat także proszę Was o radę :)
Wielkość: 37"
Budżet: Coś między 2500-2800
Odległość: 200-280 cm (zależnie od miejsca siedzenia)
Firma: byle nie Samsung - wszystko co mają znajomi z tej firmy baaardzo szybko pada
Pozycja: wisząca ( planuje zakupić stelaż z wysięgnikiem żeby móc lekko telewizor odsunąć od ściany i możliwie przekręcić w bok żebym mógł oglądać z wyrka ;) )
Pomieszczenie: Raczej ciemne, ciemna tapeta i możliwość opuszczenia rolet
Pory korzystania: Raczej wieczorem lub późniejszym popołudniem
Cel: posiadam w pokoju neostradę z telewizją i to będzie źródłem sygnału-ale to nie za często, głównie filmy z DVD (trochę już stary sprzęt- myślę czy nie zainwestować w nowy), konsole

Nie mam zielonego pojęcia co wybrać czy LCD czy plazmę, trochę już czytałem o jednym i drugim ale problem przez to stał się tylko większy :).
Chciałbym również mieć możliwość podłączenia dysku zewnętrznego do TV (z filmami wiadomego pochodzenia) - natknąłem się na forum na wzmiankę o Asus O!Play, co nie wydaje się głupim rozwiązaniem
No i oczywiście możliwość podłączenia kompa ( póki co niestety bez HDMI, ale w niedługim czasie planuje zmienić)
Ogólnie rzecz biorąc to największą wadą TV plazmowych wydaje się obsługiwana rozdzielczość, która w LCD w FHD jest dużo lepsza. Ale jak uważacie, czy różnica będzie aż tak duża?
Pozdrawiam
 

digitalus

Banned
witam
jesli 37 cali to nie ma duzego wyboru. plazma panasonic. starszy model 37x10y lub nowszy TX-P37X20
moze zabrzmi to dziwnie lub smiesznie ale mniejsza rozdzielczosc w plazmie to nie wada tylko zaleta w przypadku kanalow sd - programy beda wygladac znacznie lepiej niz w przypadku lcd full-hd.potwierdzaja to tez osoby na innych zagranicznych forach dyskusyjnych .czyli wybieramy kompromis.lepsza jakosc obrazu sd i tylko minimalnie gorsza hd.na niektorych kanalch hd wcale nie bedzie to widoczne bo to nie jest hd ale pseudo hd.
Prawie jak HD - Bankier.pl
kliknij tutaj,pozniej na linki
http://www.hdtv.com.pl/forum/plazmy/54182-plazma-2500-2800-a.html
 
Ostatnia edycja:

mnsp

New member
Dzięki za odpowiedź,
czyli z tego co rozumiem jeżeli zdecyduje się na plazmę to mogę liczyć tylko na HDR za tą cenę, a LCD mogę spokojnie dostać w FullHD? Obraz z dekodera na korzyść plazmy, a jak to będzie wyglądało przy DVD i konsoli (z tego co widziałem to x360 korzysta z 1080), który wygrywa?
 

Kampaj

New member
Bez reklam
Z plazm to rzeczywiście TX-P37X20(warto brać nowsze modele).
Ewentualnie sprawdź 50Hz LG 37LD450 lub Tv ze wszystkim:
Toshiba 37XV733(brak Youtube o pełnego zestawu).
Ciekawostka- Audyssey Equalizer skomponowany z głośnikami ONKYO w tym TV bada rozmiary pomieszczenia i sprawdza czy TV wisi czy stoi(możliwośc ustawienia dźwięku na ścianie i nożce).
Dodatkowo Dolby Volume czyli automatyczny wyciszanie reklam. Oraz oczywiście Resolution +
http://www.toshiba-av.pl/pliki/Resolution_Plus.pdf
 

lopuch

New member
Witam, ja także rozważam zakup nowego telewizora 40-42cale. Będzie on służył do oglądania wszystkiego (filmy, sport, etc) ale chciałbym go także używać do grania (głównie w MMO Everquest2 ale nie tylko). Moje pytanie brzmi następująco co lepsze LCD czy plazma? Co do LCD to myślałem o najnowszym dziecku LG 42LE8500 (zalety jak dla mnie 200Hz i podświetlanie full LED (co znaczy podświetlana matryca od tyłu punktowo , nie krawędziowo jak u konkurencji (poza Sharpem). Na plazmach powiem szczerze że się nie znam (ale zalety to 600Hz idealne odświeżanie i ta piękna czerń i kolory) myślałem o jakimś panasonicu ale jestem otwarty na propozycje. Byłem w kilku sklepach i niestety wszędzie polecano mi do grania LCD - powód wypalanie statycznego obrazu - a niestety w mojej ulubionej grze jest tego sporo jak w większości MMO-RPG. Ponieważ granie czasem zajmuje mi sporo czasu (6-12 godzin w wolne dni, 1-5 w pozostałe) moje pytanie co wybrać?

Co do umiejscowienia telewizora to będzie on wisiał na ścianie między dwoma oknami skierowanymi na południe (rolety w oknach) wiec światło nawet przy nie zasłoniętych roletach nie pada bezpośrednio na ekran. Na jednej z bocznych ścian stoi spore akwarium ale zakryte więc światło też nie powinno padać bezpośrednio na ekran. Odległość od telewizora 3-3,5m czy 40-42 cale to nie za dużo?
 

Kampaj

New member
Bez reklam
Dzięki "Mnsp" tutaj LG 37LH7000 będzie także dobrym wyborem(bardzo dynamiczny obraz, mocny kontrast), tyle że system 100Hz słabszy niż w Toshibie i jakość Tv standardowej lekko lepsza od Samsunga(sprawdzałem na antenie pokojowej). Na pewno najlepsza matryca 37calowa na rynku, to LG. Tą sama matrycę stosuje Toshiba. Oba Tv składane w Polsce. Ja jednak na pewno kupiłbym ten model Toshiby(kupuje go dla dziadków na kablówkę własnie xD). Warto brać nowsze modele, gdyż mają mniejsze zużycie prądu.
 

Kampaj

New member
Bez reklam
"Lopuch". Dla Ciebie ten LG będzie odpowiedni, choć to pełne podświetlenie nie różni się(dla mnie) od krawędziowego jakościa obrazu. Sharp i Toshiba odchodzą od zeszłorocznego podświetlenia pełnego LED! Tak więc model 42LE8500 będzie dobry. Myslę jednak, że musisz go obejrzeć wcześniej, bo ma szybę. Moim zdaniem "42XX9500"(model zeszłoroczny, nie pamiętam dokładnie) wypada fatalnie z kątami i jakością obrazu(poza patrzeniem z przodu). Ja bym nie kupił LG i Sonego z szybą bez testu w domu.
Jeśli masz w lepszej cenie od Quatrona Sharpa 40LE820 lub Toshiby 40SL733, to weź LG. Do komputera i konsoli wystarczyłoby teoretycznie 50Hz, bo smug(możliwe tylko w wyścigach smugi) za grafika komputerową nigdy nie zaobserwowałem. Ważny jest mały input lag i czas GTG(tutaj LG wypada najlepiej).
 

lopuch

New member
Czyli mam rozumieć że plazme mam sobie darować? A jeżeli LCD to najlepiej Sharp 40LE820 lub Toshiba 40SL733 a jezeli cena zabardzo odbiega to dopiero LG tak? Oglądałem lgka w kilku sklepach nie zauważyłem problemów z katami bynajmniej tymi bocznymi. Poza tym będę telewizje oglądał na wprost raczej.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
mnsp - do tych warunków godząc wszystko wybrałbym :
Panasonica ale 42S 20 full hd lub LCD 37S 20 Panasonica z uwagi na matrycę IPS Alpha.

lupuch - w takim ustawieniu grania ilości godzin dziennie - wybierałbym przy tej odległości :
Sharpa 46 LE 810 lcd led - jest dodatkowa promocja:
SHARP - PROMOCJA QUATTRON | nagrody
Sharpa 46 LE 705 lcd led
Toshibę 46 SL733 lcd led
JVC 46DV1
Panasonic 46 s20

Przy tej odległości to minimalna oczekiwana wielkość. Tym bardziej że mieścisz się w kosztach .
Przy ledach siedząc tak długo przed ekranem sporo kasy zaoszczędzisz.
 

mnsp

New member
Witam,
ten Panasonic 42S 20 w sumie bardzo przypadł mi do gustu, nie dość, że większy to w przyzwoitej cenie ;) no i full HD. Bardzo poważny kandydat :)
Powiedzcie mi proszę, lub wskażcie właściwą ścieżkę co do użytkowania plazmy. Gdzieś natknąłem się na artykuł gdzie pisano o konieczności rozgrzewania plazmy ( przez ileś godzin nie może chodzić na pełnych obrotach) Jak to jest z tym obrazem statecznym ( nie może wyświetlać jednego obrazu przez dłuższy czas, czy jak?) no i oczywiście jakies aspekty konserwacyjne czy może inne pułapki zastawione przez ekrany plazmowe, czego nie trzeba robić z LCD :)
 

conrdd

New member
Kalibracja jest droga i mało kto ją stosuje.
Docieranie - w sumie zdania są podzielone czy jest potrzebna czy też to raczej mit. W zasadzie i tak nie będziesz zapewne oglądał TV na max. ustawieniach bo na dłuższą metę bije wówczas obraz sztucznością. Więc ew. docieranie masz załatwione sam o tym nie wiedząc. :)
(nie wiem zresztą czy mit o docieraniu nie wziął się z tego że obraz na plazmie od początku bardzo dobry po kilkudziesięciu godzinach pracy robi się jeszcze lepszy. I ktoś wpadł na pomysł że zapewne to dlatego iż na początku miał ustawienia parametrów na 50%. Plotka poszła dalej i zaczęła żyć własnym życiem. Osobiście: w żadne docieranie się nie bawiłem, w instrukcji nie ma o tym słowa)

A na co uważać? Jedynie chyba na to by nie zostawiać godzinami nieruchomego obrazu (stopklatka czy menu w grze) ze względu na powidoki wymagające później czasu pracy TV by zniknęły.
 

mnsp

New member
Ale takie szybkie pytanie, czy na odległości przeze mnie podanych, plazma 42" nie wypali mi oczu? Czy obraz będzie w miarę czysty z SD? ( Dla przypomnienia odległości średnio 2,40 m). Może wiecie jak z wytrzymałością Panasoniców, LG i Toshib? Jakieś doświadczenia?
 

cactusek

New member
Bez reklam
Nie wypali ci, u nas telewizory w tych rozmiarach to ciagle nowość i szok ale ludzie na zachodzie kupują plazmy 50-60calowe a oglądają czesto z podobnej odleglosci. Na początku bedziesz pewnie przerażony, ale po kilku dniach bedziesz zastanawial sie czemu nie kupiłes 46tki :)
 

mnsp

New member
Hehe nie mów o 46 bo zaczne się jeszcze poważnie zastanawiać ;)
Właśnie wróciłem z zaprzyjaźnionego sklepu sprawdzając ceny wstępne TV i wyszło następująco:
LCD:
Toshiba 37XV733 - 2050 zł
LG 37LH5000 - brak (wycofywany)
LG 37LH7000 - to samo
Panasonic TX-L37s20e - 2590 zł
Plazma:
Panasonic TX-P42s20 - 2690 zł

zastanawia mnie dlaczego plazma mimo, że dużo większa, nie jest specjalnie droższa od mniejszego LCD Panasonica. Bardzo atrakcyjna cena jest z drugiej strony na Toshibę, która ma 100Hz czyli mniej model LG37LH5000 który ma 200Hz (ale z tego co pisaliście, częstotliwości te nie są sobie równe). Czy cena tej plazmy nie jest jakoś niska jak dla was? Użyta jest tam jakaś starsza technologia przez którą obraz będzie gorszy czy jakiś inny diabeł za tym stoi?
 

conrdd

New member
z 2.40m 50" byłaby chyba zbyt wielka w codziennym uzytkowaniu (ale np przy oglądaniu filmów HD najlepiej z kinem domowym już nie (!) ) 42" będą na pewno OK, 46" być może też ale tutaj już się nie wypowiadam.
 

mnsp

New member
OK czyli wielkość już nie jest problemem :)
Tylko o co chodzi z tymi cenami i częstotliwością?
Podepnę może jeszcze jedno pytanie odnośnie podłączenia DVD do nowego TV, otóż posiadam dość już wiekowy sprzęt a mianowicie kino domowe Lg LH-d6230. I zastanawiam się (nie orientuje się co teraz powychodziło i jak to wpłynie na obraz) czy nie warto zakupić czegoś nowszego jeżeli byłaby znaczna różnica w obrazie. W nowszych kinach obraz idzie chyba przez HDMI? Tutaj mam połączenie s-video także coś mi się wydaje, że to już taki dinozaur czy się mylę?
 

Lendziu

New member
Jeśli masz w kinie domowym wejście audio np. chinch lub wejście cyfrowe (optyczne lub coaxial) to lepiej, jakbyś kupił Odtwarzacz HDD Ariva HDplayer np. model 110... odtworzy wszystko, łącznie z materiałem HD.. nie ma tylko napędu BR..

(firma i model odtwarzacza hdd podana, jako przykład).
 

mnsp

New member
Czyli teoretycznie powinien być dzięki temu urządzeniu lepszy obraz? Wyjścia są tylko chinch.
Ponowie może jeszcze pytanie wcześniejsze odnośnie TV, o co chodzi z tymi cenami i częstotliwością? ;-)
 
Do góry