Plazma 50" HD Ready czy Full HD?

apollo

New member
Witam wszystkich serdecznie,

Forum czytam już od około miesiąca i ukierunkowałem się na plazmę. Pod uwagę biorę 2 modele Panasonica 50" X10Y (około 3300zł) i S10 (około 4300zł i to jest już górna granica cenowa). Nad Samsungiem nie myślę tylko z powodu promocji Panasonica przedłużającej gwarancję z 2 do 5 lat za darmo ://panasonic.pl/promocje.php?kat_id=&news=531 (z przodu linka proszę dopisać http). Moje warunki:

Pokój: 3,5m x 4,5m, okna zachodnie jednak balkon powyżej ogranicza zasięg słońca, więc nasłonecznienie jest dobre, ale nie wysokie, żaluzje.

Co będę oglądać?: obecnie 60% SD naziemne analogowe/cyfrowe, podpięty komp i z niego filmy DviX, DVD, .mkv. W przyszłości może BD i telewizja na kartę

Tv ma docelowo wisieć, oglądać go będą zazwyczaj 2 osoby w 70% w nocy 30% w dzień

Czego oczekuję?: wysokiej ostrości i kontrastu bez smużenia, migania i pikselozy ;)

Odległość od tv: mam 2 możliwości w zależności od ściany na której tv powieszę:
1. Ściana prostopadła do okien, odległość od tv 3-3,5m, tv byłby około 2m od okien, słońce tam dochodzi ale nie pada bezpośrednio.
2. Ściana na przeciwko okien, odległość od tv 3,5-4,5m, ale kanapa jest tak ustawiona że oglądałbym głównie z odległości 4,5m (na leżąco ;)), ściana ta jest zacieniona.

Tutaj mam wielki dylemat ponieważ nigdy nie miałem do czynienia z takimi tv (poprzedni to Thomson crt 29").
Jeśli powieszę 50" na ścianie prostopadłej i będę oglądać z 3,5m to nie przerazi mnie jakość SD? do SD s10 sprawdzi się dużo gorzej niż x10? Zauważę przewagę s10 nad x10 przy HD?.
Jeśli powieszę 50" na ścianie przeciwległej do okien to oglądając z 4,5m zauważę jakąkolwiek różnicę między tymi plazmami w SD czy HD?

Mam bardzo dobry wzrok i nie chciałbym go męczyć słabym obrazem, ale mam też ograniczony budżet i więcej jak 4300 wydać nie mogę, a wolałbym wydać bliżej 3000zł niż 4000zł. Czy przy tych 2 możliwościach jest sens dopłacać do full HD i brać s10 czy wystarczy x10 z HD ready bo nie zauważę przewagi s10 w żadnym przypadku? Na której ścianie powiesilibyście tv? :) Postawcie się w mojej sytuacji i doradźcie coś proszę bo utknąłem w martwym punkcie. Z 3,5m 42" mają sens? jeśli tak to jest taki problem że w tej x10 w tej wielkości nie ma HD ready, a przy full HD zauważę różnicę w tym wypadku? Post bardzo długi ale chciałem przedstawić sytuację maksymalnie szczegółowo i wybrać ostatecznie model tv. Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Kristobal

New member
Podłączam się pod pytanie kolegi.... bo widzę że rzeczywiście ciekawa jest ta oferta Panasonica z 5 lat gwarancji......
Plazma TX-P50S10E za ok. 4300 a np. LG 50PS3000 za 3500 + ok. 400-500 gdyby sie chcialo rozszerzyc gwarancje - wtedy różnica nie byłaby tak duża.
Czy ta plazma Panasonica jest dużo lepsza niż model 50PS300 firmy LG ??
 

1siedem

New member
w regulaminie promocji panasonica jest wpis, że wrtość przedłużonej gwarancji to 700zł. Próbowałem dodzwonić sie na ich infolinie ale czynna do godz 17.00. wygląda na to ze ta gwarqancja to lipa bo jak siędzie matryca to koszt wymiany = koszt nowego tv i ta ich gwarancja jest wówczas do d...
Lg- odbija jak lustro, poczytajcie ostatnie wątki- tam jest wszystko
 

osip

New member
raczej chodzi o to, ze daja oni gratis przedluzenie gwarancji o wartosci 700zł.
Bo w tym samym punkcie regulaminu jest napisane , ze nie podlega wymianie na gotowke [czyli pewnie na 700zł] przedluzenie gwarancji
 

radosuaf

New member
Bez reklam
Jak kiki, HD Ready spokojnie wystarczy. LG to nie ta klasa, co Panasonic. Ewentualnie możesz pomyśleć o 46G10, który dużo lepszy panel NeoPDP, ale jest mniejszy. Sam nie wiem, co bym wolał...
 
Ostatnia edycja:

apollo

New member
Sam po namyśle i konsultacjach z lepszą połówką skłaniam się również ku 50" x10y z tym że nie wiem czy powiesić go na tej dalszej ścianie (4,5m do tv) czy bliższej okien (3,5m od tv). Moja dziewczyna uważa że na tej dalszej będzie jej się bardziej podobało, pod względem spięcia tego tv z kompem i wieżą też będzie tak znacznie wygodniej, no i jest też tam mniej słońca. Nurtuje mnie tylko jedna rzecz: czy na tej bliższej ścianie zauważę jakość obrazu 720p? 1080p (w przypadku s10e) raczej na pewno nie. Dobrze mówię? Jak będzie z jakością tv naziemnej z tych 3,5m na x10y 50" tragedia czy da radę? Jednym zdaniem, warto powiesić tego 50" x10y tak żeby mieć 3,5m czy 4,5m do niego biorąc pod uwagę jakość tv naziemnej i filmy 720p? Rozwiejcie proszę moje wątpliwości bo powoli wymiękam ;)

@ radosauf: g10 z tego co czytałem słabo poradzi sobie z jakością SD której oglądam dużo, poza tym cena 46" praktycznie nie odbiega od wersji 50"

@promocja panasonica: ja ją też rozumiem jako darmowe przedłużenie gwarancji, ale mogę to jeszcze potwierdzić w przyszłym tyg dzwoniąc do nich.
 
Ostatnia edycja:

osip

New member
Przy tej odleglosci o ekranu [nawet tej najmniejszej] bierz 50x10y, nie bedziesz zalowac, a i cena bardzo atrakcyjna.
 

apollo

New member
Dziękuje Wam za dotychczasowe porady. Rozumiem że przy odległości 3,5m nawet przy 50" full HD nie ma sensu bo nie zauważę różnicy między 720p (x10) a 1080p (s10) za to pogorszy mi się tylko jakość obrazu SD porównując s10 do x10 tak? to już chyba ostatnie pytanie wtej kwestii ;)
 

osip

New member
x10y jest wlasnie lepszy w Sd, na swoje mniejsze skalowanie, choc trzeba przyznac, ze s10 tez niezle sobie radzi w kanalach Sd, jak na full hd.
 

apollo

New member
też czytałem że s10 radzi sobie dobrze z SD ale podobno x10 jeszcze lepiej, duża różnica w jakości obrazu byłaby między nimi?
 

kodi1985

New member
dembol.miszcz napisał:
I co w końcu wybrałeś?

Ja myśle nad:
Panasonic TX-P46S10E

Panasonic TX-P50S10E

Ale X10 w wersji 50" kusi ceną :)

Ja od poł roku mam X10 50". Mogę naprawdę polecić ten model, ogladam z 2,5 i jest świetny obraz. Podpięte mam do tego PS3 i filmy na BR to poezja smaku. Nie zastanawiaj sie, bierz większy. Ja z checią kupiłbym teraz nawet 55"
 

Gee

New member
kodi1985 napisał:
Ja od poł roku mam X10 50". Mogę naprawdę polecić ten model, ogladam z 2,5 i jest świetny obraz. Podpięte mam do tego PS3 i filmy na BR to poezja smaku. Nie zastanawiaj sie, bierz większy. Ja z checią kupiłbym teraz nawet 55"

Możesz rozwinąć swoją odpowiedź? Porównywałeś np. ten sam materiał MKV 1080p/720p i np. blu-raya? Jak z zużyciem prądu i masz problemy z zielonymi duszkami czy też powłokami? Będę ogromnie wdzięczny za rozwinięcie twoich spostrzeżeń :)
 

apollo

New member
Ostatecznie zdecydowałem się na x10 50" i to samo dla mojego ojca który również jest na kupnie telewizora. Myślę że full HD w moich warunkach nie ma sensu obecnie i w najbliższej przyszłości. Telewizora jeszcze nie kupiłem ale zrobię to jak tylko trafię na jakąś ciekawą świąteczna promocję, podzielę się wtedy uwagami ale to już w wątku o x10. Zastanawiałem się też nad porównywalnym Samsungiem ps50b450 ale jest bardzo mało opinii no i gwarancja tylko 2 lata vs. 5 lat u Panasonica. Ciekawe jest też to że w RTV EURO AGD pan w koszulce Samsunga polecał mi właśnie plazmy Panasonica :smile: (sam miał pv80 z tego co pamiętam).

@ Gee: z tego co jest na forum i na stronie Panasonica wywnioskowałem że taki x10 50" będzie ciągnął średnio około 300w, lcd tej wielkości to około 200w
 

kodi1985

New member
Gee napisał:
Możesz rozwinąć swoją odpowiedź? Porównywałeś np. ten sam materiał MKV 1080p/720p i np. blu-raya? Jak z zużyciem prądu i masz problemy z zielonymi duszkami czy też powłokami? Będę ogromnie wdzięczny za rozwinięcie twoich spostrzeżeń :)

Jasne, nie ma problemu, więc moim zdaniem wygląda to tak:

MKV a blu-ray, róznica jest niewielka. Nie mam zwykłej telewizji więc nie wiem jak z sygnałem SD. Jeżeli chodzi o Divix to pozytywnie jestem zaskoczony, ze wyglada tak dobrze. Złużycie prądu około 280 WAT. Zielonych duszków nie widziałem nigdy, jednie bo bardzo długiej grrze w Buzz po wyłączeniu TV został zegar przez pewien czas na ekranie.
 
Do góry