Plazma 42" Panasonic - do DVD i DVB-T - którą wybrać?

Kamion

New member
Witam,

forum śledzę od kilku tygodni i przyznam, że jest to świetne źródło informacji :) aczkolwiek na pytanie, które zadam - nie udało mi się znaleźć prostej odpowiedzi...

zdecydowałem się na zakup plazmy 42" Panasonic, natomiast mocno waham się czy kupić model X10 (HD Ready) czy też G10 (Full HD):

- telewizor będzie mi służył przede wszystkim jako ekran do oglądania filmów DVD (w tej chwili podłączone przez component do CRT)

- posiadana biblioteka DVD jest na tyle duża, że nie planuję raczej kolekcjonowania filmów na Blue Ray tzn nawet jeśli zmienię odtwarzacz na BR to większość odtwarzanych płyt to nadal będzie stare, dobre DVD

- nie gram, nie mam konsoli i raczej nie będę podłączał kompa pod tv (zresztą czytałem, że nie jest to zalecane)

- telewizji oglądam mało i będę korzystał tylko z kanałów naziemnych w ramach DVB-T tzn. oferta HD w ramach platform cyfrowych właściwie odpada

czy przy takim założeniu (DVD + SD DVB-T) jest sens dokładać do G10? bo różnica w cenie jest duża, a jeśli dobrze rozumiem to rozdzielczość DVD i kanałów SD jest niższa od 1024x768 czyli X10 to 'more than enough' ?!?

Z góry dzięki za Wasze opinie :)
 

Kamion

New member
odległość od ekranu to 2,5-3m;

jeśli chodzi o pułap cenowy, to jestem skłonny wydać nie więcej niż 3500 PLN (rynkowa cena G10 to w tej chwili jakieś 3300-3400 PLN, jeśli się nie mylę);

natomiast jeśli inny model (np. X10 za jakieś 2100-2200 PLN) spełni swoją rolę równie dobrze, to chętniej wydam różnicę np na lepszy odtwarzacz DVD (mój obecny nie ma HDMI) lub Blue Ray...
 

greend

New member
Kamion napisał:
odległość od ekranu to 2,5-3m;

jeśli chodzi o pułap cenowy, to jestem skłonny wydać nie więcej niż 3500 PLN (rynkowa cena G10 to w tej chwili jakieś 3300-3400 PLN, jeśli się nie mylę);

natomiast jeśli inny model (np. X10 za jakieś 2100-2200 PLN) spełni swoją rolę równie dobrze, to chętniej wydam różnicę np na lepszy odtwarzacz DVD (mój obecny nie ma HDMI) lub Blue Ray...

Mam podobne do ciebie warunki i potrzeby, X10 idealnie do tego pasuje, mi starcza aż nadto, a resztę kasy zainwestuj w dobry odtwarzacz, (no przynajmniej ja bym tak zrobił);)
 

karyx

New member
Witam,

Sam sie zastanawiam nad plazma P42S10
Jest to juz model full HD i glowie sie czy ma sens do tego doplacac czy wystarczy mi X10 z HD ready, zwlaszcza ze w wiekszosci przypadkow bede ogladal zwykla kablowke i DVD przez component ( w pozniejszym czasie zamiana na HDMI)
Czy faktem jest ze telewizja analogowa gorzej wyglada na Full HD niz na HD ready poprzez zwiekszone skalowanie obrazu do pelnej rozdzielczosci.

Dzieki za wszelkie przydatne info.
Pzdr
 

cukiernik

New member
karyx napisał:
Witam,

Sam sie zastanawiam nad plazma P42S10
Jest to juz model full HD i glowie sie czy ma sens do tego doplacac czy wystarczy mi X10 z HD ready, zwlaszcza ze w wiekszosci przypadkow bede ogladal zwykla kablowke i DVD przez component ( w pozniejszym czasie zamiana na HDMI)
Czy faktem jest ze telewizja analogowa gorzej wyglada na Full HD niz na HD ready poprzez zwiekszone skalowanie obrazu do pelnej rozdzielczosci.

Dzieki za wszelkie przydatne info.
Pzdr

Posiadam model X10E i warunki takie same. Dvd super, enka super, divx super.
Po prostu cieszę się oglądaniem.
Reasumując - polecam.
 

Kamion

New member
dzięki za wszystkie dotychczasowe komentarze;

@ kojer, spodziewałem się, że ktoś zarekomenduje prędzej czy później kompromisowy model S10 :)

nie będę udawał, że miałem możliwość oglądania/porównania tego modelu w warunkach domowych... natomiast to co mnie zniechęca do S10 to "kontrowersyjność" tego modelu wśród forumowiczów - tzn zarówno G10 jak i X10 mają właściwie pozytywne komentarze, różnią się budżetem i inną grupą docelową;

natomiast S10 - co stwierdzam po lekturze odpowiedniego wątku - zbiera dość skrajne opinie, a w dodatku jest oskarżany o syczenie, buczenie i brzęczenie ;)
 

rilicek

New member
Kamion napisał:
... a w dodatku jest oskarżany o syczenie, buczenie i brzęczenie ;)

Każda plazma "syczy", tylko nie każdy to słyszy. Ludzie nie słyszą "syczenia" z 2 powodów:
1 - normalnego lub głośnego oglądania telewizji - syczenie jest zagłuszane - rozumie się samo przez się.
2 - starości - im człowiek starszy tym gorzej słyszy tony wysokie.

Syczenie można usłyszeć przy wyłączonym dźwięku lub przy bardzo niskim natężeniu dźwięku. Syczenie wydają z siebie układy wysokiego napięcia więc zwiększa się ono wraz ze zwiększaniem jasności obrazu.

Ja mam 50X10Y mój ojciec ma 42PV80. On w żadnym z tych telewizorów nie słyszy syczenia, natomiast ja z żoną słyszymy je wyraźnie ale tylko wtedy kiedy dźwięk jest wyłączony, albo bardzo cichy.
 

Kowicz

New member
Jeśli chodzi o syczenie to słyszalne jest ono zarówno w X, S jak i G.
Skocz sobie do jakiegoś Media i sprawdź że każdy model syczy.

Ja mam obecnie 46S10 i jestem bardzo zadowolony mimo że na początku to syczenie doprowadzało mnie do szału ;)
Teraz mam Xtreamera który pięknie zagłosza wszystko co syczy i brzęczy :D

Jeśli chodzi o Twój wybór to ja bym się skłonił jednak ku 42S10.

Pozdrawiam
 

gorylla

New member
Bez reklam
Kamion,

pewnie nie przeczytałeś dokładnie wątków o G10 i X10, bo też byś znalazł wypowiedzi o ich syczeniu. Szczególnie w wątku o G10 taka dyskusja rozgorzała jako pierwsza, zanim rozwinął się wątek o S10.

Gwarantuję ci, że każdy z nich syczy na podobnym poziomie, bo sam to sprawdzałem.

Problem z S10 jest taki, że to w tym wątku wypowiadało się akurat najwięcej zaciekłych przeciwników tego syczenia.

Co więcej- chociaż sam nie sprawdzałem, ale V10 również słyszalnie syczy (pisali o tym użytkownicy V-ki)- co potwierdził organoleptycznie chociażby kiki.

Pamiętaj- nie masz żadnej pewności, że akurat Tobie będzie to przeszkadzać.
 

kojer

New member
gorylla napisał:
Kamion,
Problem z S10 jest taki, że to w tym wątku wypowiadało się akurat najwięcej zaciekłych przeciwników tego syczenia.
I przeciwnicy rysującej się obudowy. Moja się jak na razie nie rysuje zauważalnie, za to widać najdrobniejszy odcisk palca czy kociej łapy, kocie kłaki też świetnie się do podstawki i obudowy przyklejają :).

PS. Kot próbował włazić ale uznał jednak, że za mało stabilne i za wąskie ;).
 

Horhe Ortega

New member
Za karę że się Panas skalowaniem SD z przeplotem (576i) nie popisał w droższych modelach , wybrałbym w Twojej sytuacji(SD) X bo "świecą" równie ładnie.Są lepsze od Samsunga szczerze mówiąc-moim zdaniem(i nie tylko).
 

Kamion

New member
Witam wszystkich,

przyznam, że nie czytałem całości wątków dotyczących X/S/G 10, chociaż przejrzałem kilkadziesiąt stron postów o każdym z nich zanim zainstalowałem ten wątek... w każdym razie wycofuję się z argumentu syczenie/bzyczenie - remis ;)

cieszę się również, że posiadacze ww. modeli są zadowoleni z dokonanych zakupów :)

natomiast z tego co przeczytałem do tej pory skłaniam się najbardziej do X10, dlatego, że nie znalazłem 'twardych' argumentów, aby S10 lub G10 wnosiły coś istotnego do tego, o co pytałem tzn odtwarzania DVD i odbioru kanałów TV SD... tudzież aby dysponowały czymś extra w sensie wejść/wyjść/funkcji...

i nie chodzi tutaj o to jaką kwotę trzeba dołożyć, tylko czy to ma uzasadnienie "techniczne"... tzn gdybym przeczytał teksty w stylu 'S10 ładniej wyświetla mecze Ligi Mistrzów w naziemnym Polsacie SD' albo 'G10 ma dużo lepszy system dostosowania formatu 4:3 do ekranu 16:9' etc to bym się zastanowił...
 

Kamion

New member
@ Horhe Ortega: podsumowałeś w kilku żołnierskich słowach to o co mi chodziło w moim długim poście wysłanym w tym samym czasie ;)
jeśli chodzi o Samsunga, to brałem go pod uwagę oglądając w sklepach, ale odrzuciłem - po lekturze forum - ze względu na (i) wypalanie się loga stacji TV (ii) kiepskie formatowanie 'auto' tzn sygnału 4:3 do ekranu 16:9 - jeśli dobrze zrozumiałem ?!?
 

Horhe Ortega

New member
Ja obserwując ekrany zauważyłem ewidentnie spore różnice w kontraście i bieli.Panas "świeci" lepiej i tyle.Żadna kalibracja nawet w modelach Ultra (B650/850) tego nie zmienia.Jasność 170cd to max a pomieszczenie musi być dobrze zaciemnione.
 
Do góry