Plazma 37" czy 42"? Full HD czy HD Ready?

royalmichael

New member
Witam. Stoję przed zakupem nowego telewizora, chcę aby "troche" posłużył. Obecnie mam TV CRT 21" Hitachi ale to z japońskiej firmy, dlatego chodzi już 16-17lat, nigdy się nie zepsuł i ma ciągle ładne kolory. Denerwują mnie już te paski na górze i na dole gdy obraz jest nadawany panoramiczny. Slyszałem, że od stycznia 2009r wszystko ma być nadawane w trybie 16:9 więc chcę wymienić :)
Myślałem nad LCD ale trochę się naczytałem o ich czerni i sztucznych kolorach więc dałem sobie spokój.
Ok kilka podstawowych informacji:
-Do wydania mam do 4000zł
-TV ma wisieć na ścianie
-Nie może być większy niż 42"
-Odległość od TV: 3,2m
-Panorama

W ogóle się na tym nie znam więc mam kilka pytań:
-Dlaczego w telewizorach panoramicznych jest rozdzielczość 1280x756 przecież to rozdzielczość dla TV 4:3...
-Czym się różni FULL HD od HD READY?
-37" czy 42" ?
No i co możecie mi w tym przedziale cenowym polecić? :)
PS obecnie mam kablówkie i przekaz analogowy ale po zakupie plazmy kupię platforme N bo oni chyba mają cyfory przekaz obrazu, tak?

Pozdrawiam
 

jashi

New member
na pytanie o hd ready czy full hd otóż różni się rozdzielczością
Hd ready 1366x768
Full ma 1920x1080

jak chcesz więcej się dowiedziec o różnicy miedzy tym a tym poszperaj na forum bo jest tego sporo opisane.

37 czy 42 moim zdaniem sam ocen ja mam 37 cali i mi to w zupełności wystarczy.

mój typ dla ciebie to plazma bo lepiej daje sobie radę z sygnałem sd niż LCD choć, nie które 100Hz LCD z dobrymi skalerami dją dobry obraz SD, w tej cenie kupisz taki LCD.


Ja polecam ci Plazme Panasonic 42PV80 Ja mam 37 jak już wspomniałem obraz jest naprawdę świetny. głównie korzystam z tv wiec wybór padł właśnie na Plazmę a nie LCD. choć zdarza mi się zasiąć przy konsoli nawet na 6 godzin i obraz tez świetny.

Wątek o Panasoniku pv80
http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=21042
 
Ostatnia edycja:

royalmichael

New member
A jak to wygląda rozdzielczość dla TV w 4:3 w panoramie? Chodzi mi o HD ready

Edit: to ten Panasonic TH-37PV80 nie ma HD Ready
Rozdzielczość 1024x720 pikseli
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

jashi

New member
mimo tej rozdzielczości jest HDready to jest takie oznaczenie na polski tłumaczyć gotowy na sygnał wysokiej rozdzielczości.
Powiem ci tak ten sam mecz na dobrym kanale jakościowo jakim jest polsat sport extra a polsatem sport Hd. Jest niesamowita różnica w obrazie.
Naprawdę widać powalającą jakość. Poza tym w tej cenie lepszej plazmy nie dostaniesz.

jesli chodz i 4:3 to obraz albo rościągasz i masz grubasy albo kwadrat i czarne lub siwe pasy po boku( siwe po to aby matryca plazmy wypalała sie rownomiernie) lub tez na opcji zoom gdzie przytnie ci troche góry i dołu
 

Lorenzo

New member
37PV80 jest HDready ponieważ posiada 720 pikseli w pionie i to wystarczy aby spełniać wymogi tego standardu (przynajmniej pod względem rozdzielczości) Jednak dla odległośći 3,2 metra wybrałbym 42PV80 , 37 to według mnie za mało , ale najlepiej sprawdzić samemu; jeśli jednak chcesza Fulla to bierz Panasonica 42PY80 - cena równo 4000 pln - lepszej plazmy FHD w tej cenie nie dostaniesz.

P.S. Rozdziałka 4:3 , ale piksele są prostokątne :)
 

royalmichael

New member
Ale ja nie chcę 4:3 :/ Tylko się martwie, że ta rozdzielczość w której nadaje TV jest w 4:3 chyba że moje obawy są niewłaściwe?
Chcę aby TV nadawał w 16:9 i nie było żadnych pasków po bokach/na górze itd przy oglądaniu DVD/programów TV - czy tak będzie?

PS do czego służy tryb 14:9?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
rozdzielczość

Jaki jest sygnał zależy od nadawcy, a nie od telewizora. W tej chwili jest już trochę pozycji nadawanych w trybie 16:9, ale dużo jest w 4:3. Ale telewizor ma po to właśnie rożne tryby aby dopasować obraz. Jedne robią te lepiej inne trochę gorzej. Ten model panasa robi to nieźle. Tryb 14:9 jest właśnie jednym z trybów dopasowania obrazu, ale generalnie ja z niego nie korzystam bo i tak pozostawia pasy po bokach.

Generalnie pasów można się pozbyć bez problemów, ale np. ja z DVD oglądam oryginalne 16:9 i jak film ma proporcje kinowe bodajże 2.35 to pasy będą u góry i na dole. Można je oczywiście zlikwidować funkcją zoom, ale wtedy tracimy troszkę na jakości.

Co do rozdzielczości TV czytaj poniżej post Lorenza.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Lorenzo

New member
ok , trochę mało precyzyjnie się wyraziłem - rodzielczość w przypadku 42PV80 to 1024x768 czyli proporcje 4:3. Jednak mimo to tv wyświetla obraz w formacie 16:9 , tak że nie ma się co martwić, nie będzie rozciągnięty.
Proponuję udać się do najbliższego salonu i przekonać się na własne oczy.

Co do trybu 14:9 to niektóre programy nadają w takim formacie tak , że może być urzyteczny
 

Gessle

New member
Witam,

Jestem laikiem w kwestii telewizorów plazmowych i w zwiazku z tym mam pytanie: czy jest sens kupowania plazmy 37 lub 42 cale z rozdzielczoscia 1024 x 768, czyli 4:3? tv uzywany bedzie glownie do zwyklej kablowki, dvd, divxow i od czasu do czasu gier. Czy przez format 4:3 obraz w kazdym przypadku bedzie obciety?

Z gory dziekuje za pomoc,
Gessle

P.S.
Czy rozdzialka 1024 x 720 jest lepsza?
 

mareknyc

New member
odpowiedz

royalmichael napisał:
Witam. Stoję przed zakupem nowego telewizora, chcę aby "troche" posłużył. Obecnie mam TV CRT 21" Hitachi ale to z japońskiej firmy, dlatego chodzi już 16-17lat, nigdy się nie zepsuł i ma ciągle ładne kolory. Denerwują mnie już te paski na górze i na dole gdy obraz jest nadawany panoramiczny. Slyszałem, że od stycznia 2009r wszystko ma być nadawane w trybie 16:9 więc chcę wymienić :)
Myślałem nad LCD ale trochę się naczytałem o ich czerni i sztucznych kolorach więc dałem sobie spokój.
Ok kilka podstawowych informacji:
-Do wydania mam do 4000zł
-TV ma wisieć na ścianie
-Nie może być większy niż 42"
-Odległość od TV: 3,2m
-Panorama

W ogóle się na tym nie znam więc mam kilka pytań:
-Dlaczego w telewizorach panoramicznych jest rozdzielczość 1280x756 przecież to rozdzielczość dla TV 4:3...
-Czym się różni FULL HD od HD READY?
-37" czy 42" ?
No i co możecie mi w tym przedziale cenowym polecić? :)
PS obecnie mam kablówkie i przekaz analogowy ale po zakupie plazmy kupię platforme N bo oni chyba mają cyfory przekaz obrazu, tak?

Pozdrawiam

To nie tak ,Ze wszystko będzie nadawane 16*9
ja mam w stanach dużo kanałów HD i niektóre nadają 3*4 w HD
OJJ pierwszę słyszę ,że to rozdzielczość dla 3*4 jest jeszcze1366*768
HD ma pełne 1o80 linii a ready np768.
Apetyt rośnie w miarę jedzenia czyli lepiej od razu 42(ceny spadają)
Np Philips obraz 3*4 rozciąga w ten sposób ,że środek zostaje nienaruszony
a boki są dyskretnie rozciągnięte ,że w zasadzie nigdy nie zauważam tego,i odpada problem z zoom,płaskimi głowami czy pasami.Nie działa to z sygnałem HD.
A propos full hd ,gdzieś przeczytałem ,że docelowo specyfikacja ma mieć rozdzielczość około 4 razy większą i około roku 2015 będziemy mieli chyba super full hd.:-D
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Gessle napisał:
czy jest sens kupowania plazmy 37 lub 42 cale z rozdzielczoscia 1024 x 768, czyli 4:3?
W plazmach rozdzielczości matrycy 1024x768 czy 1024x720 nie tworzą ekranu o proporcjach 4:3 ale 16:9. Dzieje się tak ponieważ punkty ekranu nie są kwadratowe a prostokątne (rozciągnięte w poziomie). Zobacz tutaj.
Innymi słowy pomimo rozdzielczości matrycy 1024x768 otrzymujesz standardowy telewizor o proporcjach ekranu 16:9.

Pozdrowienia!
 

adamch1

New member
mareknyc napisał:
.
A propos full hd ,gdzieś przeczytałem ,że docelowo specyfikacja ma mieć rozdzielczość około 4 razy większą i około roku 2015 będziemy mieli chyba super full hd.:-D
nazywa sie to ULTRA HD i rozdzielczosc bedzie wynosic
33Mpix, czyli 7,680 x 4,320 pikseli.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
4 razy w pionie i 4 razy w poziomie - łączna rozdzielczość będzie 16-krotna do tak zwanego FullHD. Ciekawe czy dożyję tego w Polsce ;)
 

fanfar

New member
a tak wracając do pytania.

fullHD bym sobie odpuścił (szału nie ma - jak mawia syn mojego kolegi), dla mnie sprawa marketingowa. szczególnie, że za chwilę będzie ultraHD (jak ktoś wcześniej wspomniał) a za dwie chwile hyperHD;)

w tej cenie to raczej kuro nie kupisz.

wedle mojej opinii zostaje więc Panasonic albo Samsung. i tutaj zdania sa podzielone, jedni wolą Samsunga inni Panasonica.
jak lubisz grzebać w ustawieniach to weź Samsunga, w Panasonicu nie ma za wiele do grzebania.

zostaje rozmiar - wybrałbym 42", 3,2m powinno być wystarczająco daleko nawet przy słabym sygnale SD.

czyli mamy
Panasonic 42PV80
Samsung PS42A451

trzeba pójść do sklepu, obejrzeć obraz, piloty oraz sam wygląd tv (bo to w końcu spory mebel jest a błyszcząca jajowata podstawka Sama nie wszystkim może pasować - tak jak kwadratowa Panasa).
i podjąć decyzję:)
 

Patrycjusz

New member
bierz 42. ja mam 42pv80, oglądam z 2-4m i dla mnie jest już za mały:D. W pierwszy dzień po zakupie, usiadłem na kanapie i powiedziałem: dobrze, że nie wziąłem większego. Dzisiaj odczuwam niedosyt i mam duży apetyt na 50.

pzdr i udanego wyboru
 
Do góry