Platforma cyfrowa z dekoderm czy bez?

seeiko

New member
Witam,

Kupiłam TV LG 47LM960V z wbudowanym tunerem:
DVB-T (MPEG-4) - cyfrowy naziemny,
DVB-C - cyfrowy kablowy,
DVB-S - cyfrowy satelitarny, analogowy.

W tej chwili jestem przed podpisaniem umowy z jedną z polskich platform cyfrowych, gdzie za wszelką cenę chcą mi wcisnąć tuner, twierdząc, że "ich" jest lepszy.

Proszę mi wyjaśnić czy rzeczywiście tak jest i powinnam podpisać umowę wraz tunerem, jakie są plusy i minusy wbudowanych tunerów, a jakie tunerów jako osobne urządzenie?

Druga sprawa, wybiorę pakiet z funkcją multiroom, w drugim pokoju będzie TV dla nastolatka, który nie będzie posiadał wbudowanego tunera, czy sama opcja multiroom pozwoli mu oglądać telewizję, czy do jego odbiornika także będzie musiał być dekoder? W necie są informacje ale najświeższe z 2010, kiedy w odbiornikach nie były masowo wbudowywane tunery.

Z góry dziękuję za wszelakie info :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Głowica satelitarna w telewizorze może mieć mniejszą czułość ,ale powtarzam MOŻE gdyż nie jest to regułą ,podobnie jest w przypadku głowicy dvb-t do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej .Znam przypadek, że dwa telewizory (nie będę wymieniać marek) były podłączone do jednej instalacji antenowej na jednym były wszystkie programy z naziemnej telewizji ,na drugim tylko część

Ponieważ ten telewizor ma wbudowane gniazdo CI ,więc konieczne jest posiadanie modułu ,gdyż w gniazdo nie włoży się samej karty .Odpada abonamentowa oferta enki gdyż nie są oferowane moduły ,ewentualnie "en na kartę" jest dostępny moduł w sprzedaży (ok199zł) w tym opłacone dwa miesiące potem zasadzie doładowań .W przypadku Polsatu powinien już być obecnie oferowany moduł - podpisujemy umowę i zamiast sprzętu bierzemy moduł po zakończeniu umowy zawracamy moduł .W przypadku Cyfry + po podpisaniu umowy dostaniemy kartę kodową trzeba do niej dokupić moduł Aston (koszt ok.350zł) .Ponieważ wszyscy nasi operatorzy satelitarni posiadają różne systemy kodowania MOŻE tak się zdarzyć że wbudowany czytnik nie będzie chciał współpracować z konkretnym modułem

W przypadku sprzętu oferowanego przez operatorów - tunery są robione pod konkretną platformę co oznacza że można je wykorzystać tylko dla określonego operatora .Lepsze modele są oferowane z długimi okresami lub wyższym abonamentem ,więc proponuję to bardzo dokładnie przemyśleć ,już na wstępie odradzam dekoder Mini Cyfrowego Polsatu - jest to tandetne dziadostwo warte 20 - max. 30 zł
Istnieje jeszcze trzecia możliwość - kupna dekodera na własność na wolnym rynku ,jest to najlepsza opcja ,bowiem kupujemy dekoder dokładnie jaki chcemy (również jeżeli chodzi o wygląd) ponadto takie dekodery są wyposażone w kilka gniazd na moduły lub karty kodowe ,więc jest możliwość korzystania z ofert kilku platform na raz (również zagranicznych)
 

robertss

New member
Witam,

Kupiłam TV LG 47LM960V z wbudowanym tunerem:
DVB-T (MPEG-4) - cyfrowy naziemny,
DVB-C - cyfrowy kablowy,
DVB-S - cyfrowy satelitarny, analogowy.

W tej chwili jestem przed podpisaniem umowy z jedną z polskich platform cyfrowych, gdzie za wszelką cenę chcą mi wcisnąć tuner, twierdząc, że "ich" jest lepszy.

Proszę mi wyjaśnić czy rzeczywiście tak jest i powinnam podpisać umowę wraz tunerem, jakie są plusy i minusy wbudowanych tunerów, a jakie tunerów jako osobne urządzenie?

Druga sprawa, wybiorę pakiet z funkcją multiroom, w drugim pokoju będzie TV dla nastolatka, który nie będzie posiadał wbudowanego tunera, czy sama opcja multiroom pozwoli mu oglądać telewizję, czy do jego odbiornika także będzie musiał być dekoder? W necie są informacje ale najświeższe z 2010, kiedy w odbiornikach nie były masowo wbudowywane tunery.

Z góry dziękuję za wszelakie info :)

Nie napisałeś z jaką platforma zamierzasz podpisać umowę. Multiroom np. w C+ to dwie oddzielne karty więc konieczny jest dekoder w drugim pokoju w telewizji N multiroom działa tylko z dekodera, którego posiadasz w swoim pokoju i łączysz je za pomocą przewodu z dekoderem u dzieci w pokoju a Polsat też wymaga tuner w drugim pokoju, ponieważ kartę raz na jakiś czas aktywujesz w dekoderze lub module(prawdopodobnie). Niektóre moduły platform nie współpracują z wszystkimi modelami telewizorów poprawnie. Poszukaj dziale LG jak wygląda współpraca Twojego tv z modułem.Podstawowa różnica między tunerem wbudowanym w tv a tunerem dedykowanym z danej platformy to lista kanałów, w tv układasz sobie jak chcesz a tuner z platformy ma z góry zaprogramowana listę( niektóre modele też posiadają swoją modyfikację list kanałów).;-)
 

Gie

Member
Bez reklam
Cyfra+ ma swoje moduły CI+ w ofercie, nie trzeba kupować Astonów. Wszystkie trzy platformy mają teraz w ofercie moduły CI+ więc nie wiadomo do końca jak będą działać w tv. Na dopracowanie softu producentów telewizorów raczej nie ma co liczyć. Osobom nie obeznanym z techniką sat polecałbym tunery z platform. Niby w tv czy tunerze niezależnym można ustawiać dowolnie listę kanałów ale jest z tym troche zachodu. W tunerze "platformowym" wystarczy włączyć i już można oglądać.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Gie - bzdury piszesz enka nie ma modułów w ofercie abonamentowej oferuje jedynie dekodery z kartami kodowymi , a karty są sparowane z konkretnym dekoderem ,Polsat prawdopodobnie oferuje z powrotem moduły -tam też są parowane (karta z konkretnym modułem ) w Cyfrze jako jedynej platformie uprawnienia przechodzą, więc możesz kartę wykorzystać z dowolnym dekoderem i modułem
 

seeiko

New member
Dziękuję Wam za bardzo wyczerpujące informacje, szczególnie Tobie <przemko77> za zwrócenie uwagi na brak modułów w abonamencie "N-ki", nie miałam o tym pojęcia, a ze wszystkich platform właśnie ku tej najbardziej się skłaniałam.

Swoją drogą to ta cała cyfryzacja unii jakoś w powijakach. Mieszkam w centrum Gdańska, a nie ma u mnie zasięgu telewizji naziemnej :-/
Wybór telewizji kablowej jest tak ograniczony, że zostaje mi tylko SAT, a i tu jak się okazuje nie jest tak różowo :D
 

seeiko

New member
To chyba mało prawdopodobne.

No, niestety tak jest, do nadajnika w Chwaszczynie mam 40 km, mieszkam nad samym morzem (najniższy punkt) a przede mną jest centrum miasta, wysokie bloki i góra, która skutecznie uniemożliwia łapanie sygnału. Wiem, że są anteny kierunkowe o dużym zysku ale i one nie "dają rady" w tym akurat miejscu gdzie mieszkam, wystarczyłoby 1 km na zachód albo 4-5 km na północ przesunąć mój domek i byłoby Ok!
Wszyscy sąsiedzi mają anteny satelitarne, jak kupowaliśmy domek to jakoś nie zwróciliśmy na to uwagi, dopiero teraz gdy zaczęły się problemy z podłączeniem, bo poprzedni właściciele mieli osiedlową kablówkę, a kupując padły standardowe pytania: media są? jakie? i w ogóle nam nie przyszło do głowy, że w Gdańsku mogą być miejsca poza zasięgiem ;-)
 
Do góry