Pioneer VSX-817 vs. Onkyo TX 505

PLuszcz

New member
scorpio napisał:
Ampli TX-SR605
DVD DV400 pionek
głośniki -twoje ucho(ja wybrałbym jamo606)
pozdro

mam podobny zestaw z ale DVD Pionka 393 i rowniez jestem bradzo zadowolony. Zestaw bardzo czysto i soczyście gra nawet w stereo.
Nadal zwracam uwage że ważnym elementem są dobre kable!!!
 

Hoodzielec

New member
Bez reklam
Miron83 napisał:
Witam Poczytałem troche o kd i dowiedziałem się, że kolumny powinny mieć wartość mocy większą o 10–30% w stosunku do mocy znamionowej RMS amplitunera
Nie chciałbym się zbytnio mądrzyć, ale tak naprawdę, to kolumny nie posiadają parametru zwanego mocą. To co jest podawane w ich specyfikacji to zdolność do bezpiecznej współpracy ze wzmacniaczem o określonej mocy.
Nie można powiedzieć np.: "ten zestaw głośnikowy to 2 kolumny o mocy 60W każda", natomiast prawidłowe jest stwierdzenie przykładowo: "ten zestaw głośnikowy przeznaczony jest do współpracy ze wzmacniaczem o mocy od 25 to 75 W", albo "do tych kolumn zalecany jest wzmacniacz o mocy 70-125W".
Tak więc cytowane przez Ciebie zalecenie brzmi pokracznie - weżmy np. model kolumn Koda AV707 v2 F (wybrałem do przykładu takie, bo choć kiepskie, to są dość uniwersalne - zalecana impedancja wzmacniacza 4-8 ohm). Producent podaje: Zalecana moc wzmacniacza 20-120 W. Czy ww. formułka nakaże mi teraz obie liczby tego szerokiego przedziału pomniejszyć o 10-30%??? :twisted:
Powiedzieć, że w takim razie "maksymalna moc wzmacniacza dla tych kolumn Koda nie powinna przekraczać powiedzmy 95W" (120W pomniejszone o jakies 30%) jest również nieprawidłowe.

Generalnie pragnę podkreślić, że stosowanie bardzo mocnego wzmacniacza i pilnowanie by go nie rozkręcić ponad rozsądną miarę jest o wiele bezpieczniejsze, niż używanie wzmacniacza słabszego i "żyłowanie" go.
Zbyt słaby wzmacniacz, to naprawdę duże niebezpieczeństwo dla kolumn głośnikowych, które mogą wpaść w tzw. "clipping" wskutek wielkich zniekształceń harmonicznych, które powstają w wyniku przeciążenia zbyt słabego wzmacniacza - co czesto doprowadza do nieodwracalnego uszkodzenia głośników!
Większość moich kumpli (ja też) w czasach szkolnych paliła gwizdki w swoich Tonsilach - właśnie z tego powodu...

doczytałem w necie, że Jamo podaje w stosunku do frontów S606 2 parametry mocowe, z których ten jest ważniejszy:
Front Speaker Power Handling = 130 W RMS

co rozumiem jako zdolność do obsłużenia wzmacniacza 6-cio omowego o mocy 130 W RMS przy pracy ciągłej

drugi parametr to moc maksymalna - "w szczycie" 606-ki mogą przyjąć 210 W.

nie bałbym się ich napędzić znacznie mocniejszym ampli niz Onkyo 605...
 

mtv72

New member
co do "mocy kolumn" mam dylemat i jako laik potrzebuję pomocy w jego rozwiązaniu. Upatrzyłem sobie Pioneera VSX-917 z DV-400 do tego Quadral Quintas 500 w zestawie 5.0. Jednak sprzedawca w sklepie int. stwierdził cyt. "wybrał pan kolumny zbyt dużej mocy w stosunku do wzmacniacza. Moc głośników przednich powinna oscylować w granicach 120-130W." Mam świadomość, że nie wykorzystam w 100% tych kolumn i taką myśl przyjąłem na klatę. Jednak zastanawia mnie jakie zagrożenie dla tego zestawu może wystąpić w postaci "clippingu" - opisane przez Hoodzielca. Jeżeli mój wybór jest zły prosze o pomoc w dobraniu kolumn. Jako ostateczne wyjście przyjąłem KODĘ AV860.
 

Hoodzielec

New member
Bez reklam
to nie do końca tak...
clipping występuje przy poważnym przesterowaniu wzmaka
jeśli będziesz miał samodyscyplinę i nie rozkręcisz ww. Pionka
nadmiernie, to nic Ci nie grozi
palenia gwizdków w Tonsilach wynikały głównie ze współpracy z b.słabymi mocowo wzmacniaczami, dziś raczej trudno osiągnać ten "efekt"
mój post był głównie odpowiedzią na herezję "kolumny powinny mieć wartość mocy większą o 10–30% w stosunku do mocy znamionowej RMS amplitunera"
jeśli zamierzasz grać b.głośno, to zarówno słaby wzmak jak i słabe kolumny są niebezpieczne, bo może "polecieć" jedno albo drugie
edit: ale nawet jeśli zamierzasz grać "normalnie", to zarówno VSX-917, jak i Kody nie są specjalnie polecanymi komponentami...
 
Ostatnia edycja:

mtv72

New member
Przy założeniach mojego budżetu (do 3000 za komplet) chyba ciężko wybrać coś innego. Nie chciałem KODY dlatego QQ 500. Klient w sklepie na moje pytanie o zamiennik do QQ zaproponował GrandHigh GH 1080 Set. Ja nawet nie słyszałem o czyś takim na ceneo znalazłem jeden taki zestaw. A na forum są raptem 4 posty zawierające nazwę firmy. Więc popularności i dobrym przetestowaniu chyba nie ma co mówić, a co dopiero o ocenie ewentualnej współpracy z Pionkiem. Na moje potrzeby taki VSX-917 z DV-400, chyba wystarczy jedynie dobór kolumn stanowi dla mnie pewien problem. Jestem laikiem w tych sprawach dlatego siedzę na forum i buszuję w tematach. Może coś doradzisz. Kilka danych pokój 27 m2 w starym budownictwie (wysoko), zestaw 5.0, kino i muza, bez fanaberii (mały dzieciak), co do finansów to myślałem o 1200 zł (za kolumny), więc także bez szaleństw. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
 

Hoodzielec

New member
Bez reklam
a w tych 3000 to oprócz 5.0 i ampli ma jeszcze siedzieć i dvd?
i do tego jeszcze masz słuchać na tym muzy???
może jednak zamiast 5.0 wziąłbyś na początek 2.0, a reszte głośników z czasem dokupił?
starczyło by Ci prawie na JBL Balboa 30 + ampli HK 132 + dvd HK 27
Balboa ma niezłą skutecznosć, a do kubatury Twojego pokoju to istotne
ew. jeśli bez dvd to 145 (ew. 147) zamiast 132
alternatywnie zamiast dvd 27 może z drugiej ręki za grosze Toshiba E1, która jest genialnym dvd playerem, mimo że to HD DVD

na tym moje skromne pomysły się kończą, może teraz coś poradzą prawdziwi fachowcy :mrgreen:
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
ja bym pomieszał i aby każda wydana złotówka napawała Cie radością to Onkyo 505/405 podłączyłbym pod Jamo 606 - a w przypadku stałej albo nieprzekraczalnej wartości do 3000 zł - bierz kolumny Quadrale Quintas 500 a całość poniżej 3000 zł .
 
Do góry