Pioneer 919 i Klipsch F1 - Bi-Amp czy Bi-Wire, LCD - kabel optyczny czy RCA

Karlsen

New member
Witam.
Mam dwie zagwozdki:
Posiadam amplituner Pioneer VSX-919 + zestaw Klipsch Synergy Fi. W opisie na stronie Klipsch znalazłem „The F-1 offers bi-wire capabilities allowing the use of one or two speaker level inputs as desired for improved connectivity.” Rozróżniając Bi-Wire i Bi-Amp zastanawiam się jak lepiej będzie podłączyć mój zestaw. Amplituner umożliwia podłączenie w trybie Bi-Amp, kolumny posiadają 2 „plusy” i 2 „minusy”, ale na stronie producenta Klipsch jest tylko info o podłączeniu Bi-Wire. Czy ktoś oczytany mógłby mnie oświecić?
Druga kwestia to podłączenie LCD Samsung B530 do amplitunera Pioneer VSX-919. Posiadam telewizję kablową cyfrową, która działa świetnie za pomocą modułu dostępu warunkowego Conax (bez dekodera zewnętrznego). Mam kilka kanałów HD, które odbierane są w formacie Dolby Digital. Czy kabel optyczny, ewentualnie coaxial z TV do Amplitunera udźwignie dźwięk wielokanałowy, czy będzie to tylko stereo i lepiej jest użyć kabelka 2RCA – 2RCA?
Za wszystkie sugestie z góry dziękuję.
 
Ostatnia edycja:

Karlsen

New member
Testowałem i dla potomności przedstawiam moje spostrzeżenia. Kolumny Klipsch F1 proponuję podpiąć w trybie Bi-Amp - detale oraz przestrzeń - subtelna różnica słyszalna tylko przy odtwarzaniu płyt CD. Przy odtwarzaniu plików mp3 i słuchaniu radia sposób podłączenia kolumn nie ma znaczenia.
W kwestii połączenia amplitunera z LCD + telewizja kablowa cyfrowa - dźwięk leci światłowodem - amplituner sam rozpoznaje rodzaj dźwięku. Powyższe było dla mnie odkryciem, ponieważ wcześniej nie miałem kina domowego, tak więc "zawodowców" proszę o powstrzymanie śmiechu :)
Pozdrawiam
 

pkomp

New member
jak bi-amping to i bi-wiring - sam bi-amping lub sam bi-wiring to głupota
DD i DTS bezproblemowo wyślesz optykiem/coaxialem
 

Karlsen

New member
jak bi-amping to i bi-wiring - sam bi-amping lub sam bi-wiring to głupota
Rozumiem, że mogłem połączyć sprzęt na dwa sposoby. Czy mógłbyś wyjaśnić w czym tkwi głupota?

DD i DTS bezproblemowo wyślesz optykiem/coaxialem
4 dni temu zadałem pytanie - chciałem uniknąć zakupu niepotrzebnych przewodów. W chwili, kiedy sam sobie udzieliłem odpowiedzi otrzymuję pomoc - dziękuję :)
 

pkomp

New member
bo użycie bi-wire gdy masz tylko jedną parę wyjść ze wzmacniacza nie da kompletnie nic
co gorsza zgodnie z zasadami połączeń elektrycznych uzyskujesz w ten sposób równoległe połączenie dwóch źródeł o różnej impedancji co powoduje że dla wzmacniacza wynikowa impedancja może być niższa niż jego tolerancja

z kolei użycie bi-ampingu bez bi-wiringu jest bezsensowne chyba że wzmacniacze maja możliwość mostkowania

czyli prosta zasada - masz bi-amping to uzywasz dwóch par przewodów do dwóch par wejśc w kolumnie(pamietaj o rozmostkowaniu w terminalu)
 

Karlsen

New member
Bi-Wire polega na podpięciu do jednego wyjścia wzmacniacza zmostkowanych wejść w kolumnie. Jeżeli nie masz w kolumnach możliwości podpięcia w Bi-wire to przecież nie masz również możliwości podpięcia w Bi-Amp. Dlatego nie rozumiem stwierdzenia "sam bi-amping lub sam bi-wiring to głupota". Moim zdaniem albo to albo to. Ale na ten temat jest mnóstwo informacji na necie, tak więc każdy zainteresowany sobie znajdzie odpowiedź.
Oczywiście z całą resztą się zgadzam.
 

pkomp

New member
oj bywa że ludzie łączą korzystając z bieiringu bez bi ampingu :) - widziałem takie kwiatki
jedno z drugim jest powiązane i tylko razem ma sens - inaczej nie ma żadnego
 

zdzih

New member
podepnę się do tematu,

mam chyba podobny problem z amplitunerem onkyo 307 i kolumnami klipsch f1 - nie do końca wiem jak to podłączyć. Ampli posiada po dwa wyjścia na przednie głośniki (Front speakers A i Front speakers B), a kolumny posiadają po dwa wejścia minusowe i plusowe. Czyli rozumiem, że jadę z dwoma kablami od ampli do jednego głośnika, i z dwoma kablami do drugiego?
Może to głupie pytanie, ale sygnał puszczany z tych dwóch wyjść w ampli jest ten sam? I w instrukcji przeczytałem, że fs B powinny być używane do słuchania muzyki.

Może ktoś rozwiać, ewentualnie skorygować moje wątpliowści?

dzieki i pozdro:)
 

Karlsen

New member
Sprawdź w instrukcji, czy twoje Onkyo 307 posiada możliwość podpięcia w Bi-Amp. Moim zdaniem amplituner jest 5 kanałowy tak więc pozostaje tylko Bi-Wire - jeden kabel na jedną kolumnę, oczywiście zostaw mostek przy wejściu kolumny.
 

zdzih

New member
macie racje, w instrukcji nie znalazlem nic o biwiring-u:/
czyli podłączam wszystko najzwyklej w świecie, dzięki za pomoc.
 
Do góry