W końcu się doczekaliśmy! Po bądź co bądź niespodziewanym debiucie HDTV w Polskiej wersji językowej z satelity, możemy zacząć oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości z płyt, które specjalnie zostały do tego stworzone. 11.11.06 na Polskim rynku zadebiutował pierwszy odtwarzacz nowej generacji, ku zaskoczeniu obserwatorów branży nie był to Samsung, lecz Blu-ray Panasonic DMP-BD10.
Gdy zobaczyłem po raz pierwszy odtwarzacz Panasonic'a od razu przyszły mi na myśl pierwsze odtwarzacze DVD o co prawda mniej wyszukanym wyglądzie, ale bardzo podobnych gabarytach. Prosta forma samego odtwarzacza z zasłonięta kieszenią napędu wskazuje na wysokie zaawansowaną technologię. Materiały zastosowane do wykonania obudowy nie budzą najmniejszych zastrzeżeń, że właśnie z taką technologią mamy doczynienia.
Pilot jednak odstawał od reszty i nie dawał odczuć, że jest to obecnie najbarczyej wyrafinowana nowinka techniczna.
Aby w pełni cieszyć się kinem domowym potrzeba jeszcze ekranu, amplitunera i zestawu głośników . Nasz testowy zestaw składał się z 65 calowego telewizora plazmowego o rozdzielczości FullHD 65TH-PV600. Ośmiokanałowego amplitunera SA-XR700 oraz zestawu głośników SB-TP1000. Wszystko udostępniła firma Panasonic Polska.
DMP-BD10 ma w sobie wiele systemów polepszania obrazu a także scaler, który potrafi upscalować sygnał do rozdzielczości 1080p. Oto opis systemów znajdujących się na pokładzie odtwarzacza:
- P4HD (Pixel Precision Progressive Processing - progresywne przetwarzanie i precyzja pikseli dla rozdzielczości HD) - Aby uzyskać najlepszy obraz HD z płyt BD-Video potrzebny jest odtwarzacz, który przekazuje wysokiej jakości progresywne obrazy, odzwierciedla pełną płynność ruchu oraz rysuje ostre ukośne linie. Tryb P4HD realizowany przez odtwarzacz DMP-BD10 przetwarza ponad 15 miliardów pikseli na sekundę i stosuje optymalne przetwarzanie dla każdego piksela z danych video zapisanych na płycie. W rezultacie powstają obrazy o wyjątkowej rozdzielczości.
- Konwersja interlaced/progressive dla odtwarzania 1080p*
- W trybie P4HD uzyskuje się wysoką prędkość oraz niezwykłą precyzję konwersji interlaced/progressive, dzięki technologii generowania precyzyjnych pikseli (Precise Pixel Generation), 16-poziomowej detekcji ruchu (16-Level Motion Detection), przetwarzaniu diagonalnemu (Diagonal Processing) oraz przetwarzaniu 3:2/2:2 Pull-Down. Umożliwia to konwersję sygnału 480i, a nawet 1080i do pełnego obrazu HD 1080p.* Wymagane jest podłączenie HDMI.
- Konwersja w górę do odtwarzania 1080p*
- W przypadku odtwarzania płyt BD-Video lub DVD, P4HD dokonuje interpolacji formatów 480i/p, 720p lub 1080i do postaci 1080p wykorzystując technologię generowania precyzyjnych pikseli (Precise Pixel Generation). Oznacza to, że każdy pojedynczy piksel powstaje z 60 otaczających go pikseli informacyjnych (pixels of information). Uzyskuje się dzięki temu doskonały poziom jakości obrazu 1080p. Dla porównania warto podkreślić, że standardowe przetwarzanie generuje piksele na podstawie 16 pikseli informacyjnych. * Wymagane jest połączenie HDMI.
- BD-Video obsługuje cały szereg formatów. Na przykład, format najwyższej jakości (1920 x 1080 pikseli) może być rejestrowany z 4 różnymi częstotliwościami kadru: 59.94i, 50i, 23.976p oraz 24p i może być przy tym stosowany format kompresji MPEG2, MPEG4 AVC lub VC-1.
- 16 –poziomowa detekcja ruchu z adaptacją ruchu opartą o piksele - 16-Level Motion Detection - Celem uzyskania optymalnej progresywnej konwersji, przetwarzanie musi odpowiadać ruchowi obrazu. Superwysoka prędkość P4HD kategoryzuje ruch obrazu każdego piksela na jednym z szesnastu poziomów, począwszy od nieruchomego aż po wyjątkowo szybki. Dla obszarów z nieruchomym obrazem, stosuje on progresywne przetwarzanie, które najlepiej pasuje do zdjęć. W innych obszarach stosowane jest przetwarzanie najlepiej odpowiadające stwierdzonemu poziomowi ruchu. A w rezultacie powstają niezwykle piękne progresywne obrazy przy minimalnej konwersji.
- Diagonalne przetwarzanie - Diagonal Processing - Możliwość tworzenia gładkich i ostrych krawędzi ukośnych linii stanowi kluczowy aspekt progresywnej konwersji. P4HD szybko wykrywa ukośne linie i stosuje do pikseli odpowiednią korekcję. Przy odwzorowywaniu różnych rodzajów wzorów geometrycznych często spotykanych np. w architekturze, odtwarzacz DMP-BD10 zapewnia wyjątkową gładkość i ostrość krawędzi przy liniach ukośnych zarówno w przypadku zdjęć, jak i obrazów filmowych.
- Progresywne przetwarzanie 3:2/2:2 Pull-Down - P4HD natychmiast określa, czy źródłem sygnału jest film, czy program telewizyjny i stosownie do tego optymalizowane jest przetwarzanie. Stosując przetwarzanie 3:2 lub 2:2 pull-down poprzez oprogramowanie filmowe, uzyskujemy bardziej naturalne i wyglądające w sposób realistyczny obrazy.
- Cyfrowo/analogowy konwerter video 297MHz/14bitów - Odtwarzacz DMP-BD10 posiada cyfrowo/analogowy konwerter video 297MHz/14-bity, pochodzący z Analog Devices Co. Ltd., który zapewnia wysokiej jakości 4-krotne nadpróbkowanie dla wyjścia 1080i/720p. Przetwarzanie NSV (ang. noise shaping video – kształtowanie zakłóceń odbioru video) przesuwa składową zakłóceń na nieużywane pasmo, aby tym samym zwiększyć współczynnik sygnał/zakłócenia. Należy też podkreślić, że producent dodał niezwykle precyzyjne 14-bitowe przetwarzanie sygnału, pozwalające na odwzorowywanie obrazów o dużym bogactwie szczegółów i płynnej gradacji. Dzięki tego rodzaju technologiom odtwarzacz DMP-BD10 może odwzorowywać niemal 4400 miliardów kolorów.
Z tyłu poza kompletem niezbędnych wyjść jak HDMI czy komponent, oraz dla dźwięku cyfrowe optyczne, koncentryczne czy 7.1 analogowe. Znajdziemy takie złącza jak scart, S-video i uwaga trzymajcie się (ciekawe kto będzie tym podłączał ?... (werble) kompozyt!
Po włączeniu player'a na środku pojawia się lekkie podświetlenie, a bliżej prawej krawędzi widzimy wyświetlacz. Tak jak w dotychczasowych odtwarzaczach, tak i w tym znajduje się menu, w którym ustawiamy właściwości wyświetlania obrazu, właściwości audio a także opcje dodatkowych funkcji jak upscalera.
Aby dostać się do napędu trzeba ręcznie odsłonić klapkę, aby wysunąć szufladę.
Niestety Nie dotarły jeszcze do nas zamówione pełnometrażowe filmy na BD, dlatego posiłkowaliśmy się materiałem dostarczonym przez Panasonic'a, na którym znajdowały się trailery kilku filmów, oraz teledyski mało znanych artystów.
Zaczęliśmy od filmów. Ciężko przyczepić się do czegokolwiek, znakomity obraz w każdym calu, nawet na 65 calowym ekranie z odległości 0,5 metra można oglądać znakomity obraz. Kreskówki takie jak Epoka Lodowcowa 2, czy Kurczak Mały dosłownie wychodzą z ekranu. Na teledyskach wyraźnie widać każdy szczegół... ahhh HDTV . Przy zbliżeniach widać chropowatą strukturę strun gitarowych. To jest to na co czekaliśmy.
Jednak trzeba pamiętać, że tak jak w przypadku DVD obraz nie tylko zależy od odtwarzacza i ekranu, ale także od jakości wykonania samych płyt. Można było to zauważyć podczas odtwarzania teledysków. Obraz zachwycający, ale w pewnych momentach następowała asynchronizacja fonii z wizją co przy poziomie tych artystów było bardzo komiczne.
Menu w filmach tak jak i do tej pory jest zależne nie od odtwarzacza lecz od płyty, jednak teraz wspólną cechą wszystkich płyt jest język programowania w jakim powstaje menu dla BD i jest to JAVA. Dzięki temu jest ono bardziej interaktywne a producenci płyt mają większe pole do popisu.
Aby jeszcze dokładniej sprawdzić odtwarzacz do napędu włożyłem lekko skompresowany film "Piraci z Karaibów". No i niestety cudu nie było. Upscaler robił co mógł, ale dopiero odpowiednie oddalenie się od ekranu dawało satysfakcjonujące rezultaty.
Warto także wspomnieć o dużym potencjale dźwięku, który niestety w tym przypadku dławiony był przez zastosowane głośniki. Pomimo iż momentami subwoofer "wył z bólu" a reszcie brakowało środka to czuć było ponad przeciętną przestrzeń, oraz płynność przechodzenia z kanału na kanał.
Podsumowując. Główną barierą dla tego odtwarzacza jest cena. Sugerowany detal na poziomie 5999 to dla większości abstrakcja, co prawda jak się dobrze poszuka to można już zdobyć ten odtwarzacz za ok 4800 jednak nadal jest to chora cena jak za sam player. Drugą barierą jest dostępność materiałów na danym nośniku Polscy dystrybutorzy do tej pory nie podali dat pojawienia się u nas pierwszych filmów na BD a oglądanie DVD na takim odtwarzaczu trochę mija się z celem i dlatego zanim zaczniemy używać takich odtwarzaczy na większą skalę, minie jeszcze co najmniej rok.
UPDATE: W odpowiedzi na pytania:
- nie nie czyta divixów, ts, ani innych formatów.