Philips Smart TV 42PFL4007H

Quadros

New member
Witam,
Jak w temacie interesuje mnie ten tv Philips Smart TV 42PFL4007H, mianowicie chciałbym wiedzieć co o nim sądzicie nie chcę wydawać więcej niż 2tys. złotych dlatego się na niego zdecydowałem. Czy warto go kupować, jeśli nie to chciałbym wiedzieć dlaczego. Jeśli tak to czym zasłużył sobie na aprobatę i Waszą "przychylność" ?

Niejednokrotnie spotkałem się z tym iż ktoś mówi mi "dlaczego nie Samsung" ale skąd mam wiedzieć jaki? Jeśli macie coś interesującego na temat jakiegoś tv to piszcie. Chciałbym wiedzieć, nie po to się pytam podając konkretny model żeby dostać tak bezsensowną odpowiedź która nic nie wnosi, równie dobrze mogło by jej nie być chyba każdy wie o co mi chodzi :)
Siedzę już w temacie kilka ładnych dni i mam spory dylemat, więc jeśli ktoś będzie tak dobry i mi pomoże to będę bardzo wdzięczny. To ważne

Dziękuje za poświęcenie czasu :)
Pozdrawiam
 

altsilesia

New member
Zalety:

- dobra jakość obrazu statycznego, wolnozmiennego. Przy szybkich scenach i sporcie przydałaby się matryca z lepszą płynnością (z prawdziwym, "natywnym" 100Hz)
- trzeba odnotować, że DLNA działa i to bez instalowania specjalnego serwera na komputerze. Ja używam minidlna uruchomionego na routerze.

Wady:

- zła jakość dźwięku. Zwłaszcza głos ludzki jest "pusty" i płytki (jakby ktoś mówił z wiadrem na głowie ;) ). Miałem nadzieję, że głośniki w moim egzemplarzu zostały źle podłączone (brzmią jakby były podłączone w przeciwfazie). Sensowna osoba z jedynego autoryzowanego serwisu Philipsa wyjaśniła mi sprawę - ten tv "tak ma" i mieli już wiele zgłoszeń dotyczących jakości dźwięku w tym modelu. Dodatkowo telewizor gra za cicho - przy połowie skali brzmi tak "mocno" jak np. Samsung C550 przy 1/4 skali, który też niby ma 2x10W mocy. Jakość dżwięku w tym starym Samsungu też jest nieporównywalnie lepsza. Podobnie jak np. w ES5500 (swietny dźwięk jak ja płaski telewizor - głośniki w Samsungach ułożone pionowo, przez co nie muszą być "skracane"). Sytuacji prawdopodobnie nie da się uratować tanim kosztem poprzez podłączenie zestawu głośnikowego do wyjścia słuchawkowego. Wtedy dźwięk jest koszmarny. Napisałem "prawodopodobnie", bo jeszcze nie sprawdziłem czy sygnału audio nie da się pobrać z odpowiednich pinów gniazda SCART. Ale chyba są one nieaktywne, ewentualnie aktywne tylko dla sygnału z analogowej TV. Pozostaje optyczne wyjście dźwięku.
- bardzo mało polskich aplikacji Smart TV. Z tych popularnych jest tylko ipla, do końca stycznia może dojdzie TVN Player. A na konferencjach Philips zapowiadał więcej aplikacji dla Polski, o czym dowiedziałem się z tego forum. Nawet nie ma co marzyć o tym, że w najbliższym czasie (tzn. w modelach 2012) dorówna liczbą i przydatnością aplikacji niedoścignionemu Samungowi. Kilku innych producentów (LG, Sony, Panasonic, ostatnio Toshiba) ma lepszą ofertę Smart TV dla polskiego kienta (tvp.pl, iplex, tuba.fm, itd). Może platforma Smart TV Alliance przyniesie więcej korzyści dla klienta, ALE już zapowiedziano, że jej wersja 2.0 będzie implementowana w modelach z 2013r. Sytuację dostępu do treści internetowych może nieco uratować raczkujące HbbTV (Philips obsługuje tv hybrydową, ładnie działa np. streaming radia internetowego przy EskaTV). TVP już zapowiedziała, że udostępni swoje VOD (całe?) w tej technologii, TVN ponoć przeprowadza wewnętrzne testy.
- Philips mocno stawia na aplikacje z płatnymi treściami (głównie wypożyczalnie filmów, koncertów). Taką tendencję obserwuję wśród aplikacji udostępnianych dla rynki zachodnie (bo na naszym prawie nic się nie dzieje :( ), choć ostatnio m.in. dla Polski został wypuszczony widget Filmbox (oczywiście z treściami płatnymi). Widać tu odwrotne podejście do tego co zrobił Samsung, tworząc aplikacje dające dostęp do najważniejszych i bezpłatnych treści (np. darmowa wypożyczalnia iplex.pl).
- Smart TV nie działa zbyt szybko. W ogóle w Philipsie ma ono inną architekturę, działa w "chmurze", potrzebna jest ciągła łączność z serwerami Philipsa. Nie tylko pomiędzy telewizorem (na którym aplikacje uruchomione są w pełni lokalnie) a dostawcą danej treści, np. iplą. Przeglądarka WWW działa wolno w porównaniu do innych telewizorów, na granicy używalności. Na wielu wcale nie skomplikowanych stronach potrafi całkowicie odmówić posłuszeństwa. Szczerze mówiąc z tego powodu nawet nie chce mi się jej włączać, żeby szybko zasięgnąć jakiejś informacji z Internetu bez włączania komputera (TV obsługuje klawiaturę+mysz/trackpad przez USB). A do tego miała służyć.
- osobiście nie używam funkcji nagrywania ale czytałem narzekania, że wymaga ona działającego EPG, a to EPG pobierane jest przez Internet :). Do wyboru jest także EPG odbierane z NTC.
- w ogóle przeglądanie EPG jak dla mnie jest mało ergonomiczne. Używam przewodnika dostarczanego przez nadawcę z NTC (BTW - czy nie można zaprogramować nagrania z użyciem tego EPG? Może ktoś to wyjaśni)
- telewizor obsługuje mniej kodeków video niż nawet mój stary Samsung

Nie wiem czy to wada, czy zaleta (zależne od upodobań) - szata graficzna menu jest dość ascetyczna. Białe literki na przyciemnonym tle, ładna czcionka. Nie ma innych kolorów (poza ekranem startowym z ikonkami), tym bardziej animacji (są tylko efekty "przejścia"). Można się przyzwyczaić.

Jesli teraz miałbym wybrać telewizor, byłby to Philips 40PFL5007 (z odpowiednią matrycą) ze względu na jakość obrazu (o ile ma lepszy dźwięk niż 4007) albo Samsung 40ES6100 też z odpowiednią matrycą, ze względu na jakość obrazu Smart TV, jakość dźwięku. Oba mają matryce z prawdziwym 100Hz. Z tańszych opcji Samsung 40ES5500 z odp. matrycą (nieco gorszy obraz, no i 50Hz).

Rozpisałem się nieco, zwłaszcza o tym Smart TV :). Ale jest to opis na chłodno, z konkretami, po kilku miesiącach użytkowania. Może ktoś ma i podzieli się informacjami nt. nowych polskich aplikacji w Smart TV Philipsa.
 
Ostatnia edycja:
Do góry