Philips 47PFS7509 odczucia

GRK83

New member
Czołem,
Niedawno szukałem TV, bo w starym padła matryca (czarne pasy) i wymieniać się nie opłacało, poza tym chyba paneli plazmowych już nie robią. Po dłuższym przeglądaniu internetu, oglądaniu w sklepach kupiłem Philips 47PFS7509. Poniżej moje absolutnie subiektywne odczucia - może komuś pomogą.

1. Pierwsze wrażenie
Wcześniej miałem plazmę Panasonica TXP46G10E. Obecny TV jest na matrycy IPS 100Hz, więc spodziewałem się zmiany obrazu na gorsze, ale nie spodziewałem się, że będzie aż tak... źle. Krótko mówiąc porażka. Kolory przejaskrawione, obraz brzydki - widoczne takie jakby kwadraty, jakby oglądać film w bardzo słabej jakości.
Włączyłem jakiś mecz piłki nożnej i myślałem, ze mnie trafi. Tak złego obrazu dawno nie widziałem. Na zbliżeniu jak była pokazywana twarz piłkarza na tle murawy, to skórę miał z odcieniem zielonkawym. Ruch piłki niezbyt płynny.

Po pierwszym wrażeniu miałem ochotę wyrzucić TV prze okno. Ale, że utknąłem z nim na "trochę", więc jakoś zacząłem kombinować dalej.


2. Osprzęt i stabilność działania
Dużo ludzi ma jakieś problemy ze stabilnością softu. Nic takiego nie doświadczyłem, ale może dlatego, że nie korzystam prawie wcale z funkcji smart oraz mam własne głośniki i nie korzystam z bezprzewodowego subwoofera. Dekoder mam od kablówki, więc nie przełączam kanałów przez TV.
Ogólnie wszystko w jak najlepszym porządku

Pilota prawie wcale nie używam, szybko przekonfigurowałem swojego Harmony i działa ok. Jedyny minus - nie ma żadnego dedykowanego guzika/opcji do szybkiej zmiany trybów ekranu.


3. Drugie wrażenie
Najlepiej z fabrycznych trybów wyglądał "FILM". Bazując na trybach fabrycznych, poustawiałem opcje według swojego uznania i obraz wygląda lepiej. Tzn. nie jest tak jak bym oczekiwał, ale już nie kłuje tak bardzo w oczy. W dużym skrócie:
  • Filmy HD - jest w miarę ok, jeśli jakość jest dobra.
  • TV / Filmy SD - zależy od kanału i programu. HD wygląda w miarę, reszta słabo
  • Sport - nie ma takiego dramatu jak na początku, ale w porównaniu ze starą plazmą jest duuużo gorzej
  • Gry - jest w miarę ok.
Negatywne efekty:
  • Słaby kontrast i czerń - Typowe dla tego typu matrycy. Jak w filmie jest ciemniejsza scena, to ciemne detale słabo widoczne.
  • Pikseloza - czasem uwidaczniają się takie drobne kwadraciki, przez co obraz wydaje się postrzępiony.
  • Konieczność ciągłych zmian ustawień - zależnie od tego co oglądamy, trzeba ciągle wachlować ustawieniami, żeby osiągnąć jakąkolwiek jakość obrazu.


4. 3D
Choć mi specjalnie na tym nie zależało, ale skoro jest, to postanowiłem sprawdzić. Włączyłem GTA V w 3d/720p na sofcie Nvidii. Efekt nie powala, głębia mało widoczna. Wydaje mi się, że jakość obrazu gorsza niż bez 3d. Innych materiałów (np. YouTube 3D) nie udało mi się uruchomić, nie wiem czemu. Konfiguracja ustwień 3D Nvidii wyglądała ok, ustawienia Pulpitu były w 3d, nawet TV pokazywał aktywny tryb 3d.

5. Ambilight
Efekt w miarę przyjemny, ale spodziewałem się "wow". Wolałem jednak stary TV, gdzie obraz był lepszy. Poza tym jest to sprytny sposób na ukrycie słabej czerni i "świecenia" matrycy w ciemności.


6. Podsumowanie
TV sprawuje się jako-tako do oglądania zdjęć lub sygnału w dobrej jakości/rozdzielczości (gry lub filmy w porządnym HD). Do pozostałych zastosowań, moim zdaniem do kitu a sport to porażka na całej linii.
3D słabe, ale mam małe porównanie. Funkcje smart włączyłem raz, żeby zobaczyć że są - nie używam ich wcale, jeśli już to mam komputer z XBMC.
Jakbym miał kupować jeszcze raz to bym nie wziął, żałuję, że nie kupowałem przez internet:(, bo się ma 14 dni na zwrot bez podania przyczyn - oddałbym na 100%


I teraz pytanie. Wszystkie TV w zbliżonej cenie są takie słabe (np. Panasonic AS750)? Czy to tylko ten mój? Kalibracja coś da, poza zmianą kolorków?
 

SLAV7

New member
Bez reklam
Ciężko jest zastąpić plazmę, a już na pewno nie tym modelem TV. Kalibracja może trochę pomóc ale cudów nie ma. Płynności i smużenia nie poprawi. Ogólnie TV z matrycami IPS mają problemy z szybkim ruchem - patrz sport. Ja mam skalibrowaną TOSHIBĘ 47L7453 i obraz jest bardzo dobry ale przy sporcie tez nie jest rewelacyjnie. Za to kolorystyka super.

Postaraj się sprzedać TV i wymienić na coś z matrycą VA. Np. PANASONIC 48AS640. Jest tańszy ale w moim odczuciu da Ci większa satysfakcję.
 

eddie2

Member
Zrób jeszcze upgrade softu do najnowszego, pamiętając żeby zresetować tv po przeprowadzeniu upgrade. Na starym sofcie widziałem różnice w obrazie przy tych samych ustawieniach.
 

GRK83

New member
Ciężko jest zastąpić plazmę, a już na pewno nie tym modelem TV. Kalibracja może trochę pomóc ale cudów nie ma. Płynności i smużenia nie poprawi. Ogólnie TV z matrycami IPS mają problemy z szybkim ruchem - patrz sport. Ja mam skalibrowaną TOSHIBĘ 47L7453 i obraz jest bardzo dobry ale przy sporcie tez nie jest rewelacyjnie. Za to kolorystyka super.

Postaraj się sprzedać TV i wymienić na coś z matrycą VA. Np. PANASONIC 48AS640. Jest tańszy ale w moim odczuciu da Ci większa satysfakcję.

Akurat jeśli chodzi o czerń na IPS, to jest gorzej, ale nie przeszkadza to tak bardzo. Płynność na VA będzie lepsza? Poza tym wiem, że nie da się zastąpić plazmy, bo porównywalne są tylko oledy, a te z kolei drogie, że hoho. Po prostu nie chciałem wierzyć, że jest aż taki przeskok.


Zrób jeszcze upgrade softu do najnowszego, pamiętając żeby zresetować tv po przeprowadzeniu upgrade. Na starym sofcie widziałem różnice w obrazie przy tych samych ustawieniach.

Jak biorę aktualizację przez internet to wypisuje, że jest najnowsza wersja softu. Czy jest jakaś nowsza, do pobrania na USB? Obecnie nie mogę sprawdzić jaka jest zainstalowana, zobaczę jak dotrę do domu.
 
Do góry