Pc Karta Dźwiękowa-mogą Być Różnice?

Liptonosz

New member
Bez reklam
Witam,

Właśnie wziąłem na testy kartę dźwiękową Asus Xonar. Do tej pory używałem zintegrowanej Realtek. PC do ampli mam podłłączony przez optyka.

MOżliwe jest aby od karty zależała jakość dźwięku puszczanego przez spdif ?Pytam gdyż nie wiem czy uległem sile marketingu czy czego kolwiek innego. Wydaje mi się teraz że muzyka oraz filmy brzmią dużo obszerniej(więcej przestrzeni). Czy jest to możliwe ?:)

Pozdrawiam
 

a4tech

New member
Witam.


Ta karta Asus-a to bardzo dobry produkt i oczywiste jest, że (poczujesz) usłyszysz różnicę :D

Produkt ten jest oparty na wysokiej klasy przetwornikach. A to jest kluczowa sprawa :eek:k:
Rodzaj użytego połączenia to już drugorzędna sprawa (choć również istotna).
Spdif to nie wszystko ;)

Natomiast porównanie Twojej poprzedniej zintegrowanej karty muzycznej z opisanym produktem Asus-a...

Ma się tak jak np. porównanie silnika Diesel-a (z lat 80-tych) ze współczesnymi, mocnymi i ekonomicznymi "gnojowicami" ;)


Inny sprzęt, inna technologia, inne wrażenia :D


Pozdrawiam.
 

Liptonosz

New member
Bez reklam
ok dziękuję za info, jednak mam dobre ucho, choć w pewnej chwili zastanawiałem się czy nie uległem magii nowego zakupu. Różnica w dźwięku wydaje się być mało wyczuwalna a zarazem jest kolosalna. W barwie nie zmieniło się zbyt wiele, jedynie bass ma inny charakter, za to poprawiła się przestrzeń że aż nie poznaje swoich kolumn:) Dźwięk lekki niczym piórko. wow
 

a4tech

New member
@Marcin_gps


Czepiasz się i łapesz za słówka ;)

Drugie, 3-cie i 4-te (moje zdania) opisują ten produkt.
Przecież ma on w sobie wysokiej klasy przetworniki... Prawda :p
I posiada nie tylko cyfrowe wyjście i wejście sygnału.

I tak jak napisałem w 4-tym zdaniu, SPDIF to nie wszystko (uogulniając) :)


Pozdrawiam.


ps. masz oczywiście rację z tym co piszesz.
 

ivf

New member
jeśli różnica jest zauważalna, oznacza to, że karta dźwiękowa modyfikuje sygnał, co jak sądzę nie miało mieć miejsca.. (nie po to kupujemy amplituner z dekoderami)

skoro mamy dźwięk w postaci cyfrowej (np DTS) i chcemy go dekodować w aplitunerze bo wiemy że jest dobrej klasy, to karta dźwiękowa nie ma prawa ingerować w zaden sposób w ten dźwięk, ma jedynie posłużyć dosłownie za "wtyczkę" dla kabla optycznego.

prawdopodobnie tak właśnie działała dotychczas karta zintegrowana (jako "wtyczka")

jeśli teraz dźwięk jest odmieniony, oznacza to, że cyfrowy dźwięk jest dekodowany przez asusa, następnie ponownie kodowany do postaci cyfrowej i przesyłany do amplitunera, w którym jest ponownie dekodowany i odtwarzany

to, że dźwięk teraz jest gorszy/lepszy może oznaczać tylko i wyłącznie zadziałanie w międzyczasie (po zdekodowaniu, przed ponownym zakodowaniem) jakichś "polepszaczy" asusa, tak więc aktualny dźwięk należy traktować bardzo subiektywnie..

z drugiej strony, jeśli teraz dźwięk jest lepszy to oznacza, że nie było potrzeby wydawania kasy na amplituner z dekoderem postaci cyfrowej (chyba, że odległości spore i kable analogowe traciłyby sygnał)

EDIT:
czy w ustawieniach asusa nie ma jakiejś opcji, aby karta nie przetwarzała dźwięku, a jedynie przesyłała cyfrowy sygnał? wtedy nie powinno być różnic..
 
Ostatnia edycja:

Liptonosz

New member
Bez reklam
W kinie nie porównywałem zbytnio choć wydawało się że na koncercie jest jakby głośniej/żywiej. Za to w stereo jest o wiele lepiej, być może dlatego że właśnie stereo zajmuje się asus.:niewiem:
 

ivf

New member
o tym nie pomyślałem ;) pod uwagę wziąłem tylko filmy z dźwiękiem wielokanałowym, dla których da się wymusić bezpośrednie przesyłanie dźwięku łączem spdif

prawdę mówiąc nie wiem jak w praktyce przesyłany jest dźwięk z innych źródeł (poprzednio napisałem jak w teorii powinien być), np płyt audio..

o ile w przypadku filtra AC3 mamy możliwość zaznaczenia w jego opcjach bezpośredniego przesyłania dźwięku bez obróbki, tak w innych kodekach może to być utrudnione..

z tego wynika, że aby większość dźwięków odtwarzanych przez komputer była przesyłana bezpośrednio do amplitunera, to tak naprawdę nie wystarczy zaznaczenie takiej opcji w karcie dźwiękowej, dodatkowo trzebaby zmodyfikować sporo domyślnych ustawień w systemie..

wydaje mi się, że ten temat jest jednak obszerniejszy niż zakładałem.. szkoda, że nie mam amplitunera, potestowałbym odwarzania różnych źródeł..

powiedz, tak z ciekawości, jakiej najwięcej słuchasz muzyki, w której słychać te różnice - mp3, CD-audio, DVD-audio?

a może w ogóle nie ingerowałeś dotychczas w ustawienia jakichkolwiek kodeków (choćby wspomniany AC3filter) i tak naprawdę wszystkie odtwarzane dźwięki były dotychczas dekodowane i ponownie kodowane przez kartę zintegrowaną? jeśli tak, to nie ma się co dziwić, że teraz dźwięk jest lepszy.. ;)
 

Liptonosz

New member
Bez reklam
Ac3 mam ustawione na przepuszczanie przez spdif, dodatkowo zaznaczyłem ptaszkiem dts, dd itp bo tylko wtedy ampli odtwarza mi w dts , dd etc.

Muzyka to oryginały cd lub flac, czasami jakaś mp3 się trafi.

Ustawienia na zintegrowanej karcie i na asusie były/są takie same.

Możliwe jest żeby dźwięk przy filmach był ciut głośniejszy ? Oglądając koncert odniosłem wrażenie że asus daje więcej dźwięku.:niewiem:
 

ivf

New member
do odtwarzania flac czy mp3 na komputerze potrzebny jest jakiś kodek tak samo jak w przypadku np filmów z dźwiękiem zakodowanym powiedzmy w AC3. skoro w AC3filter należy ustawić tryb bezpośredniego przesyłu, to i w innych kodekach należałoby szukać podobnej opcji jak mniemam..

trudno więc powiedzieć kto jest tak naprawdę odpowiedzialny za dekodowanie takiego materiału - oprogramowanie (kodeki/filtry), karta dźwiękowa czy dopiero amplituner..

jeśli oprogramowanie, to póki nie nakażemy mu nie dekodować materiału (jak w przypadku filmów), ponowną postać cyfrową otrymamy dopiero poprzez zakodowanie przez kartę dźwiękową (będzie to już PCM). (jednak, nawet gdybyśmy wymusili bezpośredni sygnał cyfrowy z formatem np flac, czy amplituner potrafiłby go zdekodować?)

jeśli karta dźwiękowa to w zasadzie jw.
karta zdekoduje materiał i zaraz ponownie zakoduje do postaci cyfrowej żeby przesłać przez spdif

jeśli amplituner to w zasadzie powstaje tylko pytanie jakie formaty nasz amplituner potrafi zdekodować i dla tych formatów powinniśmy wymagać bezpośredniego przekazywania sygnału przez kartę dźwiękową.

z drugiej strony, jeśli nasz amplituner nie posiada jakiegoś dekodera, to stosowny sygnał wysyłany z karty dźwiękowej musi być przez nią przetworzony, inaczej byśmy nic nie usłyszeli..

tak sobie poteoretyzowałem.. ;)

wracając do Twojego pytania, wg mnie (zgodnie z powyższą wypowiedzią) możesz teraz słyszeć dźwięk inaczej, jeśli np dany koncert ma dźwięk zapisany w formacie, który jest dekodowany przez komputer (oprogramowanie) lub kartę dźwiękową.. (tzn w Twoim przypadku - gdy jest w formacie innym niż AC3 bo zapewne tylko ten kodek masz ustawiony na "nie działanie" czyli bezpośrednie przepuszczenie sygnału)

to wszystko wymaga jednak ingerencji w sposób odtwarzania danych materiałów. spróbuj w ustawieniach AC3filter włączyć opcję "use AC3filter for MPEG Audio" i jednocześnie "SPDIF passthrough - MPEG Audio". dodatkowo w jakimś odtwarzaczu należałoby wymusić używanie AC3filter dla mp3 i zobacz jaka będzie różnica..

ech.. sam bym z chęcią potestował te ustawienia :(
 

ivf

New member
jeśli masz w tym temacie praktykę to zapewne masz i rację ;) czy to już jednak nie przerodzi się w temat dla słyszących różnicę w kablach optycznych?

chyba, że różnica jest słyszalna również przez "nie audiofilów".. pokuszę się kiedyś o sprawdzenie tego zjawiska u znajomego, który posiada amplituner, kartę zintegrowaną i kartę dokupioną..

EDIT:
ewentualnie..
w grę może wchodzić jakość zastosowanego konwertera sygnału elektrycznego na optyczny.. hmm..
 
Ostatnia edycja:
Do góry