Parę dylematów na początek

Finger69

New member
Witajcie,

przeczytałem już cały internet, było mnóstwo wątków podobnych (aczkolwiek nie wyczerpujących moich dylematów), dlatego postanowiłem jednak zapytać aby nie zrobić błędu.

Aktualnie mam "śmieszne" audio. To pozostałość bo pięknym okresie w moim życiu kiedy to zajmowałem się amatorsko realizacją dźwięku.

Ostały mi się monitorki aktywne Alessis M1 active mk2, a podłączone to jest do karty ESI Julia. Gra to przyzwoicie, brakuje trochę dołu.

Niedawno kupiłem swoje mieszkanie, aktualnie kończę urządzać, dlatego na sam koniec zostawiłem audio :)

Na początek chcę kupić kino bo jestem kinomaniakiem. Wisi już projektor EPSON EH-TW5900, planuję zakup w pierwszej kolejności amplitunera i zestawu 5.0. Niestety jak to bywa w życiu kasy nie mam, dlatego zdany jestem na raty 40x0% w jednym sklepie ;-)

Drugim "rzutem na taśmę" planuję rozbudować przyzwoite stereo. Przeglądałem ofertę amplitunerów i najtańszy z pre-out to ONKYO TX-NR717 i w zasadzie wydaje mi się to najrozsądniejszym wyborem. Nie chcę więcej inwestować w amplituner bo chcę w przyszłości dokupić jakiś wzmacniacz lampowy (myślałem o XINDAK MT-3). Docelowo z tym XINDAKiem grać będzie inny zestaw frontów (na razie o tym nie myślę, to kwestia przyszłego roku, zgłoszę się po poradę).I teraz dochodzimy do sedna: jaki zestaw głośników kupić? Czy zainwestować w najlepszy jaki jest w Euro RTV żeby mieć najsolidniejsze surroundy i centralny, ale ryzykować, że więcej stracę przy odsprzedaży frontowych (o ile to jest chodliwe)? Czy może kupić coś tańszego, a w przyszłym roku wymienić fronty. Tylko znowu gdzie jest ta granica poniżej której będę kląć, że w kinie to nie gra za dobrze? :)

Wstępnie przejrzałem i dostępne są:

Taga Harmony TAV-606 v.3
1199
Jamo S 626 HCS
1989
Jamo S 628 HCS
2249
Jamo S 606 HCS 3
1599
Prism Audio Falcon 500
1799
Boston Acoustics A 360, A 25, A 225C
4499
Yamaha Ns-555, NS-C444, NS-333
2899
Yamaha NS-50, NS-P60
1599
Yamaha NS-F160, NS-P160
2199
Wharfedale Diamond 10.4 SET
1999
Onkyo TX-NR717
2899

Wstępnie przymierzałem się do Jamo S 628 HCS. Wiem, że pasuje iść posłuchać wszystkiego ale niestety w Krakowie to nie jest takie proste, bo Panowie z jednego salonu są za bardzo "specyficzni"... a w media marketach itd tego nie mają na stanie.

Słucham muzyki filmowej głównie, początkowo też będę słuchać na tym sprzęcie.

No i zasadnicze pytanie: czy dobrze kombinuję? Niestety ograniczają mnie te raty, bo pewnie jakbym dysponował gotówką to kupiłbym centralny i surroundy i grał na alessisach do kupna reszty sprzętu. Budżet ciężko mi określić, ale wolałbym wydać kasy więcej na stereo, a kino mieć "całkiem niezłe".

Z góry dziękuję za pomoc.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jeżeli masz kasę na Onkyo 717 i w przyszlości myslisz o przyzwoitym stereo, to musisz matrzeć minimum na zestawy w okolicach 3-3,5k. Bez sensu jest kupować coś taniego, tylko po to żeby za jakiś czas sprzedawać. Na takiej odsprzedaży sporo stracisz, a i kupując lepsze fronty innego producenta poza efektem wizualnym możesz stracić na spójności brzmienia w KD. Każda kolumna innego producenta ma inny charakter brzmienia, dynamikę, impedancję itd. Chociaż sa koledzy na forum, co mają zestawy mieszane i są zadowoleni, ale ja zawsze uważam że 5.0 z jednej serii to pewność dopasowania w kinie a i wizualnie to lepiej wygląda. A pytałeś Blackninje o raty, bo może wyjdzie tak samo albo taniej? Podaj jeszcze metraż?
 

Finger69

New member
Metraż to jakieś 24m2. Czy mam kasę na Onkyo717? W sumie to nie mam, wolałbym tą kasę przeznaczyć na wzmacniacz. Czy to dobry amplituner? Wiesz, jestem w stanie nawet szarpnąć się na te Boston Acoustic, tylko pytanie brzmi czy te fronty są na tyle kozackie? Bo kupując to jamo 628, po sprzedaniu frontów i biorąc różnicę w cenie to pewnie zostaje mi z 2700 na inne fronty. Tą spójnością bym się nie przejmował, ewentualnie kiedyś dokupię fronty z centralnym.

Które z tych głośników to rozsądne minimum do kina?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Onkyo robi dobre sprzęty do kina. Ja mam do tej pory i jestem zadowolony. Twoja kasa twój wybór. Powiem szczerze, że nie do końca rozumiem co chcesz zrobić z tymi frontami? Chcesz teraz kupić coś taniego, a za pewnien czas sprzedać fronty i kupić jakieś lepsze? Ja pisałem o spójności również z kolumnami surround, więc mając w przyszlości lepsze fronty, byś musiał dokupić central i surroundy? Bostonów nie słuchałem, więc pewnie koledzy coś więcej napiszą. Do tego metrażu wystarczą Jamo s606/626. Mozna tez zerknąć na Wharfedale Obsidian czy JBL Loft.
 

Finger69

New member
To ja śpieszę z wyjaśnieniami. Docelowo ma być kozackie stereo na lampie, a kino przy okazji. Tylko niestety muszę to robić od d**y strony, więc najpierw kupuję kino. Kino wystarczy dobrze, dlatego czuje, że w stereo będę czuł niedosyt na tych zestawach.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tzn. za ile chcesz przyszłościowo zakupić ten zestaw stereo? Cięzko coś doradzić jak nie masz kasy. Wzmak zawsze można dokupić później, tylko nie wiem czy jest sens bawić się w takie zestawy kolumn co wymieniłeś. Zawsze na odsprzedaży się traci, więc brać coś na raty żeby za chwilę się pozbywać i kupować inne kolumny? A nie lepiej już brać na raty taki zestaw kolumn, których brzmienie Ci odpowiada? Do tego metrażu i kina dodatkowo trzeba też pomysleć o subwooferze. Planujesz odsłuchy?
 

Finger69

New member
ciężko z odsłuchem niestety bo salony nie mają tego sprzętu :/

czy te fronty boston acoustic a 360 to fajne kolumny?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Trzeba gdzieś posłuchać. Nie mialem z nimi styczności, więc się nie wypowiem. Dla mnie mało rozsądne jest kupowanie takich kolumn, wzmaka i amplitunera bez odsłuchu. Ogólnie nie ma zlych kolumn, bo wszystko zależy od Naszego upodobania. Jednemu wystarczą do stereo kolumny za 1k a innemu za 10k:) Należałoby nawet wybrać się gdzieś do oddalonego salonu i posłuchać kolumn w przybliżonej cenie, wtedy byś sam wiedział jakie brzmienie się podoba i w którą iść stronę.
 

Henry

Active member
Bez reklam
A360 to bardzo przyzwoite kolumny, świetne się sprawdzą przy muzyce jakiej słuchasz. Grają bardzo równo pelnym pasmem, a w kinie basu też nie braknie, co wiąże się z tym, że zakup suba można rozłożyć w czasie jeśli nie ma się od razu kasy na kupno jakiegoś porządnego (tak przynajmniej jest w moim przypadku ;) ) Poszukaj gdzieś sklepu/ salonu gdzie mógłbyś ich posłuchać, bo uważam, ze warto
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
To ja śpieszę z wyjaśnieniami. Docelowo ma być kozackie stereo na lampie, a kino przy okazji. Tylko niestety muszę to robić od d**y strony, więc najpierw kupuję kino. Kino wystarczy dobrze, dlatego czuje, że w stereo będę czuł niedosyt na tych zestawach.
Do lampy to potrzebna wysoka efektywność kolumn.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
90dB to już jest ok (oby producent nie ściemniał) ale sa i o lepszej. Ostatnio klient do lampy Jadis dokupił JBLa Studio Monitor 4319 z efektywnością 92dB.
 

Finger69

New member
W sobotę jadę posłuchać paru zestawów, ale ze względu na promocję w Hornie moje myśli kierują się w kierunku Dali lektor 6 w zestawie 5.0. Ofkorz słuchałem i były niezłe.

Co sądzita? :)
 

Finger69

New member
W hornie zestaw 5.0 jest za 3999 i w Saturnie prawie tyle samo kosztuje.

Co blackninja byś mi polecił co warto posłuchać?
 
Do góry