Pal czy NTSC z DVD?

jgx

New member
Bez reklam
Witam,
jestem w tych tematach mało doświadczony więc pytam - mam32 ' crt (thomsona wb842) i do tego phila 9000 i podłączonego po komponencie, do tej pory rozgryzłem ze filmy z dvd lepiej oglądać w progresiv (a nie np. w w Hi-pix - tak oglądam z cyfry+) więc tak mam ustawione dvd i wejście av w tv, ale teraz następny stopień:czy jesli sprzęt pozwala (a pozwala) i płyta również to lepiej przełączyć dvd na ntsc czy zostać w palu? Z tego co poczytałem to z jednej strony ntsc powinno być lepsze bo idzie w 60 Hz ale z drugiej strony ma mniejszą podziałeke (480) w porównaniu z palem gdzie zdajesie jest 576, więc gdzie w praktyce bedzie lepszy obraz (na tej samej płycie oczywiście)
pozdrawiam
 

jgx

New member
Bez reklam
Witam, co jest z moim pytaniem nie tak? Czy napisałem jakieś bzdury? Jeśli tak to mnie poprawcie, napiszcie co nie tak, przecież napisałem że jestem początkujący a forum jest po to żeby się uczyć i żeby ci co wiedzą więcej pomagali tym co wiedzą mniej, czyż nie tak? Czy może to forum jest HI i takimi pierdołami jak sd się nie zajmuje? Ale to też by można napisać. A może to forum jest do bani, i nikomu się nie chce kliknąć pare zdań? Bo nie wierze że wśród tylu wyjadaczy nie ma osoby która nie wie o co tu chodzi,
pozdrawiam
 

jarwisz

New member
Bez reklam
witaj
odpowiem Ci tak
najlepiej ustaw - auto - jak możesz
jak włożysz płytę NTSC to obraz nie będzie skalowany
jak włożysz PAL - podobna sprawa

a jeżeli już chcesz koniecznie ustawić albo PAL albo NTSC to ustaw PAL

pozd
 

Flapu

New member
Witam
Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem ale nie jest możliwe odtwarzanie PAL'owskich płyt w NTSC i na odwrót.
Standardu jakiego uzyjesz (albo jakiego użyje automatycznie odtwarzacz DVD) do odtwarzania jest ściśle wymuszone przez nagraną płytę.
 

jarwisz

New member
Bez reklam
Flapu napisał:
Witam
Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem ale nie jest możliwe odtwarzanie PAL'owskich płyt w NTSC i na odwrót.
Standardu jakiego uzyjesz (albo jakiego użyje automatycznie odtwarzacz DVD) do odtwarzania jest ściśle wymuszone przez nagraną płytę.
zgadza się - DVD odczyta to co jest nagrane ale - wyśle sygnał taki jak ma ustawione w menu - i stąd napisałem aby było AUTO
tzn
DVD otwarza NTSC i wysyła NTSC - TV pokazuje obraz w NTSC
analogicznie w PAL
ale jeżeli jest DVD w NTSC to można ustawić aby sygnałem wyjściowym był PAL i wtedy TV odbiera PAL /teoretycznie lepsza jakość/

pozd
 

Flapu

New member
Tzn Jarwisz chcesz powiedzieć że ten odtwarzacz posiada moduł zmiany sytemu telewizyjnego z PAL na NTSC i odwrotnie ?
Może mało jeszcze widziałem ale nie spotkałem sie z takim rozwiazaniem w odtwarzaczach DVD.
Zawsze była tylko możliwość odtwarzania (i wyświetlania w przypadku TV) róznych formatów ale nie ich zmiany...
... a może sie mylę ;-))

Poozdrawiam
 

jarwisz

New member
Bez reklam
Tak - to mam na myśli
mój dvd posiada taką funkcję - Sharp DV-SV97
ustawiam sygnał wyjściowy jaki sobie chcę.
Wiem że np Sony DVD nie ma tego gdyż sąsiad chciał to zrobić ale u niego jest tylko AUTO.

pozd
 
T

TESTER

Guest
Witam! I zgury przepraszam za moje bledy. A mianowicie ja mam starom Plazme niewazne jakiej marki z rozdzielczoscia 852 x 480 pixeli jest to tak zwany tv EDTV, oraz mam DVD marki Tevion z upscalingiem 480/576p 720p 1080i, ale 720p i 1080i nie uzywam wiadomo zamala rozdzielczosc stosuje jednak Progressive Scan 480p 60Hz ale jest to tylko mozliwe jak zastosuje NTSC a moje filmy wszystkie DVD sa w Palu, to dlaczego muwicie ze z Pala na Ntsc niemozna ogladac idzie i to lepiej niz w Pal 576p mi sie wydaje ze 480p 60 hz jest lepsze, obraz jest ostry kontrast lepszy no i kolory lepsze.
 

jarwisz

New member
Bez reklam
nikt nie pisał że nie można oglądać
przeciwnie - pisałem że właśnie można

jest tylko jedno ograniczenie - jak sam podałes - Ty wyciągniesz max 480p a ja 1080i z DVD i u mnie lepiej wychodzi sygnał w PAL-u niż w NTSC.Nie przeczę że u Ciebie jest lepszy obraz w NTSC dlatego też napisałem iż najlepszym wyborem jest AUTO.

pozd
 
T

TESTER

Guest
jarwisz napisał:
nikt nie pisał że nie można oglądać
przeciwnie - pisałem że właśnie można
pozd
to widocznie zle to zrozumialem, umnie lepiej wyglada 480p poniewaz muj tv ma rozdzialke tylko do 480p i jak cos odpale w 576p albo 720p to niewyglada to zadobrze jest bardziej kalne.
 

jgx

New member
Bez reklam
witam, powiem szczerze że się troche pogubiłem - w kazdym razie na moim dvd wkładam płyte pal ustawiam w menu odtwarzacza ntsc i idzie ntsc, ale z waszych wypowiedzi nie moge zorientować się co powinno u mnie na crt lepiej wyglądać, pal czy ntsc - u testera ntsc i to rozumiem bo ma tv 480 tylko, na panelach hd lepiej pal bo mają wysoką rozdz. no ale na crt w końcu nie wiem zdaje się że sugerujecie że jak jest płyta pal to lepiej będzie szła w palu (bo niema skalowania) i analogicznie z płytą ntsc, tak? A czy są takie płyty w których jest wybór sytemu pal-ntsc, ale chyba nie bo przecież musiały by być tam jakby 2 materiały w obydwu systemach?
 

jarwisz

New member
Bez reklam
jgx napisał:
jak jest płyta pal to lepiej będzie szła w palu (bo niema skalowania) i analogicznie z płytą ntsc, tak?
tak

jgx napisał:
A czy są takie płyty w których jest wybór sytemu pal-ntsc, ale chyba nie bo przecież musiały by być tam jakby 2 materiały w obydwu systemach?
tu też masz rację nie ma takich płyt - pewnie gdzieś tam jakaś jest ale to nie jest powszechne

pamietać należy jeszcze o jednym
- nie można porównywać płyty NTSC z płytą PAL gdzie są dwa zupełnie różne filmy
- porównać należy TEN SAM FILM nagrany w NTSC i w PAL i dopiero teraz przekonać się jak jest lepiej.
np.Ja porównywałem film Shrek w Palu i w Ntsc i wyszło mi lepiej w Palu /oba filmy były tego samego producenta itp/

pozd
 

misiekkb

New member
Co jest lepsze, jest to rzecz wzgledna, chociaz ze u mnie na tv lepiej wyglada ntsc ze wzgledu na swoje 60hz, ale ja mam philipsa 29pw9551 polaczone przez hdmi, wiec widac roznice w 10hzw drganiu obrazu, co inne jest na plazmie czy lcd. Ale jeszcze o jednym nie zapominajmy i to poniekad ma zwiazke z ntsc czy pal chodzi o jakosc wydania plyt, mam pare plyt z japonii czy usa i one maja duzo wieksze bitrate obrazu, nawet i 2,5 krotnie, gdyz nasz wydanai maja okolo 4 tys, a naprzyklad ich wydania maja 8-10 tys i to wlasnie wplywa na jakosc obrazu, kontrast, kolorki
 
Do góry