P42g2e - biała przerywana linia przy TVP1 i TVP2

sebeq76

New member
Witajcie,

od tygodnia jestem posiadaczem Panasonica P42g20e. Sygnał tv z kabla (bez dekodera). Zauważyłem, że w trybie auto przy TVP1 i TVP2 na górze ekranu jest biała przerywana linia (praktycznie przyklejona do górnego skraju ekranu). Jak przełączę na tryb 4:3 to znika, to samo jest na trybie rozszerzonym. Na innych kanałach (tvn, polsat itp.) tego nie ma.
Czy ktoś miał z czymś takim do czynienia?
Czy ktoś wie z czego to może wynikać?
Czy to wynika z jakości sygnału? Przymierzam się do zamówienia dekodera, czy wtedy to zniknie?
I czy to może jakoś wpływać na wypalanie ekranu w tym miejscu?

pozdrawiam,
sebeq
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Włącz kanał, który nadaje w proporcjach 16:9. Następnie wejdź w ustawienia i włącz opcję powierzchnia obrazu. Te denerwujące kreski znikną.
 

Radoslav

New member
Miałem podobny przypadek w LCD Samsunga. Przy trybie obrazu Auto na kanałach TV4 i jeszcze jakimś nadającymi w formacie 4:3. Ale po przestawieniu z Auto na 16:9 zniknęło. Nie wiem czym to było spowodowane, ale ten prosty zabieg pomógł.
Sprawdź u siebie, czy w innych trybach nie znika.
 

sebeq76

New member
znika przy trybie rozszerzonym, ale wkurzające jest to, że trzeba zmieniać, bo osobiście preferuję tryb auto.
a czy mieliście coś takiego mając sygnał z dekodera? czy to się zdarza tylko przy sygnale z kabla?
 

Radoslav

New member
znika przy trybie rozszerzonym, ale wkurzające jest to, że trzeba zmieniać, bo osobiście preferuję tryb auto.
a czy mieliście coś takiego mając sygnał z dekodera? czy to się zdarza tylko przy sygnale z kabla?

Hmmm...ale czy w trybie Auto standardowe programy 4:3 wyświetla ci też w takim formacie? Czy i tak skaluje do 16:9? Jeśli "rozciąga" na 16:9 to masz dokładnie to samo co w ustawionym "na sztywno" trybie 16:9 - tak było właśnie u mnie.
U mnie było to przy sygnale z dekodera C+ Philips PVR.
 

hary111

New member
Nie wiem jak u ciebie wygląda menu ale w p42s20s miałem to samo i przy pomocy pilota włączyłem w menu Konfiguracja, Inne ustawienia, 16/9 Overscan i pomogło . a przerywane paski miałem u góry od lewej strony do połowy szerokości matrycy.
 

sebeq76

New member
A sprawdziłeś to co Ci napisałem????

jeszcze nie, bo jestem w pracy :)
ale się dopytywałem, bo jakoś nie kojarzę tej opcji, rozumiem, że chodzi Ci o Overscan?
Co do tej opcji to czytałem, że to jest przeżytek i lepiej ją wyłączyć.

"Overscan to powszechnie stosowana we wszystkich telewizorach technika obcinania marginesów nadawanego obrazu. W czasach telewizji analogowej – czyli poniekąd do dziś – była konieczna, aby przy brzegach obrazu nie występowały rozmaite zniekształcenia. Dziś overscan jest technicznym przeżytkiem i należy go koniecznie wyłączyć, jeśli to tylko możliwe"

to jest artykuł z WP o kalibracji obrazu, niestety nie mogę dać linku, bo mam za mało wypowiedzi na koncie :-(

Czy można ustalić tę opcję tylko dla wybranego kanału? czy będzie to działać do wszystkich?
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Przeżytek czy nie, ale jak trzeba to pomaga. No chyba, że wolisz mieć te denerwujące kreski - Twój wybór.
Tak przy okazji rożni ludzie piszą w necie rożne rzeczy na WP, Onecie itp. często piszą też głupoty...
 

Radoslav

New member
No właśnie! U mnie to nie było "Auto" tylko wspomniany "Overscan"...nie jestem przy TV i pamiętałem dokładnie tego :) Ale rozwiązanie takie samo i skuteczne.
 

sebeq76

New member
Potwierdzam, działa i okazuje się, że jak się podłączy np zewnetrzny dysk z divx czy DVD, to automatycznie ten overscan wyłacza.
Czyli dla tv najlepiej ustawić overscan na właczony i pasków nie ma :)
 

hary111

New member
Witam!
Kilka dni mnie nie było ale myślę że pomogłem. Co do archaizmów z overscanem to juz od ciebie zależy czy zastosujesz tą funkcję. U mnie jest ona włączona i nie widzę żadnych skutków ubocznych wręcz przeciwnie. Mieszkamy w wolnym kraju, wolny wybór pytałeś co zrobić to ci powiedziałem i tyle.
 
Do góry