Opinie Samsung HMX-T10

Zibiland

Klub HDTV.com.pl
vip
Witam
Jak w temacie, opinie na temat kamerki Samsung HMX-T10, czy warto ja kupić od amatorskich zastosowań :) ? Czy polecacie coś innego?
 

sei

New member
Kamerkę tę kupiłem by była "pod ręką" do uwieczniania wybryków moich łobuzów;) (do "większych rzeczy" mam hdr-fx1 od Sony) i muszę przyznać, że ta kamerka niesamowicie mnie zaskoczyła "in plus" :)
Lecz może najpierw minusy:
- zbyt mały akumulator - ok.120min. pracy to wg. mnie mało
- brak pilota do obsługi (uciążliwe gdy oglądamy zarejestrowane video na TV)
- brak paska na dłoń z prawdziwego zdarzenia.
- brak w wyposażeniu kabelka miniHDMI
... i to chyba tyle.

Z zalet:
- rejestruje bardzo przyzwoity obraz korzystając z kodeka h264- o niebo jaśniejsza od kamer innych producentów tego segmentu
- standardowy kodek umożliwia odtwarzanie plików bez żadnej konwersji przez media playery (sam posiadam WD TV MediaPlayer i podłączając kamerę bezpośrednio przez USB do playera odtwarza się wszystko bez zająknięcia, ponadto oglądając pliki w ten sposób zyskujemy obsługę z pilota i nie potrzebujemy tego nieszczęsnego kabla miniHDMI)
- pliki nagrane przez tę kamerkę są powszechnie akceptowalne przez programy do edycji video (sprawdzone na Pinnacle Studio 12 i 14)
- w instrukcji obsługi zaznaczono, iż wymaga kart min. class6 - to BZDURA! Sprawdzałem na Kingstonie i SanDisku class4 a nawet na jakimś microSD wyjętym z telefonu i umieszczonym w kamerce poprzez przelotkę (nie oznaczona klasa prędkości karty). Cały czas obraz w Full HD i najlepsze detale a mimo to nie udało mi się zobaczyć komunikatu o zbyt wolnej karcie.

Reansumując :
Czas przeprosić się z Szajsungiem co do którego kompletnie straciłem zaufanie po zakupie "lata temu" wypasionego magnetowidu VHS, który padł "na amen" jak tylko skończyła się gwarancja. Myślę, że w przypadku tej kamerki po prostu nie bardzo ma się co zepsuć, zresztą przy jej cenie nie byłoby aż tak bardzo żal. W chwili obecnej jest oferowana w "kropkowanej" sieci (do czego to doszło :shock:) za kwotę ...549PLN:shock: i takiej sumy z czystym sumieniem naprawdę jest warta. Jestem pewien, że jakością obrazu będziesz zaskoczony pozytywnie.
Pozdrawiam.
 

luna69

New member
Witam. Od tygodnia mam kamerkę.
Zdjęcia wychodzą super.Niestety mam problem z odtworzeniem filmów. Na podglądzie wszystko jest dobrze, przy wgraniu w komuter obraz się zacina.Kupiłam kartę 16 o klasie 10 czyli teoretycznie powinno byc dobrze.Może ktoś wie w czym problem? Bardzo proszę o odpowiedź.
 

team1212

New member
@luna69, to pewnie kwestia twojego komputera który ''nie wyrabia'' przy odtwarzania filmu w HD. Wrzuć film, który się zacina na YouTube, to upewnimy się na 100% z czym jest problem ;)

PS: Witam wszystkich forumowiczów ;)
 

sei

New member
Jeśli odtwarzając na kamerze nie masz przycięć to jedyną przyczyną może być zbyt wolny lub zaśmiecony komp :-(. Same pliki możesz odtwarzać wprost na telewizor poprzez kabelek miniHDMI (musisz dokupić). Jeśli przyczyną okaże się komp (a prawie niestety jestem tego pewien) pewną alternatywą może być zakup media playera (WD TV już chyba poniżej 200zł można kupić) i zewnętrznego twardego dysku na materiał. Niestety nie obrobisz swoich nagrań chyba, że wcześniej "zdegradujesz" je do SD :-(.
Na pudełku z kamery masz podane MINIMALNE wymagania komputera tak do odtwarzania jak i do obróbki. Nic nie napisałaś nt. Twojej konfiguracji. Zapewne tutaj jest problem :-(
 

luna69

New member
Przy nowej karcie pamięci testowalam kamerke u znajomych, ich komputer faktycznie jest mułowaty. Na moim filmiki zacinały się przy karcie klasy 4 więc myślałam ,ze w tym jest problem. Jutro sprawdzę na moim sprzęcie. Jeżeli bedzie ten sam problem to chyba dobrze by było rozbudowac swój komuter? Zalezy mi na tym, żeby wgrac to co ciekawe na płytkę. To moja pierwsza kamera i w tym temacie jestem laik. Mam nadzieję, że będziemy w kontakcie i wdzięczna jestem za podpowiedzi . Pozdrawiam
 

s1108

New member
Samsung HMX-T10 gubi klatki

Witam, od ponad miesiąca jestem posiadaczem w/w kamery. Ogólnie produkt w swojej klasie cenowej godny polecenia. Do czego można się przyczepić to zbyt mała pojemność baterii, za wąski kąt obiektywu oraz czasem kamera gubi ostrość, zwłaszcza w słabo oświetlonych miejscach. Inną rzeczą, która mnie mocno irytuje to skoki obrazu przy nagrywaniu. Mowa tutaj o jakości full HD Super Fine (w innych trybach nie testowałem). Wszystko niby jest pięknie, ale czasem urządzenie gubi się i tak jakby nie zapisuje jednej/kilku klatek skutkiem czego jest efekt zgubionych klatek i nienaturalny przeskok obrazu. Nie mam pojęcia czy to się tyczy wyłącznie mojego egzemplarza czy ten typ tak ma. Dodam, że zarejestrowany obraz przeskakuje niezależnie od tego czy odtwarzam go w kamerze czy już po zgraniu na dysk do komputera. Czy ktoś się z czymś takim spotkał? Czy ma to związek z kartą SD? Zgodnie z zaleceniem używam szybkiej karty class 10 Pretec. Dodam, że nie mam doświadczenia z żadnymi kamerami i jest to dla mnie nowy temat. Ale nawet dla niewprawnego oka takie przeskoki obrazu są zauważalne i mogą być denerwujące. Moje przypuszczenia do takiego zachowania budził system stabilizacji obrazu OIS, ale niezależnie czy jest włączone czy wyłączone to gubienie klatek występuje w obu przypadkach.
Oczekuję odpowiedzi.
Pozdrawiam
 

siudym

New member
Jako user od kilku dni HMX-T10 napisze nieco o niej :) A mam co napisac, bo to druga moja kamera Szajsunga w zyciu.

Wiec tak. W 2009 roku kupilem HMX20C. Swietna kamera z ogromnym, bo 1/1.8 cala CMOS'em, dajaca niesamowite tzw. "low light performance". I tak bylo. Filmy nagrywane wrecz w ciemnym wieczorem sa rewelacyjne. Wada tego modelu to wg. mnie brak OIS, czyli to, co ma HMX-T10.
Majac kilka dni T10 jestem i zawiedziony i zadowolony jednoczesnie. Jakosc obrazu jest super, o ile mamy dobre swiatlo. Niestety wielkosc matrycy zastosowanej przez samsunga to 1/4.1 cala... Takie jak w telefonach. Jesli ktos nie zna sie na rozmiarach to informuje, ze powierzchnia CMOS takiego T10 jest 5x mniejsza jak HMC20C!!! Podajac cyferki jest to okolo 3.3mm x 2.5mm VS 7.1mm x 5.3mm

i obrazując...
***tu mialem wstawic link do pic pokazujacy rozmiar*** niestety zasady forum nie pozwalaja...***

Co to daje? A daje to straszny obraz w slabym swietle. "Telefoniczna" glebia ostrosci - czyli jak w HMX20C sie dalo nieco wiekszej ogniskowej czytaj ZOOM'u, to mialem fajne rozmycie tła i male GO, temat filmowany fajnie sie odcinał od tła. W T10 niestety jest płasko jak diabli :/

Przykladowe filmy nagrane przeze mnie 20C
***tu mialem wstawic link do YT *** niestety zasady forum nie pozwalaja...***
***tu mialem wstawic link do YT *** niestety zasady forum nie pozwalaja...***


W T10 to samo jest "lekko" rozmyte w tle. Matryca moze BSI, ale co z tego? Gdyby nie byla BSI to chyba lepiej efekty filmowania T10 by bylo przemilczec :)

Nie mam nic pod reka z wieczornych filmow, bo calkowicie unikam krecenia takowych T10,
to sampelek z 20C w juz naprawde wieczorna pora nad jeziorem (naprawde juz ciemno bylo!) :
***tu mialem wstawic link filmu z HMX20C*** niestety zasady forum nie pozwalaja...***
T10 w takim swietle poległ. 20C jak widac nieziemsko!

To tyle marudzenia. Ogolnie podoba mi sie w T10 w koncu optyczny OIS (20C mial EIS), dziala on

zadowalajaco. Niestety daleko mu do IS canona niestety, ale zawsze to lepsze niz nic. Maly CMOS ma swoja zalete - ogromna GO spowodowana jego wielkoscia powoduje, ze ciezko miec problemy z AF :)
Nawet jak nie ostrzy nam tam gdzie trzeba, to i tak glebia ostrosci zazwyczaj jest juz wszedzie.

Kolega wyzej napisal cos o SD class 6 - ja uzywalem SAMYCH class 2 i jednej z telefonu microSD 2GB przez adapter (nawet nie bylo podanej klasy, jest wolna jak diabli!!). Kamerka dziala z nimi super, sporadycznie pojawia sie drobny LAG na ekranie, ale to naprawde co kilka filmow. Zaznaczam, ze na tych wolnyc kartach nagrywam na Super Fine. Raz nagrywajac cos na tej tandetnej microSD nagrywanie zostalo przerwane i wyskoczyl komunikat "karta posiada zbyt wolny zapis, prosze zmienic jakosc filmow na mniejszy" (cos takiego). Wiec glupia ta kamera nie jest :))

Szkoda, ze T10 nie ma mocowania filtrow. Ma tam jakas szpare, wiec prawdopodobnie jakis konwerter SNAP-ON da sie zamocowac. Kamera w zestawie nie ma pilota - ok, bywa, w koncu cena robi swoje, no ale dlaczego nie mozna WOGOLE go dokupic? :/

Ogromna zaleta T10 to rozmiar i waga, to malenstwo, dobra sprawa z tym kątem pochylenia optyki. HMX20C byl ciezki i znacznie wiekszy. Na moje oko maja te same LCD - pewnie samsung wypycha stare zalegi starych LCD w tanich kamerach. Wogole jakosc tego LCD jest koszmarna :) Czasami ogladajac co sie nagralo w kamerce mozna sie za glowe zlapac - rany ale koszmarnie przepalone, jakie kolory wyblakłe :) Jednak po podlaczeniu do LCDTV jest juz rewelacyjnie :)

Kolejne wady: Brak 25p. Kurcze no juz mogli to dac. W HMX20 bylo 1080/50i, potem 1080/25p i na koncu PAL SD w 50p. W T10 zabrali 1080/25p ale za to dali 720/50p :)

Reasumujac - za ta cene super sprawa, obecnie chyba 545zł, fajna kamerka, male rozmiary, swietny obraz w dobrym swietle, OIS. Ja jestem zadowolony, dopiero jak swiatla brakuje to tesknie za HMX20C :)
 

mksrabbit

New member
Hmx-t10

Witam. Od tygodnia mam kamerkę.
Zdjęcia wychodzą super.Niestety mam problem z odtworzeniem filmów. Na podglądzie wszystko jest dobrze, przy wgraniu w komuter obraz się zacina.Kupiłam kartę 16 o klasie 10 czyli teoretycznie powinno byc dobrze.Może ktoś wie w czym problem? Bardzo proszę o odpowiedź.

dodatkowo oprócz tego, że twój komp może być za słaby proponuję wgrać nowe kodeki. Polecam najnowszą wersję K-Lite 760 dostępna w necie za free
 

henry55

New member
Witam.Mam taką kamerę od 3 tygodni i tagże mam problem z gubieniem klatek.Co dziwne u mnie występuje tylko przy nagrywaniu wewnatrz przy slabszym oświetleniu.Filmowałem wesele i poprawiny w rodzinie i niektóre ujecia są nie do ogladania.Osoby w tańcu chwilami widać jagby skakali anie tańczyli.Używałem dwuch kart 8 i 16GB Clas10.Drugą sprawą jest mocne grzanie się kamery.Po 20minutach ciągłego kręcenia dosłownie parzy dłoń.
 

mroowax

New member
Problem z kartą Kingston SDHC 16 GB klasa 10

Witam,
stwierdzam, że karta Kingston SDHC 16 GB klasa 10 nie nadaje się do tej kamery, chyba że mam jakąś uszkodzoną. Filmy w rozdzielczości 1080i mocną zacinają. Taka sama sytuacja jest z rozdzielczością 720p. Problem znika przy najniższej rozdzielczości 576.
Dodam tylko, że mam stare karty SD 2GB i 4GB i na nich wszystko jest ok. Filmy w Full HD bez żadnych przycinek.
 

mroowax

New member
Dodam jeszcze, że karty osiągają podobne wyniki w benchmarku - średnio 10-12 MB/s - przy 512 kB pliku podczas benchmarku. Przy mniejszych plikach testowych (0,5-32 KB) Kingston dosłownie "się chowa".
Stare karty biją go na głowę i osiągają prędkość 10x wiekszą. Dziwne :(
Na darmo wydana kasa na Kingstona.
A jakie karty SDHC wy polecacie ??
 

s1108

New member
Karty SDHC Class 10 do HMX-T10

Dodam jeszcze, że karty osiągają podobne wyniki w benchmarku - średnio 10-12 MB/s - przy 512 kB pliku podczas benchmarku. Przy mniejszych plikach testowych (0,5-32 KB) Kingston dosłownie "się chowa".
Stare karty biją go na głowę i osiągają prędkość 10x wiekszą. Dziwne :(
Na darmo wydana kasa na Kingstona.
A jakie karty SDHC wy polecacie ??

Witam, ja osobiście używam Pretec 23GB 233X ale niestety przy rozdzielczości 1080i super fine trafiają się lagi częściej lub rzadziej, nie wiem od czego to zależy. Może karta ma problem z prędkością odczytu, bo po zgraniu materiału na PC lagów już nie widać. Mowa tutaj o odtwarzaniu bezpośrednio z kamery. Według rankingu dobre są podobno karty Toshiba. Widziałem 16GB w którymś z marketów z elektroniką po około 200PLN. Wahałem się czy właśnie nie kupić Toshiby ale za niewiele więcej kupiłem kartę o dwukrotnie większej pojemności.

Pozdrawiam
 

mroowax

New member
Lagów brak po zgraniu na komputer i odtworzeniu. Czyli w sumie dobrze nagrywa na karte. Kamera ma jednak problem z odtworzeniem nagrania, które bardzo mocno tnie.
 

Kosa86

New member
Witam,

Miał ktoś z Was styczność z zamiennikami akumulatorów BP125A? Jak się one sprawują? Czy są bezpieczne dla kamery (i jej użytkownika ;) )? Czy spokojnie można je kupić jako "zasilanie awaryjne", czy może zdecydowanie lepiej szarpnąć się na oryginalny aku?
Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam!
 

mroowax

New member
Witam,

Miał ktoś z Was styczność z zamiennikami akumulatorów BP125A? Jak się one sprawują? Czy są bezpieczne dla kamery (i jej użytkownika ;) )? Czy spokojnie można je kupić jako "zasilanie awaryjne", czy może zdecydowanie lepiej szarpnąć się na oryginalny aku?
Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam!


Witam,
zakupiłem 2 szt. prosto z Chin na aliexpress.com

aliexpress.com/product-fm/331485699-Samsung-IA-BP125A-IA-BP125A-EPP-HMX-M20-BP-125A-wholesalers.html

1 szt. z przesyłką prosto z Chin to koszt 6,84 dolara, czyli jakieś 20 zł.

Na allegro z przesyłką za 1 szt. dasz 40 zł - też sprowadzane z Chin :mrgreen:

Co do eksploatacji to nie widzę różnicy pomiędzy oryginałem, a chińskim zamiennikiem.

Pozdrawiam
 
Do góry