Opinie o DAC

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Ciekawe rzeczy ,zwróćcie uwagę ,że wszystkie hi-endowe stajnie mają konstrukcje dzielone (transport+ przetworniki C/A) to przecież zadaniem napędu jest odczytanie płyty do poziomu zero-jedynkowego .Pamiętacie napędy TEAC VRDS ,Sony z nieruchomym czytnikiem czy Pioneer z twz.odwróconym talerzykiem ?,nie wspominając już o referencyjnej konstrukcji Reimyo CDT-777 gdzie wykorzystano napęd z legendarnego odtwarzacza JVC XL-z 900 w ogóle nieznanego w Europie (gdyż był dostępny tylko w Japonii) ,ale żeby było ciekawiej to procesor (który też dostarczyło JVC) pracował w rozdzielczości 24 bitów z nad próbkowaniem 176,4 (czyli jest to dokładnie taki poziom jaki osiąga na wyjściu CD Harman 980) a następnie był poddany upsamplingowi do częstotliwości 705,6 Khz .Czyli mówiąc wprost - jeżeli odczyt płyty nie będzie przebiegał w taki sposób jak należy to błędów nie da się skorygować w przetworniku C/A

Zobaczcie najtańszego DACa Cambridge Audio kosztuje w granicach 1000zł ,w tej cenie trudno oczekiwać więcej w połączeniu z napędem DVD nie ma się czego wstydzić, zapewne rozłoży nie jeden odtwarzacz CD w porównywalnej cenie , można kupić lepszego DAC'a Cambridge gdzie technologię upsamplingu opracowała Szwajcarska firma Anagram Technologies ,więc nie tylko podzespoły użyte w przetworniku decydują o dźwięku
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
Ze swej strony mogę polecic kolegom Yulonga D100.
Nieduża skrzyna ale z wielka kulturą grania. Korzystam od roku i jestem bardzo zadowolony
z jakości dźwięku.
Recka:
Review: Yulong D100 DAC/amp - reference quality with a reasonable price

Do niego podpięty mam jako "źródło" taki sam jak u tego recenzenta "bezszumny" komputer bez wentylatora i z dyskiem SSD (Dell Mini 9) kupiony na allegro za 400 PLN.

Można się też zastanowić nad modelem TEACa:
Teac - Produkty ť Hi-Fi ť Przetworniki DAC
Porządne parametry i jeszcze ładny wygląd :smile:
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam

andreas2012

New member
Ciekawe rzeczy ,zwróćcie uwagę ,że wszystkie hi-endowe stajnie mają konstrukcje dzielone (transport+ przetworniki C/A) to przecież zadaniem napędu jest odczytanie płyty do poziomu zero-jedynkowego .Pamiętacie napędy TEAC VRDS ,Sony z nieruchomym czytnikiem czy Pioneer z twz.odwróconym talerzykiem ?,nie wspominając już o referencyjnej konstrukcji Reimyo CDT-777 gdzie wykorzystano napęd z legendarnego odtwarzacza JVC XL-z 900 w ogóle nieznanego w Europie (gdyż był dostępny tylko w Japonii) ,ale żeby było ciekawiej to procesor (który też dostarczyło JVC) pracował w rozdzielczości 24 bitów z nad próbkowaniem 176,4 (czyli jest to dokładnie taki poziom jaki osiąga na wyjściu CD Harman 980) a następnie był poddany upsamplingowi do częstotliwości 705,6 Khz .Czyli mówiąc wprost - jeżeli odczyt płyty nie będzie przebiegał w taki sposób jak należy to błędów nie da się skorygować w przetworniku C/A

Zobaczcie najtańszego DACa Cambridge Audio kosztuje w granicach 1000zł ,w tej cenie trudno oczekiwać więcej w połączeniu z napędem DVD nie ma się czego wstydzić, zapewne rozłoży nie jeden odtwarzacz CD w porównywalnej cenie , można kupić lepszego DAC'a Cambridge gdzie technologię upsamplingu opracowała Szwajcarska firma Anagram Technologies ,więc nie tylko podzespoły użyte w przetworniku decydują o dźwięku


no nie podzspoly i ich cena a ich aplikacja, hi-endowe odtwarzacze dzielone moga grac dobrze tym bardziej jesli sa tego samego producenta i np polaczone i2s ale my tutaj mowimy o budzetowce a tutaj juz jest inaczej i czesto komunikacja transport-przetwornik powoduje straty dzwieku
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nie wiem na czym ta strata dźwięku ma polegać ,skoro do przetwornika C/A sygnał trafia w postaci zero-jedynkowej

Skoro nie podzespoły ,nie cena ,nie aplikacja ,nie technologia to CO DECYDUJE O JAKOŚCI DŹWIĘKU ???? . Śmieszą mnie takie wypowiedzi ,to tak jakby ze ślepym rozmawiać o kolorach
 

andreas2012

New member
Nie wiem na czym ta strata dźwięku ma polegać ,skoro do przetwornika C/A sygnał trafia w postaci zero-jedynkowej

Skoro nie podzespoły ,nie cena ,nie aplikacja ,nie technologia to CO DECYDUJE O JAKOŚCI DŹWIĘKU ???? . Śmieszą mnie takie wypowiedzi ,to tak jakby ze ślepym rozmawiać o kolorach


po 1. w audio 0-1 nie gwarantuje bit perfectu i dzwieku idealnego bez zadnych przeklaman, jittery i inne sprawy sa to tyle teorii, teraz najwazniejsze zadanie dla Ciebie: wez ze 2 rozne dace i podepnij je do kilku urzadzen i porownaj dzwiek z tego samego krazka, jesli kazde zagra tak samo (bo wedlug twoich teorii na to wychodzi) to masz racje, ale jesli nie to przykro mi najpierw trzeba wrocic do podstaw a pozniej zaczac dyskusje o audio, ja to wszystko juz przerabialem siedze w tematyce pare lat wiec wiec co pisze, w PC czy nawet jesli chodzi o dane to 0-1 sa zachowane ale w muzyce jest wiecej zmiennych i nawet samo bit-erfect nie daje bezstratnego przesylu dzwieku
 

dollo

New member
Witam, korzystam z PS3 do odtwarzania płyt CD, podpięte przez HDMI do amplitunera, jakość przeciętna. Lesze rezultaty (naprawdę słychać) uzyskuje na moim laptopie (po małej re-konfiguracji) podczas odtwarzania plików flac, podpięty przez HDMI. Co do DAC'a, to sam się zastanawiałem nad zakupem ale ostatecznie zrezygnowałem. Analizując korzyści z zakupu stwierdziłem, że nic nie osiągnę przy amplitunerze (bo i dlaczego, by miało się poprawić?). Amplituner może przyjąć sygnał cyfrowy więc wszystko zależy od źródła. Dobry DAC co zrobi? Zmieni sygnał z cyfrowego na analogowy i wyśle na urządzenie (może z małą korektą-ubarwieniem). Ale w takiej sytuacji, czy nie bardziej zasadne wydaje się zmienić amplituner na lepszy niż kupować DAC'a? Co do źródła BR, DVD czy CD, to CD zagra lepiej, kwestia czy masz dużo płyt CD, które chcesz odtwarzać wprost z płyty. Jeśli nie, to lepsze wydaje się zgranie płyt do bezstratnego formatu i wysyłanie na amplituner drogą cyfrową.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Może fragment testu przetwornika Naim DAC ,który rozwieje wątpliwości

......Naim DAC spowodował ,że ta piękna płyta była właśnie piękna - melancholijna ,głęboka ale bez doładowania .Urządzenie Naima znane są z doskonałej rytmiczności uzyskiwanej przez lekkie utwardzenie ataku i konturowość .Głos Lipnickiej i towarzyszące jej instrumenty były duże ale nie przez rozmiękczenie ataku ,ale przez pokazanie pełnej palety barwowej i naturalność
Aspekt ten odnosi się przede wszystkim do sygnału dostarczanego z napędu CD lub DVD .Muzyka grana z odtwarzacza plików audio charakteryzowała się uśrednioną dynamiką ,a pliki z pendrajwa jeszcze mniejszą.Jeślibym nie usłyszał płytę "Love" The Beatles (24/96 FLAC) bez wcześniejszego jej odsłuchania z płyty CD to może bym nie zwrócił na to uwagi .Wspomniana płyta znana jest z tego że zabezpieczona jest przed kopiowaniem tak uparcie,że zdegradowano jej przy tym cały dźwięk
Ponieważ mam już sporo materiału hi-res na dyskach ,mam pojęcie jak gra z różnym urządzeniami .O Naimie i pilikach mogę powiedzieć ,że było OK ,ale bez żadnych emocji - zgaszona dynamika ,mniejsza rozdzielczość powodowała że zdecydowanie wolałem posłuchać czegoś z odtwarzacza podłączonego klasycznie za pomocą łącza S/PDIF ..

To jest dobra uwaga dla tych "wielkich ekspertów" twierdzących, że wykorzystanie kombinacji CD+DAC ,albo DVD+DAC powoduje pogorszenie dźwięku
 

mec05

New member
Krzysiek masz fajny wzmak, który ma ciekawą charakterystyke. Dzisiaj kupiłem BR Panasonica i zrobiłem test. Podłączyłem bezpośrednio do wzmaka i przez DAC MF. I z DACiem jest lepiej, ale do CD nie dorasta. Z ciekawości podłączyłem także DVD przez DAC do ampli KD, takie połączenie niewiele zminia w kinie domowym.
 

kampers

Member
Witam, panowie pojasni mi ktos jakie sa plusy/ minusy zastosowania DAC i wogole do czego mozna go uzywac ? Ogolnie chcialbym wiedziec :)
 

andreas2012

New member
Może fragment testu przetwornika Naim DAC ,który rozwieje wątpliwości

......Naim DAC spowodował ,że ta piękna płyta była właśnie piękna - melancholijna ,głęboka ale bez doładowania .Urządzenie Naima znane są z doskonałej rytmiczności uzyskiwanej przez lekkie utwardzenie ataku i konturowość .Głos Lipnickiej i towarzyszące jej instrumenty były duże ale nie przez rozmiękczenie ataku ,ale przez pokazanie pełnej palety barwowej i naturalność
Aspekt ten odnosi się przede wszystkim do sygnału dostarczanego z napędu CD lub DVD .Muzyka grana z odtwarzacza plików audio charakteryzowała się uśrednioną dynamiką ,a pliki z pendrajwa jeszcze mniejszą.Jeślibym nie usłyszał płytę "Love" The Beatles (24/96 FLAC) bez wcześniejszego jej odsłuchania z płyty CD to może bym nie zwrócił na to uwagi .Wspomniana płyta znana jest z tego że zabezpieczona jest przed kopiowaniem tak uparcie,że zdegradowano jej przy tym cały dźwięk
Ponieważ mam już sporo materiału hi-res na dyskach ,mam pojęcie jak gra z różnym urządzeniami .O Naimie i pilikach mogę powiedzieć ,że było OK ,ale bez żadnych emocji - zgaszona dynamika ,mniejsza rozdzielczość powodowała że zdecydowanie wolałem posłuchać czegoś z odtwarzacza podłączonego klasycznie za pomocą łącza S/PDIF ..

To jest dobra uwaga dla tych "wielkich ekspertów" twierdzących, że wykorzystanie kombinacji CD+DAC ,albo DVD+DAC powoduje pogorszenie dźwięku


ale ten kawalek testu jednego z masy urzadzen absolutnie nic nie udowadnia poza jedna kwestia ktora mnie nie dziwi gdyz doszedlem podczas wielu testow do tych samych wnioskow, ze dac podpiety do dobrego cd gra lepiej od daca podpietego pod odtwarzacz plikow tak jest i na razie bedzie gdyz odtwarzacze cd sa juz dopracowane, nawet pliki hi-res nie ratuja sprawy, dlatego MOWILEM i jeszcze RAZ POWTARZAM jak sluchamy muzyki i mamy cd to kupujemy CD!!! najlepiej samo dobre cd nie slabe cd + DAC!!! to wszystko

ps. nami to przyzwoity dac ale to co pisalo w tescie to nie regula to wszystko zalezy od klasy urzadzen, sedniej klasy cd cambridge audio np + naim dac w porownaniu z samym odtwarzaczem plikow LINN Akurate zmienia postac rzeczy bo LINN z plikow prawidlowo wykonanych zagra lepiej, ale znow wysokiej klasy CD np. KRELL vs NAMI dac znow pokazuje ze cd krell zagra lepiej z wlasnym dacem jak z namimem, wybor cd jest wiekszy cena-jakosc ze wzgledu na duzo ilosc uzywek jest nizsza
wiec wniosek sie sam nasuwa: najwyzsza jakosc w najlepszej cenie - uzywane cd dac mozna brac pod uwage w przypadku innych zrodel jak cd np pliki, pc, strumieniowce

to sa podstawy i jak ktos tego nie rozumie to nic nie poradze warto posluchac kogos kto ma wieksze doswiadczenia w takim przypadku, zadek powazny audiofil nie poleci ci daca zamiast dobrego CD!!!
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
A o czym ja piszę od początku ,jeżeli masz problemy z językiem polskim ,to co ja na to poradzę .Czy piszę aż tak niewyraźnie ?

W Krzyśka przypadku kupno tańszego CD mija się z celem ,pisałem o tym kilka razy ,lepsze rozwiązanie to pozostać przy DVD i dokupić DAC'a (zwłaszcza że jak pisał dysponuje duża kolekcją filmów) .Najtańszy CD jaki przychodzi mi do głowy,który byłby dobrym partnerem dla Exposure to Xindak ,albo Music Hall ,to wydatek 1800-2000zł

Moje zdanie jest niezmienne - kupno DAC'a do laptopa ,odtwarzacza sieciowego ,komputera ma taki sam sens ,jak kupno paliwa super premium do motoroweru Komar
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Witam, panowie pojasni mi ktos jakie sa plusy/ minusy zastosowania DAC i wogole do czego mozna go uzywac ? Ogolnie chcialbym wiedziec :)

DAC przetwarza sygnał cyfrowy na analogowy. Czyli możesz go podłączyć do kompa, DVD, BD, CD i dalej puścić na wzmacniacz. Plusem są wymiary urządzenia i to że poprawi dźwięk większości BD czy DVD. Zresztą czy poprawi, to właśnie jest temat dyskusji. Jedni wolą typowo kupić CD do wzmacniacza, a inni kupić osobny DAC i podpiąć pod BD/DVD. Osobiście nie ukrywam że DAC jak dla mnie jest bardziej funkcjonalny, bo wymiary to raz, a dwa że podepnę go pod każdy nośnik. Oczywiście, gdybym miał fundusze i miejsce to bym wolał do stereo dedykowane CD. Tylko z tego co piszą koledzy, to do stereo jednak lepsze może się okazać CD, niż konfiguracja DAC + DVD. Temat pewnie nie doczeka się finału, podobnie jak dyskusje na temat kabli. Najlepiej by było wypożyczyć kilka DAC'ów i samemu się przekonać czy to coś warte?
 
Do góry