Onkyo tx-sr 608 + Jamo Pytania

Potii

New member
Witam,

Posiadam taki zestaw jak w tytule i mam kilka pytań:

Jak podłączyć głośniki bi-amp czy normalnie?

Jakich trybów odtwarzania używacie? Które są do czego w instrukcji nie jest to za bardzo jasno opisane.

Podłączony mam odtwarzacz asus oplay HDP-R1 jak wydobyć z niego najlepsze efekty dźwiękowe czy potrzebne są do tego film w specjalnym formacie??

Jak tam fajne wszystko poustawiać w amplitunerze żeby to ładnie grało?? Bo jak narazie to nie zabardzo jestem zadowolony z efektów. (odcięcia głośników, dynamic eq, dynamic vol i wszystkie inne ciekawe ustawienia)

Jeszcze jedno pytanie gdy w tv lecą tylko dialogi i odtwarza je głośnik centralny (inne cisza) to w tym czasie z tylnych głośników słychać takie cichutkie świergolenie nie wiem jak to nazwać co z tym zrobić?

Proszę o odpowiedzi znawców tematu :)
 
Ostatnia edycja:

diuczysko

New member
Bez reklam
Hej, proponuje podłączyć mikrofon i zrobić auto kalibrację, następnie sprawdzić czy dynamic EQ został włączony. Następnie zalecam również włączyć dynamic volume (low). Aby w pełni skorzystać z dźwięku wielokanałowego odtwarzacz musi jeszcze przesyłać dźwięk w formacie bitstream (nie znam tego playera, rozumiem, że jest podłączony po hdmi do amplitunera ?). Trzecia kwestia to odpowiedni materiał źródłowy, nie oczekuj od zwykłego divx'a z dźwiękiem mp3 niesamowitych efektów. Minimum to oryginalne nagrania DVD z ścieżką dolby digital (ac3) lub DTS, ewentualnie pliki MKV ze ścieżką w tych że formatach. W tym przypadku nie musisz ustawiać żadnych trybów odtwarzania, które głównie służą do "uprzestrzenniania" sygnału stereo. Ps. głośniki podłącz normalnie.
 
Ostatnia edycja:

Potii

New member
ale jakiś tryb odtwarzania musi być wybrany??

mam zrobione wszystko tak jak pisałeś(autokalibracja, eq vol itp), tylko kolumny przez bi-amp i nie wiem co to za zniekształcenia (przy ogladaniu tv z dekodera wbudowanego, wcześniej tego nie było) :/

są jakieś programy do sprawdzenia filmów w jakim systemie dźwiękowym został nagrany?

player jest podłączony przez hdmi tylko nie wiem co wybrać w ustawieniach
hdmi mulitch lpcm czy hdmi raw
 

Radoslav

New member
ale jakiś tryb odtwarzania musi być wybrany??

mam zrobione wszystko tak jak pisałeś(autokalibracja, eq vol itp), tylko kolumny przez bi-amp i nie wiem co to za zniekształcenia (przy ogladaniu tv z dekodera wbudowanego, wcześniej tego nie było) :/

są jakieś programy do sprawdzenia filmów w jakim systemie dźwiękowym został nagrany?

player jest podłączony przez hdmi tylko nie wiem co wybrać w ustawieniach
hdmi mulitch lpcm czy hdmi raw

1. Przede wszystkim jak masz te kolumny Jamo podłączone? Czy na pewno pod odpowiednie wyjście? http://www.myhomecinema.be/608back.jpg
2. Czy zestaw jest 5.0 czy 5.1?
3. Wybór (ręczny) trybu odtwarzania....a co chcesz usłyszeć?
Kiedy odtwarzane źródło dźwięku (film lub mp3) ma zapisaną ścieżkę "prostą" PCM / stereo, a chcesz mieć "przestrzeń" to żeby procesor w amplitunerze rozdzielił 2 kanały na 5 lub 5+sub to ustawiasz sobie Dolby Digital, PLII, DTS, czy inne wielokanałowe tryby....Efekt raczej mizerny, bo z dość dużą startą na jakości i może być słychać jakieś "świergolenia" w surround'ach. Lepiej zostawić w takim przypadku po prostu stereo i będzie to lepszy dźwięk dla ucha (moim skromnym zdaniem)
4. Tryb odtwarzania (auto) np. Dolby, DTS itd. Zadziała wtedy kiedy źródło dźwięku ma zapisaną ścieżkę dźwiękową w odpowiednim standardzie wielokanałowym. Może to być płyta DVD, BluRay, albo wspomniane pliki filmowe np. .avi (z AC3) czy .mkv. W przypadku odtwarzania plików przez Media Playera (nie wiem jak w Asus wyglądają ustawienia dźwięku na wyjściu) musi być w nim wybrana opcja pass through, czyli przepuszczanie dźwięku zgodnie z jego standardem zapisu.

Podsumowując...
wg mojego ucha wszystkie te "ulepszacze" dźwięku niestety dają sporą stratę na jakości, szczególnie w przypadku słuchania muzyki z CD czy mp3. Jest to w stereo? To wybierz tryb stereo ewentualnie Pure Audio / Direct jeśli jest ono bardzo dobrej jakości. Osobiście wyłączam też wtedy Audyssey i ustawiam EQ na Manual.
Słuchasz lub oglądasz coś w trybie wielokanałowym? To w takim standardzie w jakim zostało zapisane. Tutaj faktycznie opcje poprawiające "przestrzeń" i efekty specjalne typu Dynamic EQ, Dynamic Volume itp. mają zastosowanie i jakieś uzasadnienie.
 
Ostatnia edycja:

Potii

New member
Zestaw głośników mam 5.1.
Głośniki podpięte mam tak:

Front speakers - górne wejście w przednich kolumnach

Surr back or front high... - dolne wejście w przednich kolumnach

Surr speakers - tylne głośniki

pre out sub - sub

Kolumny jamo s606

Dźwięk 5.1 już mi się załącza przy filmach mkv coś tam miałem źle ustawione w ampli ale doszedłem już do tego.
 

s4v4g3

New member
Ja co prawda nie mam jamo - mam quadrale 5000 bez suba, ale pytanko takie - nie grają mi satelitki. Podłączone mam dobrze. Mam podłączonego kompa przez HDMI, w PC mam ustawienia 5.1 Surround i problem w tym, że wszystkie grają tylko na ustawieniach AV - "Mono" i "All Ch St". Jak ustawie na stereo, thx czy inne to grają tylko fronty. O co kaman????
Dodam jeszcze, że w PC jak robię test głośników 5.1 to wszystkie je wykrywa.
 
Ostatnia edycja:
Do góry