Onkyo TX-NR609 - Pytania i odpowiedzi

wojcik_dan

New member
Krzysiek wielkie dzięki o taką poradę mi chodziło. Jeżeli chodzi o suba to jeżeli chodzi o ustawienia z tyłu subwoofera to crossover rozkręcić na maxa? bo ampli chyba będzie nim sam sterował? Dobrze rozumiem.
 
Ostatnia edycja:

Aaron

New member
.... Po kalibracji mam następujące wartości:
Front 40hz
centralny 70hz
surround 40hz
LFE 120hz
level callibration mam wszystki kolumn jakieś minus 2 lub 3 db a suba aż minus 15 ....
Może napiszcie jak macie to poustawiane.....
Pozdrawiam

A czy kalibracji nie robi się przypadkiem pod warunki akustyczne pomieszczenia ? Bo jeśli tak to chyba wymiana ustawieniami nie ma większego sensu , ale może się mylę .... :).
 

wojcik_dan

New member
Z tego co kiedyś czytałem to zawsze kalibracji trochę trzeba pomóc a efekt będzie jeszcze lepszy. Kalibracja na pewno pomaga w ustawianiu odległości.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Krzysiek wielkie dzięki o taką poradę mi chodziło. Jeżeli chodzi o suba to jeżeli chodzi o ustawienia z tyłu subwoofera to crossover rozkręcić na maxa? bo ampli chyba będzie nim sam sterował? Dobrze rozumiem.

Tak, crossover ustawiasz na max bo juz z poziomu ampli wszystkim steruje. Zresztą, u mnie przy takim podłączeniu w KD crossover i tak nie jest aktywny:)

A czy kalibracji nie robi się przypadkiem pod warunki akustyczne pomieszczenia ? Bo jeśli tak to chyba wymiana ustawieniami nie ma większego sensu , ale może się mylę .... .

Wiadomo, że maszyna nie poradzi sobie ze wszystkim perfekcyjnie. Ja nigdy nie zmieniałem odległości od kolumn czy ustawienia głośności poszczególnych elementów, bo różna jest akustyka w pomieszczeniach. Zobacz, koledze ampli ustawił na frontach częstotliwość odcięcia na 40 HZ co jest już błędem bo kolumny najniżej jak zejdą to 42Hz, więc wątpię żeby producent jeszcze zawyżał tą wartość. Przeważnie producenci robią odwrotnie. Jak miałem Jamo s606 to też tak mi dziwnie ustawiał np. tylne kolumny są od 80Hz a mnie ampli potrafił ustawiać na 60Hz. Tak samo subwoofer, koledze ustawiło na 120Hz więc z tego co napisał częstotliwości by się nakładały co mogłoby powodować niepożadane dudnienie i rezonans, chociaż niektórzy tak lubią i w ten sposób ustawiają. Dla mnie pasmo musi być spójne i się wzajemnie uzupełniać a nie nakładać czy powodowac wystepowanie luki .
 

wojcik_dan

New member
To jeszcze się zapytam, czy to normalne, że jeżeli chodzi o głośność to dopiero od 45 coś słychać gdzie w większości przypadków w okolicach 58 można powiedzieć że jest w miarę głośno. Czy to normalne? Już nie wspomnę o tym, że jest tam tyle ustawień do dźwięk, że już nie wiem, które są przydatne.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja mam 15 mkw. Przy załączonym DynamicEQ i Volume normalnie film oglądam na ok 25-30db. Po wyłączeniu tych funkcji trzeba dać dużo głośniej aby był podobny efekt. Ja mam jeszcze podbite wejścia TV/CD i BD/DVD o 6db. Można to zrobić w ustawieniach. A tak poza tym to zależy na jakim programie efektowym słuchasz, bo jak na programach THX to faktycznie może być cicho no i sam ampli Onkyo jak już pewnie zdążyłeś wyczytać trzeba sporo podkręcać żeby dało się słuchać. Praktycznie na moim Onkyo 608 po kalibracji jeśli chodzi o głośnośc to podbiłem w/w wejścia i pozałączałem te DynamicEQ i Vol.. Przetestuj to co napisałem. Zawsze możesz jeszcze równo podbić na + kolumny byle zachować różnicę między centralnym i surroundami o tyle db jak ci kalibracja ustawiła. Ja u siebie mam central na -1, fronty na 0 i tył na +1.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

funbashi

New member
Mam pytanie ;) czy jest możliwe wyłączenie funkcji HDMI Through w amplitunerze zachowując przy tym funkcję ARC?
 

wojcik_dan

New member
Ja mam 15 mkw. Przy załączonym DynamicEQ i Volume normalnie film oglądam na ok 25-30db. Po wyłączeniu tych funkcji trzeba dać dużo głośniej aby był podobny efekt. Ja mam jeszcze podbite wejścia TV/CD i BD/DVD o 6db. Można to zrobić w ustawieniach. A tak poza tym to zależy na jakim programie efektowym słuchasz, bo jak na programach THX to faktycznie może być cicho no i sam ampli Onkyo jak już pewnie zdążyłeś wyczytać trzeba sporo podkręcać żeby dało się słuchać. Praktycznie na moim Onkyo 608 po kalibracji jeśli chodzi o głośnośc to podbiłem w/w wejścia i pozałączałem te DynamicEQ i Vol.. Przetestuj to co napisałem. Zawsze możesz jeszcze równo podbić na + kolumny byle zachować różnicę między centralnym i surroundami o tyle db jak ci kalibracja ustawiła. Ja u siebie mam central na -1, fronty na 0 i tył na +1.
Dzięki za pomoc. Wczoraj pozmieniałem na 80 hz tak jak pisałeś i teraz wszystko fajnie gra. A z tym podbijaniem wejść to też jest dobry pomysł, ale właśnie nie wiedziałem czy to ruszać czy nie. Teraz już wiem.
Jeszcze raz dzięki.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Pure Audio

To ja mam też takie pytanie. Wcześniej miałem wrażenie że jak podczas odtwarzania płyty przełączyłem w tryb Pure Audio to zarówno ampli jak i TV się wygaszał. A teraz zauważyłem że jak przełączę na ten tryb to ampli się wygasza a obraz nadal jest przesyłany na TV. Jak jest u was?
 

mors111

Active member
Bez reklam
a czy ktoś z was podłączał kolumny pod drugą strefę
nigdzie nie mogę znaleźć informacji jaka tam jest moc końcówek i jaką obsługuje impedancję

chciałbym podłączyć kolumny/głośniki w kuchni pod tą strefę i zastanawiam się nad wykorzystaniem starych głośniczków , które to jakoś by tam brzęczały w kuchni
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Myślę że moc rozkłada się równo na 7 kanałów. Dzisiaj ktoś wstawiał link z anglojęzycznej strony i było napisane jak przy 8 Ohm rozkłada się moc. Co do impedancji to jest pewnie taka sama jak do reszty głośników czyli 4-8 Ohm ? Zresztą przecież jak podłączamy w bi-ampingu to dziwnie by było jakby każda z końcówek miała inną impedancję.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mors111

Active member
Bez reklam
Myślę że moc rozkłada się równo na 7 kanałów. Dzisiaj ktoś wstawiał link z anglojęzycznej strony i było napisane jak przy 8 Ohm rozkłada się moc. Co do impedancji to jest pewnie taka sama jak do reszty głośników czyli 4-8 Ohm ? Zresztą przecież jak podłączamy w bi-ampingu to dziwnie by było jakby każda z końcówek miała inną impedancję.

może i tak jest , ale ale zadałem to pytanie bo zaciski od Zone2 są inne ( jak w małej wieży )

bi-amping mam podłączony pod inne wejścia

Moc i impedancja są takie same w przypadku każdej z końcówek

to w takim razie Onkyo 609 mogło by mieć opis 7.2 + 2.0 :-D
 

Jok3r

New member
Bez reklam
Onkyo jest siedmiokanałowe, więc ma 7 końcówek mocy, z czego każda ma taką samą moc. Można jak najbardziej tak napisać o tym modelu, tylko z zaznaczeniem, że to 2.0 jest na zasadzie dodatkowego wzmacniacza, a Ty nic nie wspominałeś, że chcesz wpinać dodatkowy wzmacniacz, żeby zasilać nim drugą strefę. W przypadku takiego rozwiązania moc masz taką jaki kupisz wzmacniacz. Jeżeli wykorzystujesz 5.1 i do tego dwie pozostałe końcówki na drugą strefę to masz taką samą moc jak pozostałych pięciu. Natomiast jeżeli masz zrobiony bi-amp, to musisz tak, czy inaczej dokupić dodatkowy wzmacniacz.
 
Ostatnia edycja:

mors111

Active member
Bez reklam
chodzi mi dokładnie o to ,że Onkyo 609 ma 9 wyjść na głośniki z czego 7 to normalne wyjścia i mam je wykorzystane jako 5.0 + podłączenie bi-amping czyli mam zajęte 7 wyjść

pozostają 2 wolne od Zone 2 i stąd moje pytanie czy tam są osobne słabsze końcówki

sam sygnał na wzmacniacz mogę podpiąć pod line out Zone 2 i to rozumien jak najbardziej
 

Attachments

  • 609.jpg
    609.jpg
    13,2 KB · Wyś: 501

Aaron

New member
Podpowiedzcie mi proszę co może być nie tak. Mam podłączony pod AV dekoder kablówki cyfrowej po HDMI potem z AV idzie sygnał po HDMI do gniazda AC w TV. Testuje już to ustawienie drugi tydzień i dzieją się zastanawiające rzeczy. Bez żadnej prawidłowości nieraz po wyłączeniu AV TV gaśnie a po chwili odpala ze swoim dźwiękiem a nieraz dźwięku nie daje się w żaden sposób włączyć i pomaga jedynie załączenie AV. Kilka razy zauważyłem , że ściszając AV ścisza się dźwięk z TV ale nie raz niestety nie daje się TV wyciszyć pilotem , bo automatycznie ścisza się AV. Wina jakiś ustawień czy to sprzęt płata figle ? Zaznaczam , że żadnych ustawień w trakcie prób nie zmieniałem więc to nie kwestia moich działań.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Podpowiedzcie mi proszę co może być nie tak. Mam podłączony pod AV dekoder kablówki cyfrowej po HDMI potem z AV idzie sygnał po HDMI do gniazda AC w TV. Testuje już to ustawienie drugi tydzień i dzieją się zastanawiające rzeczy. Bez żadnej prawidłowości nieraz po wyłączeniu AV TV gaśnie a po chwili odpala ze swoim dźwiękiem a nieraz dźwięku nie daje się w żaden sposób włączyć i pomaga jedynie załączenie AV. Kilka razy zauważyłem , że ściszając AV ścisza się dźwięk z TV ale nie raz niestety nie daje się TV wyciszyć pilotem , bo automatycznie ścisza się AV. Wina jakiś ustawień czy to sprzęt płata figle ? Zaznaczam , że żadnych ustawień w trakcie prób nie zmieniałem więc to nie kwestia moich działań.

Pewnie masz ustawione Pass Thru? To że po wyłączeniu AV załącza się dźwięk na TV to jest prawidłowe, bo właśnie ta funkcja temu służy żeby przepuszczać dźwięk i obraz nawet po wyłączeniu amplitunera. Już kiedyś pisałem że ja nie jestem zwolennikiem puszczania wszystkiego po HDMI, bo właśnie potrafią się dziać cuda. Ja jak miałem przez wiele lat DVD podłączone optykiem nie było żadnych problemów. Jak tylko podłączyłem przez ampli HDMI czasami tak mam że też nie idzie mi dźwięk przez KD i muszę albo jeszcze raz włączyć ampli albo na chwilę zmienić wejście HDMI. A masz możliwość osobno podpięcia dekodera do TV po HDMI i optykiem do ampli? Jeśli tak to jest pewniejszy sposób i mniej kombinacji.
 

Aaron

New member
A masz możliwość osobno podpięcia dekodera do TV po HDMI i optykiem do ampli? Jeśli tak to jest pewniejszy sposób i mniej kombinacji.
Cały problem polega na tym , że próbowałem , ale rozjeżdża mi się dźwięk. Mam niewielkie , ale widoczne i wkurzające przesunięcie dźwięku względem obrazu kiedy puszczam optykiem z dekodera a obraz wychodzi na TV. Muszę pogrzebać czy to nie wina softu TV , ale nie miałem tego przy poprzednim KD (stara poczciwa Koda).
 
Do góry