Nowe Sony 32EX710

Mike25

New member
@SierzantHarris
Co prawda mam inny TV, bo EX500, ale powiem Ci, że u mnie na takich statycznych tłach to wszystko wygląda super pięknie zero problemów (sprawdzałem zarówno na tłach RGB, jak i różnych jasnościach szarego). Jednak na niektórych kanałach głównie sportowych widzę banding (pionowe nieraz poziome pasy jakby ghosting z tyłu za matrycą...). Również jest to zauważalne na jednolitych tłach, ale to musi być wszystko w ruchu, żebym ten banding dostrzegł. Statyczne obrazy mi go w ogóle nie ukazują.
 

rafamaja

New member
Mam go i testuje najpierw na pc.. połączyłem przez hdmi (windows 7 i karta Radeon 5750) i obraz nie jest w całości rozciągnięty na ekran . Od góry i dołu brakuje 2 cm a na bokach 3 cm. Jest na to rada??
 

rafamaja

New member
Niestety obraz na pc to znaczy litery wydają mi się mało czytelne. Na moim 19 calowym fujitsu siemens to poezja z tym obrazem na EX700. Połączyłem to przez hdmi, bawiłem się ustawieniami i rezultatu to nie dało. Proszę o pomoc w tym względzie.

Podłączyłem tez pod tuner sat kablem dvi hdmi i na ustawieniach standartowych na kanałach SD jest źle. Najgorsze to jakaś przeźroczysta obwódka na obiektach w ruchu, szczególnie podczas odlądania sportu. Efekt nie występuje przy statycznych scenach. Próbowałem to zniwelować ustawieniami i co nieco się udało. Myslę, że fachowy overscan by poprswił sytuację znacznie. Kanały słabej jakości typu Sport Tv nie da się oglądać. Proszę mi powiedzieć co to ta obwódka??

O kanałach HD nie piszę.. bo jest super

Podświetlenie matrycy jest lepsze niż w Z5550. Nie ma żadnych nierówności podświetlenia. Na jasnym tle przy maxymalnym kącie oglądania widać na środku dużą jaśniejszą plamę, która w niczym nie przeszkadza.
Tak się bałem tego nierównomiernego podświetlenia , a tu jakość kanałów SD mnie powaliła.
TV służy mi jako monitor więc oglądam z bliska i wszystko widać co nie doskonałe.
Proszę o poradę
R.
 

Mike25

New member
To przecież jest normalne, że tak widzisz. Jaką masz przekątną EX700? Nawet jak masz tylko 32'', porównywanie do 19'' monitora mija się z celem, bo wielkość pixeli jest większa, w związku z tym z bliska wszystko będzie mniej ostre i nic tu żadnymi ustawieniami nie poprawisz. W TV o jeszcze większych przekątnych ten efekt jest jeszcze gorszy. Taka już natura, im większy TV tym gorszy komfort oglądania z bliska, zwłaszcza przy wykorzystaniu jako monitor. W małych monitorach PC pixele sa mniejsze, a w dodatku znacznie gęściej upakowane, więc obraz nawet z niewielkiej odległości jest ostry i klarowny. TV to zupełnie inna bajka :)
 

rafamaja

New member
Dzięki @Mike25.. tak mam 32 cale.. a powiedz co to jest ta przeźroczysta obwódka w obrazach w ruchu podczas oglądania tv?? Jak to zjawisko się zwie ?
R.
 

Ares78

New member
Może jakieś zdjęcie bo szczerze mówiąc nie wiem o jaką obwódkę tutaj chodzi, próbowałeś może zmniejszać intensywność układu kompensacji ruchu czyli motionflow? Odnośnie ostrości to niestety piksele będą większe niż 19 calowym monitorze więc przy tej samej odległości korzystania obraz będzie mniej "ostry"
 

rafamaja

New member
Zdjęcia nie zamieszczę.. i tak podejrzewam, że nie było by nic widać... postaram się to jeszcze raz opisać. Motionflow wyłączony mam.
To występuje na kanałach o słabej jakości i okazuje się, że nie tylko na obiektach w ruchu. Jest to przeźroczysta obwódka dookoła czegoś, nawet logo kanału też ma taką poświatę jakby. To tak jak z filmu predator...gdzie kosmita był przeźroczysty na tle lasu.... z 3 m tego nie widać, ale ja mam obraz metr przed oczami i nie mogę tego strawić.. co to jest??
R.
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Zapewne "false contouring" czy tez "ringing" - duża ta obwódka jest? Czy to są takie przezroczyste "dodatkowe" kontury które zwiekszają się po podwyższeniu ostrości? (bardzo nieduże, szczególnie widoczne na np. czarnych konturach na jasnych tłach np. drzewa na tle jasnego nieba). Bo jeśli tak to jeszcze nie widziałem tv lcd który by tego nie miał wcale.
 

rafamaja

New member
ostrość mam na minimalny i tak to występuje i raczej na jasnych konturach na jasnych tłach na czarnych nie. Tylko na słabym sygnale SD. Np. mecz piłki nożnej jest jakby za cienką warstwą celofanu na piłkarzach.
 

Mike25

New member
Takie uroki oglądania SD na LCD, nie ma co oczekiwać cudów. Na moim EX500 jak się zbliżę do telewizora to też widzę mnóstwo niedoskonałości wyświetlanych kanałów, ale nie winię za to telewizora, tylko słabe źródło niskiej rozdzielczości. Z daleka jest lepiej.
 

Sych

New member
Dlatego jest taka uniwersalna tabela, gdzie są podawane optymalne odległości oglądania, gdzie obraz jest najlepszy. Tak dla każdego telewizora. Dla sygnału sd jest sporo większa odległość niż dla hd. Logiczne, że telewizor nie wymyśli dodatkowych szczegółów obrazu, które nie zostały nagrane.
 

Ares78

New member
Dokładnie po co inaczej powstałby w ogóle standard HD... Szczegółów utraconych chociażby na kompresji już się nie odzyska, wiadomo procesory poddają obraz obróbce, ale to wszystko ma jakieś granice. Odległości podawane we wszelkich tabelach są oczywiście orientacyjne bo i tak dużo zależy od samego użytkownika.
 

Mike25

New member
Dokładnie po co inaczej powstałby w ogóle standard HD...
Kłopot w tym, przynajmniej jeśli chodzi o telewizję w Polsce, że daleko większości kanałom tzw HD do rozdzielczości fullHD. Zazwyczaj są to niestety kanały o mniejszej rozdzielczości niż HDready... Oczywiście nawet na takich będzie lepiej niż SD, ale to nadal daleka droga do fullHD.
 
Ostatnia edycja:

Ares78

New member
Nie wiem czy doczekamy się jakości obrazu z niebieskiego krążka prosto z satelity, nawet nie wiem czy technicznie jest możliwość zapewnienia odpowiedniego bitrate'a... Ale fakt faktem, w przypadku kanałów HD widać dużą poprawę w stosunku do innych kanałów, a oferty programowe stopniowo się rozszerzają.
 
Do góry