Nowe LG C3 Evo, telewizor Oled Ultra HD 4K, czyli co powinieneś wiedzieć.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam

Nowe LG C3 Evo, telewizor Oled Ultra HD 4K, czyli co powinieneś wiedzieć.​

LG C3 Evo, telewizor Oled Ultra HD 4K, zaktualizuj orientacyjne ceny i dostępność

Firma LG Electronics wskazuje, że zmniejszony rozmiar paneli Oled 42'' i 48'' nie pozwala na wykorzystanie dodatkowej jasności panelu Evo (problem z ogrzewaniem?). Z drugiej strony ekrany te osadzają inne kluczowe elementy etykiety Evo 2023, nowy procesor Alpha 9 Gen 6 i powiązane algorytmy.
lg_c3_hero_product.jpg

Telewizor LG C3, technologia Brightness Booster​


Oczywiście, jak sugeruje nazwa nowej serii, znajdziemy ten sam panel Oled Evo telewizorów LG C2. Dla przypomnienia, ten ostatni korzysta z technologii Brightness Booster, a nie Brightness Booster Max jak w telewizorach LG G3 , to wyróżnienie w nazwie wskazuje na brak radiatora. Ostatecznie telewizory LG C3 wyświetlają szczyt jasności zasadniczo identyczny jak zeszłoroczny LG C2, ale ogólnie jaśniejszy obraz niż C2, o około 20% wyższy według przedstawicieli marki.

lg_c3_brightness_booster.jpg


Dlaczego i jak ta poprawa? Nowy procesor Alpha 9 Gen 6 z bezprecedensową funkcją Dynamic Tone Mapping Pro, która może podzielić obraz na 20 000 odrębnych stref, z których każda korzysta z określonego ustawienia, w porównaniu do 5000 stref w telewizorach Oled z 2022 r. i 500 stref w 2021 r.

lg_c2_brightness.jpg

Podobnie jak w 2022 roku w przypadku serii telewizorów LG C2 Oled, LG C3 ma sześć referencji, LG OLED42C3 (42'', 107 cm), LG OLED48C3 (48'', 122 cm), LG OLED55C3 (55'', 140 cm ), LG OLED65C3 (65 cali, 165 cm), LG OLED77C3 (77 cali, 196 cm) i LG OLED83C3 (83 cale, 211 cm).
lg_c3_range_sizes.jpg


Wśród innych zalet panelu Oled EX nowy algorytm sterowania wyświetlanym obrazem. Po przestudiowaniu nawyków użytkownika, ten ostatni optymalizuje ustawienia każdego piksela na ekranie (do 33 milionów w przypadku telewizorów 8K Ultra HD) poprzez niezwykle precyzyjną kontrolę energii elektrycznej wysyłanej do każdej organicznej diody. Ten ostatni oferuje, według LG Display, więcej szczegółów wyświetlanych w ciemnych i jasnych obszarach obrazu dla bogactwa tekstur w toku, mile widziane specyfikacje poprawiające wyświetlanie sygnałów HDR, słaby punkt technologii Oled.

lg_c3_lifestyle_medley.jpg

Ostatnia precyzja, proces Oled EX pozwala również na jeszcze większą grubość ramy paneli Oled, o około 30% (tj. Należy zauważyć, że w 2023 r. jeszcze bardziej udane wykorzystanie materiału węglowego niż w 2022 r. przy coraz niższej całkowitej masie telewizora.

lg_c3_bezel_%2B_profil.jpg

Skoncentruj się na ewolucji telewizorów Oled LG 2023​


Główna ewolucja LG C3s polega zatem na integracji nowego procesora Alpha 9 Gen 6 odpowiedzialnego za przetwarzanie wideo, który nadal ma cztery główne i odrębne etapy usuwania szumów wideo. Podobnie jak w 2022 r. w przypadku Alpha 9 Gen 5, są one przeprowadzane za jednym razem, a nie jedno po drugim. Co ostatecznie skutkuje wzrostem jakości obrazu, zmniejszając ryzyko błędu między dwoma krokami.

lg_c3__alpha_9_gen_6.jpg

Zwiększone zasoby tego ostatniego wzmacniają wydajność procesów AI Super Upscaling, AI Noise Reduction, AI Super Resolution, AI Brightness Control, AI Genre Selection i oczywiście AI Picture Pro i AI Sound Pro zawsze obecne. Te dwa ostatnie są odpowiednio obecne, aby zapewnić wyświetlanie obrazu i środowisko dźwiękowe zoptymalizowane i dostosowane do charakteru treści. Z sekcją audio w 2023 roku oferującą wirtualną scenę dźwiękową Dolby Atmos 9.1.2 (wobec 7.1.2 w 2022 roku).

lg_c3_da_virtual.jpg

Jeśli chodzi o nowe funkcje telewizorów LG OLED C3, warto zwrócić uwagę na nowy interfejs WebOS 23 oraz certyfikację Matter , która daje pierwszeństwo treści i zarządzaniu profilami. Wraz z nim pasek uruchamiania znika na korzyść propozycji zbliżonej do Google TV lub Android TV. Do tego HDR Dolby Vision Gaming (120 Hz).

lg_c3__game_optimizer.jpg

Telewizor LG C3, główne dane techniczne
Po stronie flagowych usług nadal obecne są GeForce Now, Shadow, Blacknut i Utomik Cloud. To samo dotyczy trybu Game Optimizer vintage 2023 ( patrz zdjęcie powyżej ), który łączy wszystkie ustawienia telewizora związane z sygnałem gry wideo i pozwala użytkownikowi skonfigurować je indywidualnie według potrzeb.

lg_c3_gfn.jpg


Aby powrócić do algorytmów telewizorów LG 2023 obecnych już w modelach 2022, Alpha 9 Gen 6 coraz dokładniej identyfikuje twarze, ciała, obiekty i tekst wyświetlany na ekranie, aby zoptymalizować ustawienia. Rezultat, ostrość zapowiedziana na wzrost i odcień skóry, który nigdy nie był wadliwy. Podobnie funkcja Auto Genre Selection dokładniej i automatycznie rozpoznaje charakter treści wyświetlanych na ekranie i dobiera optymalne ustawienia (film, sport, rozdzielczość SD, HD itp.).

W telewizorach LG C3 znajdziemy też tryb Always Ready. Telewizor w trybie gotowości, wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie, aby głosowo zapytać telewizor o pogodę, godzinę, emisję listy odtwarzania, a nawet wyświetlenie zdjęcia lub aktywację artystycznego pokazu slajdów. Podobnie jak w przypadku telewizorów LG C2, LG C3 nadal posiada funkcję statystyk, dzięki której można dowiedzieć się więcej o korzystaniu z ekranu ( patrz zdjęcie C2 poniżej ).

lg_c2_stats.jpg

W przeciwnym razie wiele specyfikacji prawie nie zmienia się z roku na rok. Główne z nich wymieniono poniżej:

• Tabela konwersji kolorów Dynamic Tone Mapping Pro (3DLUT) z prawie 36 000 kolorymetrycznymi punktami korekcji zapewniającymi doskonałą dokładność, lepszą głębię obrazu dzięki zarządzaniu różnymi płaszczyznami ogniskowania za pomocą procesu Object Depth Enhancer oraz zwiększoną ostrość obrazu

• Tryb BFI (wstawianie czarnej ramki) pozostaje taki sam jak w zeszłym roku

• Telewizory LG Oled mogą przesyłać sygnał audio Dolby Atmos (z wirtualną konwersją 9.1.2) za pośrednictwem funkcji eARC gniazda HDMI. Ma to na celu pobranie ścieżek dźwiękowych Dolby Atmos dostępnych na przykład w serwisie Netflix.

• Zgodność z Wisa, aby cieszyć się dźwiękiem z telewizora, do 5.1 , na odpowiednich głośnikach, tj. bezprzewodowo

• Funkcja Smart TV ThinQ AI

• 4 wejścia HDMI 2.1 (48 Gb/s)

• Zgodność z ALLM i VRR (od 40 Hz do 120 Hz)

• Zarządzanie sygnałem 4K Ultra HD HFR (120 klatek na sekundę) przez złącza HDMI

• Bezpośrednia integracja asystentów głosowych Amazon Alexa i Google Assistant

• Zgodność z VP9 i AV1 przez HDMI lub USB

• Wytwórnia HGiG (grupa interesu gier HDR)

• Zgodność z G‑Sync i FreeSync Premium

• Funkcja Bluetooth Surround (aby używać głośników LG Bluetooth jako głośników surround w konfiguracji wielokanałowej)

• Tryb filmowca

• Sterowanie głosowe (Hi LG lub Alexa) dzięki mikrofonom zintegrowanym z telewizorem (bez konieczności używania pilota)

• Absolutnie wspaniały projekt: na ścianie, na stojaku z galerią lub stojakiem podłogowym ( patrz zdjęcia poniżej ), efekt jest wspaniały

• Funkcja Sport Alert, aby być informowanym w czasie rzeczywistym, poprzez nałożone powiadomienie o wyświetlanym obrazie wiadomości o jego ulubionej drużynie (wynik, nadchodzące mecze itp.)

lg_g2_gaming.jpg

LG C3: HDR10, HDR Dolby Vision, HDR HLG, Dolby Vision IQ i Wow Orchestra​


Dostępny jest również płaski, 10-bitowy panel Oled Ultra HD 100 Hz/120 Hz, niemal całkowicie pokrywający przestrzeń kolorów DCI-P3 (99%) oraz cienki soundbar o przekątnej 2,2 cala, zapewniający łączną moc 40 W 2( Nie wspominając o kompatybilności z HEVC 2 160p/50 i 2 160p/60 , kodekiem używanym do HD VOD i Ultra HD Blu-Ray .

lg_g2_dolby.jpg

W 2023 roku telewizory LG C3 będą korzystać z nowej funkcji Wow Orchestra Podobnie odnotowujemy powrót DTS

lg_c3_wow_orchestra.jpg

Funkcja 4K Cinema HDR jest powiązana z kompatybilnością z HDR 10, HDR Dolby Vision i HDR HLG (Hybrid Log Gamma) . Obecny jest również proces Dolby Vision IQ, aby cieszyć się obrazem Dolby Vision HDR, który jest zawsze idealnie ustawiony, niezależnie od otaczających warunków oświetleniowych, a także HDR o nazwie HDR Dynamic Tone Mapping Pro, o którym już wspomniano. Rezultat jest przekonujący dzięki większej liczbie szczegółów w bardzo jasnych i ciemnych obszarach.

lg_g2_hdr.jpg

LG C3, Smart TV ThinQ AI​


Ekrany LG OLED C3 oferują oczywiście funkcję LG ThinQ AI 2023. Jak już wspomniano powyżej, Amazon Alexa i Asystent Google są zintegrowane. Ci asystenci głosowi są dostępni zarówno bezpośrednio na pilocie za pomocą dedykowanego przycisku, jak i za pośrednictwem telewizora, bez potrzeby używania zapette). Oprócz bezpośredniej wymiany głosu z ekranem, jak w przypadku głośnika Google Home lub Amazon Echo, możliwe jest sterowanie głosowe za pośrednictwem telewizora innymi urządzeniami z certyfikatem Google Assistant i Alexa udostępnianymi w sieci lokalnej. Wszystko to zapewnia dostęp do internetu i określonych usług (sklep internetowy LG App Store, czat na portalach społecznościowych itp.) lub bezpośrednio do sieci jak na komputerze. Oczywiście Miracast , Bluetooth 5.0,Wi‑Fi 6, AirPlay 2 i HomeKit znów w menu.

lg_c3__webos_23.jpg

W przeciwnym razie ThinQ AI ma własny moduł AI do łatwego i szybkiego sterowania telewizorem. Ale tryb konwersacyjny dostępny na Alexie, a tym bardziej na Asystencie Google, nie ma tutaj znaczenia. ThinQ AI świetnie nadaje się do wydawania telewizorowi poleceń, takich jak „Zwiększ głośność” czy „Włącz tryb kinowy” , ale to Asystent Google przejmuje kontrolę podczas bardziej szczegółowego pytania, na aktora wyświetlanego na ekranie. bardziej ogólnie do wyszukiwania informacji związanych lub niezwiązanych z treścią audycji.

lg_c3_oled-evo_02.jpeg


Nie należy również zapominać, że Magic Remote zawiera mikrofon zapewniający ergonomię za pomocą poleceń głosowych, co zawsze jest doskonałe. Ze swojej strony system operacyjny WebOS 23 wyświetla bezprecedensowy interfejs pod względem ergonomii, który zdaniem LG jest w wyraźnym postępie.

LG C3, a reszta?​


Co do reszty, w telewizorach LG C3 znajdziemy prosty tuner DVB‑T 2, DVB‑S 2 i DVB‑C , funkcję Auto Level (aby uniknąć nagłych zmian głośności dźwięku przy zmianie źródła), certyfikaty Fransat i Canal Ready , Kompatybilność z HBBTV , funkcja DVR umożliwiająca nagrywanie ulubionych programów przez jeden z trzech portów USB Host 2.0 na odpowiednim kluczu lub zewnętrznym dysku twardym , a wszystko to powiązane z funkcją Time Shifting . Oczywiście wirtualna klawiatura jest dostępna za pośrednictwem aplikacji LG Remote iOS/Android/Windows Phone, aby używać odpowiednich smartfonów/tabletów jako pilotów.

Wreszcie, jeśli LG nie poda żadnych szczegółów na temat Input Lag telewizorów Oled z 2023 roku, powinno ono być co najmniej na poziomie telewizorów z 2022 roku, czyli około 10 ms (6 ms w 4K/120) w trybie HDR Gra.

lg_c3__gaming.jpg

LG C3, HDMI 2.1/HDCP 2.3


Złącze ekranów LG C3 skupia z tyłu telewizora (patrz zdjęcie powyżej) cztery wejścia HDMI CEC 2.1 z certyfikatem HDCP 2.3 , z których jedno posiada funkcję eARC . Jest też wyjście optyczne oraz trzy porty USB Host (w tym jeden 3.0) zgodne z Fat32 i NTFS , port CI+ i port Ethernet . Oprócz VP9 i AV1 zapewniona jest kompatybilność z formatami MP3 , AAC , PCM , WMA , VC‑1 i Jpeg z kontenerem MKV . Wreszcie istnieje funkcja LG Sound Sync Wireless do automatycznego włączania / wyłączania, na przykład telewizora, na przykład listwy dźwiękowej marki.

lg_c3_connectors.jpg

Ostatnią precyzją jest to, że telewizory LG C3 Oled korzystają ze specjalnego uchwytu przykręcanego do tylnej części ekranu, co pozwala na dyskretne umieszczenie listwy dźwiękowej, niezależnie od tego, czy telewizor jest umieszczony na płaskim wsporniku, czy przymocowany do ściany.

Dostępność zapowiedziana na początek kwietnia, z wyjątkiem modelu 42-calowego zaplanowanego na maj. Jeśli chodzi o orientacyjne ceny telewizorów LG Oled Wiemy, że LG 55OLEDC3 został wyceniony na 2099 euro, . Ceny pozostałych modeli pozostają zatem w chwili pisania tych wierszy nieznane.
avcesar​

 

tomaszpf

New member
Ani słowa o tym ze LG zrezygnowało z funkcji BFI ? Ciekawe jak to wpłynie na rozmycie, na pewno teraz nie da sie oglądać sportu i grać.
 

CthulhuPL

New member
Kupilem C3 (przesiadka z B8 ) i tragedia! Obraz do d... Owszem smiga wszystko bardzo szybko ale obraz z tv orange swiatlowod tragedia (B8 genialnie upskalowal), brak wyjscia sluchawkowego!, obraz na netflixach i innych w dolby vision jest co najwyzej taki jak w starym B8 ale nade wszystko gdzie ta matryca evo itd itp? Jasnosc tego tv moim zdaniem jest gorsza niz w B8 a mam wszystko na max wywalone. B8 genialnie wydobywal szczegoly z ciemniejszych obszarow obrazu, tu jest za ciemno! Albo cos robie zle albo szajs straszny... Aha i dzwiek... B8 brzmi super jak na tv a tutaj... tragedia. I po co mi te AI jak tylko pogarszaja dzwiek i obraz...
 

CthulhuPL

New member
nie strasz bo chce właśnie 77 c3 kupić u kiki
Przysiegam ze jakbym mogl to bym wrocil do B8... Z tego co wiem to LG sie rozwijalo do C9 a potem rownia pochyla. CX mojego brata ciemniejszy niz B8 i dzwiek do d.... Liczylem na to ze jak wprowadzono matryce evo to Lg wrocilo na wlasciwe tory i po 5ciu latach w tej branzy uzyskam jakis efekt wow. A tymczasem B8 z bodaj 2018 roku jest lepszy niz obecne modele. WTF, LG?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jest trochę inaczej.
Nowy telewizor wymaga wyższej jakości sygnału. Stare telewizory nie wymagały tego .
Ale jak ktoś ma dobry bitrate jest bardzo zadowolony.
 

Kondor_PL

New member
Witam!

... oraz trzy porty USB Host (w tym jeden 3.0)​


Możliwe, że czegoś nie wiem, jednak obawiam się, że ten TV w ogóle nie posiada USB 3.0 - co jest dla mnie olbrzymim zaskoczeniem.
Mam nadzieję, że jest to zwykłe niedopatrzenie z mojej strony, ale pojęcia nie mam, który z tych trzech USB jest tym szybszym - zwykle oznaczony jako niebieskie gniazdo.
Będę wdzięczny za wskazanie tego właściwego.
 
Do góry