Nośnik CD Audio

iras_1983

New member
Cześć! Chciałbym zrobić kopię zapasową płytki audio, któą zgrałem do FLAC bezstratnie. Na jakim nośniku wypalić w nagrywarce Samsung? Chodzi o to , by laser miła jak najmniej problemów z odczytem i jakośc była jak najlepsza.. Czy płytki np. Verbatim for Music będą odpowiednie?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A dlaczego nie zgrałeś tej płyty audio bezpośrednio na druga płytę 1:1? Nie wiem jak jest z płytami CD Audio i czy podlegają one kompresji? Osobiście to ściągam utwory we FLAC i wypalam jako CD Audio. Porównywałem ostatnio moją tak nagraną płyte z oryginalną płytą kumpla i nie usłyszałem różnic w jakości. Wydaje mi się że konwertując utwory z płyty do Flac nic nie zyskujesz, bo to tak jak byś nagrał płytę CD Audio z plików MP3, jakość pozostaje ta sama.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nie ,no bez przesady ,mp3 jest formatem stratnym ,nawet jeżeli to będzie 320kb/s to i tak nagranie nie będzie zawierać informacji "mało istotnych" - tutaj nie chodzi o jakość tylko o wielkość pliku wynikowego ,który powstaje

Jeżeli chodzi o FLAC 24/96khz lub 24/192khz są to tzw "gęste formaty"(pliki Hi-Res) na których wydawane są albumy które można sobie kupić w sieci ,niestety jest to dość droga zabawa .Istotnie pliki takie zapewniają bardzo wysoką jakość ,nierzadko lepszą niż tradycyjne płyty CD - problemem jest jeszcze sprzęt tutaj jest dużo do zrobienia

Wielu audiofili zaleca zgrywać płyty do WAV ,a nie do FLAC co przekłada się podobno na lepszy dźwięk .Do zgrywania polecam jeden z najlepszych programów dBpoweramp Music Converter (dMC) R14.4 - dobreprogramy
 

collider

New member
Bez reklam
krzysiek1980 napisał "Osobiście to ściągam utwory we FLAC i wypalam jako CD Audio. "

Tak spytam z ciekawości a skąd ściągasz FLACki? Możesz coś polecić godnego?
 

ccinekk

New member
Sprawa wbrew pozorom nie jest oczywista, plyty CDR Audio ("for Music") są przystosowane do "wolnego" nagrywania w stacjonarnych nagrywarkach Audio. Nagrywarka komputerowa zazwyczaj nie pozwala juz nagrywac z predkoscia x1, x2 tylko minimum x8 albo x12, za pomocą wiązki laserowej wiekszej mocy (krótszy czas na wypalenie dziurki - mocniejszy laser). Z drugiej strony użycie "szybkich" plyt x52 i wypalenie ich z taką prędkością jest ok dla CD-ROM w komputerze ale CD Audio player często ma problemy z ich odtwarzaniem. Polecam sprawdzać poziom blędów za pomocą softu Nero Disc Speed (CD - Test). Bardzo ciekawe doświadczenie.
Ja osobiście używam płyt Sony CD i nagrywam z prędkością x16 do celów audio.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja przeważnie wypalam z najniższą możliwą prędkością, czyli u mnie x10 na płytach Verbatim. Jak na razie nie miałem problemów ani z płytami ani z jakością muzyki.
 
Do góry