Nie pojmuje :) 16:9 kontra 4:3

plissken

New member
Mam kamerę Samsung SMX-F30, wybieram w konfiguracji opcje "Nagrywaj w 16:9 wide". Kamera produkuje pliki w rozdzielczości około 720x576. To nijak ma się do formatu 16:9. Otwieram pliki nagrań w dołączonej aplikacji MediaShow i poprawnie widze je w szerokim formacie. Wówczas bez żadnych modyfikacji moge zrobić Save As i zapisany zostanie plik w formacie około (sorry znów nie pamiętam) 1000x600 (pi razy oko). Z kolei biorąc taki plik i wrzucając go na youtube pozostanie on wyświetlany z czarnymi paskami po bokach w formacie 4:3 .

Ponieważ jestem trochę zielony w temacie proszę o konsultacje... gdzie robię błąd ?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Najwyraźniej już ten AVI jest kodowany w formacie 4:3.

Rozdzielczość obrazu SD wynosi 720 x 576 zarówno w wersji 4:3, jak i w wersji 16:9. Dochodzi do tego informacja o proporcji obrazu, która nakazuje odpowiednie poszerzenie obrazu do właściwych proporcji.

Problem z plikiem AVi polega prawdopodobnie w tym, że program kodujący zamiast poszerzyć obraz dodał do niego paski.

Trudno powiedzieć, co powinieneś zrobić, aby było dobrze. Być może w ustawieniach programu od kamery (bo domyślam się, że o takim piszesz) można zadeklarować format 16:9. Jeśli nie, musisz znaleźć jakiś program do kodowania obrazu.

ArtS :)
 

plissken

New member
Cóż, musze chyba skrobnąć mail do Samsunga bo nie rozumiem tego, w każdym bądź razie w kamerze deklaruje format 16:9, plik wynikowy jest jednak w 4:3. Kodek h.264 moze nie potrafi zapisywac w formacie 16:9 w kazdym badz razie po otworzeniu pliku w dołaczonym oprogramowaniu, konwertuje plik do 16:9 i na tym na razie koniec.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Zrzucałem ostatnio materiał z kamery Panasonic do programu Windows Movie Maker. Duże było moje zdziwienie, gdy się okazało, że materia wynikowy był w formacie 4:3. Wystarczyło przed zrzuceniem określić w opcjach programu format 16:9 i wszystko zagrało.

Wracając do różnicy pomiędzy 4:3, a 16:9 musisz przyjąć na wiarę, że rozmiar w pikselach nie ma znaczenia. W przypadku formatu 4:3 piksele są rozciągane w poziomie w bardzo maym stopniu (1,067:1), a w przypadku obrazu 16:9 już w sporym (1,42:1). W ostatecznymj rozrachunku obraz 4:3 składa się z 768x576, a 16:9 z 1024x576.

Żeby było ciekawie, format 4:3 może też mieć oryginalny rozmiar 704x576, 480x576, a nawet 352x576. Już się domyślasz, że format 4:3 jest tu tworzony przez odpowiednio duże rozszerzenie pokseli w poziomie.

Wydaje się to dziwne, gdy weźmie się pod uwagę standardowy DivX, gdzie format obrazu jest określany bezpośrednio w rozmiarze obrazu. Ale standardowy DivX opiera się na pikselach w kształcie kwadratu. Syngał DV oraz MPEG2 wspiera również piksele o kształcie prostokąta. Najnowszy DivX również.

Przed zrzuceniem materiału sprawdź opcje programu lub spróbuj zrzucić materiał poprzez Movie Maker. To na pewno działa. Tym bardziej, że Movie Maker pozwala na zrzucenie materiału do formatu DV AVI, który można obrobić innym programem do obróbki obrazu.

ArtS :)
 
Do góry