Następca CRT Sony -wyraźna zmiana na lepszy

deratus

New member
Jaka plazmę byście mi doradzili , bym wyraźnie odczuł,że zmieniłem telewizor na znacznie lepszy ,chodzi mi o odbiór programów SD,z tunera satelitarnego Cyfry (na razie bez HD)?
-odległość od ekranu 2 do 3 m
-jak słońce świeci w pokoju -okno na wschód ,na wprost telewizora (ale są rolety)
-jak duży jest pokój:3x4
-jakie programy najczęściej oglądasz : film ,wiadomości
-więcej oglądasz w dzień czy wieczorem: 18-23
-preferowana wielkość telewizora:40,42
-preferowana marka: najlepiej Made in Japan :)
-jakie urządzenia będą podłączone:dekoder Cyfry ( nie HD) 95% czasu , DVD ,Divx
-ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń:95 % do telewizji
-jakimi złączami : component, spdif(dźwięk),hdmi
-jaki masz sygnał : Cyfrowy
-ile programów HD :na razie 0
-inne : najlepiej z USB i żebym w przyszłości,gdy dojdą kanały HD ,nie żałował wyboru plasmy zamiast LCD
-cena max.do 2500
Najbardziej obawiam się pikselozy,wielokrotnie widziałem u znajomych na dużych LCD ten efekt.
Obecnie mam CRT SONY KV 32FQ86
 

motobartcompany

New member
Z własnego doświadczenia wiem, że sygnał SD na twoim CRT będzie nie do pobicia przez wszystkie wyprodukowane do tej pory płaskie ekrany:-(

Możesz zaryzykować i kupić Panasonica G20 ma znacznie poprawione skalowanie SD względem poprzedniej serii. Z tym że do 2500 zł to raczej tego TV nie dostaniesz.
 

digitalus

Banned
witam
potwierdzam .plazma P42X10Y to bardzo dobry wybor.pikselozy nie bedzie. pikseloza tylko w telewizorach lcd, dlatego nie wiem kto kupuje ten sprzet.
p37x10y i p42x10y moze smialo konkurowac z telewizorem crt sony trinitron.
jesli w tunerze satelitarnym jest wyjscie component to jakosc obrazu bedzie wzorowa.
w starszych tunerach c+ np pioneer,pace, kenwood,najlepsza jakosc obrazu w trybie RGB.domyslnie w menu tunera ustawione jest na pal.trzeba zmienic na RGB .
najwazniejsze sa wrazenie wizualne czyli np z tanich tunerow satelitarnych ferguson 7600, golden interstar 870 ktore posiadaja wyjscie component uzyskamy bardzo dobra jakosc obrazu.nie trzeba przeplacac . mozna tez przygotowac mieki dywan dla znajomych ktorzy posiadaja telewizory lcd:)
 
Ostatnia edycja:

RHJG

New member
Bez reklam
witam
potwierdzam .plazma P42X10Y to bardzo dobry wybor.pikselozy nie bedzie. pikseloza tylko w telewizorach lcd, dlatego nie wiem kto kupuje ten sprzet.

Witam,kolego digitalus,mam prosbe-mozesz sie powstrzymac od niekulturalnych komentarzy jak wyzej.Jestes fanatykiem plazm ok masz prawo byc i sobie badz.Nikt Cie nie pyta i zapewniam Cie nikogo to nie interesuje dlaczego kupiles plazme!!!Bez komentarza o pikselozie.!!!
 

digitalus

Banned
nie mialem zamiaru nikogo urazic. Deratus tez potwierdzil ze widzi podobne wady w lcd.
w sklepie wyglada to tak..osoba ktora jest zainteresowana kupnem telewizora podchodzi bardzo blisko do ekranu. najczesciej zrodlem jest sygnal hd, zauwaza w plazmie widoczne subpiksele " komorki" .w lcd nie ma czegos takiego, ekran wyglada jak pocztowka.przyznaje to moze zrobic wrazenie ale tylko na poczatku.
gdy bedziemy ogladac telewizje z "normalnej" odleglosci subpikseli nie widac w plazmie.
duzo osob nie zwraca tez uwagi na jakosc obrazu sd bo uwaza ze jesli jakosc obrazu HD jest bardzo dobra to SD tez bedzie dobra. wybiera lcd, koniecznie full-hd tak jakby to byla gwarancja najlepszej jakosci obrazu.po podlaczeniu telewizora w domu wieksze lub mniejsze rozczarownie, zalezy od zrodla posiadanego synalu.
 
Ostatnia edycja:

kapsell

New member
Bez reklam
@digitalus
O czym Ty w ogole piszesz?
Widze ze masz misje dziejowa fanatycznie propagowac jedno i to samo.
Ja kupuje ten sprzet na przyklad, wiec nie pisz tych krzywych tekstow!
Rozumiem ze widzies wszystkie LCD i na wszystkich byla pikseloza...
Zalosne...
 

kapsell

New member
Bez reklam
Tak, nie widze jak i wiele innych osob nie widzi - bo nie ma (nie mowie o najtanszym szjsie)!
Wiem ze to trudne ale postaraj sie z tym faktem pogodzic.
Wiele lat mialem plazmy i bylem z nich zadowolony ale dzis (po przetestowaniu wielu TV u siebie w domu - plazm i lcd) moja sympatia jest po stronie lcd (oczywiscie nie wszystkich, tylko wybrane modele).
A gdy KIKI zaprezentowal zdjecia gdzie najnowsze Soniaki LCD w porowaniu z plazma Panasonica wygrywaja w elemencie gdzie te ostatnie krolowaly - czernia - to trzeba byc maniakalnym fanbojem zeby pisac takie teksty jak TY.
Co do skalowania SD miedzy dobrymi lcd i plazma DZIS nie ma roznicy.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Panowie - nie ma się co kłócić, ale np. oprzeć na matematyce (tak z grubsza).

Pytający ma CRT 100Hz z rodziny tzw. " FD Trinitron® ", czyli kineskop o podwyższonej rozdzielczości.

Widocznego obrazu ma ok. ~1000x700 piksel (tak mniej więcej CRT 100Hz miały - te przyzwoite).

Teraz zastępując go np. plazmą 1024x768 pikseli - praktycznie malo odczuje pogorszenie jakości z tym związane, a to raczej podstawa.... (oprócz innych cech , które np zmiana rozmiaru ekranu ujawni).

Jak widać są takie plazmy, ale LCD nie widać o podobnej rozdzielczości. :-(
Każde podbicie ilości pikseli będzie ze strata dla obrazu SD... .

To tylko "matematyka" (a widać to wyśmienicie w praktyce). ;)
 

tom123456q

New member
Test jaki przeprowadził KIKI potwierdza lepszy poziom czerni Sonego w porównani do Pansonica. Jednak czytając dokładniej to jest tam również napisane że jednak przy sygnale SD są problemy ze skalowaniem. Więc gdy koledze chodzi o TV głownie do SD to faktycznie to kiepski wybór. No chyba że telewizor ma służyć do ciągłego testowania materiałów w wysokiej rozdzielczości i szpanowanie tym przed znajomymi.
Ja osobiście polecam 42x10. Faktycznie obraz z LCD jest bardziej ostry. Plazma ma za to lepsze nasycenie kolorów, rozpiętość tonalną , szczegóły w ruchu , poziom czerni i głębię obrazu porównywalną z CRT.
Mam 42x10 i często znajomi pytają czy to jest LED-owy , jaka mam platfomę cyfrową itd. A sygnal jest z kablowki Vectry z cefrowym dekoderem SD połączonym scartem.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Dobre telewizory LCD - wyświetlają dobrą jakość obrazu , bardzo dobre - bardzo dobrą . Podobnie jak plazmy.
Rozwój technologiczny spowodował że to lcd zrobiły większy postęp w rozwoju.
Np nowe modele Sharpa po raz pierwszy na świecie będą miały 25% większą paletę barw niż dotychczasowe matryce z uwagi na fakt ze piksel w tych matrycach składał się będzie z czterech kolorów a nie z trzech jak do tej pory. Po co dodano czwarty kolor ?
Właśnie nie tylko po to aby nasycić paletę barw.
 

cezaryece

Member
Ja mam podobny dylemat jak założyciel wątku, z tym że ja jestem zdecydowany na FullHD. Natomiast mam wątpliwości co do LCD i plazmy. Ostatnie dyskusje na temat poziomu czerni wykazały, że LCD poczyniło ogromny postęp w tym kierunku i to już nie jest przewaga technologii plazmowej.
Natomiast martwi mnie inny parametr - jasność bieli. Ze wszystkich testów wynika, że LCD świecą jaśniej. Ale przecież nie o to chodzi aby mieć w domu kolejną silną jarzeniówkę. Chciałbym się dowiedzieć, jak ma się poziom natężenia bieli w stosunku właśnie do CRT. W sklepie jak widziałem plazmy obok LCD, to zdecydowanie te pierwsze świeciły dużo słabiej. Ale wiadomo - sklep to nie dom - telewizory mogą mieć różne nastawy specjalnie lub przez nieuwagę/ignorancję sprzedawców. Poza tym może się okazać, że w warunkach domowych trzeba LCD "zgasić" właśnie do poziomu oferowanego przez plazmy i ta nadwyżka w natężeniu światła nikomu praktycznie nie jest potrzebna.
Sam zrobiłem pewien pomiar - starym, radzieckim jeszcze, światłomierzem fotograficznym zmierzyłem natężenie światła z mojego CRT i z monitora LCD przy komputerze (przy ustawieniach użytkowych). Wyszło mi, że CRT świeci ciut mocniej. Jeśli plazma potrafi świecić na podobnym poziomie, to nie będę mieć pretensji.
 

luis_gt

New member
Prawda jest...........

taka że chyba te wielkie koncerny nas "trochę" oszukały.Obraz z dekodera na tv CRT wygląda lepiej niż na LCD i plaźmie(otumanili nas kontrastem kolorami ale najbardziej chyba płaskim ekranem .Przymierzam się do zakupu nowej technologii ale ku.. gołym okiem widać że będzie gorzej, no chyba że FH będzie standardem.Pewnie że FH z Bluray wygląda ślicznie ale sygnał cyfrowego nadawania nie rozwija się jak odbiorniki.To takjakby mieć sprzęt Denona i słuchać kiepskiej jakości mp3.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Miałem rożnej maści CRTeki od sony trinitrona po sharpy. Został mi jeszcze philips 21 calowy ale obraz na plazmie 42x10 z SD (enka) podoba mi się bardziej niż na tym 21 calowym i to pomimo wielkości ale nie we wszystkich aspektach. Podoba mi się że w trybie RGB jak podłącze DVD działają polepszacze obrazu jak ostrość, na żadnym CRT który testowałem funkcja ta nie działała i w zasadzie dla mnie to połączenie odpadało (a to dramatycznie wpływa na kolory). Dobry film na DVD9 jak puszcze przez RGB to często wygląda lepiej niż programy nadawane z NK ze znaczkiem HD. Jedyna wada jaką widzę w stosunku do CRT to jakość czerni, na tym philipsie 21calowym jak jest podana czarna plansza to nie widać nic, żadnej poświaty. Na plazmie zaś wyraźna szarość (tak że nie muszę zaświecić światła nocna porą by pójść do kuchni) choć i tak dzięki szczegółom w czerni obraz w ciemnych scenach da się z przyjemnością oglądać. Myślę że wybór CRT>Plazma to kwestia wymagań. Jeśli ktoś lubi duży obraz a ma jeszcze SD na uwadze, jeśli jest w stanie zaakceptować tą gorszą czerń ( czy gorszy obraz w dzień z uwagi na zielony kolor i słabą jasność matrycy) w stosunku do CRT to nie powinien się zastanawiać nad wyborem właśnie plazmy.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Można do zagadnienia luis_gt tez podejść "matematycznie"...

Jak by wygłądało porównanie obrazu CRT z PDP/LCD, ale gdy CRT też by miał np.42' ?
(CRT 32' w gruncie rzeczy widocznego ekranu ma ok 28/29')


Poprzednik opisał już o "gorzej" w praktyce.
Zamieniłem z przymusu CRT 32' wyceniony w dniu zakupu na prawie 6000zł na PDP 42' za 2000zł (już nie dam się skusić na drogi TV, bo przy awarii strata większa....) i pomimo wielu mankamentów PDP(czytaj poprzednika) - powrót do starego nie ma sensu.
Okazuje się ze wielu aspektach jest lepiej niż na starym CRT (jeszcze jakby "czerń" dodać), a oglądanie filmów na na 42' PDP "HD Ready" nawet "avi" sprawia dużo więcej przyjemności niż na CRT.
Potwierdzam praktykę poprzednika i wbrew niektórym piszącym nie muszę źródła sygnału tez zmieniać (poprzednik tez opisuje że "PAL" wystarcza w zupełności).

Oczywiście wszystko kwestia priorytetów, ale opinie można sobie wyrobić wyłącznie osobiście i po długim "testowaniu". ;)
(właśnie im dłużej mam nowy TV, tym sentyment do starego maleje)
 
Ostatnia edycja:
Do góry