najlepszy wybór

wiatrak

Active member
Bez reklam
bien napisał:
...pozdrawiam kolegę z 3miasta

I nawzajemnie! :)

Acera nie widziałem, ze względu na budżet nie byłby to najgorszy wybór, ale sądząc po parametrach miałby już za słabą czerń (a moje HC-1500 ma ją "jasną", 0.64 min. Lumen vs 1 min. Lumen w Acerze), z lektury niektórych testów odtwarzanie kolorów jest takie se a z zakupów laptopa (i wizyt oraz rozmów w niemal dziesięciu sklepach) poznałem niechętną opinię do marki Acer w ogóle (serwis!)...
 

midi

New member
Witam, po burzliwym studiowaniu wszystkiego co mogłem znaleźć na temat projektorów postanowiłem zakupić Mitsubishi HC 5500, zakup przewiduję w następnym tygodniu więc mam nadzieje iż dotrwam z tą decyzją. Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi co do jakości tego projektora proszę o nich napisać. Pozdrawiam.
 

midi

New member
Witam, właśnie przed chwilą przywiozłem swój projektor Mitsubishi HC 5500 do domu, wieczorem wezmę się za pierwsze testy. Projektor kupiłem w firmie KraftMann, pudło nie otwierane tak jak wyszło od producenta, w środku brak polskiej instrukcji obsługi, w zestawie mamy drugi filtr powietrza, komplet kabli pilot i płytka z instrukcja obsługi ( oczywiście brak po polsku ). Sam projektor jest dość lekki, obudowa wykonana z czarnego matowego plastiku, w sumie nie do końca czarnego bo jest to kolor w rodzaju metalik, czyli jest domieszka bardzo drobnego srebrnego brokatu, jednak trzeba się dobrze przyglądać by to zauważyć. Tak na szybko to tyle spostrzeżeń, więcej napiszę gdy zobaczę go w akcji;).
Pozdrawiam.
 

midi

New member
Witam, wrażenia są mocno pozytywne ale może od początku, pierwsza sprawa to głośność pracy, projektor jest bardzo cichy, w żaden sposób nie zwraca na siebie uwagi, sprawa druga to jasność w modelu Hitashi który miałem wcześniej, podają 1200lm, ten niby ma tyle samo jednak na oko jest chyba ze dwa razy jaśniejszy ( tu chyba daje znać kontrast 14000 ). Następną sprawą jest ostrość obrazu, myślę iż jest wzorowa bynajmniej w tej klasie projektorów, obraz o wielkości 90 cali wygląda jak by był żyletką wycięty ( mówię tu o ostrości faktycznej w momencie gdy parametr sharp ustawiony jest na 0 ). Pewną niedogodnością jest to iż z odległości 4,5m od ekranu najmniejszy obraz to właśnie te 90cali, projektor pozwala z małych odległości uzyskiwać w sumie spore pole wyświetlania. Fajnym bajerem jest to iż fokus jak i zoom jest sterowany elektrycznie, czyli nie musimy majdrować nic ręcznie przy projektorze. Co do gabarytów projektora to są nie zbyt duże a sam projektor dla niektórych może sprawiać wrażenie zabawki, ja jednak odbieram go nie co inaczej i jak na mój gust jest ok.
Może co nie co o obrazie który oferuje ten model, obraz jest bardzo ostry, krawędzie wyświetlanego obrazu sa ostre bez zniekształceń ( odnośnikiem w porównaniu jest Hitashi tx300 ) kontrast jest na prawdę spory , czerń jak najbardziej zadawalająca. Teraz może napiszę jak sprawuje się z filmami z DVD, można by powiedzieć że obraz jest na tyle dobry by spokojnie obejrzeć cały film od początku do końca bez ciągłego grzebania w ustawieniach projektora, jak na mój gust to bardzo dobrze w Hitashi majdrowałem na okrągło co zmiana jasności sceny to zmieniałem ustawienia tu nie ma takiej potrzeby ( chyba to zasługa automatycznej przysłony, funkcji auto Iris ) . Teraz może nie co o 1080p, w innym projektorze tego nie widziałem,teraz już wiem, jeżeli chodzi o oglądanie filmów dla przyjemności w formacie 90cali to myślę iż normalny człowiek który czerpie przyjemność z oglądanie nie zaś z posiadania czy danych technicznych w zupełności będzie szczęśliwy z projektora 720p. Czy jest różnica w jakości 720p a 1080p dla przeciętnego oglądacza filmów, jest jednak jest tak subtelna że gdyby pokazać mu oddzielnie dwa obrazy w jednej i drugiej rozdzielczości stwierdził by że to ta sama rozdzielczość, różnica będzie wyraźna w momencie gdy zobaczymy dwa obrazy na raz i zostaniemy zapytani by wskazać który obraz jest ładniejszy. Może nie jestem kompetentną osoba i nie ma zbyt dużego doświadczenia w projektorach ale moje zdanie jest takie, jeżeli ktoś zastanawia się nad projektorem HD 720p jako sprzęcie do oglądania filmów i czerpie z nich przyjemność to dla takiego człowieka 1080p będzie tylko wisienką na torcie, rozdziałka 720p z dobrze skalibrowanego projektora o względnej jasności dostarczy masę radości posiadaczowi tego sprzętu i zapewni obraz o wiele bardziej miły oku niż z nie jednego kina.
Teraz sprawa która zaczyna być widoczna w 1080p to np. ziarno kliszy na której był realizowany materiał, mam kilka płyt i mam pewne spostrzeżenia, na niektórych filmach w wysokiej rozdziałce widać ziarnistość kliszy w momencie przejścia na sygnał 720p zjawisko to znacznie ustępuje. W bajkach generowanych komputerowo natomiast jest odwrotnie w 1080p jest obraz kosmicznej jakości natomiast 720p jest bardzo ładnie do momentu odpalenia 1080p. Według mojego myślenia 1080p potrafi pokazać wiele niedociągnięć technicznych danego filmu, po prostu zaczynamy widzieć że materiał HD ma różna jakość ( to coś jak z dźwiękiem są płyty CD gorzej i lepiej zrealizowane dźwiękowo ) , pewnym rozwiązaniem jest podawanie filmów w 720p co w niektórych przypadkach pogorszy nie co materiał.
Przepraszam ze tak chaotycznie to opisuję ale na dobrą sprawę jeszcze nie nacieszyłem się sprzętem i nie mam ostatecznej instalacji projektora, moje oglądanie jest raczej z doskoku i pełen obraz całości wyłoni sie nie co później ( właśnie skończyłem swoją salę kinową 5mx5m na poddaszu ). Na koniec dodam że obraz oglądam na ścianie malowanej duluxem kolor gorączka złota więc obraz się na pewno zmieni, sprawa druga jest taka iż właśnie dopracowałem farbę do malowania ekranu która po testach mocno odstawia zwykłą farbę duluxa. NIe wiem czy to gdzieś już testowano ale mój pomysł byl taki do 0,7l duluxa kolor jaśmin ( nie mal biały) dodałem opakowanie srebranu ( chodzi o pył aluminiowy ) spowodowało to iż farba nabrała koloru szarego a po wyschnięciu ma miliony mikro lusterek co powoduje znaczną poprawę odbijania światła, po pierwszych próbach ostatecznie dodałem nie co pigmentu czarnego by odcień był nie co ciemniejszy. W porównaniu do zwykłej farby mamy znacznie większy kontrast obrazu ( światło odbija się od maleńkich kryształków aluminium jednak nie na tyle mocno by oślepiać bo farba bazowa nie co zmniejsza to odbicie ) a z racji iż ekran ma kolor szary mamy znacznie głębszą czerń. Nie widziałem obrazu z projektora na żadnym firmowym ekranie jednak porównując do zwykłej farby różnica jest raczej kolosalna i warta zabawy.

ps. tak nie żałuje iż wybrałem HC5500;)
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Twoją recenzję czyta się przyjemnie aż do momentu alchemicznego wywodu o farbach :) Wybacz, ale nie uzyskasz odpowiedniego gainu miksując kolory to po pierwsze, po drugie zniekształcisz sobie kolory.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Pomijam kwestie kolorystyki mieszanych farb, ale coś mi świta że dobrze wymieszany z emulsją srebran to właśnie dobre (nawet bardzo) rozwiązanie jest, nie pamiętam tylko gdzie dzwonią... :roll: Chyba gdzieś czytałem taką receptę, podobno wyniki bardzo dobre, ale gdzie to było i kiedy? :roll:
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Gdzie jest ta receptura i efekty jej działania? Jak powiecie to odszczekam :) No i skoro efekty są tak fantastyczne dlaczego nie stosuje się tego rozwiązania w tradycyjnych kinach?
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
<midi> wybacz ,ale w tej recenzji sam sobie przeczysz ! najpierw stwierdzasz ,ze roznica miedzy 720p a 1080p jest subtelna i praktycznie nie warta doplaty (tak wywnioskowalem z okreslenia "normalny czlowiek") ,a potem rozpisujesz sie w kilku linijkach jak bardzo widoczne sa roznice miedzy roznymi materialami i jak te roznice przekladaja sie na formaty 720p i 1080p ....?!:confused: - wiec jak to w koncu jest ?! widac ?- czy nie widac?

z ta "ziarnistoscia kliszy" to raczej "strzeliles kula w plot" - oczywiscie ,ze widoczne jest czasem "zaszumienie" drugiego planu ,nawet przy oryginalnych BD, ale napewno nie jest to "ziarnistosc kliszy" ! - full hd to jeszcze za mala rozdzielczosc ,zeby to "wylapac"....
 

midi

New member
Koledzy moi mili;), jak już pisałem musicie wziąć małą poprawkę na moją recenzję bo wiecie że do czynienia z projektorami miałem nie wiele. To co piszę to po prostu mój punkt widzenia, sprawa farby do ekranów wygląda tak że niedawno był program na Discovery z cyklu jak to jest zrobione i było pokazane jak wymieniają ekran w kinie Imax, w pewnym momencie jest mowa że farba jaką pokrywa się winylowy podkład jest tajemnicą firmy jednak lektor wspomniał iż jest to mieszanina farby lateksowej z aluminiowym proszkiem ( oczywiście jest tam pewnie sporo innych patentów o których nie mówią ). Tak więc tą droga poszedłem i jakieś tam efekty uzyskałem, jakie to tylko jak widziałem więc drogą opisywania nie wiele wam przekażę. Farba dulux pastelowy jaśmin to w zasadzie jest biały kolor nawet przykładając białą kartkę papieru do pomalowanej ściany tym kolorem nie widać w sumie różnicy koloru. Można by stwierdzić że jest to kolor delikatnie ciepłego odcienia bieli, srebran to proszek który kupimy w starych sklepach malarskich, używało go się po wymieszaniu chyba z lakierem lub inną bazą do malowania grzejników, była to swego rodzaju srebrzanka. Po zmieszaniu jednego opakowania srebrzanki z 0,7l farby uzyskałem delikatnie szary odcień farby, zrobiłem pierwszą próbę malując kawałek kartongipsu, efekt był dość imponujący bo nawet świecąc latarka na białą ścianę a potem na testowy kawałek uzyskiwałem sporo większe odbicie światła niż od zwykłej białej farby natomiast cień na kawałku testowym był ciemniejszy niż na białej ścianie. Zrobiłem próbę z projektorem i stwierdziłem że kontrast skoczył dość mocno kolory były żywsze a czerń glębsza. Teraz drogą gdybania doszedłem do wniosku że jeżeli kontrast skoczył i jest mocniejszy niż na zwykłej farbie to można by ją jeszcze przyciemnić w celu uzyskania jeszcze lepszej czerni. Dodałem do uzyskanej mieszanki czarnego pigmentu i całość delikatnie ściemniała ( myślałem nad dodaniem drugiego opakowania srebranu jednak doszedłem do wniosku że ekran mógł by zacząć działać jak farba odblaskowa a co za tym idzie razić więc odstąpiłem od tego pomysłu ). Następnie wykonałem kolejną próbę i efekt wydaje mi się odpowiedni, czerń jest głębsza a kontrast dość mocny, ogólnie dla mojego oka jest tak jak bym chciał i dalej nie kombinuję z farbą. Czy jest to rewelacja czy nic specjalnego nie wiem bo nie mam z czym porównać i nie mam czasu by się tym dalej zajmować, mam, podoba mi się efekt i tej farby użyję.
Możemy zrobić tak, jeżeli kolega Wiatrak miał by ochotę na małe eksperymenty z farbą mogę wysłać mu małą próbkę tego co ukręciłem, jako że jest rzeczowy mógł by co nie co napisać na temat tej farby wtedy było by fachowo i na temat ( Wiatrak jak masz ochotę to wyślij mi adres wysyłki na PW )

Sprawa 720p jak i 1080p w moich oczach wygląda tak iż faktycznie widać różnicę na większości materiałów jednak na jednych materiałach jest to na duży plus dla 1080p ( np materiały przyrodnicze coś ala National Geografic ) a na innych według moich upodobań lepiej dany materiał ( np film Spider Man 3 ) wygląda na 720p. Może ma to podobne odbicie w TV, LCD jest super ( np. Sony 46W4500) kreskówki i programy przyrodnicze żyją w tym LCD natomiast filmy wolał bym oglądać w plaźmie gdzie obraz jest bardziej " kinowy ". Nie wiem jak mam to opisać być może wiecie o co mi chodzi, wydaje mi się iż 720p a 1080p nie jest wielką przepaścią jeżeli chodzi o jakość i spokojnie można by żyć posiadając projektor 720p ( bynajmniej odnosząc się do jakości obrazu z HC5500 ) i czerpać z tego dużo przyjemności. Ja mam dziwny charakter i jak coś kupuję to staram się kupić coś co na pewno mnie zadowoli ( tak, też zwracam uwagę na cyferki w specyfikacji i jest to w sumie moje utrapienie ) w momencie gdy bym kupił 720p to gdzieś by mnie tam żarło od środka i pewnie za jakiś czas sprzedał bym ten projektor i kupił drugi 1080p, chcąc sobie zaoszczędzić nerwów i kasy kupiłem 1080p i śpię spokojnie. Ale, jest i ale, gdy bym nie miał wcześniej żadnego projektora i nie szukał bym w internecie danych na ich temat to gdy bym kupił projektor 720p był bym w pełni szczęśliwym kinomaniakiem, a z jakości obrazu był bym dumny.
Reasumując moje pokrętne wywody, posiadanie projektora 720p spełni w 100% marzenia człowieka który lubi oglądać filmy, dla maniaka który częściej ogląda tabele testowe i większość czasu spędza na kalibracji i oglądaniu referencyjnych klatek z wybranych filmów 720p będzie be i będzie on pałał rządzą posiadania 1080p.
Na koniec powtórzę to co pisałem wcześniej, nie jestem fachowcem w tej dziedzinie ( chociaż pojęcie o kolorach i tym podobnych sprawach mam bo jestem fotografem z wykształcenia i ze sporą praktyką, jednak dziś nie pracuję w zawodzie ), nie maiłem wielu projektorów ( widziałem 3 egzemplarze w akcji ), a opinie wyrażane tu prze ze mnie są wyłącznie moimi obserwacjami konkretnie modelu HC5500
Pozdrawiam szanowni koledzy.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
1.pomijajac kwestie roznic bieli ,problemow z wlasciwym naniesieniem farby,odpowiednim jej wymieszaniem itd.itp. to pomysl moze byc do zaakceptowania jesli po calym tym zabiegu dokonalbys jakies fachowej kalibracji (coby uzyskane na scianie kolory byly tymi faktycznymi pochadzacymi z materialu filmowego ;))

2.co do rozdzielczosci - jako fotograf pamietasz napewno opinie jakie byly na temat rozdzielczosci matrycy w aparatach...8 mb to juz bylo ponoc wystarczajaco a nawet zbyt wiele....ile teraz maja ?! 14 mb ?! czy juz wiecej ?
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
midi: wyświetlenie filmu na ciemniejszym materiale ZAWSZE powoduje polepszenie czerni. Problem w tym, że automatycznie deformuje resztę kolorów. Jedynym kolorem, który nie deformuje reszty jest biały i dlatego w kinach komercyjnych nie używa się żadnych szarych powierzchni.

Niestety nie sugerowałbym się jakimś opisem piąta woda po kisielu jak to w IMAXie ktoś tam coś zmieszał i namalował. Znasz parametry obrazu jakiego poszukujesz? Jesteś w stanie obliczyć jego gain? Skalibrować później odpowiednio kolory? Pytam o to bo piszesz, że jesteś początkujący. Ja bym się na takie kombinacje nie zdobył.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
midi napisał:
...Możemy zrobić tak, jeżeli kolega Wiatrak miał by ochotę na małe eksperymenty z farbą mogę wysłać mu małą próbkę tego co ukręciłem...

A co ja kurczę, magister elegancji jestem? ;)

Propozycja do rozważenia, problem z tym że leniwe bydlę jestem. Miałem kiedyś zamiar zrobić "shootout" ekranu fabrycznego i jego poprzednika z białej płyty HDF, tak z ciekawości, ale jakoś nie mogłem się zebrać... Zresztą różnica była wyraźnie widoczna bez bezpośredniego porównania; z taką malowanką mogłoby być ciekawiej...

>>Tidus

Nie sądzę żeby szary ekran zniekształcał kolory, w sensie odstępstw tonalnych (temperatury barwowej). Teoretycznie szary, tak jak i biały jest neutralny, nie wprowadza przesunięcia. Inna sprawa to żywość i nasycenie barw, tutaj szary oczywiście jest słabszy od białego...
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Tworzy tak czy siak dzikie, niemierzalne warunki. Nie wiadomo jaki to gain, a farby z reguły mają dość wysoki gain. Ja nadal będę trzymał się swojej wersji - gdyby to rozwiązanie było takie dobre, komercyjne kina nie zawracałyby sobie gitary kupnem drogich ekranów, tylko malowałyby je na ścianach.

Nie łatwiej jest kupić ekran HC lub szare Screen Goo? Ponoć daje bardzo dobre efekty i niezłe kolory.
 
Ostatnia edycja:

marek301

New member
Tidus1024 napisał:
... Nie łatwiej jest kupić ekran HC lub szare Screen Goo? Ponoć daje bardzo dobre efekty i niezłe kolory...
No tak, alejak ktos "zbiera" na "proj-ledy"
to kazdy grosik "siem liczy" :)

Inacy chyba jest tylko, jak sie jest konsumentem "tanich bienkow"! :p
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Się śmiejcie, ja dziś oświadczyłem, że kolejny zakup to będzie Stewart Firehawk. Zgadnijcie jak bardzo entuzjastyczna była reakcja? Nawet o cenę nie zapytała i dobrze bo by się tylko bardziej wkurzyła ;) Na szczęście dałem sobie na to rok lub półtorej ;)
 

midi

New member
Właśnie jestem na etapie budowy ekranu, będzie to ekran ramowy, jak skończę to pokażę fotki co zdziałałem no i przybędzie kilka fotek z pracy projektora.
 
Ostatnia edycja:
Do góry