Nagrywarka DVD vs nBOX recorder.

Redfrog

New member
Witam,
to mój pierwszy post, nie ukrywam, że jestem trochę do tyłu z cyfrową technologią i potrzebuję pomocy w paru pewnie banalnych sprawach. Otóż zamierzam kupić w ciągu 2-3 miesięcy TV LCD (prawdopodobnie Samsung B650), do tego nagrywarkę DVD z dyskiem twardym (w cenie tak ok 500-800 zł). TV bezie podłączony o dekodera HD "N" lub Cyfry+.
W związku z tym mam kilka pytań:

1) Czy jest sens brać TV z możliwością odtwarzania filmów przez USB skoro nagrywarki DVD mają tę funkcję? Czy lepiej pendrive'a z filmem DivX podłączać do TV czy DVD? Będzie różnica w jakości obrazu? Jak wygląda wtedy sprawa z interpolacją obrazu do wyższej rozdzielczości? Lepiej poradzi sobie z tym TV czy DVD?

2) Czy możliwe jest nagrywanie na HDD nagrywarki programu z TV (Cyfry lub Nki) gdy telewizor jest wyłączony lub gdy oglądamy inny kanał? Czy potrzebuję do tego jakiegoś zspecjalnego zestawu antenowego?

3) Czy taka nagrywarka z HDD może zastąpić nBox recorder ? Czytalem, że także można zatrzymywać obraz i cofać, więc czy jest sens w takim wypadku dopłacać do droższego dekodera?

4) Jaką nagrywarkę DVD z HDD możecie mi polecić w tym przedziale cenowym?

5) Trochę z innej beczki: załóżmy, że mam na laptopie film HD, podłączam laptopa przez HDMI lub DLNA do TV, ale ekran laptopa nie obsługuje rozdzielczości w jakiej jest film. Czy wtedy na ekranie TV będę widział film w takiej rodzielczości w jakiej jest zapisany, czy w takiej jaką dopuszcza matryca laptopa?

Później pewnie będę miał jeszcze więcej pytań.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witaj na forum:)

ad. 1
To zależy od oprogramowania i sprzętowych możliwości zarówno TV jak i nagrywarki - czyli pokrótce od modelu. Może być sytuacja, że lepiej z takimi filmami poradzi sobie TV, a może się zdażyć, że nagrywarka. Ty musisz się zastanowić czy wogóle taki gadżet, jak odtwarzanie filmów z pendrive'a jest Ci potrzebny.

ad. 2
Możliwe jest nagrywanie programów z n-box'a lub cyfry. Musisz mieć wtedy włączony na dekoderze program, który chcesz nagrać i dekoder MUSI być załączony. Telewizor może być wyłączony (dla N-box'a musisz wtedy włączyć wyjście np. RGB). Nie da rady niczego innego oglądać na TV, poza przypadkiem kiedy TV masz dodatkowo podłączony do anteny lub poprzez złącze antenowe do kablówki.

ad. 3
Zestaw TV +nagrywarka DVD nie zastąpi Ci nigdy funkcjonalności nboxa - ale na większości z nich możliwy jest tzw time-shifting - czyli zatrzymywanie aktualnie oglądanego programu. Ale nie jest to jedyna zaleta n-boxa. Jeżeli myślisz o N-ce to tylko z czarnym dekoderem.

ad. 4
ja mam Panasonica z dyskiem 250 Gb. Od czasu jak mam N-boxa wogóle go nie używam. Dobrze się sprawdził przy przegraniu starych taśm na płyty i .... tylu. Nagrywanie programów w SD :???: eeeeeeeeee.....

ad. 5
Rodzielczość filmu zostanie interpolowana do rodzielczości matrycy

PZDR
 

Redfrog

New member
Dzięki za obszerne odpowiedzi, ale mam jeszcze wątpliwości:

ad. 4
ja mam Panasonica z dyskiem 250 Gb. Od czasu jak mam N-boxa wogóle go nie używam. Dobrze się sprawdził przy przegraniu starych taśm na płyty i .... tylu. Nagrywanie programów w SD :???: eeeeeeeeee.....
Z tego wynika, ze nagrywarka DVD na HDD będzie nagrywała zawsze w SD nawet jak na TV będzie leciał kanał HD?

ad. 2
Możliwe jest nagrywanie programów z n-box'a lub cyfry. Musisz mieć wtedy włączony na dekoderze program, który chcesz nagrać i dekoder MUSI być załączony. Telewizor może być wyłączony (dla N-box'a musisz wtedy włączyć wyjście np. RGB). Nie da rady niczego innego oglądać na TV, poza przypadkiem kiedy TV masz dodatkowo podłączony do anteny lub poprzez złącze antenowe do kablówki.
Dlaczego można nagrywać podczas oglądania programu inny program na nboxie, a na nagrywarce nie można?

ad. 5
Rodzielczość filmu zostanie interpolowana do rodzielczości matrycy
Matrycy telewizora czy laptopa?

Pytam o nagrywarkę bo w tej chwili w "N" żeby mieć nBox recoder trzeba też płacić 30 zł miesięcznie za VOD a to mi się nie uśmiecha.
Mam jeszcze jedno pytanie: czy jak nagram film na nBox to będę mógł go przegrać na dysk nagrywarki i nagrać na DVD albo bezpośrednio z nBoxa na płytę z nagrywarki?
 

prosper5250

New member
Nagrywarka HDD nagra i wypluje rozdzielczość jaką dostanie jako żródło. Jeśli nagrasz SD wypluje SD, jeśli nagrasz HD wypluje HD (mam na myśli dobre nagrywarki, ze złączem HDMI)

Nbox to tuner. Jeśli masz pod niego podpiętą wolnostojącą nagrywarkę to nie możesz przełączyć programu, bo HDD nboxa nagra to co widzi, czyli to na co przełączyłeś i tak samo nagrywarka wolnostojąca. Możesz w przypadku nboxa nagrać coś innego na nagrywarkę oddzielną tylko i wyłącznie w wypadku, jeśli zapodasz temu urządzeniu sygnał z innego źródła (np. cyfrowy bądź analogowy sygnał TV naziemnej). Wtedy nbox, nbox recorder czy nagrywarka osobna nagrywają np. FILMBOX HD z nboxa a Ty w telewizorze ustawiasz sobie np. program czwarty a na nim masz POLSAT czy TV4 (bo tak sobie go zaprogramowałeś)
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
Redfrog napisał:
Pytam o nagrywarkę bo w tej chwili w "N" żeby mieć nBox recoder trzeba też płacić 30 zł miesięcznie za VOD a to mi się nie uśmiecha.

nie wiem na jak dlugo trzeba teraz podpisac umowe -ja podpisywalem na rok- czyli 12 x 30= 360 zl ..... co w zamian?!
przede wszystkim- nie musze kombinowac z jakimis dodatkowymi kablami, przelaczaniem kanalow itp.itd. .....nie musze sie poprostu z tym wszystkim pie.....
nie wiem co to reklamy w srodku programu ktory chce obejrzec- ogladam "z dysku" i poprostu je przewijam...
jesli cos jest w HD to odtwarzam to w HD bez zadnych dodatkowych kombinacji
gdy mam chwile czasu - siadam i w pare minut ustawiam sobie interesujace mnie programy lub filmy na "tydzien w przod"

w VOD picture box to wedlug mnie lipa ostatnia.... ale z nscreen mozna cos obejrzec
sam musisz ocenic jakie rozwiazanie jest lepsze i praktyczniejsze...;)
 

Redfrog

New member
Dzięki wszystkim za wyjaśnienia, chciałbym uzyskać odpowiedź na jeszcze jedno pytanie. Czy jak nagram film na dysk nBoxa to będę mógł go przegrać na DVD z nagrywarki (z dysku nBoxa na DVD).
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Tak. Co więcej, nagrywarka z HDD daje zazwyczaj możliwość edycji filmu przed jego wypaleniem na płytce dvd. Usuwanie reklam obowiązkowe ;)

Pozdrowienia!
 

Redfrog

New member
bogdan_bronowice napisał:
Tak. Co więcej, nagrywarka z HDD daje zazwyczaj możliwość edycji filmu przed jego wypaleniem na płytce dvd. Usuwanie reklam obowiązkowe ;)

Pozdrowienia!
Nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy. Nie chodziło mi o możliwość nagrywania z dysku nagrywarki na płytę tylko z dysku twardego nBox recordera na płytę DVD. Da się tak zrobić?
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Chodzi o filmy nagrane na hdd n-box recordera, prawda? Aby przegrać taki film na zewnętrzną nagrywarkę (podłączoną zazwyczaj kablem Euro, w nboxie rozdzielczość ustawiona na SD2/SD1) musisz w nboxie go odtworzyć. W czasie odtwarzania filmu przez nboxa masz dwie możliwości - albo w nagrywrce hdd film jest zrzucany na hdd do późniejszej obróbki, albo sygnał dostarczony do nagrywarki jest od razu wypalany na płytce dvd. Ja korzystam z tego pierwszego rozwiązania, z oczywistych powodów.

Pozdrowienia!
 

Maxavelli

New member
pooh1968 napisał:
Witaj na forum:)
ad. 2
Możliwe jest nagrywanie programów z n-box'a lub cyfry. Musisz mieć wtedy włączony na dekoderze program, który chcesz nagrać i dekoder MUSI być załączony. Telewizor może być wyłączony (dla N-box'a musisz wtedy włączyć wyjście np. RGB). Nie da rady niczego innego oglądać na TV, poza przypadkiem kiedy TV masz dodatkowo podłączony do anteny lub poprzez złącze antenowe do kablówki.

Moze sie nie znam, ale w nBoxie mozliwe jest jedoczesne nagrywanie kanalu i ogladanie innego w tym samym czasie POD WARUNKIEM posiadania konwertera typu twin/quad i poprowadzonych dwoch kabli.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Pytania dotyczą zewnętrznej nagrywarki hdd podłączonej do nbox recorder. To o czym piszesz jest oczywiście możliwe w ramach autonomicznego korzystania z nbox recordera.

Pozdrowienia!
 

Redfrog

New member
bogdan_bronowice napisał:
Pytania dotyczą zewnętrznej nagrywarki hdd podłączonej do nbox recorder. To o czym piszesz jest oczywiście możliwe w ramach autonomicznego korzystania z nbox recordera.

Pozdrowienia!
Czytając te forum i forum N-ki przeczytałem, że N-ka blokuje możliwość nagrywania programów na zewnętrzne źródło (tzn nagrywarka DVD z HDD), czy to prawda? Czy to samo występuje w cyfrze?
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Moje doświadczenie z użytkowania takiego zestawu (nbox + zewnętrzna nagrywarka) wskazuje, że na chwilę obecną blokowana (zabezpieczana przed kopiowaniem) jest jedynie zawartość VOD (która i tak mnie w ogóle nie interesuje). Na dysku zewnętrznej nagrywarki (a później na płytkach) nagrywam zarówno programy SD jak i HD, np. MGMHD czy TVPHD. Oczywiście wszystko w standardowej rozdzielczości (nbox na zewnątrz przez Euro wypuszcza sygnał w rozdzielczości PAL).

Może ktoś jeszcze to potwierdzi? :)

Pozdrowienia!
 

Redfrog

New member
bogdan_bronowice napisał:
Moje doświadczenie z użytkowania takiego zestawu (nbox + zewnętrzna nagrywarka) wskazuje, że na chwilę obecną blokowana (zabezpieczana przed kopiowaniem) jest jedynie zawartość VOD (która i tak mnie w ogóle nie interesuje). Na dysku zewnętrznej nagrywarki (a później na płytkach) nagrywam zarówno programy SD jak i HD, np. MGMHD czy TVPHD. Oczywiście wszystko w standardowej rozdzielczości (nbox na zewnątrz przez Euro wypuszcza sygnał w rozdzielczości PAL).

Może ktoś jeszcze to potwierdzi? :)

Pozdrowienia!
Czyli po zgraniu z nBOXa na zewnętrzny dysk nawet programy HD są zapisywane w mniejszej rozdzielczości SD?
Po drugie, gdybym miał zewnetrzną nagrywarkę bez HDD to czy mogę nagrywać filmy z dysku nBOXa prosto na płytę DVD bez oglądania tych filmów na TV?
Czy można edytować filmy (np wycinać reklamy) na dysku nBOXa?
 

tolek_88

New member
Redfrog napisał:
Czyli po zgraniu z nBOXa na zewnętrzny dysk nawet programy HD są zapisywane w mniejszej rozdzielczości SD?
Po drugie, gdybym miał zewnetrzną nagrywarkę bez HDD to czy mogę nagrywać filmy z dysku nBOXa prosto na płytę DVD bez oglądania tych filmów na TV?
Nieeee, to nie tak.
Primo, nie możesz nakrywać filmów z dysku nBOXa prosto na płytę DVD w ogóle.
Możesz odtworzyć ten film z nBOXa do nagrywarki DVD i w taki sposób go nagrać. Nie musisz w tym czasie oglądać go na TV, możesz pójść np. na spacer.
Secundo, to nie ma czegoś takiego, że "po zgraniu na zewnętrzny dysk programy HD są zapisywane w SD". Jak to sobie zapiszesz, to już problem Twój i Twojej nagywarki. To co wspominali koledzy, to to, że podłączysz nagrywarke kablem SCART, a po tym kablu możesz mieć tylko SD. Więc jak sobie nagrasz, nie ważne, bo na przesyłe obrazu Nbox -> nagrywarka będziesz miał SD.
Nie znam się, jak będzie po HDMI (są takie nagrywarki?) lub component. Poza tym, pierwsze słyszę, żeby na DVD można było nagrać obraz HD.
Redfrog napisał:
Czy można edytować filmy (np wycinać reklamy) na dysku nBOXa?
niedasie.
 

Lendziu

New member
Także próbowałem podłączyć n-box recordera do osobnej nagrywarki, lecz dział to tylko przy sygnale SD... lecz nie chcę przełączać non-stop rozdzielczości, kiedy tylko będę chciał nagrywać..

dlatego mam pytanie: czy jest coś takiego, jak przejściówka/adapter/kabel, przy pomocy którego połączę HDMI lub YPrPb w n-box recorder do cyfrowego wejścia DV w nagrywarce.. chodzi mi o wejście, do którego podłączamy kamerę.

Nagrywarka to LG 160gb
Tv LCD Samsung - dziwi mnie, że nagrywarka nie potrafi zassać obrazu z TV poprzez SCART (AV1 lub AV2 - przypisywałem wejściom różne opcje np. Odbiornik DVD, Kombo DVD.. i wciąż nie działa)

Pozdrawiam.
Marcin
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
Także próbowałem podłączyć n-box recordera do osobnej nagrywarki, lecz dział to tylko przy sygnale SD... lecz nie chcę przełączać non-stop rozdzielczości, kiedy tylko będę chciał nagrywać..
Potrzebujesz czegoś takiego.

dlatego mam pytanie: czy jest coś takiego, jak przejściówka/adapter/kabel, przy pomocy którego połączę HDMI lub YPrPb w n-box recorder do cyfrowego wejścia DV w nagrywarce.. chodzi mi o wejście, do którego podłączamy kamerę.
Do DV się nie da, ale mając konwerter/skaler nVisionHD i nagrywarkę podpiętą do jego wyjścia SCART możesz nagrywać z nboxa równocześnie z oglądaniem z niego obrazu w HD na podłączonych do wyjścia HDMI telewizorze. Nie musisz już nic mieszać z rozdzielczościami - ustawiasz na stałe 1080i lub 720p.
Tv LCD Samsung - dziwi mnie, że nagrywarka nie potrafi zassać obrazu z TV poprzez SCART (AV1 lub AV2 - przypisywałem wejściom różne opcje np. Odbiornik DVD, Kombo DVD.. i wciąż nie działa)
Jak nagrywarka może coś zassać z wyjścia SCART nboxa skoro to wyjście jest wyłączone gdy korzystasz z jego wyjścia HDMI?
 

skipper

New member
Pamiętaj jeszcze o wyborze rekordera:
BSLA ( pierwsza seria nbox rec od powstania "N" wentylator z tyłu bardzo stary )
BZZB (kolejna seria model lekko poprawiony zamiast z tyłu ma już pod spodem wentylatorek i jest lepszy od BSLA )
CLRA ( Najnowszy nbox rec z możliwoscią wgrania oprogramowania Turbo[ za opłatą] i odblokowuje się z 250GB na 500Gb dysk oraz gry, You Tube , 3D menu.

Co do rekordera + nagrywarka to polecam takie rozwiązanie. Powodem jest to że te 250 Giga w rekorderze szygko sie kończy. Byłem w szoku że jeden film w HD zajmuje 10% dysku. Mi bardzo szybko sie skończył twardziel i wtedy filmy sobie przegrywam na HDD nagrywarki.
Wracając do samego rekordera to miałem na początku tego BSLA - dramat buczał głosno jak lodówka mojej babci, nie dało sie filmu oglądać w nocy. Wymieniłem na CLRA (to ten turbo) ale bez zmiany oprogramowania na turbo, cena taka sama jak normalnego recordera. Jest cichutki i był nowy w 100%, a nie jak ten BSLA porysowany.
Pamiętaj jeszcze o tym że masz 10 dni na rozwiązanie umowy, działa bez problemu - sprawdzone.
Rekorder ma dwie wady które mnie strasznie wkurzają, mianowicie żeby zmienić rozdzielczość na SD trzeba ruszyć tyłek do samego rekordera, a druga sprawa to brak jakiej kolwiek edycji nagranego materiału. Co mi sie natomiast spodobało to to że jest mozliwe nagrywanie "wstecz" tzn ogladasz sobie jakis program np mecz i jest np. super bramka i jak zaczniesz nagrywanie po tej bramce to ona tez sie nagra (podobno nagrywa się 1h wstecz), nie wiem czy nagrywarki DVD maja taka opcję bo nigdy do swojej nie podłączyłem anteny.
 

Lendziu

New member
Jak nagrywarka może coś zassać z wyjścia SCART nboxa skoro to wyjście jest wyłączone gdy korzystasz z jego wyjścia HDMI?
Pisałem o SCART telewizora... jeżeli obraz dochodzi z nbox do TV poprzez component to myślałem, że idzie podłączyć nagrywarkę do SCART telewizora i nagrać na nagrywarkę to, co akurat wyświetla telewizor.

PS: Dzięki za wskazanie skalera.. Przynajmniej wiem, do czego służą.

Skipper - nbox recorder to chyba BZZB.. "n" mam dopiero od 2 tygodni, więc to nowy dekoder.
 
Ostatnia edycja:

Barcel7

New member
Podłączenie nbox-a do zewnętrznej nagrywarki Panasonica

Mam TV Panasonic TXP-42V20E + Dekoder Nbox z nagrywarką HD + Nagrywarka zewn. Panasonic. Proszę o pomoc w następującej sprawie:
1. Jak połączyć ten zestaw aby film nagrany na dysk wewnętrzny Nbox-a można było przegrać do nagrywarki zewnętrznej Panasonica?
2. Jakich dokonać ustawień na poszczególnych sprzętach?
 
Do góry